мета: систематизувати та узагальнити знання дітей про кімнатні рослини.

завдання:
- уточнення уявлень дітей про значення крохмалю в житті рослин; про значення рослин в житті людини;
- формування вміння міркувати, порівнювати, узагальнювати;
- закріплення в мові правильної вимови звуків;
- збагачення і уточнення словника;
- розвиток навичок мовного спілкування, уваги;
- виховання навичок співпраці, самостійності в процесі дослідницької діяльності; бажання більше дізнатися про оточуючих нас предметах і явищах;
- виховання дбайливого ставлення до природи.
Збагачення словника: символ, крохмаль, кисень, скрипить, розсипчастий, екологічна стежка, вуглекислий газ.

Завантажити:


Попередній перегляд:

МДОУ «ДИТЯЧИЙ САДОК №11« ВИШЕНЬКА »Г. Вольська Саратовської області»

КОНСПЕКТ

НСД в старшій групі «Дивне поруч»

склала:

вихователь Южалова Е. А.

Тема: «Дивне поруч»

(Пізнавально-дослідницька діяльність з елементами експериментування)

мета: систематизувати та узагальнити знання дітей про кімнатні рослини.

завдання:
- уточнення уявлень дітей про значення крохмалю в житті рослин; про значення рослин в житті людини;
- формування вміння міркувати, порівнювати, узагальнювати;
- закріплення в мові правильної вимови звуків;
- збагачення і уточнення словника;
- розвиток навичок мовного спілкування, уваги;
- виховання навичок співпраці, самостійності в процесі дослідницької діяльності; бажання більше дізнатися про оточуючих нас предметах і явищах;
- виховання дбайливого ставлення до природи.
Збагачення словника: символ, крохмаль, кисень, скрипить, розсипчастий, екологічна стежка, вуглекислий газ.
Матеріали та обладнання: карта-схема екологічної стежки, комп'ютер, відеоролик освіту крохмалю, магнітна дошка, схема будови рослини, гумові рукавички на кожну дитину, чашки з цукром, сіль, сода, картопля, рис, хліб, йод, піпетки, серветки.

хід:


1. Організаційний момент
Діти стоять півколом близько карти-схеми екологічної стежки групи.
вихователь: - Хлопці, подивіться, нас зустрічає господиня нашої екологічної стежки лялька Флора.
Флора: - Здрастуйте хлопці! Подивіться на карту-схему екологічної стежки вашої групи. На ній відзначені символами різні видові точки. Виявляється, в кожній з цих точок ховається багато дивного, а щоб в цьому переконатися, я пропоную вам сьогодні відвідати об'єкт, позначений на карті числом 9.
вихователь: - Хлопці, а що це за об'єкт? (Кімнатні рослини). Яким символом кімнатні рослини відзначені на карті? (Долоні, що тримають зелену гілочку).
- Згадайте, будь ласка, правила поведінки на екологічній стежці. (Відповіді дітей). А тепер давайте підійдемо ближче до кімнатних рослин. Назвіть їх (фіалка, кактус, толстянка).
- Як ви думаєте, для чого в нашій групі знаходяться кімнатні рослини? (Очищають повітря, виділяють кисень, створюють затишок, красу).
- Давайте згадаємо, з яких частин складаються рослини? (Корінь, один або багато стеблинок, листя, у деяких є квіти). (Розглядають схему - будова рослини).
- А тепер назвіть ласкаво. Корінь (корінець), стебло (стеблинка), лист (листочок, листочок), гілка (гілочка), квітка (квіточка). Слідкуйте, будь ласка, за правильною вимовою звуків. Молодці!


2 частина. Отримання пізнавальної інформації з використанням ТСО
- А чим харчуються рослини, що їм потрібно для життя? (Вода, світло). Виявляється, для того щоб рости, рослини виробляють їжу для себе самі. І зараз Флора покаже нам, як це відбувається. (ТСО - відеоролик освіту крохмалю.)
Дослідно-дослідна діяльність дітей
- Хлопці, щоб познайомитися з крохмалем ближче, ми перейдемо в наступну точку екологічної стежки - міні-лабораторію.
- Тут ми побудемо в ролі вчених.
- Сідайте на стільчики, не забувайте про поставу.
- Приготуємо наші пальчики до роботи.
Физкультминутка - пальчикова гімнастика «Квіти»
Наші червоні квіти (Плавно розтискають пальці)
Розпускають пелюстки.
Вітер трохи дихає, (махають руками перед собою)
Пелюстки колише.
Наші червоні квітки(Плавно стискають пальці)
Закривають пелюстки,
Тихо засипають,
головою качають (Плавно опускають руки на стіл).
- Підготуємося до досвіду: одягнемо халати, шапочки та рукавички.
- Подивіться, перед вами на блюдце крохмаль. Опишіть його зовнішній вигляд (відповіді дітей).
- Крохмаль - це розсипчастий порошок білого кольору.
- Спробуйте, який він на дотик? (Відповіді дітей).
- При стисненні порошку крохмалю в руці він видає «скрип».
- Подивіться, що станеться, якщо крапелька йоду потрапить в розчин крохмалю (посинів).
- Так, дійсно, якщо капнути йод на продукт, що містить крохмаль, продукт забарвиться в синій колір.
- Давайте ми самі спробуємо визначити, в яких продуктах сховався крохмаль.
- Що потрібно для цього зробити? (Відповіді дітей). Правильно, досить крапнути на них крапельку йоду.
- Перед нами в чашках різні продукти. Ви їх впізнаєте? (Відповіді дітей).
- Давайте перевіримо, які з них містять крохмаль.
Інструктаж з техніки безпеки.
Самостійне проведення експерименту.
- Зробіть висновок по експерименту (сіль не містить крохмаль, так як сіль не рослина, картопля, хліб, рис містять крохмаль, тому що це рослини). Висновок: рослини містять крохмаль.
- Робота в міні-лабораторії закінчилася. Протріть руки серветкою, зніміть форму дослідників.
- Діти, крохмалем харчуються не тільки рослини, але і людина. У гарячій воді крохмаль набухає, розчиняється, утворюючи клейкий розчин. Його використовують для приготування киселю. І зараз ми з вами спробуємо смачний журавлинний кисіль.

Дата публікації: 13.01.17

Конспект НСД по пізнавально-дослідницької діяльності «Дивовижні властивості магніту

Вихователь: Хайдукова Н.Н

мета: Познайомити дітей з властивостями магніту (на основі дослідів): притягує залізо; може притягувати металеві предмети через воду, пісок, каміння, скло, папір.

завдання:

Освітні: сформувати у дітей уявлення про магніті і його властивості притягувати предмети; з'ясувати, через які матеріали впливає магніт; познайомити з використанням магніту людиною;

Розвиваючі: розвивати прагнення до пізнання через експериментально-дослідницьку діяльність, активізувати словник дітей, вміння робити висновки. Розвивати логічне мислення: виділяти властивості предметів.

Виховні: сприяти вихованню самостійності, ініціативності, розвитку комунікативних якостей.

Інтеграція освітніх областей: Пізнання, комунікація, соціалізація.

Устаткування і матеріали

-демонстраційний: Коробка з предметами

магніт, ноутбук з дзвінком скайп з мелодією (романс черепахи Тортилли)

-роздатковий (За кількістю дітей): магніти різного розміру, магнітні вудки, контейнер з піском, змішаний з різними предметами (дерев'яними, пластмасовими, паперовими, тканинними, судини з водою, контейнер з камінчиками., Скріпки.

Хід діяльності:

вихователь: Сьогодні, коли я йшла в дитячий сад на роботу, я зайшла в один магазин, де мені продали коробку з сюрпризом. Продавець сказала мені, що в ній лежать чарівні предмети, а чому вони чарівні не сказала. Діти відкривають коробку і розглядають предмети.

В: Хлопці, що це за предмети? (Магніти) Може хто ні будь з вас знає, якими секретами володіє цей камінь? (Відповіді дітей, припущення)

Сідайте за зручніше на килимок, я вам розповім одну легенду.

Легенда.

Вза старих часів розповідали, ніби є на краю світу, у самого моря величезна чорна гора. Біля підніжжя цієї гори давним-давно люди знайшли камені, що володіють небаченою силою - притягувати до себе деякі предмети. Неподалік від гори був місто Магнесія, в якому жив хоробрий лицар МАГНІС. Як і всі лицарі, він носив обладунки, зроблені з заліза, і тому нічого не боявся, ні стріл ворожих, ні диких звірів. Сміливо розгулював МАГНІС, де хотів. Тільки в одному місці ще жодного разу не був - біля тієї самої гори. З дитинства розповідала йому мама, що жоден лицар повз неї проїхати не може. Притягує гора їх до себе і більше вже не відпускає ... Але МАГНІС був дуже хоробрий, та й цікаво йому було, що за чаклунство в цьому місці приховано, ось і посперечався він, що повз гори проїде і живим і неушкодженим в місто повернеться. Але як не був МАГНІС сильний і відважний, гора все одно притягнула його до себе. МАГНІС був не тільки хоробрим, але і розумним. Він швидко здогадався про секрет цієї гори. МАГНІС знайшов спосіб як від неї звільнитися і звільнив всіх лицарів.

- Хлопці, а ви здогадалися, в чому секрет цієї гори?

З чого була зроблена ця гора?

Вірно, ця гора була зроблена з магніту.

- Який спосіб знайшов МАГНІС, щоб звільнитися від цієї гори?

(Зняв обладунки, зроблені з заліза).

вихователь: (Показує магніт)

Ось перед вами звичайний магніт,

Багато секретів в собі він зберігає.

В: Я пропоную вам відкрити всі секрети магніту.

В: Отже, проведемо перший експеримент.

вихователь: У коробочці знаходяться різні предмети, давайте перевіримо з вами, чи всі предмети можуть притягуватися до магніту. (Діти експериментують)

Досвід 1 «Чи все притягують магніти?»

(Після закінчення досвіду, вихователь розглядає з дітьми групи предметів, які у них вийшли. Уточнює, що одну групу складають предмети, зроблені з заліза, а іншу предмети, зроблені з інших матеріалів).

Хлопці, які ж предмети магніт може притягти? (Зроблені з заліза)

В: Який перший секрет ми розгадали?

  • висновок : магніт притягує тільки залізо)

В: Хлопці, де ще ми можемо дізнатися інформацію про магніті?

Діти (в книзі, по телевізору, в природі, в експерименті)

Вихователь пропонує бажаючим дітям знайти інформацію в книзі; іншим по експериментувати з магнітами.

В: У які кольори пофарбовані магніти (Червоний і синій)

Що роблять магніти? (Притягуються і відштовхуються)

В: Хлопці, давайте з вами заглянемо в книгу

діти роблять висновок: Якщо синій - червоний притягуються, а якщо червоний - червоний відштовхуються)

В: 2 й секрет магніту - у магніту є два полюси

Лунає дзвінок по скайпу. У записі «Романс черепахи Тортилли».

вихователь: - Цікаво, хто ж виходить з нами на зв'язок?

- Хлопці, дуже прошу вас про допомогу, Злий Карабас Барабас зачарував мій улюблений ставок, в якому я прожила вже 300 років, він дуже сильно забруднений. У ньому на дні лежить дуже багато залізного сміття. А мої піщані, кам'янисті береги закидані різним мотлохом. А мій друг Буратіно закопав свої монетки, щоб виросло грошове дерево, але дерево так і не виросло і тепер він не може знайти свої монети. Прошу вас допомогти Буратіно знайти його монетки, порадьте, підкажіть, як очистити мій ставок і мої берега від сміття. Тільки одна умова: руками не чіпати, все зачароване ...

Ну, що, допоможемо Черепаху тортилью?

В: Але як? (Припущення дітей) Нам допоможе магніт

В: нам необхідно з'ясувати, провести експеримент

Давайте, для початку розділимося на пари, домовимося, де чия пара буде шукати.

1 пара - спробують знайти монетки і дістати сміття з піску, 2 пара - з води, 3пара - з каменів.

В: Не забувайте умова - руками не чіпати!

В: А зараз за допомогою карток підказок розкажіть, що ви робили. І ми їх надішлемо черепасі тортилью.

В: Отже, третій секрет магніту.

3.Висновок: Магніт притягує предмети через перешкоду.

Черепаха Тортіла дякує вам за допомогу, ставок почистили, а Буратіно знайшов свої монетки.

В: Хлопці, які ви молодці, ви впоралися.

З чим ми сьогодні познайомилися? (З магнітом)

Які властивості магніту ви запам'ятали? (Він володіє магнітної силою, ця сила проходить через воду, пісок, каміння, скло.)

Скажіть хлопці, а де отримані знання вам знадобляться в житті? ( Відповіді дітей)

Молодці, ви чудово попрацювали. Але виявляється, хлопці, магніт може бути не тільки хорошим помічником, а й відмінним конструктором. Ось такий магнітний конструктор для вас я принесла. У вільний час ви будете з ним грати і дізнаєтеся ще одна властивість магніту.

підсумок: - З чим ми сьогодні познайомилися? (З магнітом)

Які властивості магніту ви запам'ятали? (Він володіє магнітної силою, ця сила проходить через воду, скло, повітря, картон.)

Молодці, ви чудово попрацювали. Але виявляється, хлопці, магніт може бути не тільки хорошим помічником, а й відмінним конструктором. Ось такий магнітний конструктор для вас я купила вранці в магазині. У вільний час ви будете з ним грати і дізнаєтеся ще одна властивість магніту.

рефлексія:

Що сподобалось ….? (мені сподобалося)

Що дізнався ....? (Я дізнався….)

Організація: МДОУ ЦРР д \\ с Дружба

Населений пункт: Свердловська область, м Качканар

освітня область : пізнання, соціалізація, художня творчість.

мета НСД: розвиток пізнавально-дослідницької активності дітей, формування навичок експериментування з водою .

завдання:

освітні :

Вчити проводити елементарні досліди, порівнювати і аналізувати;

Збагачувати словниковий запас дітей словами: прозора, непрозора, рідка.

Розвиваючі:

Розвивати уміння робити найпростіші умовиводи доводити, захищати свою думку.

розвивати спостережливість

виховні:

Сприяти появі самостійної пізнавальної активності дітей;

Виховувати дбайливе ставлення до природних ресурсів.

устаткування: глобус, сік, молоко, склянки, цукор, сіль, лимонна кислота, трубочки, ложки, різнокольорові гудзики, серветки, фарби, пензлики.

Хід безперервної освітньої діяльності.

Вихователь.

Хлопці, сьогодні у нас буде незвичайне заняття: до нас прийшли гості. Давайте повернемося і привітаємося з ними.

вихователь:

Хлопці поки ми віталися з гостями, у мене на столі щось з'явилося, підійдемо, подивимося, що там.

вихователь:

Як ви думаєте, що це?

діти:

Баночка, а в ній рибка.

вихователь:

Без чого рибки не можуть жити?

діти:

Без води.

Хлопці як ви думаєте, а кому потрібна вода?

діти:

Тварин, рослин, людині.

Вихователь.

Правильно, без води немає життя на землі. А що людина робить за допомогою води?

діти:

Готує, пере, поливає рослини, п'є, вмивається.

Вихователь.

Молодці.

Ви чули про воду?

Кажуть, вона всюди!

В калюжі, море, океані

І в водопровідному крані.

Як бурулька замерзає,

У ліс туманом заповзає.

На плиті у нас кипить.

Пором в чайнику шипить.

Без неї нам не вмитися,

Чи не наїстися, не напитися!

Смію вам я доповісти:

Без води нам не прожити!

Вода необхідна всьому живому на землі.

Але ось одного разу в казковій країні вода зникла, зла чарівниця сховала воду під замками. А щоб зла чарівниця повернула воду в казкову країну нам потрібно дізнатися властивості води. І золота рибка просить нас, хлопці, допомогти повернути воду. Допоможемо повернути золоту рибку воду?

Для цього нам необхідно дізнатися властивості води.

Запрошую вас, хлопці, відправиться в чарівну лабораторію, щоб провести досліди і дізнатися про властивості води. Перш ніж ми підемо в лабораторію, скажіть, а що там роблять?

Проводять досліди.

Вихователь.

А щоб все вийшло навіть у казковій лабораторії потрібно дотримуватися правил поведінки:

1. уважно слухати вихователя.

2. не розмовляти занадто голосно, щоб не заважати один одному.

3. Не забувайте після кожного досвіду зробити висновок.

А зараз проходите в лабораторію, займайте місця за столом.

вихователь

Хлопці, коли ваша мама пече пиріжки і булочки, ви чуєте апетитний запах. А чи є запах у води? Щоб відповісти на це питання проведемо досвід:

Візьміть склянку з соком. Понюхайте. Який це сік? (Апельсиновий).

Як ви здогадалися, що сік - яблучний (Пахне апельсинів).

А тепер візьміть стакан з водою. Понюхайте, чим пахне? (У води немає запаху)

Так чи є запах у води?

Який можна зробити висновок: У води немає запаху!

вихователь

Хлопці, а який на смак лимон? (Кислий)

А цукерка? (Солодка)

Як ви думаєте, а чи є смак у води? Візьміть склянку з яблучним соком. Спробуйте сік. Який смак у апельсинового соку? (Смак апельсина).

А зараз візьміть стакан з водою і спробуйте. Яка вона? Солодка? Кисла? Солона? (Без смаку).

Так чи є смак у води? (Ні).

висновок: У води немає смаку.

Вихователь.

Ви маєте рацію, хлопці. У води немає смаку. Коли людина хоче пити, то з задоволенням п'є воду, і щоб висловити своє почуття, говорить «Яка смачна вода», Хоча насправді смаку не відчуває. Подивіться, у вас на столі стоять тарілочки, А тепер те, що у вас на тарілочці висипаємо в свої склянки і перемішуємо. Вода змінила колір? (Ні). А тепер спробуйте на смак. Яка на смак вода у тебе, Катя? (Варіант відповіді. Запитати кожного). Чому?

Як ви думаєте, від чого залежить смак води? (Відповіді дітей).

висновок: Вода може приймати смак тієї речовини, яка в неї додали.

вихователь

Хлопці, згадайте, що сказала зла чарівниця золоту рибку? Як повернути воду?

діти:

Щоб повернути воду в казкову країну, треба дізнатися властивості води.

Але залишився ще один досвід. Ми провели три, досвіду і нам залишилося дізнатися ще одна властивість води. Для цього ми підійдемо до столу, встанемо навколо нього акуратно.

Подивіться, хлопці, а ви знаєте, якого кольору молоко? (Білого)

А що ви можете сказати про воду? Вона білого кольору? Давайте перевіримо, якого кольору вода? Закрийте очі. Я опущу в молоко гудзики - ваше завдання відгадати, якого кольору гудзики я опустила.

Відкриваємо очі. Якого кольору гудзик в вашому склянці з молоком, ви можете сказати? (Ні). Чому? (Відповіді дітей). Тепер пропоную взяти ложечки і витягнути на серветку гудзики. Занурте ці ж гудзики в стаканчик з водою. Тепер ми можемо побачити якого кольору ґудзик? (Та). Чому? (Тому що вода - прозора).

Абсолютно вірно.

вихователь:

Запрошую вас, хлопці, підійдемо до столу.

Хлопці, подивіться, що я принесла. Хто знає, що це таке?

діти:

Це глобус.

Вихователь.

Правильно. Глобус - це модель нашої планети Земля в зменшеному вигляді. А якого кольору на глобусі найбільше?

діти:

Синього, блакитного.

Вихователь.

Вірно. Як ви думаєте, що ж позначено цими квітами на глобусі?

Блакитний і синій колір - це колір позначення води на глобусі.

вихователь:

Ми з вами з'ясували, що вода не має запаху, не має смаку, прозора і може приймати смак тієї речовини, яка в неї додаєш.

Хлопці, а якщо нам потрібно намалювати воду ми якимось кольором її зображуємо на малюнку?

Діти: синім, блакитним.

вихователь:

Як ви думаєте, що зображено на малюнку? (Акваріум).

А чого не вистачає в акваріумі? (Води).

Хлопці давайте з вами намалюємо воду для рибки.

Сьогодні ми допомагали золоту рибку повернути воду, яку закувала зла чарівниця. Що нового дізналися про властивості води? (Описовий розповідь). Вода має різні властивості. Вода потрібна людині, рослинам, тваринам. Золота рибка рада, що ви допомогли їй повернути воду і у неї гарний настрій.

Список використаної літератури:

  1. Дибіна О.В. Заняття з ознайомлення з навколишнім світом в середній групі дитячого садка. Конспекти занять «МОЗАЇКА СИНТЕЗ», 2010р.
  2. Дибіна О.В., Подд 'яков М.М., Рахманова Н.Г., «Дитина в світі пошуку» Програма по організації пошукової діяльності дітей дошкільного віку / За ред. Дибіна О.В.-М .: ТЦ Сфера, 2009р.
  3. Дибіна О.В., Рахманова Н.Г., Щетиніна В.В. «Незвідане поруч»: Досліди та експерименти для дошкільнят віку / За ред. Дибіна О.В.-2-е изд., Іспр.- М .: ТЦ Сфера, 2011р.
  4. Масленникова О.М., Філіпенко А.А. Екологічні проекти в дитячому саду.-М.2011г.-Волглград, Учитель, 2010р.
  5. Ликова І.О. Образотворча діяльність: планування, конспекти занять, методичні рекомендації. Середня група-М .: Карапуз-Дидактика, 2006.-М .: Владос, 2001 р.

Останній рік у дитячому садку є перехідним етапом до шкільного навчання. У дітей 6-7 років відбувається перехід від наочно-образного мислення до словесно-логічного, з'являється інтерес до складних ігор з розподілом ролей і виконанням правил. Старші дошкільнята допитливі, емоційно сприйнятливі, прагнуть проявляти ініціативу в розумовому і практичному експериментуванні.

Організація пізнавально-дослідницької діяльності з дошкільниками 6-7 років

Сучасна система освіти відходить від навчання дітей шляхом прямої передачі знань, але розвиває в них прагнення до пошуку нової інформації різноманітними методами. Формування у дитини дослідницьких навичок і здатність самостійного пошуку інформації - мета організації пізнавально-дослідницької діяльності в дитячому саду згідно ФГОС. Педагог зароджує в дитині мотивацію до знаходження відповідей на ці запитання, заохочує допитливість. Пізнавально-дослідницька діяльність проявляється і в самостійних заняттях, які супроводжують ігрову активність. Здатність ставити питання в зв'язку з виникненням невідомого або поки маловивченого об'єкта і знаходити відповідь свідчить про високий рівень розумового і психічного розвитку майбутніх першокласників.

Пізнавально-дослідницька діяльність вихованців підготовчої групи стає більш самостійною

Чим більше дитина бачила, чув і пережив, чим більше він знає і засвоїв, чим більшою кількістю елементів дійсності він має у своєму розпорядженні в своєму досвіді, то більша і продуктивніше за інших рівних умов, буде діяльність його уяви.

Л. С. Виготський

«Уява і творчість в дитячому віці»

Вікові особливості старших дошкільників

Розробляючи систему занять з дослідницької діяльності в підготовчій групі, вихователь враховує вікові особливості дітей 6-7 років:

  • Здатність саморегуляції поведінки. Старші дошкільнята мають більшу старанністю, вони вміють самостійно планувати темп і якість практичної діяльності так, щоб уникнути перевтоми. У підготовчій групі можна проводити тривалі дослідження під час пізнавальних занять і прогулянок.
  • Високий рівень розвитку діалогічного мовлення, формування навичок монологічного мовлення. У бесідах з вихователем і в групі діти активно обмінюються висловлюваннями, чітко формулюють питання і дають відповіді. До кінця навчання в дитячому садку дитина вміє складати невеликі монологи в усній формі (поздоровлення аудиторії з якою-небудь подією, презентація проекту, звіт про виконане дослідженні).
  • Розвиток розумових здібностей. Діти цього віку орієнтуються в просторових і часових показниках, порівнюють якості і властивості об'єктів, здатні до узагальнення і класифікації отриманої інформації. Удосконалюється вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, діти вибудовують логічні ланцюжки з багатьох ланок.
  • Креативність. Старші дошкільнята часто приймають спонтанні рішення, виконують завдання в несподіваному ключі. Творчий підхід спостерігається в різних видах дитячої діяльності: в усних оповіданнях, складанні історій на основі наочного матеріалу, в малюнках, під час ігор, дослідів і експериментів.
  • Формування навички самооцінки. До семирічного віку дитина починає усвідомлювати рівень своїх можливостей, здібностей і знань. Він оцінює результати своєї діяльності, але для більшості старших дошкільників спостерігається тенденція до завищену самооцінку.

Старші дошкільнята вже мають успішний досвід виступів перед аудиторією

Завдання пізнавально-дослідницької діяльності

Пізнавально-дослідницька діяльність старших дошкільників в дитячому саду спрямована на вирішення низки завдань:

  • Розширення уявлень про об'єкти навколишнього світу.
  • Навчання самостійного планування етапів дослідницької діяльності.
  • Удосконалення мовних навичок, збагачення активного словникового запасу спеціальними термінами.
  • Розвиток аналітичного типу мислення: вдосконалення навичок порівняльного аналізу, узагальнення, класифікації, підведення підсумків продуктивної діяльності.
  • Заохочення ініціативності і самостійності в роботі, створення позитивної мотивації до експериментування.
  • Створення дружньої атмосфери і згуртованості дитячого колективу, розвиток вміння працювати в команді.

Над реалізацією поставлених завдань вихователь спільно з дітьми працює на заняттях різних видів: з вивчення навколишнього світу (НОД), формування елементарних математичних уявлень (ФЕМП), підготовці до навчання грамоті, мовних, творчих, спортивних та музичних заняттях.

Наприклад, вивчення відмінностей голосних і приголосних звуків можна почати з проведення дослідження: «Скажіть звуки [а], [о], [у], [і]. Чи відкритий рот? Де знаходиться мову? Як проходить голос? » (Вільно). «Тепер скажіть звук [б]. Рот був відкритий? Проізнесём звук [р]. Де знаходиться мову? Як проходить голос? » (Зустрічається перешкода - губи, зуби). Формулюється висновок дослідження: при проголошенні приголосних звуків голос зустрічає на шляху будь-яку перешкоду, при проголошенні голосних - проходить вільно.

Хлопці отримують нові знання також під час прогулянки, проводячи спостереження за об'єктами живої і неживої природи. Старші дошкільнята беруть участь в тривалих дослідженнях, спостерігаючи за змінами об'єкта: зростання рослин, зміна опадів в залежності від температурних умов, рух світил протягом року, фази Місяця.

Результати експериментів дивують дошкільнят, тому вони прагнуть проводити досліди знову і знову

Методика організації дослідницької діяльності

Вихователю необхідно створити умови, в яких діти зможуть проявити свої дослідницькі здібності:

  • Наявність ситуації або питання, що активізує бажання вирішити проблему, відповісти на питання. Експеримент проводиться не заради розваги або видовищності, але є методом пізнання світоустрою.
  • Проведення усного аналізу проблемної ситуації. У підготовчій групі діти аналізують самостійно, вихователь контролює ступінь занурення в проблему і правильність викладу думок, направляє при необхідності уточнюючими запитаннями.
  • Визначення гіпотези для проведення практичного підтвердження / спростування (експерименту, досвіду, спостереження, вивчення макета або моделі).
  • Фіксування результатів дослідження (в спеціальних журналах, на картках і т. П.) І формулювання висновків.
  • Створення ситуації успіху. На занятті з дослідницькою спрямованістю кожному вихованцю повинна надаватися можливість висловлювання припущень, озвучування отриманих результатів під час експерименту.
  • Педагог контролює практичну діяльність дітей і стежить за виконанням техніки безпеки, положення якої повторюються перед проведенням кожного досвіду.

Інтерес підтримується успіхом, до успіху веде інтерес. А без успіху, без радісного переживання перемоги над труднощами немає інтересу, немає розвитку здібностей, немає навчання, немає знання.

В. О. Сухомлинський

Увага і інтерес дітей підтримуються за допомогою різних форм організації дослідницької діяльності. Вихованців підготовчої групи захоплюють такі форми роботи, як:

  • Вивчення явищ і подій суспільного життя, явищ природи. Дослідження того, що відбувається в теперішньому часі. Це може бути спостереження за появою і зникненням веселки під час прогулянки, екскурсія на виробництво або підприємство (в магазин, промисловий комбінат, бібліотеку, на пошту), вивчення технології укладання асфальту і інших дорожніх робіт, приготування та використання цементу, його властивостей, коли ведеться ремонт в дитячому садку.

    Проведення спостережень за сонцем потребують наявності у вихованців сонцезахисних окулярів

  • Розгляд наочного матеріалу. Дітям старшого дошкільного віку цікаво вивчати макети і моделі об'єктів, які дозволяють дізнатися про їх пристрої або функціонуванні (макети планет, вулкана, коралового рифу, моделі підводного човна, робота-навантажувача, місяцеходу, космічного супутника). Інформаційний пошук здійснюється також шляхом розглядання ілюстрованих енциклопедій і тематичних плакатів. У підготовчій групі може проводитися дослідницька робота за допомогою мнемотехніки: хлопці знайомляться з будь-яким процесом під час розглядання спеціальних карт. Мнемокарти представляють собою послідовність інформаційних картинок.

    Старших дошкільнят цікавлять моделі і макети реальних об'єктів

  • Колекціонування та класифікація. Пошук предметів з певної тематики - процес тривалий і захоплюючий, якщо має на меті різнобічне вивчення об'єктів шляхом порівняння і систематизації. Зібрані об'єкти діти оформляють в міні-виставки, гербарії, альбоми, шухлядки. Старші дошкільнята володіють написанням друкованих букв, під контролем педагога вони підписують екземпляри колекції, привласнюють номери.

    Виготовлення колекції насіння допоможе хлопцям закріпити знання про овочеві культури

  • Експерименти і досліди. Старші дошкільнята самостійно проводять по словесним інструкцій практичні дослідження об'єктів, уважно спостерігають за демонстрацією складних дослідів педагогом. У підготовчій групі дитячого експериментування може зберігати елементи ігрової діяльності.

    Досліди з водою - одні з найулюбленіших у дошкільнят

  • Ігри-подорожі. Організовуються для пошуку інформації про віддалені територіях і областях: Північний полюс, Африка, Всесвіт, джунглі, океанське дно. Структура гри складається з віртуального переміщення хлопців в досліджуваний світ, рішення пізнавальних завдань, узагальнення нової інформації. Під час подорожі діти вивчають географічні карти, фотографії та ілюстрації, відеоматеріали. Переміщення можна проводити просторові і тимчасові (в епоху динозаврів, льодовиковий період, в гості до первісним людям, за часів будівництва пірамід в Єгипті і т. П.).

    Дошкільнята із задоволенням включаються в роботу по створенню макетів об'єктів дослідження

  • Дослідницькі проекти. Старші дошкільнята працюють над груповими і індивідуальними проектами з вивчення тем в різних областях: «Екологія», «Суспільно-соціальна діяльність», «Тваринний та рослинний світ», «Космос», «Географія». Підсумки проектної діяльності оформляються у вигляді інформаційних стендів, плакатів, фотоальбомів, лепбуков, макетів. Організовується презентація завершеного проекту, на якій вихованці розповідають слухачам (батькам, дітям молодших груп, запрошеним гостям) про важливість вивчення цієї теми, поставлених завданнях, етапах виконання дослідження.

    Переможцям конкурсу дослідницьких проектів вручаються грамоти і призи

Таблиця: види пізнавально-дослідницької діяльності старших дошкільників

Для проведення експериментів з деякими матеріалами дошкільнятам можуть знадобитися фартухи і маски

Види занять дослідницької спрямованості

Пізнавально-дослідницька діяльність в ДНЗ знаходить своє втілення в наступних видах активності дошкільнят:

  • Заняття НСД з вивчення навколишнього світу. Класична форма організації пізнавально-дослідницької діяльності в дитячому саду. Старші дошкільнята показують велику ступінь самостійності в усних завданнях і практичних діях. Урізноманітнити заняття НСД можна, комбінуючи різні форми роботи (бесіди, вивчення наочного матеріалу, спостереження, досліди, дидактичні і рухливі ігри, включення аудіоматеріалів). Діти 6-7 років сприймають словесні описи образів, які перебувають поза ними чуттєвого досвіду (космічні об'єкти, розповіді про інших материках, древніх тварин), для цього тема заняття повинна зацікавити вихованців, на що направлено мотивирующее початок кожного заняття.
  • Інтегроване заняття. Являє собою синтез пізнавальної, соціально-комунікативної та художньо-естетичної областей і дослідницької діяльності, що реалізується в формах роботи: прослуховування художнього тексту або музичної композиції, пізнавальна бесіда, ситуативний розмова, експериментування, спостереження, продуктивна діяльність. Мета інтегрованого заняття - різнобічне вивчення теми або проблемної ситуації.

    Наприклад, на занятті «Що таке повітря?» в підготовчій групі розкриття освітніх областей реалізується в проведенні евристичної бесіди і дослідів ( «Пізнання»), фізкультхвилинки «Надувні іграшки» ( «Фізичне»), вимові плану дослідження та обговоренні результатів ( «Мовне»), створення аплікації «Вітер колише дерева» ( «Художньо-естетичне»).

  • Нетрадиційні заняття: спектакль, лялькову виставу, квест, концерт, КВН, інтелектуальні ігри (вікторини, «Своя гра», «О, щасливчик!», «Слідство ведуть знавці»), консультація (діти виступають в ролі консультантів для молодших товаришів). Ці форми занять містять розважальний компонент, дошкільнята активно виконують творчі завдання і стежать за розкриттям теми.
  • Екологічні акції. Проведення заходів на підтримку дбайливого ставлення до природи вимагають великої попередньої роботи: вивчення будь-якої екологічної проблеми, прогнозування в разі несприятливого розвитку подій (забруднення повітря, води і грунту, загибель рослин і тварин), пошук інформації про способи вирішення проблеми, практичний внесок.
    Варіанти екологічних акцій в підготовчій групі дитячого садка: «Одягни дерево» (дії по захисту дерев на території ДНЗ від морозів - укутування), «Покормите птахів!» (Створення годівниць і забезпечення кормом птахів, що залишаються зимувати), «Утилізація батарейок» (акція зі збору використаних носіїв енергії та передача їх в утилізацію), «Зелений десант» (акція з озеленення території ДНЗ або по очищенню прилеглої території від сміття).

Участь в екологічних акціях вчить дошкільнят піклуватися про рідну природу

Проведення заняття з пізнавально-дослідницької діяльності в підготовчій групі ДОУ

Згідно з нормами СанПіН заняття НСД в підготовчій групі проводиться в першій половині дня (краще в середині тижня, коли розумові здібності знаходяться на піку активності) і триває не більше півгодини. Проводити спостереження з дослідницькою спрямованістю можна під час ранкової або вечірньої прогулянки протягом 7-15 хвилин.

Форми дитячої діяльності повинні бути різноманітними. У підготовчій групі досить одного завдання на фізичну активність (зарядка, танцювальна розминка або рухома гра). Як зміни діяльності проводяться музичні паузи, перегляд мультиплікаційного епізоду по темі заняття, колективне заучування приказок, віршованих уривків.

Духовну повноту і насиченість життя може дати тільки широке, різнобічну освіту, допитливе пізнання світу, активне прагнення до знання, радість знання.

В. О. Сухомлинський

«Про виховання»

Проведення дослідів з надувними кулями наочно демонструє дошкільнятам, що повітря має вагу

У підготовчій групі вихователь дає словесні інструкції і опису до виконання дослідів, діти вчаться виконувати дослідження по графічній схемі. Прямий показ використовується для демонстрації складних дослідів і в індивідуальному порядку для хлопців, які відчувають труднощі. Старшим дошкільням пропонуються завдання на прогнозування результатів дослідження та фіксування отриманої інформації. Хлопці працюють над створенням гербаріїв та колекцій, ведуть щоденники погоди і досвідчених спостережень, заповнюють картку експерименту, доповнюють символами порожній шаблон схеми досвіду.

Таблиця: схема побудови плану дослідження

етап дослідженняПриклад ходу дитячого експериментування
Постановка питанняМотиваційний початок заняття. Діти отримали відеолист від казкового персонажа, в якому він говорить, що бачив, як хлопці проводили досліди на плавучість різних матеріалів. Дошкільнятами було встановлено, що залізо тоне. Персонаж цікавиться, а чи всі предмети з металу, тонуть, наприклад, кораблі. Вихованці формулюють питання: «Чому не всі залізні предмети тонуть у воді?».
цілепокладанняВихованці пропонують варіанти вирішення проблеми, приходять до думки, що за плавучість різних предметів з металу потрібно поспостерігати в лабораторії.
висування гіпотезХлопці розмірковують, яким чином можна визначити умови плавучості залізних предметів (провести експеримент з опусканням на поверхню води різних за обсягом і формою об'єктів, зроблених з одного матеріалу).
Перевірка гіпотезиЕкспериментування в лабораторії із залізною пластиною, кубиком, бруском, кульок, мискою, корабликом.
Аналіз отриманих результатівДіти побачили, що однакові за вагою металеві предмети по-різному поводяться при зануренні у воду (менші за обсягом тонуть, з великим розміром плавають на поверхні, мають плавучість).
Підведення підсумків дослідження, формулювання висновківЧи не тонуть у воді ті металеві предмети, загальна щільність яких менше щільності води.

Дошкільнята на практиці шукають відповідь на питання, чому одні металеві предмети тонуть у воді, а інші плавають

Мотивуюче початок заняття

Від того, якою мірою дитина зацікавлений темою заняття, залежить його ініціативність в безпосередньо дослідницькій роботі. Вихователь захоплює хлопців навідними питаннями, розгляданням незвичайного наочного матеріалу. Стимулюють зацікавленість проблемні ситуації, елементи гри, сюрпризні моменти. Прогнозуючи позитивне сприйняття початкового етапу, педагог вибудовує заняття в загальній спрямованості (допомога казковому персонажу, подорож по незвіданому світу, пошук відповіді на важливе питання).

Незвичайний наочний матеріал можна використовувати на початку заняття, що активізує пізнавальну діяльність дошкільнят

Від мотивації та емоційного настрою дошкільнят на початку заняття багато в чому залежить підсумковий результат дослідницької діяльності.

Таблиця: приклади мотивуючого початку заняття

Тема пізнавального дослідженняВаріант мотивуючого початку заняття
Формування уявлень про природне явище - виверженні вулкана (заняття «вогнедишний гора - вулкан»).
  • Сюрпризний момент. До групи приходить відеолист від казкового персонажа. Він повідомляє, що бачив макет гори, який хлопці зробили на минулому занятті. Герой розповідає хлопцям легенду про вогнедишною горе і просить пояснити йому, що ж це за гора.
  • Проведення бесіди з використанням наочного матеріалу (схеми будови вулкана, фотографії сплячих вулканів, що прокидаються і вивергають).
Розширення уявлень про властивості твердих матеріалів: деревина, пластмаса, пінопласт, метал, папір, тканину, гума (заняття «Подорож на острів»).
  • Створення ігрової ситуації. Вихователь пропонує дітям вирушити в морську подорож до дивовижного острова. Проводяться рухливі ігри «Ми медузи», «Осьминожки», «Море хвилюється - раз!», Звучить аудіозапис шуму морських хвиль.
  • Сюрпризний момент. Хлопці знаходять пляшку ( «Діти, хвилі принесли нам послання в пляшці!»), В ній знаходиться алгоритм проведення дослідів на дослідження плавучості різних матеріалів.
Знайомство з екологічною проблемою забруднення повітря і її можливими наслідками для природи і людського організму (заняття «Ми дослідники»).Проведення евристичної бесіди:
  • «Що таке повітря?»,
  • «Для чого людині потрібне повітря?»,
  • «Як ми можемо побачити повітря?»,
  • «Чи може повітря стати шкідливим для рослин, тварин і людини?».

Таблиця: картотека тим по пізнавально-дослідницької діяльності в підготовчій групі

Тема заняттяЗавдання дослідження
  • «Вода і лід»,
  • «Сніжне царство»,
  • «Куди пропали калюжі?»,
  • «Подорож краплі».
Розширення уявлень про властивості води, її формах (рідкої, твердої, газоподібної) і умовах переходу від однієї форми до іншої.
  • «На світлі і в темряві»,
  • «Зволоження та посуха»,
  • «Тепло або холодно».
Формування уявлень про умови росту рослин.
«Невидимий і близький»Розширення уявлень про властивості повітря, його значення для життя на Землі.
«Звідки береться звук?»Формування уявлень про коливання предметів.
  • «Тіні на стіні»,
  • «Світло всюди».
  • Розширення уявлень про джерела світла (природних і штучних).
  • Формування уявлень про значимість світла для життя на Землі.
«Дзеркало, дзеркало»Розширення уявлень про властивості дзеркал і їх використанні.
«Чому рухаються предмети?»Знайомство з поняттями «тяга» та «сила тертя».
«Чому не тоне корабель?»Знайомство з залежністю плавучості предметів від форми, розміру, ваги.
«Цукор»Розширення уявлень про властивості цукру, способах його отримання і використання.
«Сіль»Розширення уявлень про властивості солі, способи її добування і застосування.
«Клей»Знайомство з різними видами клею (ПВА, силіконовий, моментальний) і їх властивостями.
«Цемент»Знайомство з властивостями цементу і способами його використання.
  • «Очищення повітря»,
  • «Як очистити ґрунт?»,
  • «Чому стала брудною вода?».
Знайомство з поняттям «екологічна проблема».
«Вимірювання довжини предметів»
  • Знайомство зі способами вимірювання довжини.
  • Формування вміння працювати з лінійкою, сантиметром, курвиметром.
  • «Айсберг»,
  • «Вулкан»,
  • "Кораловий риф",
  • «Вище гір можуть бути тільки гори».
Знайомство з природними об'єктами за допомогою вивчення макетів.
  • «Ми дослідники»,
  • «Юні вчені»,
  • «Пізнаємо, досліджуємо, творимо».
  • Удосконалення навичок експериментування.
  • Освоєння проектної діяльності.

Вихованцям підготовчої групи цілком можна довірити роботу з мікроскопом

Тимчасової план заняття в підготовчій групі

Конспект заняття НОД і інтегрованого заняття з дослідницькою спрямованістю розробляється педагогом з урахуванням вікових особливостей вихованців і обов'язковим включенням фізичних та ігрових елементів. Заняття з дослідницькою спрямованістю в підготовчій групі триває 30 хвилин і складається з наступних компонентів:

  • Організаційний момент - 1 хвилина.
  • Мотивуюче початок заняття - 3-5 хвилин.
  • Побудова плану дослідження - 2-3 хвилини.
  • Фізична активність - 2-3 хвилини.
  • Практичне дослідження (спостереження, проведення досвіду, експериментування) - 10-15 хвилин.
  • Фіксування результатів дослідження - 1-2 хвилини.
  • Підведення підсумків - 1 хвилина.

Таблиця: приклади тимчасового плану занять на різні теми

Тема заняттяорганізаційний моментмотивуюче початокОбговорювання етапів дослідження (планування)Фізична активністьПрактична роботафіксування результатівПідведення підсумків
«Подорож в Еру динозаврів»1 хвилина.
  • Створення ігрової ситуації. За допомогою імпровізованої машини часу хлопці переносяться в доісторичні часи.
  • Проглядання відеоматеріалів.
2 хвилини.Рухлива гра «Динозаврики».
3 хвилини.
Вивчення різних видів динозаврів (по фігуркам і матеріалами ілюстрованої енциклопедії).
13-15 хвилин.
Розподіл (класифікація) картинок з динозаврами на картці по підгрупах: травоїдні і хижі; плаваючі, сухопутні, літаючі.
1-2 хвилини.
1 хвилина.
«Листя жовті над містом кружляють»1 хвилина.Сюрпризний момент. До групи приходить білочка (роль виконує вихованка старшої групи) і просить допомогти їй у відповіді на питання: «Чому листя на деревах в лісі стали жовтіти і опадати?».
3 хвилини.
2 хвилини.Физкультминутка «Дерево все вище».
2 хвилини.
Дослідження листя дерев за допомогою мікроскопа (наявність і відсутність хлорофілу).
14 хвилин.
Оформлення сторінки гербарію.
2 хвилини.
1 хвилина.
«Бережіть воду!»1 хвилина.
  • Вивчення наочного матеріалу (плакатів, фотографій, відеороликів) про забруднення води.
  • Проведення пізнавальної бесіди про цю екологічну проблему.
3 хвилини.Зарядка «Крапельки - бух! крапельки
- стриб! ».
2 хвилини.
Досвідчена діяльність з очищення води.
15 хвилин.
Заповнення картки дослідження.
1 хвилина.
1 хвилина.

Вивчення видів динозаврів перенесе дошкільнят в дивовижний світ доісторичної природи

Таблиця: приклад конспекту пізнавально-дослідницької діяльності в підготовчій групі

АвторКовалевська Н. Н., вихователь МБДОУ Д / с «Веселка», м Исилькуль, Омська область.
Назва«Гербарій. Дерева на ділянці дитячого саду »
метаРозширювати і збагачувати знання дітей про особливості осінньої природи і деревах на ділянці дитячого садка.
завдання
  • Закріпити знання дітей про будову листа.
  • Систематизувати знання про дерева на ділянці дитячого садка, про те, як настає листопад.
  • Продовжувати знайомити з сезонними змінами в живій природі.
  • Розширювати і активізувати словник по темі.
  • Формувати вміння використовувати знання, отримані дослідним шляхом.
  • Створити умови для творчої діяльності дітей.
попередня робота
  • спостереження,
  • бесіди,
  • читання художньої літератури,
  • спільно з батьками посадка дерев на ділянці дитячого садка,
  • пошукова робота по підбору ілюстративного матеріалу по темі «Дерева»,
  • розгляд дерев на прогулянці, екскурсіях в дитячому садку і вдома.
Форми організації діяльності
  • Рішення проблемної ситуації,
  • ситуативний розмову,
  • робота в творчій лабораторії,
  • бесіда,
  • загадування загадок.
матеріали
  • Листя різних порід дерев,
  • презентація «Лист»,
  • білий картон,
  • клей ПВА, серветки,
  • ілюстрації дерев з назвами,
  • лупи,
  • простий і кольорові олівці.
хід заняттяМотиваційний етап.
В .: Ми з вами протягом місяця дуже добре попрацювали. Ми вивчили будову листа, дізналися, чому восени листопад. Що ще ми з вами зробили? (Зібрали листя для гербарію).
Ми попрацювали як справжні вчені-дослідники. Як ви думаєте, ми все зробили? (Ні, не все, вчені свої дослідження записують в спеціальні книги - енциклопедії).
А ми можемо створити невелику енциклопедію про дерева нашої ділянки? Що нам для цього знадобиться? (Відповіді дітей).
Основний етап.
В .: Перш ніж приступити до роботи, повторимо, що ми знаємо про дерева і листопаді.
  1. Бесіда про листопаді.
    • Вже пахне в повітрі дощем,
      Все холодніше з кожним днем.
      Дерева свій наряд змінюють,
      Листочки потихеньку втрачають.
      Зрозуміло всім, як двічі два -
      Прийшла ... (Осіння пора).
    • Дні стали коротші,
      Довший стали ночі,
      Урожай збирають.
      Коли це буває? (Восени).
      В .: Чому ви вирішили, що це загадки про осінь?
      За якими ознаками можна визначити, що прийшла осінь? (Стало холодно, полетіли птахи, опадає листя і т. Д.).
      Яка ознака осені найкрасивіший?
      Що відбувається з листям, перш ніж вони опаде?
      Чому листя змінюють колір?
      Чому листя опадає?
      Що утворюється в підставі черешка? Де знаходиться підставу паростка? (Вислуховує відповіді дітей на кожне питання).
  2. Повторення будови листа (презентація).
    В .: Ви все сказали правильно. А тепер нагадайте мені будова листа. (Лист складається з листової пластинки і черешка).
    А ми можемо заглянути в середину листа? (Подивитися в мікроскоп). Ми з вами розглядали листочки через мікроскоп? Що ви там бачили? (На листовій пластинці видно сіточка. Сіточка - це судини, по яких рухається вода, поживні речовини).
    Але якщо заглянути в середину листа через мікроскоп ученого, який збільшує в тисячі разів, то ми побачимо, що в кожному листочку повнісінько чудових зелених зерен. Як називаються ці зелені зернятка? Хто пам'ятає? (Хлорофіл).
    Крім зелених зерняток в листі є й інші - жовті, червоні, бордові. Поки працювали зелені зернятка, інших зерняток видно не було, але розчинилися зелені - і залишилися тільки жовті, червоні, бордові. Ось листя і змінили свій колір.
  3. Бесіда «Дерева нашої ділянки».
    В .: Ми з вами згадали будова листа і що таке листопад, але нічого не розповіли про самих деревах. Які дерева ростуть на ділянці дитячого садка? (В'яз, береза, горобина, клен, дуб).
    У всіх дерев листя однакові за формою? Як ми дізнаємося, від якого дерева лист? (За формою листа).
    А забарвлення у всіх листя восени однакова? (У берези - жовта, у клена - жовта і червона, у горобини - бордова, у дуба - коричнева).
  4. Дослідницька і продуктивна діяльність.
    В .: Молодці! Тепер ви готові до виконання наукової роботи.
    Нам треба буде розділитися на 5 груп по 2 людини. Кожна група буде збирати матеріал про одне дерево. (Ілюстрація дерева, листочок з гербарію, малюнок листа - як він виглядає, якщо розглянути його через мікроскоп).
    Ви можете ще раз розглянути свої листочки через лупу. Розглянути форму листа. Проходьте за столи. Приступайте до роботи.
    Кожна підгрупа розповідає про своє дереві. Вихователь доповнює.

Підсумковий етап.
Питання для рефлексії:

  • Що ми сьогодні робили?
  • Вам сподобалось?
  • Який у вас настрій?

Приклади організації пізнавально-дослідницької діяльності в підготовчій групі

Пропонуємо ознайомитися з досвідом проведення занять в ДНЗ з дослідницької діяльності та експериментування з дітьми 6-7 років.

Відео: відкрите заняття з експериментування «Молекули і бульбашки»

Відео: дослідно-експериментальна діяльність в підготовчій групі (вивчення властивостей води)

Відео: дослідно-експериментальна діяльність «Зимова вода»

Відео: відкрите заняття «Секрети лимона»

Відео: НОД по пізнавально-дослідницької діяльності «Найголовніший чарівник»

Відео: НСД «Подорож в лабораторію професора Почемучкіна»

Аналіз і діагностика пізнавально-дослідницької діяльності вихованців

Для оцінювання результатів і ефективності пізнавально-дослідницької діяльності вихованців педагогом проводиться діагностика за наступними критеріями:

  • вміння постановки проблеми;
  • грамотне формулювання питань;
  • побудова алгоритму дій для вирішення проблеми;
  • висування гіпотез;
  • вибір способів дослідження;
  • вміння описувати спостереження під час дослідницького процесу;
  • наявність розумових умінь (аналізування, порівнювання, узагальнення, систематизація);
  • ступінь самостійності на кожному етапі проведення дослідження;
  • здатність до умовиводів, висновків, підведенню підсумків.

Педагог оцінює ступінь самостійності вихованця при проведенні дослідів, вміння формулювати висновки

Про високий рівень пізнавально-дослідницької діяльності свідчить наявність стійкої мотивації до вирішення проблемних ситуацій і пошуку відповідей на поставлені питання, самостійна побудова алгоритму дослідження і проведення практичної роботи (дослідів), грамотна формулювання отриманих відомостей, правильна побудова висновків. Дитина з розвиненим дослідним типом мислення проявляє ініціативу в виборі матеріалів та інструментів для проведення спостережень, не боїться висувати гіпотези і перевіряти їх дослідним шляхом, доводить почате до кінця з метою отримання відповідності озвученої гіпотезі або спростування її.

Для виявлення ставлення вихованців до експериментальної діяльності та визначення рівня оволодіння дослідницькими навичками вихователь може запропонувати дітям вести спеціальний журнал, в якому фіксуються результати виконаної роботи. Разом з тим педагогу рекомендується вести діагностичні карти на кожного вихованця, в які він заносить дані власних спостережень за дослідницької активністю дітей.

Діагностика може проводитися і в формі індивідуальної бесіди з використанням спеціальних завдань

Розвиток пізнавальної діяльності як тема з самоосвіти педагога ДНЗ

Педагог ДОУ постійно удосконалює своє професійну майстерність, підвищує кваліфікацію і розвивається. Займаючись самоосвітою по темі розвитку пізнавальної діяльності старших дошкільників, вихователь вивчає методи і підходи щодо створення умов для формування у дітей основ пізнавального, інтелектуально-особистісного і творчого розвитку.

Тільки ті знання міцні і цінні, які ви здобули самі, спонукувані власної пристрастю. Будь-яке знання має бути відкриттям, яке ви зробили самі.

К. Чуковський

Велика увага педагог повинен приділити створенню умов для дитячого експериментування. У приміщенні групи організовується дослідний куточок або центр науки. Можлива підготовка окремої кімнати для функціонування гуртка по пізнавально-дослідницької діяльності. У дослідницькому куточку або лабораторії повинно бути виділено місце для демонстрації проектів вихованців або для тематичних виставок. Для зберігання пізнавальної літератури, матеріалів для дослідів і приладів виділяються стелажі, доступ до яких буде відкритий усім хлопцям. Для проведення дослідів продумується місце: демонстраційний стіл, учнівські парти та стільчики. Наочно повинні бути представлені правила техніки безпеки при проведенні дослідів (наприклад, у вигляді плаката).

При виникненні у хлопців труднощів при проведенні дослідів педагог завжди приходить на допомогу

Таблиця: етапи роботи з самоосвіти вихователя в рамках теми «Розвиток пізнавальної діяльності дошкільнят»

Етап роботи з самоосвітизміст діяльності
теоретичний етап
  • Вивчення нормативних документів і науково-методичної літератури, в яких йдеться про значимість і способах організації пізнавально-дослідницької діяльності дошкільнят (ФГОС і розроблені в його рамках навчальні програми).
  • Вивчення практичного досвіду колег щодо необхідної тематики: в педагогічних журналах та інформаційних порталах з дошкільної педагогіки широко представлені матеріали по організації експериментальної діяльності дітей (проведення проектів в умовах ДОУ, конспекти окремих занять і прогулянок дослідницької спрямованості).
  • Розробка тематичного планування: постановка загальних цілей і завдань передбачуваного курсу навчання з таблицею конкретних занять для кожної вікової групи дошкільнят.
практичний етапЗдійснюється впровадження в практику підготовленої теоретичної бази. Педагогом організовуються заняття з дослідницької діяльності відповідно до навчального плану в першій половині дня або відкривається гурток з додаткової освіти. Протягом навчального року вихователь проводить тематичні зборів або консультації для батьків, в яких знайомить їх з завданнями експериментальної діяльності і показує досягнуті дітьми результати. Педагог повинен прагне залучати дітей до проектної діяльності, участі в міських і регіональних конкурсах. Про результативність роботи вихователь повідомляє на педрадах, семінарах і круглих столах для колег.

Фотогалерея: приклади створення умов для дослідницької діяльності дошкільнят

У дослідницькому куточку розміщуються різні матеріали для проведення дослідів Матеріали дослідницького куточка повинні перебувати у вільному доступі дітей При роботі в міні-лабораторії обов'язково дотримання техніки безпеки При організації дослідного куточка важливо передбачити простір, де діти будуть працювати з матеріалами Робота з мікроскопом вимагає акуратності, але залишає у дітей незабутні враження У дослідній лабораторії можуть займатися не всі діти, а тільки найбільш мотивовані Педагог обов'язково знайомить вихованців з обладнанням дослідного гуртка

Освіта - вища філологічна, ступінь магістра філології. Спеціальність - вчитель російської мови та літератури, вчитель історії. Вивчення сучасного літературного процесу - частина мого життя. Як педагог останні роки я частіше взаємодію з дітьми дошкільного віку, тому активно досліджую досвід вихователів ДНЗ, вивчаю новітні розробки навчання дошкільнят.

МКДОУ №8 «Сонечко» Барабінсокого району Новосибірської області

Конспект НСД по пізнавально-дослідницької діяльності «Подорож крапельки»

вихователь

Римша Наталія Вікторівна

завдання:

1.уточніть і доповнити знання дітей про предметах для вмивання, сприяти розвитку зв'язного мовлення дітей.

2.закрепіть знання дітей про тварин і птахів живуть у воді і на суші.

3. формувати у дітей навички експериментування; формувати вміння робити найпростіші висновки, розвивати спостережливість.

4. виховувати у дітей чуйність і доброту, бажання допомагати іншим.

хід заняття

вихователь:Станьмо ми в кружечок дружно, привітатися нам потрібно. Кажу тобі привіт, посміхнися скоріше у відповідь. Разом за руки візьмемося, і один одному посміхнемось.
Хлопці, що це таке? (Звучить музика, шум дощу)

діти: пішов дощик

вихователь: А коли йде дощик, що ми повинні зробити?

діти: Сховатися під парасолькою

вихователь: Хлопці, подивіться, поки ми ховалися під парасолькою. Пройшов дощик і залишив нам, а хто це?

діти: Капелька

вихователь: Дощик залишив нам крапельку, тому, що вона не знає, навіщо потрібна вода?

діти:Вмиватися, пити, квіти поливати і т.д.

вихователь:Правильно. А зараз я хочу вам розповісти історію про Мишка, який прокинувся після зимової сплячки.

«Історія про ведмедика»

Вранці звірі прокидалися,

Чисто звірі вмивалися.

Лише Медведєв не вмивався,

Неумитим він залишився.

А неумитим він залишився, тому, чтоМішказабил, які предмети потрібні для вмивання. Хлопці, у мене на столі багато картинок давайте виберемо ті картинки, які допоможуть Мишкові вмитися. І покажем ведмедику, як з вами вмивалися ми (проводиться пальчикова гра)

П.І. «Водичка, водичка»

Мишка: Спасибі хлопці. Ось тепер я буду сам.

Вмиватися вранці!

вихователь: Хлопці, чуєте, хтось кричить? (Крик качок) Хто це? подивіться, а що це перед нами

діти:Озеро.

вихователь: Правильно озеро, але в ньому нікого немає. Нам з вами потрібно взяти тих тварин, птахів які живуть у воді і люблять плавать.І опустити їх в озеро (жабенята, рибки, каченята). Подивіться, як стали плавати, гратися рибки. Давайте і ми з вами пограємо з рибками.

П.І. «Рибки весело плескалися»

Рибка плаває в водиці

Рибці весело пірнати

Рибка, рибка пустунки, ми хочемо тебе зловити.

Рибка спинку ізогнула, крихту хлібну взяла

Рибка хвостиком махнула

Швидко, швидко попливла.

вихователь:Ось пограли ми з рибками . А ви чуєте хто - то плаче? (Звучить плач дитини)

діти: Дівчинка.

вихователь:А давайте запитаємо, що трапилося?

дівчинка:Мене звуть Таня, я грала з м'ячем і впустила його в воду.

вихователь: Чи не переймайся Таня, мисейчас тобі покажемо, тоне м'яч у водичці чи ні? Далі експериментують, показують, що м'яч в тазику з водою не тоне, а якщо опустити машинку вона потоне.

вихователь: Потонув, діти м'яч чи ні?

діти: немає

вихователь: А що відбувається з м'ячем?

діти: м'яч плаває

вихователь: А ще Таня Ми хочемо розповісти вірш-е, про дівчинку, яка теж впустила в річку м'ячик.

дітирозповідають вірш-е А. Барто «Наша Таня»

вихователь: Не плач Таня, тобі обов'язково дістануть м'яч. Діти, а крапелька каже, що їй пора до себе додому на хмаринку.

Капелька:А ви мені хлопці допоможете? Покличете дощик?

вихователь: Звичайно, ми з хлопцями позовом дощик, і він візьме тебе з собою.

діти:Розповідають пальчикові ігри

пальчикова ігра№1

Дощик, дощик
Кап-кап-кап!
Мокрі доріжки.
Нам не можна йти гуляти -
Ми промочив ніжки

пальчикова ігра№2

Дощик, дощик, веселіше! - Руки вгору, потрясти
Капай, капай, не шкодуй! - Змахувати з пальчиків крапельки
Тільки нас не замочи! - Чи загрожують пальчиком
Даремно в віконце не стукає. - Стукають кулачками

(Звучить музика, шум дощу) Капелька зникає.

Подивіться, дощик забрав крапельку на хмаринку до друзів, але вона залишила вам подарунки.

РЕФЛЕКСИЯ

Що ми сьогодні робили?

Для чого ми це робили? Кому ми це можемо розповісти?

Мені сподобалося, як ви сьогодні працювали.

Вихователь роздає солодощі дітям.