Průvodce logopedem. Vyd. R.I. Lalaeva - M .: VLADOS, 2006. - 182 s.: Špatně. - (nápravná pedagogika). - ISBN 5-691-01504-4.
Příručka nabízí osvědčený systém práce na vývoji koherentní řeči u mladších školáků s obecným zaostáváním řeči (OHP) a mentální retardací (MTP) ve třetí fázi nápravných prací.
Na základě praktických zkušeností autorky, logopedické učitelky všeobecné školy, byl shromážděn a systematizován předložený materiál. Zahrnuje plánování a osnovy kurzů logopedie, materiál pro upevnění a kontrolu znalostí, hádanky, křížovky, znakové schémata, ukázkové předměty a obrázky zápletek, série obrazů.
Příručka je určena logopedům, učitelům základní třídy masové a speciální školy typu V a VII, studenti fakult nápravné pedagogiky.

Ústní souvislá řeč.
1 lekce.
TÉMA.
Důsledné převyprávění textů na základě otázek. Vypracování návrhu (úplné odpovědi na otázky).

CÍLE:
vytvořit schopnost odpovídat na otázky plnou větou, důsledně převyprávět text na základě plánu otázek, tvořit úplné věty - vysvětlení lexikálního významu slova;
rozvíjet fonemickou analýzu slov, sluchové vnímání, Paměť.

ZAŘÍZENÍ:
obrázky předmětů, psaní na tabuli, návrhový diagram.

PROCES POUČENÍ:
1. Organizační moment
- Ten, kdo hádku hádá, se posadí, pojmenuje objekt v hádajícím obrázku a zvýrazní samohlásku na začátku slova (KACHNA, STORK, OKUN, IVOLGA) (obr.1)

Bohatý na chmýří, zobák je lopata,
Putuje po řece, kolébá se.
Toto je náš starý přítel:
Žije na střeše domu -
Dlouhými nohama, dlouhým nosem,
S dlouhým hrdlem, neznělé,
Letí na lov
Následujte žáby do bažiny.
Holit ... (okoun) v hlubinách,
Hluboko, úplně dole
Lhostejné kulaté oko
Podívá se na mě ... (okoun).

OBSAH
Úvod
Souhrny kurzů logopedie na témata sekce „Ústní koherentní řeč“.
Lekce 1. Postupné převyprávění textů na základě otázek. Vypracování návrhů (úplné odpovědi na otázky)
Lekce 2. Postupné převyprávění textů s výrazným vztahem příčin a následků na základě obrázků předmětu a otázek
Lekce 3. Postupné převyprávění textů od první (třetí) osoby podle grafických (symbolických) schémat
Lekce 4. Přeformulování popisných textů na základě obrázků, otázek, grafických schémat
Lekce 5. Sekvenční převyprávění popisných a narativních textů pomocí obrázků referenčních předmětů, vykreslení obrázků. Plánování převyprávění
Lekce 6. Sekvenční převyprávění založené na sérii obrázků a posloupnosti akcí pomocí řady vykreslovacích obrázků podpůrných slovních akcí
Lekce 7. Selektivní převyprávění. Plánování převyprávění
Lekce 8. Krátké vyprávění. Plánování převyprávění
Lekce 9. Kreativní převyprávění podle naznačeného začátku příběhu
Lekce 10. Kreativní převyprávění podle naznačeného konce příběhu. Plánování příběhu
Lekce 11. Kreativní převyprávění ve vyznačeném středu příběhu. Plánování příběhu
Lekce 12. Ústní složení. Vypracování nezávislých koherentních prohlášení, vyprávěcích příběhů na základě předvedených akcí a obrázků
Lekce 13. Ústní složení. Vypracování příběhu o otázkách
Lekce 14. Ústní složení. Vypracování příběhu o otázkách a obrázku
Lekce 15. Ústní složení. Skládání příběhu na základě klíčových slov a obrázků
Lekce 16. Ústní složení. Vypracování příběhu ze série obrázků pomocí otázek k plánu
Lekce 17. Ústní složení. Sestavení srovnávacího příběhu popisné povahy na navrhovaných předmětech (obrázky) pomocí grafických (symbolických) schémat, otázek
Lekce 18. Ústní kompozice „Podzim a jaro“. Kompilace srovnávacího příběhu popisné povahy pomocí grafických (symbolických) schémat
Lekce 19. Ústní složení. Skládání příběhu na základě zápletky pomocí klíčových slov
Lekce 20. Ústní složení. Vypracování příběhu na základě materiálů aktuálních pozorování s popisovými prvky, pomocí otázek plánu, podpůrných slov Souhrny tříd logopedie k tématům sekce. "Slovní zásoba"
Lekce 1. Stanovení lexikálního významu slov
Lekce 2. Definice a výklad lexikálního významu slova použitého v kontextu
Lekce 3. Jednoznačná a polysemantická slova.
Lekce 4. Rozpoznávání slova interpretací jeho lexikálního významu. Práce s křížovkami
Lekce 5. Homonyma
Lekce 6. Etymologie slov. Práce s etymologickým slovníkem
Lekce 7. Antonyma. Výběr antonym pro slovo
Lekce 8. Hledání antonym v textu
Lekce 9. Synonyma. Výběr synonym pro slovo
Lekce 10. Hledání synonym v textu. Odůvodnění pro výběr synonyma v textu
Lekce 11. Používání synonym v řeči k překonání zbytečného opakování slov
Lekce 12. Přímý a obrazný význam slova
Lekce 13. Obrazná slova a výrazy. Hádanky
Lekce 14. Frazeologismy. Frazeologické obraty. Okřídlená slova a výrazy
Lekce 15. Přísloví a rčení
Literatura.


Stáhněte si e-knihu zdarma v pohodlném formátu, sledujte a čtěte:
Stáhněte si knihu Kurzy logopedie pro rozvoj koherentní řeči u žáků základních škol, Orální koherentní řeč, Slovní zásoba, Učebnice pro logopeda, 1. část, Andreeva N.G., 2009 - fileskachat.com, rychlé a bezplatné stažení.

KOMUNÁLNÍ PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE NÁHRADA MATERSKÉ ŠKOLY "ROOCHEK"

Městský subjekt město Nový Urengoy

Yamalo-Nenets Autonomous Okrug

Poznámky k lekci

o rozvoji koherentní řeči

u dětí předškolní věk 6-7 let

s OHR (3. stupeň) druhého ročníku

pomocí metody dotazování.

Připravil:

Krotova Irina Vladimirovna

učitel logoped

MDOU DS KV "Rucheyok"

Novy Urengoy Yamal

Nový Urengoy

2010

Téma: Rozhovor s dětmi na zimním náměstí.


Fotbalová branka:

Úkoly:

    Upřesnění a rozšíření slovní zásoby na téma „Zimní zábava“ prostřednictvím formování dialogické formy řeči dítě-dítě Zlepšete dovednosti budování dialogu pomocí schémat pro vypracování soudržného prohlášení. Rozvíjejte porozumění skrytý význam slova a výrazy. Zlepšení gramatické struktury řeči: výběr slovních znaků a synonym pro slova, používání podstatných jmen v nepřímých případech, slovesa pohybu s předponami.

    Rozvoj schopností a dovedností kontroly a sebeovládání při konstrukci podrobných odpovědí, jakož i samostatného projevu tvořivosti, tvořivosti, zkušeností. Vývoj prozodické stránky řeči (tempo, rytmus, pauza, intonace, stres). Rozvoj komunikačních dovedností.

    Vzdělávání schopnosti naslouchat partnerovi, nepřerušovat ho, udržovat pauzu. Zvýšit zájem dětí o budování dialogu. Podpora pocitu empatie pro přirozenou přírodu.

    Vývoj a konsolidace bráničkového dýchání. Odstranění nadměrného, \u200b\u200bpsychoemotionálního a svalového napětí mimo řeč a během řeči. Eliminace gramatického používání slov ve struktuře koherentní řeči.

Zařízení: konvenční značky, mikrofon, kamera, čepice řidiče, videokamera, vykreslování obrázků, referenční obrázky, obrázky nálady, sněhové koule, ukazatel.

Přípravné práce:

Provádějí to pedagogové ve skupině pomocí hraní zápletek a rolí, didaktické hry, tematické rozhovory zaměřené na objasnění a rozšíření slovní zásoby na téma „Zimní zábava“. Čtení pohádky od K.D. Ushinsky "Malomocenství staré ženy-zima".

Průběh lekce:

    Organizační moment a oznámení tématu lekce.

Zaklepání na dveře. Pošťák předá dopis.

Lidi, podívejte se, jaká krásná obálka se sněhovými vločkami. A proč jsou sněhové vločky a ne zelené listy? (Protože teď je venku, v přírodě je zima)

Dobře. Nyní se podívejme, co je uvnitř: obálka obsahuje obrázky dětí ve smíšeném zimním lese; obrázky zimních měsíců; obrázky-emoce.

Lidi, podívejte se, tento obrázek je nám již známý. Cestujeme dlouho a podařilo se nám navštívit mnoho míst. Pamatujte, že jsme minule šli do zimního smíšeného lesa. Co jsme měli na sobě?(Byli jsme oblečeni v zimě teplé klobouky, v kožichu, v plstěných botách, v palčácích atd.)

Stále existují obrázky - emoce a pomocí těchto obrázků můžete popsat svůj postoj k tomuto ročnímu období.

Zima je dobrá, proč?(Protože můžete lyžovat, bruslit atd.)

Zima je špatná, proč?(Protože fouká silný vítr, mráz, zima, fouká vánice, zvířata a ptáci jsou chladní a hladoví)

Výborně. Ale to není vše, stále tu je dopis. Nyní budu číst:

"Ahoj chlapci a děvčata." Píšou vám vaši přátelé z přípravné skupiny mateřské školy "Rucheek". Užijeme si tu tolik zábavy, zajímavé, k tomu se už ani nechci vrátit mateřská školka... Ještě jste neuhádli, co vám píšeme a kde jsme? Potom vám zašleme hádanky a podle odpovědí pochopíte, kam vás zveme. Existuje řešení těchto hádanek. “

    Mám dva koně, dva koně, 3. Stáli celé léto,

Nesou mě na vodě. Wintery čekaly

A voda je pevná, byly tam póry -

Jako kamenný. Vyběhli jsme z hory.

(Brusle) (Sáňky)

2. Roll ve sněhu

4. Na náměstí na sněhové koloběžce vyrostu,

Váňa na kopec (jel nahoru) Zahřejte se na hranici -

do kopce (jel) budu ztracen.

Z kopce (přesunut dolů) (sněhová koule)

Přes kopec (jel dovnitř)

Kolem kopce (jel kolem)

Z náměstí (vlevo, odjet).

Dobrá práce, vyřešili jste hádanky. Kdo hádal, kam nás kluci zvou?

(Na náměstí)

- Dnes půjdeme na náměstí. Budeme hrát roli korespondentů a pohovořit s dětmi, které relaxují na náměstí. Řidič, který má na nás štěstí, by měl být na silnici pozorný a jeho oči by měly dobře vidět. Zkusme si proto představit, že jsme řidiči a cvičíme oči.

2. Vizuální gymnastika

Naše oči odpočívaly, uvolňovaly stres. Připravili jsme vše, abychom šli k dětem na náměstí a začali pohovořit? Musíme připravit náš pracovní plán a naše další akce.

Korespondentovi při budování dialogu pomohou konvenční značky. Podívejte se na první symbol. Co je zobrazeno?(Vlnovky, vlny jsou nakresleny.)

Řekl jsi správně. Zkuste říct, co to znamená? (…….)

To znamená vaše vzrušení před korespondentem a samotným korespondentem, vaše chování při komunikaci. Během dialogu nepřerušujeme partnera, nekřičíme. Mluvíte klidně, pomalu, s přestávkami. Zároveň dýcháme a mluvíme s jednotným výdechem.

Podívejte se, co je zobrazeno na následujícím konvenčním znaku?(Potřesení rukou je nakreslené.)

Jak začínají korespondenti svůj dialog, tj. co říct, když se přiblížíte cizímu člověku a chcete se na něco zeptat?

(Dobrý den. Dobré odpoledne ...)

Výborně! O čem nám řekne následující symbol? Co je nakresleno?(Dětská tvář.)

Tento diagram bude znamenat „Dovolte mi, abych se představil.“ Musím se představit? Jak to řekneš?(Jmenuji se Katya, Sabina ..)

Mikrofon bude indikovat „Oznámení tématu dialogu“. Jak korespondent oznámí téma dialogu?(Položme si otázky o ... nebo bychom si chtěli povídat o Zimních radovánkách pro děti na náměstí.)

Podívejte se na pátý symbol. Co je nakresleno?(Zobrazuje zimní outdoorové aktivity)

Že jo. To je to, čemu budeme říkat další plán „Zimní zábava“. Jakou otázku si může dopisovatel položit?(Co víš, máš raději zimní aktivity? - Rádi bruslíme, lyžujeme, sáňkujeme, děláme sněhovou ženu, hrajeme hokej, hrajeme sněhové koule ...)

Co vám řekne následující symbol. Co je zobrazeno?

Toto označení znamená „Nálada“. Jakou otázku si může dopisovatel položit?(Jak se cítíte, když se účastníte zimních radovánek? - Vybírám si radost, protože mě baví sjíždět z kopce atd.)

Podívejte se na následující symbol. Co je zobrazeno a co to znamená?

Toto označení znamená bezpečnost. Jak se bude zeptat korespondent, když uvidí tento symbol?(Jaká opatření používáte při zimních radovánkách?)

O čem nám řekne následující symbol. Co je zobrazeno a co to znamená?(Sedmé dveře jsou nakreslené.)

Tento symbol znamená „opuštění dialogu“. Co říká reportér, když skončí rozhovor?

Podíváme se na sedmý diagram. Co je nakresleno?(Osmý diagram ukazuje srdce)

Tento diagram bude znamenat „Vděčnost“. Jak řekne zpravodaj, když vyjádří vděčnost za obdržený rozhovor?(Děkuji za příběh.)

Výborně! Znáte děti, které na nás na náměstí čekají, dělají sněhuláky, lyžují atd. Také si rádi hrajeme zimní radovánky, pojďme si hrát?

4. Dynamická pauza.

V zimě hrajeme sněhové koule, hrajeme, hrajeme.

Procházíme závěje, kráčíme, kráčíme.

A na lyžích běžíme, běžíme, běžíme.

Létáme na bruslích na ledě, létáme, létáme.

A vyřezáváme Sněhurku, vyřezáváme.

Zima milujeme jako host, milujeme ji.

5. Rozdělení rolí.

Děti zůstávají v kruhu. Jednoho oblékneme jako řidiče, dáme korespondentovi mikrofon, fotografa - kameru, kameramana - kameru.

6. Zimní rozhovor dětí na náměstí.

Přiřadili jsme role, teď se musíme vřele obléknout a jít na náměstí(cvičení se provádí na obecná motorika).

Přišli jsme k vánočnímu stromku, kolem je mnoho dětí. Náš dopisovatel začíná dělat rozhovory s dětmi. Fotograf pořizuje fotografie, kameraman pořizuje fotografie. (Děti nepoužívají konvenční znaky.)

7. Shrnutí lekce.

Zde jsme v roli korespondenta, fotografa, kameramana. Co jste rádi přijímali a poskytovali rozhovory, co nového jste se dozvěděli o zimní zábavě? Všichni jste skvělí, ale to není vše. Zapomněl jsem říct, že pro vás je v obálce něco jiného. Kluci se rozhodli předat vám medaile - sněhové koule: nejlepší kameraman, dopisovatel, řidič, partner, fotograf, nejuznávanější, společenský atd. A chci vám dát takový plakát - zimní náměstí s novoročním stromem. Spolu s Olgou Nikolaevnou, učitelkou vizuální aktivitanakreslete kolem stromu zimní zábavu, o které jsme s vámi dnes mluvili, a poskytli jste rozhovory. Ahoj.

Schéma skládání soudržného prohlášení o lexikální téma

"Zimní zábava"

Téma: Exkurze pro děti k řidičům motorové dopravní společnosti.

Fotbalová branka: Rozvoj dialogické formy řeči se začleněním druhého dítěte do řečové činnosti.

Úkoly:

    Objasnit a rozšířit slovní zásobu dětí na téma „Transport“ prostřednictvím formování dialogické formy řeči dítě-dítě. Zlepšit dovednosti budování dialogu pomocí schémat pro vypracování soudržného prohlášení. Rozvíjejte dovednosti k pochopení skrytého významu slov a výrazů. Zlepšení gramatické struktury řeči: výběr souvisejících slov, použití podstatných jmen v nepřímých případech, aktivace slovní zásoby na téma „profese“.

    Rozvíjet dovednosti a schopnosti kontroly a sebeovládání při konstrukci podrobných odpovědí a samostatně projevovat kreativitu, kreativitu, zkušenost. Rozvíjejte prozodickou stránku řeči (tempo, rytmus, pauza, intonace, stres). Rozvíjet komunikační dovednosti.

    Pěstovat schopnost naslouchat partnerovi, nepřerušovat ho, pozastavovat se. Zvýšit zájem dětí o budování dialogu. Podporujte pocity empatie k přírodě.

    Rozvíjet a upevňovat diafragmatický typ dýchání, eliminovat nadměrné psychoemočné a svalové napětí mimo řeč a během řeči. Odstraňte gramatické použití slov ve struktuře koherentní řeči.

Zařízení: konvenční značky, mikrofon, kamera, čepice řidiče, videokamera, hračky do auta, dopis, balíček, karty s písmeny, obrázky spiknutí, referenční obrázky, obrázky nálady, míč, ukazatel.

Přípravné práce:

Provádějí jej pedagogové ve skupině pomocí hraní rolí, didaktických her, tematických rozhovorů zaměřených na objasnění a rozšíření slovní zásoby na téma „Doprava“.

Průběh lekce:

1. Organizační moment a oznámení tématu lekce.

Zaklepání na dveře. Přinesli balíček.

Lidi, podívejte se na balíček: velký, krásný. Poslali vám to řidiči z kamionové společnosti. Chcete vidět, co je uvnitř? Také mě tak zajímá, co ti poslali.

Odvolání řidičů na lidi:

« Nazdar hoši. Píšou vám řidiči motorové dopravní společnosti. Zašleme balíček s překvapením: abychom uhodli, co je uvnitř balíku, napsali jsme vám slova, pomocí kterých musíte sestavit slovo do křížovky pomocí prvních písmen těchto slov. Tato slova jsou neobvyklá a souvisí s jedním z ročních období, které je nyní za naším oknem».

(Logoped dostane slova z balíčku)

- Tteplý (karta …………………………………………….)

- Ruchi (karta ……………………………………………… ..)

- Aklam (karta ……………………………………………… ..)

- Hpočasí (karta ……………………………………………… ..)

- Zosli (karta ……………………………………………… ..)

- Psněženka (karta ……………………………………………… ..)

- Oteplo (karta ……………………………………………… ..)

- Rannaya (karta ……………………………………………… ..)

- Treshit (karta ……………………………………………… ..)

Výborně. Jaké slovo vyšlo? ( Doprava).

Balíček tedy obsahuje dopravu. A jaký druh dopravy musíte uhádnout podle hádanek, které řidiči poslali:

Je v nekonečném oceánu Jaký zázrak - modrý dům! Lokomotiva bez kol!

Mrak se dotýká křídla. Je v něm spousta dětí. To je zázračná parní lokomotiva!

Rozloží se na loukách, nosí gumové boty Ztratil rozum -

Vrhá stříbro. A živí se benzínem. Šel jsem rovnou k moři.

(Letadlo) vzduch (Bus) přistát (Parník) voda

Výborně. Jaká jsou nějaká související slova k dopravě?

(Transport depo, trans-agency, transport, transportér, transportér, transport, transport atd.)

Stále existují obrázky - emoce. Pomocí těchto obrázků popište svůj postoj ke slovu transport.

Doprava je dobrá, proč? (Protože můžeš …………… ..)

Doprava je špatná, proč? (Protože při neopatrné jízdě se neřídíš pravidly silniční provozpak se můžete dostat k nehodě atd.)

Výborně. Řidiči vám z nějakého důvodu poslali balíček, zvou vás na návštěvu, kde začínají svou cestu, pracují. Chcete je navštívit, lidi? (Ano.)

Dnes půjdeme do kamionové společnosti, kde řidiči pracují v různých automobilech. Budeme hrát roli korespondentů a pohovoříme s řidiči, kteří tam pracují na tématu „Doprava“. Řidič, který má štěstí, musí dobře vidět a znát pravidla silničního provozu. Zkusme si proto představit, že jsme řidiči a cvičíme oči.

2. Vizuální gymnastika

Děti se dívají na ukazováček ve vzdálenosti 25-30 cm od očí a při počtu „1-4“ jej přibližujeme ke špičce nosu a poté pohybujeme jejich pohledem do vzdálenosti při počtu „1-6“. Opakujte 4-5krát.

Dobře, chlapci. Oči odpočívaly. A co potkávají řidiči a chodci na silnici? (Na silnici mohou řidiči a chodci vidět semafory). Že jo. A teď zkontroluji, jak znáte barvy semaforu.

„Semafor“ Dynamická pauza

Semafor má tři barvy. Logoped ukazuje 3 kola

Pro řidiče jsou srozumitelné:

Červená barva - v žádném případě. (Pokud ukážu červenou barvu, stojíš na místě)

Žlutá - buďte připraveni na cestu (zobrazením žluté - musíte se připravit)

a zelené světlo - kati (ukazující zelenou barvu - děti napodobují pohyby).

Děti sedí na svých sedadlech.

Dobrá práce, teď vidím, že jste připraveni vyrazit na cestu. A naše konvenční značky nám s tím pomohou.

3. Předběžná konverzace podle vzorce dialogu formou rozhovoru.

Tyto symboly již znáte. Budeme proto uvažovat pouze o hlavní části rozhovoru o daném tématu. "doprava".

Podívejte se na první symbol. To znamená vaše vzrušení před korespondentem a samotným korespondentem, vaše chování při komunikaci. Během dialogu nepřerušujeme partnera, nekřičíme. Mluvíte klidně, pomalu, s přestávkami. Zároveň dýcháme a mluvíme s jednotným výdechem.

Podívejte se, co je zobrazeno a co by měl korespondent říci, když uvidí následující symbol? (Potřesení rukou je nakreslené.)

Říká korespondent (Dobrý den. Dobré odpoledne ...)

Výborně! Následující konvenční značka nám řekne, co máme říci: „Dovolte mi, abych se představil.“ (Dovolte, abych se představil. Jmenuji se Katya, Sabina ..)

Výborně! Co se zobrazí dále? Jaká je další otázka, kterou se reportér zeptá? (Vyhlášení tématu dialogu. Položme si otázky o ... nebo bychom chtěli mluvit o dopravě)

Podívejte se na pátý symbol. Co je nakresleno? (Doprava )

Jaké druhy dopravy znáte? (pozemní, letecká, železniční, osobní, nákladní, vodní)

Jaká auta jedou v Novy Urengoy? (Osobní, nákladní, speciální)

Jakým typem dopravy jste dnes jeli do mateřské školy?

Jak se jmenuje transport, který přepravuje lidi?

Jaký je název přepravy, která přepravuje zboží?

Na jakém druhu dopravy nejraději cestujete?

Co vám řekne následující symbol. Co je zobrazeno? (Pátý diagram ukazuje emoce a nálady.)

Toto označení znamená „Nálada“. Jakou otázku si může dopisovatel položit? (Jak se cítíte, když berete lidi v autobusech, v letadlech, na lodi)

Podívejte se na následující symbol. Co je zobrazeno a co to znamená? (Je zobrazena sanitka. Lidské zdraví….)

Toto označení znamená bezpečnost . Jak se bude zeptat korespondent, když uvidí tento symbol? (Jaká opatření používáte při cestování ve veřejné dopravě?)

Další symbol označuje ukončení dialogu.

(Řekl jsi velmi zajímavě ...)

Sedmý diagram znamená „Vděčnost“. (Děkuji za příběh.)

Výborně! Řidiči, kteří na nás čekají v přepravní společnosti, vědí, kdo co řídí. Víš? Chci také zkontrolovat, zda tento úkol zvládnete. S tím nám pomůže nezbedná koule.

    Dynamická pauza.

Míčová hra „Kdo ovládá co?“

Musíme pokračovat ve větě

Autobus provozuje ... řidič,

Nákladní vůz řídí ... ... šofér,

Vlak je řízen ... ... strojvedoucím,

Ovládací prvky vrtulníku…. Pilot vrtulníku,

Letadlo řídí ... ... pilot,

Motocykl řídí ... motocyklista,

Kolo řídí ... cyklista

5. Rozdělení rolí.

Děti zůstávají v kruhu a kreslí losy nebo kousek papíru. Oblékneme jednoho za řidiče, dáme korespondentovi mikrofon, fotografa - kameru, kameramana - kameru.

6. Exkurze pro děti do dopravní společnosti.

Přiřadili jsme role, teď se musíte vřele obléknout a jít do přepravní společnosti. (Provádí se cvičení pro obecnou motoriku).

Dorazili jsme do kamionové společnosti, fotograf nezapomene fotografovat různá vozidla. Náš dopisovatel začíná pohovořit s dětmi, kameraman natáčí.

7. Shrnutí lekce.

Zde jsme v roli korespondenta, fotografa, kameramana. Co jste rádi přijímali a poskytovali rozhovory, jaké nové věci jste se o dopravě dozvěděli? Všichni jste skvělí, ale to není vše. Zapomněl jsem říct, že pro vás je v obálce něco jiného. Řidiči se rozhodli, že vám představí zábavná auta s nápisy: nejlepší kameraman, korespondent, řidič, partner, fotograf, partner, ten nejchytřejší, společenský atd. A chci vám dát tento plakát, kde je nakreslený, uprostřed, země, voda, vzduch. To vše lze říci jedním slovem - doprava. Spolu s Olgou Nikolaevnou nakreslete různé druhy dopravy po ATP, o kterých jsme dnes mluvili a pohovořili. Ahoj.


Schéma pro sestavení souvislého prohlášení

na lexikální téma "Doprava"


Bibliografie.

    Vanyukhina G.A. Tajemství a rady souvislé řeči. Sbírka - 3. Novouralsk, 2005 - 68 s.

    Lapp E.A. Vývoj koherentní řeči u dětí ve věku 5-7 let se zrakovým postižením: plánování a poznámky. - M.: TC Sphere, 2006 .-- 256 s. - (Logoped v

    Pokutneva S.A. Vývoj koherentní řeči u dětí předškolního věku se zrakovým postižením. Kyjev, 1988.

    V.L. Napadovskaya Oprava poruchy řeči a formace tvořivost u dětí se zrakovým postižením. M., 2003.

    Glukhov V.P. Tvorba koherentní řeči u dětí předškolního věku s obecným nedostatečným rozvojem řeči. - M.: ARKTI, 2002. - 144 s.

    Gromova O.E. Metodika formování počáteční slovní zásoby dětí. - M.: TC Sphere, 2003 .-- 176 s.

Seznam internetových zdrojů:


Vyprávění příběhu N. I. Sladkova „Koho rozmrazují záplaty?“

Shrnutí lekce o vývoji koherentní řeči

Fotbalová branka: rozvoj koherentní řeči

Úkoly:

Nápravně - vzdělávací: rozšířit, vyjasnit, aktivovat slovník na téma „jaro“;

Nápravné - vývojové: rozvíjet koherentní řeč, paměť, pozornost;

Vzdělávací:formovat iniciativu, nezávislost.

Zařízení: kolíčky na prádlo, žlutý kruh, upravený text příběhu NI Sladkova „Koho rozmrazily skvrny?“ », Tužky, karta s symbol slova jsou znamení.

I. Organizační moment

Logoped s dětmi: - Ahoj, hosté! Zveme vás k nám a zdravíme všechny s úsměvem!

Řečový terapeut:- Lidi, mám pro vás hádanku

Sníh na mýtině zčerná

Počasí je každý den teplejší.

Je čas dát sáně do skříně.

Jaké je roční období?

Děti: - Jaro.

Řečový terapeut: - Jaké bylo roční období před jarem?

Děti: - Zima.

Řečový terapeut: - Jaká bude roční doba po jaru?

Děti: - Léto.

Řečový terapeut: - Vzpomeňme si na příznaky jara. Odpovídáme takto: „Na jaře slunce hřeje.“

Děti: - Na jaře je slunce jasné (zářivé).

Na jaře je obloha vysoká (jasná, modrá).

Stěhovaví ptáci přijíždějí na jaře.

Na střechách se na jaře objevují rampouchy.

Na jaře je země měkká (volná).

Na jaře jsou mraky nadýchané.

Na jaře se na stromech objevují voňavé (lepkavé) pupeny.

Řečový terapeut: - Ukažme, jak se radujeme na jaře. (Zvedni ruce, úsměv)

Ukažte, jak moc si užíváte slunce. (Nakloňte hlavu doprava - doleva, úsměv)

Nyní ukažte, jak se bojíte deště. (Ruce nad hlavou)

Jděte na svá místa.

II. Hlavní část

Řečový terapeut: Dnes se naučíme převyprávět příběh Nikolaje Ivanoviče Sladkova „Čí taje?“

Čtení přizpůsobeno příběh, exponování obrázků.

Straka zahlédla rozmraženou skvrnu a zazněla: „Ta-ta-ta-ta ... Moje tání!“ (karta 1). A na rozmražené skvrně: semínka, motýl se zahřívá, brouci se plazí (r. 2). Otevřela zobák a chtěla toho brouka sníst (pokoj 3). A tady, z ničeho nic, Rook. Vyštěkl: „Moje tání. Spěchal jsem, abych ji viděl z teplých zemí “(místnost 4). Lark vletěl do hluku. Zašeptal: „Moje tání. Narodil jsem se na něm “(místnost 5). Zatímco se hádali, slunce se ohřívalo (místnost 6). Sporci se rozhlíželi a viděli, že na poli se objevilo mnoho rozmrazených skvrn (místnost 7). Ptáci se nad nimi rozptýlili, aby se setkali s pramenem (místnost 8). Zpívání písní, kopání do země, zabíjení červa (místnost 9).

Řečový terapeut: - Lidi, ujasněme si, co je to rozmrazená náplast? (Místo, kde se sníh roztál a Země se otevřela).

- Co znamená Straka cvrlikala? (Vydala hlas a vydala zvuky připomínající prasknutí.)

- Co znamená výraz „odnikud“? (Objevte se nečekaně, najednou).

- Co znamená kůra? (Dejte hlasitý hlas).

- Co znamená cvrlikat? (Publikovat zpěv).

- Co znamená výraz „Zmrazit červa“? (Ukoj svůj hlad, trochu se najez).

Dotazy k textu

Řečový terapeut: - Co viděl Soroka?

- Co povídal Straka?

- Kdo byl na rozmražených polích?

- Co Soroka chtěla dělat?

- Kdo se objevil nečekaně?

- Co štěkal věž?

- Kdo letěl do hluku?

- Co Lark cvrlikal?

- Když se ptáci hádali, co se dělo?

- Když se rozhlédli kolem sebe, co viděli účastníci sporu?

- Kde se ptáci rozptýlili?

- Jak ptáci pozdravili jaro?

Řečový terapeut: - Pravděpodobně jste unavení? Všichni se tedy postavili společně.

Fizminutka

Slunce svítilo (zvedněte ruce po stranách)

Závěsy jsou roztaveny. (sedni si)

Teplé počasí (vstát)

Jaro přineslo. (paže roztažené)

Věže k nám přicházejí, (houpejte rukama)

A ježek (sklopte hlavu, zkřížte ruce na hrudi)

Vědí s medvědem (nohy na šířku ramen, zvedněte ruce nahoru)

Je čas, aby se probudili (natáhli se)

Na jaře obdivovat. (tleskat)

Řečový terapeut: - Poslechněte si příběh znovu.

Přečíst příběh znovu.

Řečový terapeut: - Chcete-li vyprávět krásný příběh, musíte natáhnout jazyk.

Artikulační gymnastika

Přišlo jaro a na obloze jasně zářilo slunce (otevřete ústa, lízejte rty třikrát v jednom směru, 3 v druhém). Z jeho paprsků (řinčily mým jazykem) hlasitě kapaly kapky. Jazyk se oblékl a šel do lesa. Kráčel pomalu po stezce a slyšel vesele zpívat ptáky: „Ku-ku-ku“, - kukačka zakokrhala vysoko na smrku (onomatopoeia). "D-d-d", - datel bušil na kůru stromu a hledal malé chyby (onomatopoeia). "Twi-twi-twi", - vlaštovky se rychle přehnaly přes hlučnou řeku (onomatopoeia). Všechno zpívalo a ožilo jarní les... Jak dlouho to bylo krátké, ale brzy cesta jazyka vedla k nádhernému mýtině (cvičení „Lopatka“). Jazyk seděl na pařezu (cvičení „Houba“) a rozhlížel se kolem (cvičení „Hlídat“). Na mýtině kvetlo mnoho sněženek. Jarní vánek je nakláněl jedním směrem, potom druhým („Hodiny“). Jazyk je dlouho obdivoval. Mraky brzy zakryly slunce (otevřete pusu, pomalu ji pětkrát zavřete). Jazyk spěchal domů k mé matce.

Dětská převyprávění

Řečový terapeut: - Dostali jsme do skupiny krabici. Co si myslíte, že je toto pole?

Děti: - Balík (poštovní balík).

Řečový terapeut: - Balíček je adresován vám. Chceš vědět, co tam je? (Získejte karty pro hru „Kruh po tečkách“). Tady jsou kouzelné obrázky, abyste je oživili, musíte kroužit body. (Sdílejte obrázky) No, aby bylo vše v pořádku, prsty cvičte.

Prstová gymnastika

Vyřezávali jsme dorty (pohyb „dělat koláče“)

Havrani k nám přišli. (vylíčit ptáka)

Tato věž upiekla koláč (ohněte prsty na pravé ruce, počínaje palcem)

A druhá mu pomohla.

Třetí věž položila stůl,

A čtvrtý umyl podlahu

Pátý nezíval (dotkněte se malíčku)

A snědl dort. (ukazováček pravá ruka zaklepat na levou dlaň)

Jedna, 2, 3, 4, 5, (spojte prsty pravé a levé ruky)

Soundtrack "Zvuky jarního lesa"

Děti krouží obrázky po bodech a pak říkají, koho se ukázalo.

Řečový terapeut: - Chlapi, chci s vámi hrát hru "Vyhláskovat slovo - podepsat"

Ukaž ukázku: Na kartu symbolu označující znak vložte obrázek s obrázkem ptáka, který byl získán od každého z dětí. Například inteligentní (dlouhoocasý, všežravý, pozorný, opatrný, mazaný) straka; chytrý (pohledný, pohotový, všímavý) věž; malý (zpívající, pestrý, zvonivý, plachý, chocholatý) skřivan.

Řečový terapeut: - Hodně krásná slova víte, dobře.

III. Výsledek

Řečový terapeut: - Lidi, bylo to pro mě dnes velmi zajímavé. Byli jste velmi pozorní, dobře jste odpověděli na mé otázky, potěšili mě příběhy. Proto vám všem říkám: „Děkuji!“

Obrazový materiál

Sekce: Práce s předškoláky

Přípravné práce.

Děti byly na exkurzi do rozhlasu, televize a do vydavatelství novin. Cílem je seznámit děti s médii. Rozšířit chápání povolání dětí, technologického pokroku a rozvoje komunikačních médií (rozhlas, televize).

Shrnutí lekce o vývoji koherentního projevu v přípravné skupině.

Téma. Kompilace reklam typu „Nalezen pes“.

Fotbalová branka. Naučit děti psát ústně obchodní oznámení, skládající se z příběhů různých typů. Pokračujte v učení skládat popisné příběhy a osobní zkušenosti. Podporujte pocity soucitu, touhu pomoci ztracenému zvířeti.

Průběh lekce

1. Organizační moment. Psycho-gymnastika

Nakreslete láskyplné kotě s žádostí o mléko. Nakreslete rozzlobeného hlídacího psa, který hlídá váš domov. Nakreslete ztracené štěně. Znázorněte veselé štěně, které si našlo majitele.

2. Hra „Odpověď“.

Kolik z vás má mazlíčky, zvedněte ruku.

Zeptá se 3-4 dětí, aby odpověděly na otázky:

Kdo je to? Jméno? Co to je? (3 otázky jsou okamžitě zodpovězeny úplnou odpovědí, například mám kočku jménem Musya, je láskyplná.)

3. Hra „Hádej popis“.

Zvu vás děti, abyste hrály hru „Hádej“

Kdo ještě neměl čas říct, jaké má mazlíčka, jít ven jeden po druhém, popsat nám svého mazlíčka a zbytek musí hádat, o koho jde?

Kdokoli uhádl, zvedne ruku.

3–4 lidé popisují. Kluci hádají.

4. Komunikace tématu lekce.

Děti, dnes ráno jsem našel štěně poblíž mého domu. Zdá se, že je ztracen. Pomozme štěně najít majitele. Sestavíme správnou reklamu pro televizi a rozhlas. A majitel bude nalezen.

Hlavní část.

1. Prohlížení videa.

Lidi, musíme štěně popsat tak, aby ho majitel okamžitě poznal: jak vypadá, jak se liší od ostatních psů, jaké je to povahy. A aby vám to bylo snazší, podívejte se na video o něm (3 min).

2. Souhrnný popis štěněte.

  1. Jaká je velikost štěněte?
  2. Jaká je barva srsti?
  3. Jaká je délka kabátu?
  4. Jak mu můžete říkat, chlupatý nebo krátkosrstý?
  5. Jaké oči? (velký, malý) Jaký nos? (ostré, matné) Jaké uši? (vyčnívající, visící, malý, velký)
  6. Jaký ocas?
  7. Vlastnosti chování.

3. Situace „Přesvědčit mámu“

Představte si, že najdete štěně na ulici, přiveďte ho domů, oznamte své matce, že jste našli štěně, a požádejte ho, aby ho nechal v našem domě. Pokuste se svou matku přesvědčit, aby popsala štěně tak, aby se jí také líbilo. Učitel přebírá roli matky. 2 - 3 děti popisují štěně, požádejte matku, aby ho opustila.

Dobře, přesvědčil jsi mě. Ponecháme si štěně pro sebe, pokud není skutečný majitel, na kterého je už štěně zvyklé a velmi mu chybí.

4. Hra „Postavte chovatelskou stanici“

Zatímco štěně zůstane s námi, postavíme mu na listu psí boudu body ... Nesmíme jen spojovat tečky, pro každé spojení je nutné pojmenovat slovo - akci, kterou psi mohou dělat.

5. Znalost plánu oznámení (model)

1) Zaujmout posluchače speciálními signálními slovy (pozornost, oznámení)

2) Oznámte, co se stalo (nalezeno ztracené štěně)

3) Znamení. Popište jeho charakteristické rysy (veselé, hravé ...)

4) Zanechte svou adresu nebo telefonní číslo. Požádejte děti, aby vysvětlily, jak si myslí, proč je nutné zanechat adresu nebo telefonní číslo.

6. Hromadná kompilace reklamy podle vymodelovaného plánu.

Učitel požádá několik dětí, aby odpověděly na otázky týkající se plánu oznámení, z nejlepších odpovědí ohlásí vzor oznámení: „Poslechněte si, jaké oznámení jsme učinili“.

1 Pozor, pozor!

2 Ztracené štěně nalezeno

3 Známky štěněte: velikost, barva, chlupatost, oči, uši, nos, ocas, chování (hravost), popište z videa.

4 Ti, kteří štěně poznávají, kontaktujte prosím adresu 12mkr., D / S č. 96, skupina č. 10

7. Dětské příběhy.

Volají se 1–3 děti.

Lidi, kdo chce udělat tuto zprávu v televizi?

V rádiu převyprávět novinový inzerát?

Hodnocení dětí po každém příběhu dospělými nebo dětmi.

Výsledek

Děti, dnes ráno jsem našel štěně poblíž mého domu. Byl ztracen. Ani jsem nevěděl, co s ním mám dělat. Ale štěně jsi také hodně pomohl. Sestavili jsme správnou reklamu pro televizi, noviny a rozhlas. A jsem si jist, že určitě bude majitel štěněte.

Abstraktní kurzy logopedie o rozvoji koherentní řeči.

Téma:převyprávění popisného textu na základě grafických schémat.

Fotbalová branka:vytvořit schopnost převyprávět popisný text na základě grafických diagramů - částí obrazu subjektu.

Úkoly:

Rozvíjet aktivní a pasivní slovní zásobu;

Zlepšit dovednosti v oblasti phonemic analýzy;

Vzdělávat respekt do přírody.

Zařízení: multimediální prezentace, pracovní sešity pro každé dítě, obrysový obraz břízy, její barevné části.

Průběh lekce:

    Organizace času.

Řečový terapeut čte báseň:

Každý dům

Podél naší vesnice

Větve se rozšířily.

Velké stromy.

Lidi, prosím, podívejte se na snímky a pojmenujte stromy na nich zobrazené. Vyberte poslední zvuk ve slově, určete, zda se jedná o samohlásku nebo souhlásku.

2. Úvod do tématu. Práce se slovy stejného kořene.

- Hádej hádanku:

Ruská kráska stojí na mýtině.

V zelené halence, v bílé letní šaty.

O jakém stromu dnes mluvíme? (asi bříza). Napište si téma do svého poznámkového bloku.

Hádejte „začarovaná slova“, vložte do slova kořen „BIRCH“, přečtěte si výsledné slovo. Vysvětlete význam slova.

Onka (malá bříza)

Ovy (list, větvička)

Nyak (les, kde rostou pouze břízy)

pod ________ ovik (houba, která roste pod břízou)

3. Práce s textem "Bříza".

Logoped umístí na tabuli obrysový obraz břízy a požádá jedno z dětí, aby přečetlo text.

Poblíž našeho domu roste bříza.
Jeho kmen je štíhlý, kůra na něm je hladká, bílá. S černými skvrnami.
Větvičky jsou tenké, pružné, skloněné dolů.
Bříza listy jsou kulaté, s denticles podél okrajů, lesklé a lepkavé.
Bříze se říká štíhlá kudrnatá kráska s bílými stonky.

Vysvětlete, co to znamená:

FLEXIBILNÍ ODĚVY -… (větve, které se dobře ohýbají);

LEPENÝ LIST -… (lepkavé listy, jako by byly rozmazané lepidlem)

Co popisuje text jako první? (kmen)

Připojte barevný obrázek kmene stromu k obrysu.

Co je kmen břízy? ( štíhlá, hladká kůra, bílá, s černými skvrnami)

Co potom popisuje bříza? (větvičky). Připojte k obrysu barevný obrázek větví stromu.

Jaké jsou větve břízy? (tenký, pružný, dolů).

Co je popsáno dále? (listy).Připojte k obrysu barevný obrázek listů stromu.

Jaké jsou listy břízy? (kulaté, se zoubkovanými okraji, světle zelené, lesklé, lepkavé).

Co je popsáno dále? (celkový vzhled: štíhlá, bělovlasá, kudrnatá kráska).

Logoped, který ukazuje na části břízy, vyzývá děti, aby si pamatovaly přídavná jména.

Děti si zapisují části břízy a přídavná jména do sešitu.

4. Fyzická pauza pro obecné motorické dovednosti. „Stromy“.

Děti opakují pohyby za logopedem.

Ruce zvednuté a roztřesené -

To jsou stromy v lese.

Paže ohnuté, kartáče se třásly -

Vítr sráží rosu.

Po stranách ruky.

Plynule mávat -

To jsou ptáci, kteří k nám létají.

Ukážeme vám také, jak se posadili.

Ruce jsou na místě.

5. Převyprávění textu na základě obrázků, grafických schémat (části obrázku).

Děti převyprávějí text u tabule a zobrazují posloupnost převyprávění podle grafických diagramů - částí obrazu břízy.

6. Shrnutí. Odraz.

Co jste se dnes ve třídě dozvěděli o bříze?

Jaký byl nejzajímavější úkol?

Pokud byla lekce užitečná a všemu rozumíte, připojte k bříze zelený list.

Pokud pro vás lekce byla obtížná a mnoho je nejasných - červený list.

7. Domácí úkol.Naučte se báseň o bříze.