Розробила Неуйміна Катерина Михайлівна.

мета :. Формувати навик переказу однієї логічної частини твору по опорним виразами.

завдання:

Корекційно освітні: познайомити учнів з твором Л.Толстого «Весна», дати цілісне уявлення про настання весни, розвивати навик складового читання; формувати навички читання цілими словами, збагачувати словниковий запас учнів.

Корекційно - розвиваюча: розвиток уваги при читанні вголос з промовляння, розвиток навички у визначенні головного в реченні, розвиток і збагачення мовлення учнів (в процесі переказу), розвиток навичок в вираженні аргументованої точки зору

Виховна: виховувати любов до рідної природи, виховувати моральні якості.

устаткування : Підручник, зошит, карткиз назвами місяців, ілюстрації весняної природи в різні місяці, аудіообладнання.

Хід уроку

1. Організаційний момент. Привітання дітей. Привіт, хлопці! За розкладом зараз урок читання. Довгоочікуваний дано дзвінок,

Починається урок.

Ми тихенько сидимо.

Сміливо, чітко говоримо.

2. Вступна бесіда. Хлопці, послухайте загадку і скажіть, про який час року говориться в цій загадці? Тане сніжок, ожив лужок, день прибуває. Коли це буває? (Навесні). Правильно, в цій загадці говориться про весну. А після якого часу року до нас приходить весна? (Після зими). Згадайте, будь ласка, які вітри дмуть взимку? (Холодні, сильні). Ось і ми з вами спробуємо зобразити сильний вітер: підставимо долоню до обличчя, повільно вдихаємо через ніс повітря, а через рот робимо швидкий видих. Чи відчули ви силу повітря, що видихається? А які вітри у нас дмуть навесні? (Теплі) Зараз ми з вами покажемо теплий вітер: підставимо долоню до обличчя, повільно вдихаємо через ніс повітря, а через рот повільно видихаємо повітря. Чи відчули тепло весняного вітру? А хто з вас любить весну і за що? А сьогодні на уроці ми будемо з вами знайомитися з твором «Весна» по Л.Толстому. Я зараз вам прочитаю текст, а ви уважно мене послухаєте і постараєтеся відповісти на питання: «Що відбувається в природі навесні?»

3. Читання оповідання вчителем.

4. Бесіда на основі слухового сприйняття.

Ви прослухали текст, скажіть, будь ласка, що відбувається в природі навесні? (Сніг на сонці тане, дме теплий вітер, тріщать крижини, зеленіє трава, набухають бруньки, гудуть бджоли, птахи співають і т.д.)

5. Самостійне читання учнями уривка з промовляння.

6. Бесіда на основі самостійного прочитання. Скільки частин у цьому уривку ви можете виділити? (3) Скільки весняних місяців ви знаєте? (Березень квітень травень). Значить, в кожній частині йдеться про одне весняному місяці. Подивіться уважно на дошку. Ви бачите три ілюстрації. Ваше завдання знайти ілюстрацію для кожного місяця, а в кінці уроку ми подивимося, чи правильно ви це визначили. Над ілюстраціями необхідно прикріпити назву весняного місяця.

7.Дінаміческая пауза.

А вже ясно сонечко

Припекло, припекло

І всюди золото

Розлило, розлило.

Струмочки по вулиці

Все дзюрчать, дзюрчать.

журавлі курличуть

І летять, летять.

Діти крокують на місці, повільно піднімають руки.

Продовжують крокувати, повільно опускають руки.

Піднімаються на носочках. Руки на поясі.

Крокують, високо піднімаючи коліна і змахуючи руками.

8.Аналітіческое читання.Петя починає читати. Читає перші 3 пропозиції. Питання: Як ви розумієте вираз «довго не відкривалися»? (Не наступала). Яка погода стояла останні тижні? (Ясна, морозна). Що відбувалося вдень, а що вночі в природі? Пояснити дітям слова наст, вози.

Де ми зупинилися, Маша, з яких слів ти почнеш читати таку пропозицію? Читає наступні 3 пропозиції в 1 абзаці. Скажіть, хлопці, скільки днів і ночей лив дощ? (3) А яким він був? (Бурхливим, теплим). Робота з епітетами. Що сталося в природі, коли дощ закінчився? Який туман на думку автора? (Густий, сірий). Давайте спробуємо уявити собі тріск криги, дзюрчання води. Включення аудіозаписи з звуками тріска і дзюрчанням води. Що ви відчуваєте? Для якого місяця характерні ці ознаки? (Для березня). Запис учителем на дошці, а учнями в зошити основних опорних виразів. Березень: морозна погода, днем \u200b\u200bтане, а вночі наморожують і т.д. не більше 4-5.

Другу частину починає читати Женя. Досить. Хлопці, коли прийшла справжня весна? Що було вранці? (На ранок яскраве сонце швидко з'їло тонкий льодок, і весь тепле повітря затремтів від випарів землі.) Робота з виразами: розірвався туман, з'їло тонкий льодок, повітря затремтів від випарів землі. Для якого місяця характерні ці ознаки? (Для квітня) Запис учителем на дошці, а учнями в зошити основних опорних виразів. Квітень: яскраве сонце, тепле повітря,

і т.д. не більше 4-5.

А про те, що сталося в 3 частини нам прочитає Маша. Що відбувається з травою, з нирками, з бджолами? Як описує автор жайворонків? Які вони? (Невидимі). Що роблять жайворонки? (Заливаються). Робота з виразом «оксамит зеленій» .Хто пролетів високо з весняним гелготання? (Журавлі і гуси). Включення аудіозаписи зі звуками щебечучих птахів, дзюрчанням потічків. Для якого місяця характерні ці ознаки? (Для травня). Запис учителем на дошці, а учнями в зошити основних опорних виразів. Травень: зеленіє трава, загули бджоли і т.д. не більше 4-5.

А які ознаки весни ви ще знаєте?

Ну що, а тепер нам потрібно визначити чи правильно ми з вами співвіднесли ілюстрації та назви місяців. Хлопці обґрунтовують свої відповіді, спираючись на вивчені ознаки конкретного місяця.

Підготовка до переказу: учитель разом з учнями промовляє все опорні слова на дошці, потім педагог демонструє, як потрібно переказувати на прикладі першого абзацу з тексту з використанням опорних слів.

А тепер Діма спробує нам розповісти про один з весняних місяців, спираючись на ілюстрацію, на опорні слова. Діма з допомогою вчителя робить переказ.

9. Рефлексія учнів . Що відбувається в природі, коли настає весна? (Природа пробуджується, все кругом наливається життям, світлом). Які почуття у вас виникають при наближенні весни? (Почуття радості, щастя, адже скоро настане літо)

10. Підведення підсумків. Як називається твір, з яким ми сьогодні працювали? (Весна)

11. Домашнє завдання. Підготувати переказ однієї з частин тексту за вибором уч-ся використовуючи опорні вираження із зошита. Учитель ще раз демонструє, як потрібно переказувати на прикладі першого абзацу з тексту.

Оцінювання учнів.

Альбіна Латіпова
Конспект освітньої діяльності по мовному розвитку «Прийшла весна, потекла вода»

Друга група раннього віку.

Тема "Прийшла весна, потекла вода" Л. Н. Толстой

цілі:

Вчити дітей слухати літературний твір без наочного супроводу;

Вчити розуміти питання за змістом твору і відповідати на нього;

Розвивати увагу, пам'ять і мовне дихання;

Слухати невеликий вірш;

Виховувати інтерес до читання.

хід заняття

1. Вступна частина.

Вихователь читає вірш.

Сонце, землю нагріваючи,

Жене з нашої гірки лід.

Тане баба снігова

І струмками сльози ллє!

2. Основна частина

Вихователь ставить дітям запитання:

Яка зараз пора року?

Діти: Весна

вихователь:

Правильно, весна. Весна - красна до нас прийшла. Скажіть мені, хлопці, а сніг на вулиці є?

Діти: немає (він розтанув).

Вихователь: Тане сніг, течуть струмки. Послухайте, що трапилося з дітьми біля струмка. Читання оповідання "Прийшла весна, потекла вода" Л. Н. Толстого.

«Прийшла весна, потекла вода. Діти взяли дощечки, зробили човник, пустили човник по воді. Човник пливла, а діти бігли за нею, кричали, і нічого перед собою не бачили, і в калюжу впали »

Обговорення прочитаного оповідання.

Що зробили діти? (Взяли дощечку і зробили човник).

Куди діти пустили човник? (Пустили човник по воді).

Що робила човник? (Човник пливла)

А діти? (Діти бігли за нею)

Що трапилося з дітьми? (Вони кричали, бігли і в калюжу, впали)

Дітям було весело? (Весело)

Вихователь: Ой, а до нас хтось стукає. Давайте подивимося.

(Вихователь вносить ляльку Машу в весняному одягу, у неї в руках човник).

Вихователь: Діти, привітайтеся з Машею.

Діти: Здрастуй, Маша!

Вихователь: Подивіться, Маша гуляла. Давайте, подивимося, як вона одягнена? (Розглядають).

Вихователь: Подивіться, на ляльці курточка, яка вона?

Діти: Легка, весняна.

Вихователь: Якого кольору?

Діти відповідають.

Вихователь: А на голові у ляльки шапочка, тепла?

Діти: Легка, весняна.

Вихователь: Якого кольору?

Діти відповідають.

Вихователь: А що на ногах?

Діти: черевички.

Вихователь: Якого кольору?

Вихователь: Правильно, лялька одягнена по - весняному, на вулиці з приходом весни стало тепло і ми стали одягатися легше.

3. Заключна частина.

вихователь:

Діти, подивіться, лялька принесла нам човники.

Ось у нас вода в тазику. Давайте запустимо наші човники в воду. По воді плавають наші різнокольорові човники. Чия ж човник швидше попливе? (Показати, як треба дути).

Гра триває, до тих пір, поки всі діти не пограють.

Вихователь: А зараз ми візьмемо свої човники і підемо гуляти. Будемо пускати їх на вулиці.

Публікації по темі:

Конспект НСД по мовному розвитку в підготовчій групі «В гості до нас прийшла Весна» Конспект безперервної освітньої діяльності в підготовчій групі Освітня область - мовленнєвий розвиток «В гості до нас прийшла.

Конспект освітньої діяльності дітей другої групи раннього віку «Весна прийшла!» Програмне зміст: уточнити уявлення дітей про сезонні зміни в природі, перелітних птахів; закріпити в мові дітей назви.

Конспект освітньої діяльності дітей 2 групи раннього віку за підсумками 2014-2015 року по темі '' Весна прийшла! '' Програмне.

Конспект освітньої діяльності по мовному розвитку «Присвійні прикметники» Конспект заняття в підготовчій логопедичній групі. Тема: Присвійні прикметники. Цілі: Корекційно-освітні: вдосконалення.

© Складання, передмова, оформлення. ВАТ «Видавництво« Дитяча література », 2011

* * *

Дорогий читач!

Сто вісімдесят років пройшло з тих пір, як була опублікована «Азбука» Льва Миколайовича Толстого. Вона стала для багатьох поколінь російських дітей першою книгою, за якою навчаються грамоті.

У ті давні часи ходити в школу міг не кожна дитина: шкіл для селянських дітей було небагато. І Лев Миколайович, вже будучи знаменитим письменником, вирішує влаштувати народну школу в своєму маєтку Ясна Поляна. Письменник знав, що навчання піде швидше, якщо хлопцям буде цікаво. Працюючи над чотирма збірниками, які отримали назву «Російські книги для читання», Толстой збирає прислів'я, приказки, казки, байки, билини. Сам Лев Миколайович пише розповіді про природу і працю, про далекі країни, про тварин і самих хлопців - цікавих, які люблять грати і допомагати батькам. Мова цих книг простий і зрозумілий.

В нашу книгу увійшли далеко не всі твори, написані і зібрані Толстим для дітей. Всі вони склали б значний тому, адже в чернетках письменника збереглося 629 творів! Ми вибрали найцікавіші, ті, які стали улюбленими для багатьох читачів. Ви дізнаєтеся про відданою дружбу могутнього лева і маленької собачки, прочитаєте про сміливому Філіпко, який подолав усі перешкоди і домігся свого - став вчитися в школі. Тут ви знайдете і перекладення байок давньогрецького письменника Езопа, і російські народні казки, і розповіді самого Льва Миколайовича. Вони познайомлять вас з великим світом літератури, ключик до якого - вміння читати.

Зверніть увагу на ілюстрації! Ми об'єднали в цю книгу кращі кольорові малюнки таких майстрів оформлення книги, як В. Лосин, Н. Устинов, Е. Рачёв, В. Бритвин і інші.

Читайте із задоволенням!

Розповіді з «Нової абетки»

Прішла Настя після школи. Одна мама була вдома. Настя сіла біля столу, взяла книжку і прочитала казку. Мама була рада.

* * *

Я нині прочитаю по книзі всю казку, це мені не важко.


* * *

Звпала кішка на даху, стиснула лапки. Села біля кішки пташка.

«Не сиди близько, пташка, кішки хитрі».

* * *

Птіца звила гніздо на кущі. Діти знайшли гніздо і зняли на землю. Дивись, Вася, три пташки! На ранок прийшли діти, а гніздо вже було порожньо. Шкода було.




Доате дали мила. Вона мила обличчя і шию. І особа, і шия, і руки Каті були білі.



У Михайла були сани. Маша і Петя сіли на сани. «Вези сани, Міша». А у Михайла сили немає.



Пошла Катя вранці по гриби, взяла Машу. Маша була мала. На шляху була річка. Катя взяла Машу собі на спину. Зняла панчохи і пішла по воді.

- Сиди міцніше, Маша, та не тисни мене за шию. Пусти ручки, а то мені душно.

І Катя знесла Машу.




Била у Насті лялька. Настя кликала ляльку дочка. Мама дала Насті для її ляльки все, що треба. Були у ляльки спідниці, кофти, хустки, панчохи, були навіть гребені, щітки, намисто.



У Вари був чиж. Чиж жив в клітці і ні разу не співав. Варя прийшла до Чижа.

- Пора тобі, чиж, співати.

- Пусти мене на волю, на волі буду весь день співати.

* * *

У Груші не було ляльки, вона взяла сіна, звила з сіна собі джгут, і це була її лялька; кликала вона її Маша. Вона взяла цю Машу на руки.

- Спи, Маша! Спи, доню! Бай, баю, бай!

* * *

Таня знала букви. Вона взяла книгу і ляльку і дала книгу ляльці, ніби школа.

- Вчи, лялька, літери! Це - «А». Це б". Бе. Дивись, пам'ятай.


* * *

Ходілі діти по лісі за грибами, набрали повні кошики. Вийшли діти на галявину, сіли на копицю і вважали гриби. За кущами завили вовки. Діти забули про гриби, кинули свої гриби на сіні і пішли додому.

* * *

Шyoл Міша по лісі. У дуба ріс гриб. Гриб був старий, ніхто його не брав. Але Мишко був радий і зніс гриб в будинок. Ось гриб, краще за всіх! А гриб був гнив, ніхто його не їв.




У Розка були цуценята на дворі, на сіні. Розка пішла. Діти прийшли і взяли цуценя і знесли на грубку. Розка прийшла, не знайшла цуценя і вила. Після знайшла цуценя і вила біля грубки. Діти зняли цуценя і дали РОЗКОМ. І Розка знесла цуценя в роті на місце.





Нашлі діти їжака на траві.

- Бери його, Вася, на руки.

- Мені уїдливо.

- Ну поклажі шапку на землю, а я скачу його на шапку.

Шапка була мала, і діти пішли, а їжака не взяли.

Била бійка між Жучкою і кішкою. Кішка стала є, а Жучка прийшла. Кішка Жучку лапою за ніс, Жучка кішку - за хвіст. Кішка Жучка в очі. Жучка кішку - за шию.

Тітка йшла повз, несла відро з водою і стала лити на кішку і Жучку водою.


* * *

Мальчик грав і розбив ненароком дорогу чашку. Ніхто не бачив. Батько прийшов і запитав:

- Хто розбив?

Хлопчик затремтів від страху і сказав:

Батько сказав:

- Спасибі, що правду сказав.


* * *

Заша був боягуз. Була гроза і грім. Саша вліз в шафу. Там було йому темно і душно. Саші не чути було, чи пройшла гроза. Сиди, Саша, довго в шафі за те, що ти боягуз.




Бил у Петі і у Михайла кінь. Став у них суперечка: чий кінь?

Стали вони коня друг у друга рвати.

- Дай мені - мій кінь!

- Ні, ти мені дай - кінь не твій, а мій!

Прийшла мати, взяла коня, і став кінь нічий.

До Маші прийшли в гості дівчинки пити чай. Маша була господиня і села за чайний стіл пригощати гостей. Але господиня була мала. Вона взяла чайник - ручка була гаряча. Маша упустила з рук автомат і розбила його, а себе і інших обпекла.



Жмул дід біля річки. Були у діда човен і мережа. І були у діда два онука: Петя і Гриша. Гриші було сім років, а Петі п'ять. Раз вийшли Петя і Гриша рано на річку. Вони знали, що у діда на річці була мережа. Вони сіли в човен. Гриша сіл на кермо, а Петя гріб. Вони пливли довго по річці, не знали, де мережа; але знайшли мережу, взяли рибу і дали дідові.




Несла Жучка кістка через міст. Глядь, у воді її тінь.

Прийшов Жучка на розум, що в воді не тінь, а Жучка і кістка. Вона і пустила свою кістку, щоб ту взяти. Ту не взяла, а своя на дно пішла.




У дітей були свої грядки. Прийшов раз на їх грядки стадо свиней.

- Діти, скоріше! Жучку нехай!

- Жучка, скоріше гавкіт на свиней, збігай їх з гряд геть!

* * *

У Я маю шість курей, і я вранці даю їм корм. Я кричу: ціп, ціп. Я сиплю зерно на землю і на курей.

* * *

У бабки була внучка. Перш внучка була мала і все спала, а бабка сама пекла хліб, крейди хату, мила, шила, пряла і ткала на внучку; а після бабка стала стара і лягла на грубку і все спала. І внучка пекла, мила, шила, ткала і пряла на бабку.


* * *

Помню, я була мала, тітка дала мені ганчірку, голку і нитку. І я пошила собі сумку. Сумка була погана, але я була горда, що сама пошила собі цю штуку.

* * *

Мсама, купи мені нитки, я зв'яжу тітки панчохи. Панчохи тітки стали старі. Видно п'яти.




Зтарік садив яблуні. Йому сказали:

- Навіщо тобі ці яблуні? Довго чекати з цих яблунь плода, і ти не з'їси з них яблучка.

Старий сказав:

- Я не з'їм - інші з'їдять, мені подякують!



Била зима, але було тепло. Було багато снігу. Діти були на ставку. Взяли снігу, клали ляльку. Руки мерзли. Зате лялька вийшла славно. У роті ляльки була трубка. Очі ляльки були вугілля.

* * *

На землі сніг, на ліс іній. Давай скоріше сани. На сани стрибай, сани довгий і під гору катай.





Прішла весна, потекла вода. Діти взяли дощечки, зробили човник, пустили човник по воді. Човник пливла, а діти бігли за нею, кричали і нічого перед собою не бачили і в калюжу впали.

Зїли гуси на воду. По воді пішли кола все ширше і ширше, а після стало гладко. Вода була чиста, і видно було лапки.


* * *

Дод став старий. Раз він ліз на піч і не міг. Онук був в хаті. Йому стало смішно. Соромно, онук. Не те погано, що дід старий і слабкий, а то погано, що онук млад і дурний.

* * *

Дїду нудно було вдома. Прийшла внучка, заспівала пісню.




Ласточка будувала гніздо. Влетів в гніздо стриж і сіл. Ластівка покликала інших ластівок і вигнала стрижа.

На сонці не можна було тепер поглянути, - кошлатими сліпучими потоками воно лилося з висоти. По синьому-синьому небу пливли хмари, немов купи снігу. Весняні вітерці пахнули свіжою травою і пташиними гніздами.

Перед будинком лопнули великі нирки на запашних тополях, на осонні стогнали кури. В саду, з розігрітої землі, протикаючи зеленими Кочетков догнивають листя, лізла трава, весь луг затягнувся білими і жовтими зірочками. З кожним днем \u200b\u200bприбувало птахів в саду. Забігали між стовбурами чорні дрозди - спритники ходити пішки. У липах завелася іволга, великий птах, зелена, з жовтою, як золото, пух на крилах, - метушившись, свистіла медовим голосом.

Як сонця вставати, на всіх дахах і шпаківні прокидалися, заливалися різними голосами шпаки, хрипіли, насвистували то солов'єм, то жайворонком, то якимись африканськими птахами, яких вони наслухалися за зиму за морем, - пересмешнічалі, фальшивили жахливо. Сіреньким хусточкою крізь прозорі берези пролетів дятел, сідаючи на стовбур, обертався, дибки піднімав червоний чубчик.

І ось у неділю, в сонячний ранок, в ще не просохла від роси деревах, біля ставка закувала зозуля: сумним, одиноким, ніжним голосом благословила усіх, хто жив в саду, починаючи від черевиків:

- Живіть, любіть, будьте щасливі, ку-ку. А я вже одна проживу ні при чому, ку-ку ...

Весь сад слухав мовчки зозулю. Сонечка, птиці, завжди всім здивовані жаби, що сиділи на животі хто на доріжці, хто на сходинках балкона, - все загадали долю. Зозуля откуковала, і ще веселіше засвистів весь сад, зашумів листям.

Одного разу Микита сидів на гребені канави, при дорозі, і, узявшись, дивився, як по берегу горішнього ставу по рівному зеленому вигону ходить табун. Поважні мерини, опустивши шиї, швидко рвали ще коротку траву, обмахувалися хвостами; кобили обертали голови, поглядаючи - тут чи лоша; лошата на довгих, слабких, товстих в колінах ногах бігали риссю кругом матерів, боялися далеко відходити, раз у раз били матері під пах, пили молоко, відставляли хвіст; добре було напитися молока в цей весняний день.

Кобили-трилітки, відбиваючись від табуна, брикає, вищали, носилися по вигону, брикаючи, киваючи мордою, інша починала валятися, інша, визвірився, вереском, норовила вистачити зубами.

По дорозі, минувши греблю, їхав на дрожках Василь Нікітьевіч в парусиновому пальто. Бороду його віддуватися набік, очі були весело примружені, на щоці - коржик бруду. Побачивши Микиту, він натягнув віжки і сказав:

- Яка з табуна найбільше тобі до душі?

- Без будь-якого «а що»!

Микита так само, як батько, примружився і показав пальцем на темно-рудого мерінка клопик, - він йому вже давно сподобався, головним чином за те, що кінь був ввічливий, лагідний, з дивно доброї мордою.

- Ось цей.

- Ну й чудово, нехай подобається.

Василь Нікітьевіч міцно примружив одне око, поцілував її, ворухнув віжками, і сильний жеребець легко поніс дроги по накатаній дорозі. Микита дивився вслід батькові: немає, ця розмова неспроста.

Весна довго не відкривалися.
Останні тижні посту стояла ясна, морозна погода. Все в снігу.
Вдень тануло на Сонце, а вночі доходило до семи градусів;
наст був такий, що на возах їздили без дороги, Пасха була на снігу.
Потім раптом, на другий день Святої, понесло теплим вітром, насувалися хмари,
і три дні і три ночі лив бурхливий і теплий дощ - Сонцю натомість.
У четвер вітер затих, і насунувся густий сірий туман,
як би приховуючи таємниці відбувалися в природі змін.
В тумані полилися води, затріщали і зрушили крижини,
швидше рушили каламутні, спіниться потоки, весни не до сну.
І на саму Червону Гірку, з вечора, розірвався туман,
хмари розбіглися баранчиками, прояснело і відкрилася справжня весна.
На ранок піднялося яскраве Сонце
швидко з'їло тонкий льодок, подёрнувшій води,
і весь тепле повітря затремтів
від сповнювали його випарів ожила землі в променях сонячної погоди.
Надулися нирки калини, смородини і липкою спиртової берези,
зазеленіла стара і вилазить голками молода трава
і на обсипаної золотим кольором лозині
загула виставлена \u200b\u200bоблітає бджола.
Залились невидимі жайворонки над оксамитом зеленій і обледенілих вночі жнівьyoм,
заплакали чайки над налівшіміся бурою неприбрані водою низами і болотами,
і високо пролетіли з весняним гелготання журавлі і гуси,
віддаляючись до горизонту зі своїми дзвінкими голосами.
Заревіла на вигонах облізла, тільки місцями ще не перелинявши скотина,
заграли кривоногі ягнята навколо втрачають хвилю бекаючих матерів,
побігли швидконогі хлопці по просихає, з відбитками босих ніг стежками,
затріщали на ставку веселі голоси баб з полотнами і їх радісних дітей,
застукали по дворах сокири мужиків, налагоджують сохи і борони,
Тепер їм не до сну -
Прийшла справжня весна.
______
Таланту Л.Н. Толстого.
Л. Н. Толстой. Анна Кареніна. Частина друга. (Уривок.)
... Весна довго не відкривалися. Останні тижні посту стояла ясна, морозна погода. Днем тануло на сонці, а вночі доходило до семи градусів; наст був такий, що на возах їздили без дороги, Пасха була на снігу. Потім раптом, на другий день Святої, понесло теплим вітром, насувалися хмари, і три дні і три ночі лив бурхливий і теплий дощ. У четвер вітер затих, і насунувся густий сірий туман, як би приховуючи таємниці відбувалися в природі змін. В тумані полилися води, затріщали і зрушили крижини, швидше рушили каламутні, спіниться потоки, і на саму Червону Гірку, з вечора, розірвався туман, хмари розбіглися баранчиками, прояснело, і відкрилася справжня весна. На ранок піднялося яскраве сонце швидко з'їло тонкий льодок, подернувшій води, і весь тепле повітря затремтів від сповнювали його випарів ожила землі. Зазеленіла стара і вилазить голками молода трава, надулися нирки калини, смородини і липкою спиртової берези, і на обсипаної золотим кольором лозині загула виставлена \u200b\u200bоблітає бджола. Залились невидимі жайворонки над оксамитом зеленій і обледенілих стернею, заплакали чайки над налівшіміся бурою неприбрані водою низами і болотами, і високо пролетіли з весняним гелготання журавлі і гуси. Заревіла на вигонах облізла, тільки місцями ще не перелинявши скотина, заграли кривоногі ягнята навколо втрачають хвилю бекаючих матерів, побігли швидконогі хлопці по просихає, з відбитками босих ніг стежками, затріщали на ставку веселі голоси баб з полотнами, і застукали по дворах сокири мужиків, налагоджують сохи і борони. Прийшла справжня весна.