Посібник для логопеда. Під ред. Р.І. Лалаева - М.: ВЛАДОС, 2006.- 182 с .: іл.- (Корекційна педагогіка). - ISBN 5-691-01504-4.
Посібник пропонує довела свою ефективність систему роботи з розвитку зв'язного мовлення молодших школярів із загальним недорозвиненням мови (ОНР) і затримкою психічного розвитку (ЗПР) на третьому етапі корекційної роботи.
На основі практичного досвіду автора - вчителя-логопеда загальноосвітньої школи зібрано та систематизовано представлений матеріал. Він включає в себе планування та конспекти логопедичних занять, матеріал для закріплення і контролю знань, загадки, кросворди, знакові схеми, демонстраційні предметні і сюжетні картинки, серії картин.
Посібник призначений для логопедів, вчителів початкових класів масових і спеціальних шкіл V і VII виду, студентів факультетів корекційної педагогіки.

Усна зв'язкова мова.
1 заняття.
ТЕМА.
Послідовний переказ текстів з опорою на запитання. Складання пропозиції (повних відповідей на питання).

ЦІЛІ:
формувати вміння відповідати на питання повним пропозицією, послідовно переказувати текст з опорою на питальний план, складати повні пропозиції-пояснення лексичного значення слова;
розвивати фонематичний аналіз слів, слухове сприйняття, Пам'ять.

ОБЛАДНАННЯ:
предметні картинки, запис на дошці, схема пропозиції.

ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Організаційний момент
- Сяде той, хто відгадає загадку, назве предмет на зображенні-відгадки і виділить голосний звук на початку слова (КАЧКА, АІСТ, ОКУНЬ, ИВОЛГА) (рис. 1)

Пухом багата, дзьоб - лопата,
У річці бродить, перевалюючись ходить.
Це старий наш знайомий:
Він живе на даху будинку-
Довгоногий, довгоносий,
Довгошиїй, безголосий,
Він літає на полювання
За жабами до болота.
Пестить ... (окунь) в глибині,
В глибині, на самому дні,
Байдужим круглим оком
На мене коситься ... (окунь).

ЗМІСТ
Вступ
Конспекти логопедичних занять за темами розділу «Усна зв'язкова мова».
Заняття 1. Послідовний переказ текстів з опорою на запитання. Складання пропозицій (повних відповідей на питання)
Заняття 2. Послідовний переказ текстів з яскраво вираженою причинно-наслідковим зв'язком з опорою на предметні картинки і питання
Заняття 3. Послідовний переказ текстів від першого (третього) особи по графічним (знаковим) схемам
Заняття 4. Переказ текстів описового характеру з опорою на картинки, питання, графічні схеми
Заняття 5. Послідовний переказ текстів описово-розповідного характеру з використанням опорних предметних картинок, сюжетної картинки. Складання плану переказу
Заняття 6. Послідовний переказ з опорою на серію картинок і послідовність дій з використанням серії сюжетних картинок опорних слів-дій
Заняття 7. Вибірковий переказ. Складання плану переказу
Заняття 8. Короткий переказ. Складання плану переказу
Заняття 9. Творчий переказ по позначеному початку розповіді
Заняття 10. Творчий переказ по позначеному кінця оповідання. Складання плану розповіді
Заняття 11. Творчий переказ з означеної середині розповіді. Складання плану розповіді
Заняття 12. Усне твір. Складання самостійних зв'язних висловлювань, розповідей оповідного характеру по демонстрованим діям і картинок
Заняття 13. Усне твір. Складання розповіді з питань
Заняття 14. Усне твір. Складання розповіді з питань і зображенні
Заняття 15. Усне твір. Складання розповіді по опорним словами і картинками
Заняття 16. Усне твір. Складання розповіді за серією картинок, використовуючи план-питання
Заняття 17. Усне твір. Складання порівняльного розповіді описового характеру по запропонованим предметів (картинкам) з використанням графічних (знакових) схем, питань
Заняття 18. Усне твір «Осінь і весна». Складання порівняльного розповіді описового характеру з використанням графічних (знакових) схем
Заняття 19. Усне твір. Складання розповіді по сюжетній картинці, з використанням опорних слів
Заняття 20. Усне твір. Складання розповіді за матеріалами поточних спостережень з елементами опису, використовуючи план-питання, опорні слова Конспекти логопедичних занять за темами розділу. «Лексика»
Заняття 1. Визначення лексичного значення слів
Заняття 2. Визначення і тлумачення лексичного значення слова, вжитого в контексті
Заняття 3. Прості та складні слова.
Заняття 4. Розпізнавання слова по тлумаченню його лексичного значення. Робота з кросвордами
Заняття 5. Омоніми
Заняття 6. Етимологія слів. Робота з етимологічним словником
Заняття 7. Антоніми. Підбір антонімів до слова
Заняття 8. Знаходження антонімів в тексті
Заняття 9. Синоніми. Підбір синонімів до слова
Заняття 10. Знаходження синонімів в тексті. Обгрунтування вибору синоніма в тексті
Заняття 11. Вживання синонімів у мові для подолання невиправданого повторення слів
Заняття 12. Пряме і переносне значення слова
Заняття 13. Художні слова і вирази. загадки
Заняття 14. Фразеологізми. Фразеологічні звороти. Крилаті слова і вирази
Заняття 15. Прислів'я та приказки
Література.


Безкоштовно завантажити електронну книгу в зручному форматі, дивитися і читати:
Завантажити книгу Логопедичні заняття з розвитку зв'язного мовлення молодших школярів, Усна зв'язкова мова, Лексика, Посібник для логопеда, Частина 1, Андрєєва Н.Г. 2009 - fileskachat.com, швидке і безкоштовне скачування.

МУНІЦИПАЛЬНЕ ДОШКОЛЬНОЕ освітні установи ДИТЯЧИЙ САДОК компенсуючого виду «Струмочок»

Муніципального освіти місто Новий Уренгой

Ямало-Ненецького автономного округу

конспекти занять

з розвитку зв'язного мовлення

у дітей дошкільного віку 6-7 років

з ОНР (3-й рівень) другого року навчання

з використанням методу інтерв'ювання.

підготувала:

Кротова Ірина Володимирівна

учитель-логопед

МДОУ ДС КВ «Струмочок»

Г. Новий Уренгой ЯНАО

Новий Уренгой

2010

Тема: Інтерв'ю дітей на зимовій міській площі.


мета:

завдання:

    Уточнення і розширення словника по темі «Зимові розваги» за рахунок формування діалогічної форми мови дитина-дитина. Удосконалювати вміння побудови діалогу з використанням схем складання зв'язного висловлювання. Виробляти навички розуміння прихованого змісту слів і виразів. Удосконалення граматичного ладу мови: підбір слів-ознак і синонімів до слів, вживання іменників в непрямих відмінках, дієслів руху з приставками.

    Розвиток вміння і навички контролю і самоконтролю при побудові розгорнутих відповідей, а також самостійне прояв творчості, креативності, досвіду. Розвиток просодической сторони мови (темп, ритм, пауза, інтонація, наголос). Розвиток комунікативних здібностей.

    Виховання вміння вислухати співрозмовника, не перебивати, витримувати паузу. Підвищувати зацікавленість дітей в побудові діалогу. Виховання почуття емпатії до рідної природи.

    Вироблення і закріплення діафрагмального типу дихання. Усунення надмірного, психоемоційного і м'язового напруги поза мови і під час промови. Усунення аграмматична використання слів в структурі зв'язного мовлення.

устаткування: умовні знаки, мікрофон, фотоапарат, кепка водія, відеокамера, сюжетні картинки, опорні картинки, картинки настрою, снігові грудки, указка.

Попередня робота:

Проводиться вихователями в групі, використовуючи сюжетно-рольові, дидактичні ігри, Тематичні бесіди, спрямовані на уточнення і розширення словника по темі «Зимові розваги». Читання казки К.Д. Ушинського «Проказа старої зими».

Хід заняття:

    Організаційний момент і оголошення теми заняття.

Стукіт у двері. Листоноша передає лист.

Хлопці подивіться, який гарний конвертик, зі сніжинками. А чому сніжинки, а не листочки зелені? (Тому що зараз на вулиці, в природі зима)

Добре. Зараз подивимося, що там всередині: в конверті лежать картинки, де намальовані діти в зимовому змішаному лісі; картинки зимових місяців; картинки-емоції.

Хлопці, гляньте, ця картинка нам вже знайома. Ми з вами подорожуємо вже давно і встигли побувати в багатьох місцях. Згадайте, минулого разу ми вирушали в зимовий змішаний ліс. А у що ми були одягнені?(Ми були одягнені в зимових теплих шапках, В шубах, у валянках, в рукавицях і т.д.)

Тут ще є картинки - емоції, а ви за допомогою цих картинок опишіть своє ставлення до цього часу року.

Зима - це добре, чому?(Тому що можна кататися на лижах, ковзанах і т.д.)

Зима - це погано, чому?(Тому що дме сильний вітер, мороз, холодно, мете заметіль, тваринам і птахам холодно і голодно)

Молодці. Але це ще не все, тут ще лежить лист. Зараз я зачитаю:

«Здрастуйте хлопчики і дівчатка. Пишуть вам ваші друзі підготовчої групи дитячого садка «Струмочок». У нас тут так весело, цікаво, навіть не хочеться повертатися в дитячий садок. Ви ще не здогадалися, про що ми пишемо вам і де ми знаходимося? Тоді ми вам відправляємо загадки, і з відповідей ви зрозумієте, куди ми вас запрошуємо. У цих загадках є відгадка ».

    Два коня у мене, два коня, 3. Ціле літо стояли,

По воді вони возять мене. зими очікували

А вода-то тверда, Дочекалися пори-

Немов кам'яна. Помчали з гори.

(Ковзани) (Санки)

2. По снігу покатіте-

4. На міській площі на снегокате Я підросту,

Ваня до гірці (під'їхав) На багатті согреете-

на гірку (в'їхав) Я пропаду.

З гірки (з'їхав) (сніжний ком)

За гірку (заїхав)

Навколо гірки (об'їхав)

З міській площі (Поїхав).

Молодці, відгадали загадки. Хто здогадався, куди запрошують нас хлопці?

(На міську площу)

- Сьогодні ми з вами вирушимо на міську площу. Ми будемо грати роль кореспондентів, і брати інтерв'ю у дітей, які відпочивають на міській площі. Водій, який нас пощастить повинен бути уважним на дорозі, і його очі повинні добре бачити. Тому спробуємо уявити, що ми водії і виконаємо вправу для очей.

2. Зорова гімнастика

Наші очі відпочили, зняли напругу. Чи всі ми підготували, щоб поїхати до хлопців на площу і почати брати інтерв'ю? Ми повинні підготувати наш план роботи і подальші наші дії.

Кореспонденту в побудові діалогу, допоможуть умовні знаки. Подивіться на перший умовний знак. Що зображено?(Намальовані хвилясті лінії, хвилі.)

Ви правильно сказали. Спробуйте сказати, що це буде означати? (.......)

Це означає ваше хвилювання перед кореспондентом, і самого кореспондента, ваша поведінка при спілкуванні. Під час діалогу ми не перебиваємо співрозмовника, не перекрикувати. Ви говорите спокійно, не поспішаючи, витримуючи паузи. При цьому дихаємо і говоримо на рівномірному видиху.

Погляньте, що зображено на наступному умовному знаку?(Намальовано потиск рук.)

З чого починають кореспонденти свій діалог, тобто що потрібно сказати, коли підходиш до незнайомої людини і хочеш чимось поцікавитися?

(Здрастуйте добрий день…)

Молодці! Про що нам підкаже наступний умовний знак? Що намальовано?(Обличчя дитини.)

Ця схема буде позначати «Дозвольте представитися». Чи потрібно представитися? І як ви це скажіть?(Мене звуть Катя, Сабіна ..)

Мікрофон буде позначати «Оголошення теми діалогу». Як кореспондент оголосить тему діалогу?(Дозвольте нам задати питання про ..., або ми хочемо поговорити про «Зимових розвагах дітей на міській площі».)

Погляньте на п'ятий умовний знак. Що намальовано?(Зображені зимові розваги на вулиці)

Правильно. Так ми і назвемо наступний план «Зимові розваги». Яке питання може задати кореспондент?(Які ви знаєте, віддаєте перевагу зимові розваги? - Нам подобається кататися на ковзанах, на лижах, на санках, ліпимо снігову бабу, граємо в хокей, грати в сніжки ...)

Про що підкаже наступний умовний знак. Що зображено?

Цей знак означає «Настрій». Яке питання може задати кореспондент?(Які ви відчуваєте почуття, коли ви берете участь в зимових розвагах? - Я вибираю радість, тому що мені весело скочуватися з гірки і т.д.)

Подивіться на наступний умовний знак. Що зображено і що означає?

Цей знак означає безпеку. Як запитає кореспондент, коли побачить цей умовний знак?(Які запобіжні заходи ви використовуєте під час зимових розваг?)

Про що нам підкаже наступний умовний знак. Що зображено, і що означає?(на сьомий схемою намальована двері.)

Цей умовний знак позначає «вихід з діалогу». Що говорить кореспондент, коли закінчує інтерв'ю?

Дивимося на сьому схему. Що намальовано?(На восьмий схемою намальовано серце)

Ця схема буде позначати «Подяка». Як скаже кореспондент, висловлюючи подяку за отримане інтерв'ю?(Спасибі вам за розповідь.)

Молодці! Ви знаєте діти, які чекають нас на площі, ліплять сніговиків, катаються на лижах і т.д. Нам теж з вами подобається грати в зимові розваги, пограємо?

4. Динамічна пауза.

Ми взимку в сніжки граємо, ми граємо, ми граємо.

Олександра Кужель ми крокуємо, ми крокуємо, ми крокуємо.

І на лижах ми біжимо, ми біжимо, ми біжимо.

На ковзанах по льоду летимо, ми летимо, ми летимо.

І Снігурку ліпимо ми, ліпимо ми.

Гостю зиму любимо ми, любимо ми.

5. Розподіл ролей.

Діти залишаються в колі. Одного наряджає водієм, кореспонденту даємо мікрофон, фотографу - фотоапарат, відеооператора - камеру.

6. Зимове інтерв'ю дітей на міській площі.

Ролі ми з вами розподілили, тепер потрібно одягнутися тепліше і відправитися на міську площу(Проводиться вправу на загальну моторику).

Ми приїхали на ялинку, навколо багато дітей. Наш кореспондент починає вести інтерв'ю з дітьми. Фотограф фотографує, відеооператор - знімає. (Діти не використовують умовні знаки).

7. Підсумок заняття.

Ось ми з вами побували в ролі кореспондента, фотографа, відеооператора. Чим сподобалося вам брати і давати інтерв'ю, що нового дізналися про зимові розваги. Ви всі молодці, але це не все. Я забула сказати, що в конверті є ще дещо для вас. Хлопці вирішили вам піднести медалі - снігові грудки: краще відеооператора, кореспонденту, водієві, співрозмовнику, фотографу, самому ерудованій, товариській, і т.д. А я вам хочу подарувати ось такий плакат, - зимова площа з новорічною ялинкою. Разом з Ольгою Миколаївною, вихователем по образотворчої діяльності, Намалюйте навколо ялинки зимові розваги, про які ми сьогодні з вами розмовляли, і ви давали інтерв'ю. Бувай.

Схема складання зв'язного висловлювання по лексичної темі

«Зимові розваги»

Тема: Екскурсія дітей до водіїв автотранспортного підприємства.

мета: Розвиток діалогічного форми мови з включенням другої дитини в мовну діяльність.

завдання:

    Уточнювати і розширювати словник дітей по темі «Транспорт» за рахунок формування діалогічної форми мови дитина-дитина. Удосконалювати вміння побудови діалогу з використанням схем складання зв'язного висловлювання. Виробляти навички розуміння прихованого сенсу слів і виразів. удосконалювати граматичну будову мови: підбір родинних слів, вживання іменників в непрямих відмінках, активізація словника по темі «професія».

    Розвивати уміння і навички контролю і самоконтролю при побудові розгорнутих відповідей, а також самостійно проявляти творчість, креативність, досвід. Розвивати просодичною сторону мови (темп, ритм, пауза, інтонація, наголос). Розвивати комунікативні здібності.

    Виховувати вміння вислухати співрозмовника, не перебивати, витримувати паузу. Підвищувати зацікавленість дітей в побудові діалогу. Виховувати почуття емпатії до рідної природи.

    Виробляти і закріплювати діафрагмальний тип дихання усувати надмірне, психоемоційний і м'язову напругу поза мови і під час промови. Усувати грамматічное використання слів в структурі зв'язного мовлення.

устаткування: умовні знаки, мікрофон, фотоапарат, кепка водія, відеокамера, іграшки машин, лист, посилка, картки з буквами, сюжетні картинки, опорні картинки, картинки настрою, м'ячик, указка.

Попередня робота:

Проводиться вихователями в групі, використовуючи сюжетно-рольові, дидактичні ігри, тематичні бесіди, спрямовані на уточнення і розширення словника по темі «Транспорт».

Хід заняття:

1. Організаційний момент і оголошення теми заняття.

Стукіт у двері. Принесли посилку.

Хлопці, подивіться, яка посилка: велика, красива. Прислали її вам водії з автотранспортного підприємства. Чи не хочете подивитися, що там всередині? Мені теж так цікаво подивитися, що вони вам прислали.

Звернення водіїв до хлопців:

« Привіт, хлопці. Пишуть вам водії автотранспортного підприємства. Ми посилаємо посилку з сюрпризами: щоб відгадати, що всередині посилки, написали вам слова, за якими ви повинні скласти в кросворді слово за першими літерами цих слів. Слова ці незвичайні, пов'язані одним з пір року, яке зараз у нас за вікном».

(Логопед дістає слова з посилки)

- Теплая (картка .......................................................)

- Ручьі (картка ......................................................... ..)

- Апріль (картка ......................................................... ..)

- Ненастье (картка ......................................................... ..)

- Зосулькі (картка ......................................................... ..)

- Подснежнік (картка ......................................................... ..)

- Проттепель (картка ......................................................... ..)

- Ранняя (картка ......................................................... ..)

- Трещіт (картка ......................................................... ..)

Молодці. Яке слово вийшло? ( транспорт).

Отже, в посилці лежить транспорт. А який транспорт, ви повинні відгадати по загадок, які надіслали водії:

Він в безмежному океані Що за диво - синій будинок! Паровоз без коліс!

Хмар стосується крилом. Дітлахів багато в ньому. Ось так диво паровоз!

Розгорнеться над луками, Носить взуття з гуми Чи не з розуму чи він сошел-

Відливає сріблом. І харчується бензином. Прямо по морю пішов.

(Літак) повітряний (Автобус) наземний (Пароплав) водний

Молодці. Назвіть родинні слова до слова Транспорт.

(Транспортне депо, трансагенство, транспортування, транспортник, транспортер, транспортний, транспортувати і т.д.)

Тут ще є картинки - емоції. Ви за допомогою цих картинок опишіть своє ставлення до слова транспорт.

Транспорт - це добре, чому? (Тому що можна ............... ..)

Транспорт - це погано, чому? (Тому що якщо їздити неакуратно, не зважають на правила дорожнього руху, То можна потрапити в аварію і т.д.)

Молодці. Водії не просто так прислали посилку вам, вони вас запрошують в гості туди, звідки вони починають свій шлях, роботу. Хочете до них з'їздити, хлопці? (Так.)

Сьогодні ми з вами вирушимо в автотранспортне підприємство, де працюють водії на різних машинах. Ми будемо грати роль кореспондентів, і брати інтерв'ю по темі «Транспорт» у водіїв, які там працюють. Водій, який повезе нас, повинен добре бачити і знати правила дорожнього руху. Тому спробуємо уявити, що ми водії і виконаємо вправу для очей.

2. Зорова гімнастика

Діти дивляться на вказівний палець, віддалений від очей на відстань 25-30 см., І на рахунок «1-4» наближаємо його до кінчика носа, потім переводять погляд у далечінь на рахунок «1-6». Повторити 4-5 разів.

Молодці хлопці. Очки відпочили. А що водії і пішоходи зустрічають на дорозі? (На дорозі водії та пішоходи можуть побачити світлофор). Правильно. А зараз я перевірю, як ви знаєте кольору світлофора.

«Світлофор» Динамічна пауза

Три кольори є у світлофора. Логопед показує 3 кола

Вони зрозумілі для шофера:

Червоний колір - проїзду немає. (Якщо я покажу червоний - ви стоїте на місці)

Жовтий - будь готовий до шляху, (показавши жовтий колір - потрібно приготуватися)

а зелене світло - кати, (показавши зелений - діти імітують рухи).

Діти сідають на свої місця.

Молодці, тепер я бачу, що ви готові вирушити далі в путь. А в цьому нам допоможуть наші умовні знаки.

3. Попередня розмова по схемі ведення діалогу в формі інтерв'ю.

Вам ці умовні знаки вже знайомі. Тому ми тільки розглянемо основну частину бесіди по темі «Транспорт».

Подивіться на перший умовний знак. Це означає ваше хвилювання перед кореспондентом, і самого кореспондента, ваша поведінка при спілкуванні. Під час діалогу ми не перебиваємо співрозмовника, не перекрикувати. Ви говорите спокійно, не поспішаючи, витримуючи паузи. При цьому дихаємо і говоримо на рівномірному видиху.

Погляньте, що зображено і що повинен говорити кореспондент, побачивши наступний умовний знак? (Намальовано потиск рук.)

кореспондент каже (Здрастуйте добрий день…)

Молодці! Наступний умовний знак нам підкаже про що говорити: «Дозвольте представитися». (Дозвольте представитися. Мене звуть Катя, Сабіна ..)

Молодці! А що зображено далі? Який наступне питання буде задавати кореспондент? (Оголошення теми діалогу. Дозвольте нам задати питання про ..., або ми хочемо поговорити про «транспорті»)

Погляньте на п'ятий умовний знак. Що намальовано? (транспорт )

Які види транспорту вам відомі? (Наземний, повітряний, залізничний, пасажирський, вантажний, водний)

Які автомобілі їздять в Новому Уренгої? (Легкові, вантажні, спеціальні)

На якому виді транспорту ви сьогодні приїхали в садок?

Як називається транспорт, який перевозить людей?

Як називається транспорт, який перевозить вантажі?

На якому виді транспорту, ви віддаєте перевагу пересуватися?

Про що підкаже наступний умовний знак. Що зображено? (На п'ятій схемою намальовані емоції, настрої.)

Цей знак означає «Настрій». Яке питання може задати кореспондент? (Які ви відчуваєте почуття, коли ви возите людей на автобусах, на літаках, на кораблі)

Подивіться на наступний умовний знак. Що зображено і що означає? (Зображено швидка допомога. Здоров'я людини ....)

Цей знак означає безпеку . Як запитає кореспондент, коли побачить цей умовний знак? (Які запобіжні заходи ви використовуєте під час пересування на транспорті?)

Наступний умовний знак позначає вихід з діалогу.

(Ви дуже цікаво розповідали ...)

Сьома схема означає «Подяка». (Спасибі вам за розповідь.)

Молодці! Водії, які чекають нас в автотранспортному підприємстві, знають, хто, чим керує. А ви знаєте? Я теж хочу перевірити, чи впораєтеся ви з цим завданням. А в цьому нам допоможе пустотливий м'ячик.

    Динамічна пауза.

Гра з м'ячем «Хто чим керує?»

Потрібно продовжити речення.

Автобусом управляє ... .водітель,

Вантажівкою управляє ...... шофер,

Потягом управляє ... ..машініст,

Вертольотом керує .... Вертоліт,

Літаком керує ...... .Летчік,

Мотоциклом керує ... мотоцикліст,

Велосипедом управляє ... велосипедист

5. Розподіл ролей.

Діти залишаються в колі і тягнуть жереб або папірець. Одного наряджає водієм, кореспонденту даємо мікрофон, фотографу - фотоапарат, відеооператора - камеру.

6. Екскурсія дітей в автотранспортне підприємство.

Ролі ми з вами розподілили, тепер потрібно одягнутися тепліше і відправитися в автотранспортне підприємство. (Проводиться вправа на загальну моторику).

Ми приїхали в автотранспортне підприємство, фотограф не забуває фотографувати різноманітні машини. Наш кореспондент починає вести інтерв'ю з дітьми, відеооператор - знімає.

7. Підсумок заняття.

Ось ми з вами побували в ролі кореспондента, фотографа, відеооператора. Чим сподобалося вам брати і давати інтерв'ю, що нового дізналися про транспорт. Ви всі молодці, але це не все. Я забула сказати, що в конверті є ще дещо для вас. Водії вирішили вам піднести веселі машинки з написами: краще відеооператора, кореспонденту, водієві, співрозмовнику, фотографу, співрозмовнику, самому ерудованій, товариській, і т.д. А я вам хочу подарувати ось такий плакат, де намальовано, по центру, земля, вода, повітря. Все це говориться одним словиом - транспорт. Разом з Ольгою Миколаївною намалюйте навколо АТП різні види транспорту, про які ми сьогодні з вами розмовляли, і брали інтерв'ю. Бувай.


Схема складання зв'язного висловлювання

по лексичної теми «Транспорт»


Список літератури.

    Ванюхина Г.А. Секрети-поради зв'язного мовлення. Збірник - 3. Новоуральськ, 2005 - 68 с.

    Лапп Е.А. Розвиток зв'язного мовлення у дітей 5-7 років з порушеннями зору: планування та конспекти. - М .: ТЦ Сфера, 2006. - 256 с. - (Логопед в

    Покутнева С.А. Розвиток зв'язного мовлення у дошкільників з порушенням зору. Київ, 1988.

    Нападовська В.Л. корекція мовних порушень і формування творчих здібностей у дітей з порушенням зору. М., 2003.

    Глухів В.П. Формування зв'язного мовлення дітей дошкільного віку із загальним мовним недорозвиненням. - М .: АРКТИ, 2002. - 144 с.

    Громова О.Е. Методика формування початкового дитячого лексикону. - М .: ТЦ Сфера, 2003. - 176 с.

Список інтернет-ресурсів:


Переказ розповіді Н. І. Сладкова «Чия проталини?»

Конспект заняття з розвитку зв'язного мовлення

мета: розвиток зв'язного мовлення

завдання:

Корекційно - освітні: Розширювати, уточнювати, активізувати словник по темі «Весна»;

Корекційно - розвиваючі: розвивати зв'язне мовлення, пам'ять, увагу;

виховні:формувати ініціативність, самостійність.

устаткування: прищіпки, коло жовтого кольору, адаптований текст розповіді Н. І. Сладкова «Чия проталини?», картинки до розповіді (додаються), фонограма «Звуки весняного лісу», картки (з зображенням сороки, гайвороння, жайворонка) для гри «Обведи по точкам », прості олівці, картка з умовним позначенням слова - ознаки.

I. Організаційний момент

Логопед разом з дітьми: - Добрий день, гості! Ми до себе вас запрошуємо і посмішкою всіх зустрічаємо!

Логопед:- Хлопці, у мене для вас загадка

Сніг чорніє на галявинці,

З кожним днем \u200b\u200bтепліше погода.

Час класти в комору санки.

Це що за час року?

діти: - Весна.

Логопед: - Яка пора року було до весни?

діти: - Зима.

Логопед: - А яку пору року буде після весни?

діти: - Літо.

Логопед: - Згадаймо ознаки весни. Відповідаємо так: «Навесні сонце тепле».

діти: - Навесні сонце яскраве (променисте).

Навесні небо високе (чисте, блакитне).

Навесні прилітають перелітні птахи.

Навесні на дахах з'являються бурульки.

Навесні земля м'яка (пухка).

Навесні хмари пухнасті.

Навесні на деревах з'являються запашні (липкі) нирки.

Логопед: - Покажемо, як ми радіємо весни. (Підняти руки вгору, посміхнутися)

Покажіть, як ви радієте сонця. (Голову нахиляти вправо - вліво, посміхнутися)

А тепер покажіть, як ви злякалися дощу. (Руки над головою)

Проходьте на свої місця.

II. Основна частина

Логопед: Сьогодні ми будемо вчитися переказувати розповідь Миколи Івановича Сладкова «Чия проталини?»

читання адаптованого розповіді, Виставлення картинок.

Побачила Сорока проталину і цокоче: «Та-та-та-та ... Моя проталини!» (Картка 1). А на проталини: насіння, метелик гріється, жучки повзають (к. 2). Роззявила Сорока дзьоб, хотіла з'їсти жучка (к. 3). А тут звідки не візьмись Грач. Він гаркнув: «Моя проталини. Я до неї з теплих країн поспішав »(к. 4). На шум прилетів Жайворонок. Він защебетав: «Моя проталини. Я на ній народився »(к. 5). Поки вони сперечалися, сонечко пригрівало (к. 6). Озирнулися сперечальники навколо, і побачили, що на поле з'явилося багато таловин (к. 7). Розлетілися птиці по ним весну зустрічати (к. 8). Пісні співати, в землі ритися, черв'ячка заморити (к. 9).

Логопед: - Хлопці, давайте уточнимо, що таке проталини? (Місце, де розтанув сніг, і відкрилася земля).

- Що означає сорока цокоче? (Подала голос, видала звуки, що нагадують тріск).

- Що означає вираз «Не знати звідки»? (З'явитися несподівано, раптово).

- Що означає гаркнути? (Подати голосно голос).

- Що означає щебетати? (Видавати спів).

- Що означає вираз «Заморити черв'ячка»? (Вгамувати голод, трохи поїсти).

Питання по тексту

Логопед: - Що побачила Сорока?

- Що цокоче Сорока?

- Хто виявився на проталини?

- Що хотіла зробити Сорока?

- Хто з'явився несподівано?

- Що гаркнув Грач?

- Хто прилетів на шум?

- Що защебетав Жайворонок?

- Поки птиці сперечалися, що відбувалося?

- Озирнувшись довкола, що побачили сперечальники?

- Куди розлетілися птахи?

- Як птиці зустрічали весну?

Логопед: - Ви, напевно, втомилися? Ну тоді все дружно встали.

Физминутку

Сонце засвітило, (руки через сторони підняти вгору)

Кучугури розтопило. (Присісти)

Теплу погоду (встати)

Принесла весна. (Руки розвести в сторони)

Граки до нас прилітають, (махи руками)

І їжак (голову опустити, руки схрестити на грудях)

З ведмедем знають, (ноги на ширині плечей, руки підняти вгору)

Пора їм прокидатися, (потягнутися)

Весною милуватися. (Поплескати в долоні)

Логопед: - Прослухайте розповідь ще раз.

Повторне читання оповідання.

Логопед: - Щоб красиво розповідь розповісти, потрібно язичок розім'яти.

артикуляційна гімнастика

Настала весна, і в небі яскраво засвітило сонечко (відкрити рот, облизати губи 3 рази в одну сторону, 3 в іншу). Від його промінчиків дзвінко закапала крапель (цокати мовою). Язичок одягнувся і відправився в ліс. Він йшов не поспішаючи по стежці і чув, як весело співали пташки: «Ку-ку-ку», - кувала зозуля високо на їли (звуконаслідування). «Д-д-д», - стукав дятел по корі дерева, відшукуючи маленьких жучків (звуконаслідування). «Тві-тві-тві», - швидко проносилися ластівки над гучною річкою (звуконаслідування). Все співало і оживало в весняному лісі. Довго чи коротко, але незабаром привела стежка язичка на чудову галявину (упр. «Лопатка»). Сів язичок на пеньок (упр. «Грибок») і озирнувся (упр. «Годинки»). На галявині розквітло багато пролісків. Весняний вітерець нахиляв їх то в одну сторону, то в іншу ( «Годинник»). Язичок довго милувався ними. Скоро хмари закрили сонечко (рот відкрити, повільно закрити 5 разів). Язичок поспішив додому до мами.

Перекази дітей

Логопед: - Нам в групу передали коробку. Як ви думаєте, що це за коробка?

діти: - Посилка (бандероль).

Логопед: - Здійснення адресована вам. Бажаєте дізнатися, що там? (Дістати картки для гри «Обведи по точках»). Тут чарівні картинки, щоб їх оживити, потрібно обвести по точках. (Роздати картинки) Ну а щоб було все в порядку, пальці роблять зарядку.

пальчикова гімнастика

Ми ліпили паски, (рух «робимо пиріжки»)

Прилетіли до нас граки. (Зобразити птицю)

Цей грак спік пиріг, (загинати пальці на правій руці, починаючи з великого)

А другий йому допоміг.

Третій грак накрив на стіл,

А четвертий вимив підлогу,

Ну а п'ятий не позіхав, (помацати мізинець)

І пиріг у них склював. (Вказівним пальцем правої руки постукати по лівій долоні)

Раз, 2, 3, 4, 5, (з'єднати пальці правої і лівої руки)

Фонограма «Звуки весняного лісу»

Діти обводять картинки по крапках, потім промовляють, хто у них вийшов.

Логопед: - Хлопці, я хочу пограти з вами в гру «Назви слово - ознака»

Показати зразок: До картки-символу, що позначає ознаку, поставити картинку з зображенням птаха, яка вийшла у кожного з дітей. Наприклад, кмітлива (довгохвоста, всеїдна, уважна, обережна, хитра) сорока; розумний (красивий, кмітливий, наглядова) грак; маленький (співочий, строкатий, дзвінкий, полохливий, чубатий) жайворонок.

Логопед: - Дуже багато красивих слів знаєте, молодці.

III. підсумок

Логопед: - Хлопці, сьогодні мені з вами було дуже цікаво. Ви були дуже уважні, добре відповідали на мої запитання, порадували мене розповідями. Тому я всім вам кажу: «Дякую!»

картинний матеріал

розділи: Робота з дошкільнятами

Попередня робота.

З дітьми проводилася екскурсія на радіо, телебачення, в видавництво газети. Мета - познайомити дітей із засобами масової інформації. Розширити уявлення дітей про професії, технічному прогресі, про розвиток засобів комунікації (радіо, телебачення).

Конспект заняття з розвитку зв'язного мовлення у підготовчій групі.

Тема. Складання оголошень на кшталт "Знайдена собака".

Мета. Навчання дітей усного складання ділових паперів-оголошень, що складаються з розповідей різних типів. Продовжувати вчити складати розповіді опису і з особистого досвіду. Виховувати почуття співчуття, бажання допомогти загубився тварині.

хід заняття

1. Оргмомент. психогимнастика

Зобразіть ласкавого кошеня, який просить молочка. Зобразіть сердитого сторожового пса, який охороняє свій будинок. Зобразіть загубився цуценя. Зобразіть веселого цуценя, який знайшов господаря.

2. Гра "Отвечалка".

Хлопці, у кого з вас є домашні тварини, підніміть руку.

Пропонує 3-4 дітям відповісти на питання:

Хто це? Як звуть? Який він (вона)? (Відразу на 3 питання повним відповіддю, наприклад, у мене живе кішка Муся, вона лагідна.)

3. Гра "Вгадай за описом".

Я пропоную вам, діти, пограти в гру "Угадайку"

Хто ще не встиг розповісти, яке домашнє тварина у нього, виходьте по одному, описуєте нам свого домашнього друга, а інші повинні вгадати, хто це?

Хто перший здогадався, піднімає руку.

3 - 4 людини описують. Хлопці вгадують.

4. Повідомлення теми заняття.

Діти, сьогодні вранці біля свого будинку я знайшла цуценя. Здається, він загубився. Давайте допоможемо цуценяті знайти господаря. Складемо правильне оголошення на телебачення і радіо. І господар знайдеться.

Основна частина.

1. Перегляд відеоролика.

Хлопці, нам потрібно так описати цуценя, щоб господар одразу впізнав його: як він виглядає, чим відрізняється від інших собак, який він за характером. А щоб вам було легше це зробити, подивіться відеоролик про нього (3 хв).

2. Колективне опис цуценя.

  1. Якого розміру щеня?
  2. Яка шерсть за кольором?
  3. Яка шерсть по довжині?
  4. Як його можна назвати, кошлатий або короткошерстий?
  5. Які очі? (Великі, маленькі) Який ніс? (Гострий, тупий) Які вуха? (Стирчать, висячі, маленькі, великі)
  6. Який хвіст?
  7. Особливості поведінки.

3. Ситуація "Переконай маму"

Уявіть, що ви знайшли на вулиці цуценя, принесли додому, розкажете мамі, що ви знайшли цуценя і просите залишити його у нас вдома. Спробуйте переконати маму, так описати цуценя, щоб він їй теж сподобався. Роль мами бере на себе вихователь. 2 - 3 дитини описують цуценя, просять маму залишити його.

Добре, ви мене переконали. Ми залишимо цуценя собі, якщо не знайдеться справжній господар, до якого щеня вже звик і дуже за ним сумує.

4. Гра "Побудуй конуру"

Поки щеня залишається у нас, ми побудуємо йому будку по точкам на аркуші паперу ... Треба не просто з'єднати точки, на кожне з'єднання необхідно назвати слово - дія, яке вміють робити собаки.

5. Знайомство з планом оголошення (моделі)

1) Зацікавити слухача спеціальними сигнальними словами (увага, оголошення)

2) Оголосити про те, що трапилося (знайдений загублений щеня)

3) Прикмети. Описати його характерні риси (веселий, грайливий ...)

4) Залишити свою адресу або телефон. Попросити дітей пояснити, як вони думають, чому необхідно залишити адресу або телефон.

6. Колективне складання оголошення по змодельованому плану.

Вихователь просить кількох дітей відповісти на питання за планом оголошення, з кращих відповідей озвучує оголошення зразок: "Послухайте, яке оголошення ми з вами склали".

1 Увага, увага!

2 Знайдений загублений щеня

3 Прикмети цуценя: розмір, колір, кошлатість, очі, вуха, ніс, хвіст, поведінку (грайливість), скласти опис по відеоролику.

4 Тих, хто дізнався цуценя, просимо звернутися за адресою 12мкр., Д / С №96, гр№10

7. Розповіді дітей.

Викликаються 1-3 дитини.

Хлопці, хто хоче зробити це повідомлення по телевізору?

По радіо, переказати оголошення з газети?

Оцінка дітей після кожної розповіді дорослим або дітьми.

підсумок

Діти, сьогодні вранці біля свого будинку я знайшла цуценя. Він загубився. Я навіть не знала, що мені з ним робити. Але ви дуже допомогли і цуценяті. Склали правильне оголошення на телебачення, газету і радіо. І я впевнена, що господар цуценя обов'язково знайдеться.

конспект логопедичного заняття з розвитку зв'язного мовлення.

Тема:переказ тексту описового характеру з опорою на графічні схеми.

мета:сформувати вміння переказувати текст описового характеру з опорою на графічні схеми - частини зображення предмета.

завдання:

Розвивати активний і пасивний словник;

Удосконалювати навички фонематичного аналізу;

виховувати бережливе ставлення до природи.

устаткування: мультимедійна презентація, робочі зошити на кожну дитину, контурне зображення берези, її кольорові частини.

Хід заняття:

    Організаційний момент.

Логопед читає вірш:

У кожного будинку

Уздовж нашого села

Розкинулися гілки.

Великі дерева.

Хлопці, подивіться, будь ласка, на слайди і назвіть дерева, зображені на них. Виділіть в слові останній звук, визначте голосний він або приголосний.

2. Введення в тему. Робота з однокореневі словами.

- Відгадайте загадку:

Російська красуня стоїть на галявині.

У зеленій кофтині, в білому сарафані.

Про який дереві сьогодні будемо говорити? (Про березі). Запишіть тему заняття в зошит.

Відгадайте «зачаровані слова», вставте в слово - корінь «Береза», прочитайте вийшло слово. Поясніть значення слова.

Онька (маленька береза)

Овий (лист, прут)

НВК (ліс, де ростуть тільки берези)

під ________ Овік (гриб, який росте під березою)

3.Работа з текстом «Береза».

Логопед виставляє контурне зображення берези на дошку і просить одного з дітей прочитати текст.

Біля нашого будинку росте береза.
Стовбур у неї стрункий, кора на ньому гладка, біла. З чорними плямами.
Гілочки тонкі, гнучкі, опущені вниз.
Листочки у берези круглі, з зубчиками по краях, блискучі і клейкі.
Берізку називають стрункою, белоствольной, кучерявою красунею.

Поясніть, хлопці, що означає:

ГНУЧКІ гілочки - ... (гілки, які добре гнуться);

Клейкі листочки - ... (липкі листочки, як ніби підведені клеєм)

Що спочатку описується в тексті? (Ствол)

Прикріпіть кольорове зображення стовбура дерева до затурного.

Який у берізки стовбур? ( стрункий, кора гладка, біла, з чорними плямами)

Що потім описується у берізки? (Гілочки). Прикріпіть кольорове зображення гілок дерева до затурного.

Які у берізки гілки? (Тонкі, гнучкі, опущені вниз).

Що описується потім? (Листочки).Прикріпіть кольорове зображення листя дерева до затурного.

Які у берези листя? (Круглі, з зубчиками по краях, світло-зелені, блискучі, клейкі).

Що описується потім? (Загальний вигляд: струнка, белоствольная, кучерява красуня).

Логопед, показуючи на частини берези, пропонує дітям згадати імена прикметники.

Діти записують в зошит частини берези і прикметники.

4. Фізпауза на загальну моторику. «Дерева».

Діти повторюють рухи за логопедом.

Руки підняли і похитали -

Це дерева в лісі.

Руки зігнули, кисті струснули -

Вітер збиває росу.

У сторони руки.

Плавно помахаємо -

Це до нас птахи летять.

Як вони сядуть, теж покажемо.

Руки на місці лежать.

5. Переказ тексту з опорою на картинки, графічні схеми (частини зображення).

Діти переказують текст у дошки, показуючи послідовність переказу по графічним схемам - частинам зображення берізки.

6. Підсумок. Рефлексія.

Що ви дізналися сьогодні на занятті про берізки?

Яке завдання було найцікавішим?

Якщо заняття було корисним і вам все зрозуміло - прикріпіть на берізку зелений листок.

Якщо заняття було для вас найважчим і багато неясно - червоний листок.

7. Домашнє завдання.Вивчити вірш про березі.