Olgy Petrové
Shrnutí lekcí FEMP ve druhé juniorské skupině

Synopse lekce FEMP ve druhé juniorské skupině FGOS.

Cíle:

Upevněte znalosti geometrických tvarů;

Umět odpovědět na otázku "jak moc?" ve slovech "jeden", "hodně", "nikdo";

Být schopen skládat skupina od jednotlivých položek a od oddělení seskupí jednu položku;

Naučte děti techniku \u200b\u200btaktilního zkoumání tvaru předmětů;

Rozvíjejte jemné motorické schopnosti rukou.

Přípravné práce:

Naučte se věnovat pozornost tvaru objektů při provádění elementárních akcí s hračkami a předměty v každodenním životě;

Zvažte jeden z mnoha témat;

Hra "Dejte kostky do krabic";

Hra "Jeden a mnoho";

Hra "Úžasná taška".

Obsah softwaru:

Vzdělávací úkoly:

Umět rozlišit a pojmenovat barvy - červená, modrá a další;

Konsolidovat a zobecnit znalosti o počtu předmětů;

Poslouchejte a pochopte otázky učitele a jasně odpovězte.

Vývojové úkoly:

Rozvíjet logické myšlení;

Rozšiřte slovní zásobu dětí;

Rozvíjejte pozorování, představivost;

Rozvíjejte sluchovou a vizuální pozornost.

Vzdělávací úkoly:

Podporujte laskavost a vstřícnost;

Podporujte touhu pracovat.

Vybavení a materiály - Plyšová hračka Bunny, velké a malé kostky, taška s geometrickými hračkami, velká a malá krabička (demonstrativní); pro každé dítě velká a malá krychle, modré desky a kruhy v zásuvkách (letáky).

Místo - na koberci a u stolů (skupina) .

Průběh lekce

1. Úvod do vzdělávací hry.

Představení pohádkového hrdiny Bunny.

Kluci, na cestě do mateřské školy jsem potkal ... hádejte kdo?

Dlouhé ucho,

Kousek chmýří

Skočí skokově

Miluje mrkev?

Kdo je bílý v zimě a šedý v létě? To je pravda, tento Bunny.

2. Hlavní část.

Hra "Dejte kostky do krabic" (na koberci).

Pedagog:

Děti jsou něco smutného Bunnyho. Proč jsi tak smutný? (učitel uhodí zajíček do ucha)... Říká, že jeho kostky jsou rozptýlené. Podívej, kolik kostek máme na koberci. Uvažujme o nich. Dime, řekni mi, které kostky jsou největší? (velký a Malý)... Jakou barvu? (modrá, červená a další).

Učitel položí zajíc do ucha a poslouchá.

Kluci a teď Bunny žádá, aby kostky vložili do krabic, ale vložili je takto - velké kostky do velké krabice a malé kostky do malé krabice. Pomůžeme Zaice. Podívejme se na koberec, kde jsou kostky, a ukážeme, kde jsou velké kostky ... kde jsou malé kostky ... (nejprve musíte ukázat učitele, pak děti). "Který box?", "Kterou kostku?" a doprovázet akce).

Výborně! Pomohl jsi Bunny. Podívej, jak se na tebe usmívá! Je velmi potěšen.

Fizminutka

Bunny je malý

Malý bílý zajíc sedí.

Bunny skáče a tančí

Bunny mává tlapou dětem!

Hra "Jeden a mnoho" (u stolů).

Desky jsou rozloženy na stole. Pro každé dítě je distribuována deska a krabička s modrými kruhy.

Pedagog:

Kluci, podívej se na každého z vás na talíře. Jaký to má tvar? (kolo)... Tady jsou krabice před vámi. Vidíte, co v nich leží? (kruhy)... Prosím, řekni mi, jaké jsou barvy? (modrý)... Výborně! Kolik jich teď je? (hodně)... Dobrý! A na talíři? (nikdo).

Učitel ukazuje úkol na příkladu jednoho dítěte a mluví:

Vezměte jeden kruh najednou a položte jej na talíř. Kolik kruhů je na desce? (jeden)... Kolik zbývá v krabici? (hodně)... Výborně! Nyní se musíte ujistit, že na desce je mnoho kruhů, ale ne jeden v krabici. Přeneste je. (Děti samostatně dokončují úkol).

Kolik kruhů je v krabici? (nikdo)... Na talíři? (hodně)... Ale kolik kruhů má Bunny? (nikdo)... No tak, každý z vás položí na svůj talíř jeden kruh ... Takže, pojďme se podívat na talíř u Bunny a řekni mi, prosím, kolik kruhů má Bunny? (hodně)... Nebyl žádný, ale nyní jich je mnoho. Udělal jsi, co mohl. Můžeme dát tento talíř Bunny? (daný zajíc).

- "Děkuji vám, děti!" (říká zajíček).

Tady jsou někteří chlapi, kteří pomohli Bunny sbírat velké a malé kostky a uspořádat kruhy.

Kluci, víte, co brzy přijde dovolená? To je pravda, Nový rok! Na Silvestra se každý baví, hraje. Takže zajíček chce hrát s vámi.

3. Hra "Úžasná taška".

Jsem báječná taška

Pro vás, jsem přítel.

Opravdu to chci vědět

Jak se vám líbí?

Děti se dívají na to, co je v tašce. Vyjímají postavu, určují tvar, barvu. Pak zavřou oči a dospělý schovává postavu v tašce. Každé dítě určuje dotykem tvar obrázku, pojmenuje tvar.

Děti s učitelem děkují Bunny za hru a říkají mu: "Ahoj!".

Související publikace:

Téma: „Cesta domů“. Účel: upevnit s dětmi znalosti geometrických tvarů (kruh, čtverec), naučit se porovnávat tloušťky papíru; opravit.

Shrnutí lekce FEMP ve druhé juniorské skupině „Pojďme si hrát s králíčkem“ Cíle: procvičit schopnost počítat od 1 do 3; -vztahuje číslo na počet položek; - upevnit znalosti o geometrických tvarech.

"Kuřátko". Shrnutí lekcí FEMP ve druhé juniorské skupině Shrnutí lekce Druhá juniorská skupina (Formování elementárních matematických konceptů) Téma: "Kuře". Integrace vzdělávání.

Synopse lekce o zobecnění materiálu na FEMP ve druhé juniorské skupině Téma: „Lekce zobecnění“ Účel: 1. Opravit kvantitativní počet objektů na 5; dovednosti Seskupujte objekty podle symbolů (barva, tvar).

Výpis lekce číslo 2 na FEMP ve druhé juniorské skupině "Miracle tree" Úkoly programu: Vzdělávací: 1. Upevnit porozumění geometrických tvarů dětem a schopnost je rozpoznávat. 2. Pokračujte ve výuce.

Lekce FEMP ve druhé juniorské skupině podle Federal State Educational Standard

Synopse lekce FEMP ve 2. juniorské skupině FGOS.

Cíle: Chcete-li upevnit znalosti o geometrických tvarech, odpovězte na otázku „kolik?“ „Slovy jedno, mnoho, ne jedno.

Pokračujte ve vytváření schopnosti vytvářet skupinu samostatných objektů a vyberte z nich jeden objekt.

Přípravné práce: Naučte děti věnovat pozornost tvaru objektů při provádění elementárních akcí s hračkami a předměty v každodenním životě.

Posouzení jedné nebo více položek.

Hra „Najděte ve skupině objekt stejného tvaru.“

Obsah softwaru.Vzdělávací úkoly

Pokračujte ve výuce dětí, aby vedly dialog s učitelem: poslouchejte a rozumějte otázce a jasně na ni odpovězte;

Konsolidovat a zobecnit znalosti dětí o počtu objektů (jeden, mnoho, žádný,

Posílit schopnost rozlišovat a pojmenovávat hlavní barvy: červená, modrá, žlutá, zelená;

Vývojové úkoly:

Rozvíjejte sluchovou a vizuální pozornost, představivost.

Rozvíjejte řeč, pozorování, duševní činnost - Rozšiřte a aktivujte slovní zásobu dětí.

Rozvíjejte logické myšlení.

Vzdělávací úkoly:

Podporujte touhu pracovat;

Podporujte laskavost a vstřícnost.

Vybavení a materiály:

Ukázka: plyšová hračka Bunny. Velké a malé kostky. Velká a malá krabička

Letáky: Velké a malé kostky podle počtu dětí. Talíře, jedno na dítě. Modré kruhy v rozetách pro každé dítě.

Místo: skupina (na koberci a u stolů)

Průběh lekce

1. Úvod do vzdělávací a herní situace

Představení pohádkového hrdiny Bunny - Stepashky.

Kluci, dnes k nám přijde host, zeptám se vás na hádanku a hádáte, kdo to je?

Žije v norku - kousá mrkev

Z lišky a od vlka, obratné běhy (kdo to je)

dětské odpovědi (králíček)

Správně, tohle je králíček, jmenuje se Stepashka.

2. Hlavní část.

1. Hra - úloha „Dejte kostky do krabic“ (na koberci)

Pedagog:

Kluci, naše Stepashka je smutná. Stepashko, proč jsi tak smutný?

Kluci, říká, že má rozptýlené dvě krabice kostek. A opravdu, podívejte se, kolik kostek je na našem koberci. Podívejme se na ně: -Vyjádřete, jaké jsou kostky (větší a menší) .Které barvy jsou kostky?

Barvy dětských jmen (modrá, žlutá, červená, zelená)

Bunny žádá, aby uspořádal kostky do krabic: velké kostky ve velké krabici a malé kostky v malé krabičce, pomozme Bunny. Podívejte se na své kostky. Zobrazit velkou kostku (zobrazit) Zobrazit malou (zobrazit)

Na stole učitele jsou ukázkové kostky: velké a malé. Učitel je první, kdo rozložil boxy a doprovázel akce řečí.

Podívej se na to, jaké pole? (velký)

A co je tato krabice? (malý)

Kluci, umístím velkou kostku do velké krabice a malou do malé krabice (děti vykonávají úkoly podle pokynů učitele, jeden po druhém vyjdou a kostky vloží do krabic.)

Pomohli jsme Bunny: velké kostky jsme dali do velké krabice a ty malé do malé krabice. Bunny je potěšen, usmívá se.

Tělesná výchova;

Jedna dva tři čtyři pět. Zajíčci vyšli na procházku.

Najednou lovec vyčerpá a střílí zajíček rovně.

Pivo-pav-oh-oh. Můj zajíček utíká!

Děti, pozvěme Bunny, aby si s námi zahrál u stolů.

2. Herní úkol „jeden a mnoho“ (u stolů)

Desky jsou rozloženy na stole. Každé dítě má svůj vlastní bílý talíř a krabici s letáky (modré kruhy.)

Učitel: Děti na vašem stole jsou bílé desky. Jaký je tvar (kulatý). A před vámi jsou krabice, co je v nich (kruhy) Jakou barvu mají? (modrá) kolik kruhů? (mnoho) A na talířích (žádné.)

Nyní si vezměte hrnek a položte jej na talíř. Kolik kruhů jste měli na desce (jeden po druhém) a kolik jich zůstalo v poli (mnoho). Nyní to udělejte tak, že na desce je mnoho kruhů, ale ne jeden v krabici. Děti to dělají.

Kolik kruhů je v krabici? (nikdo)

A máte (hodně) na talíři. Kluci, podívej, kolik hrnků je v Bunnyho talíři? (nikdo). No tak, každý z vás dá jeden hrnek na talíř.

Vika, kolik kruhů chceš dát (jeden)

Mila, kolik jsi? (jeden)

Jeden, jeden, jeden, podívejte se. Kolik kruhů od vás Bunny shromáždil (hodně)

Nebyl žádný, ale nyní jich je mnoho. Představme tento talíř Bunny.

„Děkuji dětem!“ „Stepashka vám říká.

Zde jsou skvělí chlapi, kterým jsme pomohli sbírat velké a malé kostky pro Bunny a rozložili kruhy (jeden, mnoho, ne jeden! Výborně!

Kluci, víte, jak brzy je dovolená (nový rok)

3. Hra - kulatý tanec: Zimní slunce vychází, vidí králíček přicházející.

Kam jdeš naboso do kosy na sněhu?

ve dvoře nyní mráz ocas a nos.

Nebojím se mrazu, spěchám ke stromu

Ve školce jsem byl pozván k tanci v chytré hale!

Děti s učitelem vedou kulatý tanec kolem vánočního stromu a říkají Zaice - Sbohem!


ÚČEL: zobecnit schopnost dětí rozlišit a pojmenovat vlastnosti objektů - barva, tvar, velikost (velký, střední, malý, dlouhý, krátký, široký, úzký)
ÚKOLY
- tvořit představy o vlastnostech objektů: barva, tvar, velikost;
- upevnit schopnost rozlišovat objekty kontrastní ve velikosti pomocí slov „velký“, „malý“;
-Pokračovat v učení, jak porovnat dvě skupiny objektů pomocí superpozice a aplikace, k označení výsledku srovnání se slovy „stejně, tolik - kolik“;

LESSON PROCESS

Q. Kluci, dnes vás pozývám do Toy Land. Představte si, že nás nenavštívili hračky, ale ty a já se nyní kouzelně ocitneme v zemi hraček.
Máte rádi hračky? (Ano). A samozřejmě máte své oblíbené hračky - auta, panenky, kostky a další. Věděli jste, že hračky mohou být naštvané, šťastné nebo smutné? Když děti házejí, házejí, lámají hračky, rozruší se a plakají, a pokud se o ně postarají, vrátí je po hře zpět - radují se a usmívají se.
Přijďte tiše ke skupině - do naší Toy Land. Buďte v klidu - nedělejte hluk, nekřičte, nenarušujte naše hračky.
(děti vstupují do skupiny)
Otázka: Kluci, podívejte se, jaké krásné hračky! Kolik je hraček? (hodně). Podívejte se, jaká zábavná koule!
1) Hra „Více - méně“
Otázka: Pojďme si zahrát hru „Více - méně“ s naším míčem. Na koho hodím míč, odpoví.
- Kdo je větší: slon nebo myš?
- Což je vyšší: stůl nebo židle?
- Kdo je větší: sova nebo vrabec?
- Kolik vlasů na hlavě?
- Kolik hvězd je na obloze?
- Kolik jehel má ježek?
- Kdo je víc - velbloud nebo pes?
- Kolik nosů má člověk?
- A slunce na obloze? ... (jedno)
Výborně. Míč si užil hraní s vámi.
2) Hra „Stůl pro panenky“
Otázka: Kluci, podívejte se, jak jsou tu panenky chytré (ukazuje tři panenky různých velikostí). Jaká je panenka Tanya? (velký). Co je panenka Katya? (malý). A co Olyin panenka? (střední výška). Posaďme se a postavíme pro ně stůl. Jaké talíře dáme? Dáme Tanyu - talíř ... (velký). Katya - talíř ... (malý). Ole - talíř ... (střední velikost). Pojďme si je pochutnat.
Výborně, panenky jsou velmi šťastné a děkuji.
3) hra "Broken Plate"
B. Kluci, panenky omylem rozbily talíře: podívejte - to jsou fragmenty vlevo (ukazuje barevné kruhy rozdělené na 3-4 části). Co dělat? Můžeme pomoci panenkám přilepit talíře? Pojďte ke stolu. Tady, Diano, máš „zlomenou desku“ a Artyom tuto desku sbírá.
(děti skládají „talíře“). Jaký je tvar? (kolo). Jaká barva? (červená, modrá, žlutá atd.)
Moc vám děkuji od panenek.
4) Hra „Dárky pro panenky“
Q. Kluci, nechodí na návštěvu bez dárku. Tyto krásné luky (rozdávají luky) dávají každé panně jednu mašličku. Ať jsou inteligentní. Podívej, měly všechny panenky dost luky? Co víc - luky nebo panenky? (existuje více panenek, protože jedna panenka byla ponechána bez luku). Co je třeba udělat, aby se panenky a luky vyrovnaly? (musíte si přinést další luk). Přineste to, Polino. Nyní jsou stejné části panenek a luky? Proč si myslíte, že jsou rovnoměrně rozděleni? (protože každá panenka má jednu příď). Kolik panenek, tolik ... luky. Kolik luky, tolik ... panenek. Výborně, teď jsou všechny panenky s dárky.
5) Hra „Kratší, delší“
Q. Kluci, panenky vám chtějí tyto stuhy dát. Podívejte, všechny stuhy mají různou délku - některé jsou kratší, jiné delší.
Zarovnejte jeden konec stuh a uvidíme, která stuha je delší.
Jaká je nejdelší páska? (Červené). Co je nejkratší páska? (zelená). Správně, dobře ...
6) Hra „Poslouchejte hudbu“ (dynamická pauza)
Q. Kluci, pojďme si hrát s těmito stuhami zajímavou taneční hru. Během přehrávání hudby můžete tančit a pohybovat se. Jakmile se hudba zastaví, musíte se zastavit a nehýbat se, dokud se hudba znovu nespustí. Buďte pozorní, poslouchejte hudbu (hraní dětí). Výborně, byli jste pozorní.
7) Psycho-gymnastika „Veselé a smutné“
Q: Bavili jste se? Panenky mohou být také zábavné nebo smutné. Podívejte se na tyto obrázky. Pokud děti neházejí panenky, neurazte se - jsou zábavné. Ukažte, jak se smělá legrační panenka (děti napodobují legrační panenku). Co když je panenka smutná? (děti zobrazují smutnou panenku).
8) Hra „Dům pro králíčky“
Q. Kluci, podívej, k nám přišel zajíček. Jak je smutný.
- Bunny, co se stalo?
- Liška vytlačila mé bunny přátele z jejich domů. Tam je, schovává se pod stromem. Nyní nemají kam žít.
-Čo chlapi děláte? (je třeba postavit domy pro králíčky)
-Hare, kluci vám pomohou. Jdi, Rita, Alena, Aida.
Jaké postavy budete stavět domy? (vezměte čtverec). Potřebuje dům střechu? Kterou postavu si vezmeš? (trojúhelník). Budou tam okna? Jaké tvary budete mít? (kruh, čtverec a trojúhelník).
(děti položily domy na koberec).
Jaké krásné domy dopadly. Pojďte dál, zajíčci, nebojte se (zajíčci skrývají domy).
Bunny: díky chlapi. Tolik jste pomohl mým přátelům.
B. Sbohem, králíčku. Přijďte k nám znovu.
9) Hra „Ice Tracks“
V. Bunny cval pryč a kdo to je? Podívej, existují dvě ledové stezky. Rozhodli jsme se na nich jezdit ... veverka a pes. Kterou stopu veverka jede? (na úzkém). Kterou stopu pes jezdí? (široký). Danile, skoč přes úzkou cestu. Výborně! Rito, zkus se dostat přes širokou cestu. Výborně! Hračky se také rozhodly skočit. Výborně!
10) Gymnastika prstů
Otázka: Naše hračká zvířata nespí v zimě, ale některá lesní zvířata v zimě. Pojďme si zahrát hru „Kdo spí v zimě“.
Ježek, medvěd, jezevec, mýval
Každý rok spí v zimě.
Vlk, zajíc, rys, liška
A v zimě ji najdete v lese.
Výborně, hrál si prsty

B. Kluci. kde jsme dnes byli? (v Toylandu).
- Co jsme udělali? (hráli, tančili, pomáhali panenkám lepit talíře k sobě, stavěli domy pro králíčky, kreslili legrační panenky atd.)
- Co se ti nejvíce líbilo?
Opravdu se mi líbil způsob, jakým jsi hrál.
(„Přijde“ panenka - pošťák s dopisem)
Kluci, podívej - tohle je Christina pošťáková panenka. Přinesla ti dopis z hraček. Slyšíš, co ti hračky píšou?
(přečte dopis)
"Na světě je tolik hraček,
A všichni, samozřejmě, láska
Všechny děti na světě.
Musíš hrát
Bavte se, spřátelte se
A opatrujte každou hračku!
Milujte nás děti
Oceňujte, ukládejte.
Rádi s tebou hrajeme,
Ale nemilujeme
Když se zašpiníme, kousneme,
Házejí, trhají a lámají se.
Postarej se o nás, děti! “

Kluci, milujete své hračky? Urazíte je?
Všem dobrým a laskavým dětem byly zaslány dárky hraček - jedná se o balíček s dárky (vytáhne elegantní krabičku). Rozloučte se s hosty a podívejte se, co je v této fantazii.


Cíle:

  1. Chcete-li upevnit znalosti o geometrických tvarech, odpovězte na otázku „kolik? "Slovy jedna, mnoho, ne jedno."
  2. Posílit pojmy „velké“, „malé“ a porovnat a vybrat objekty ve velikosti.
  3. Rozvíjejte orientaci v prostoru a na sebe.

Vzdělávací úkoly

  • i nadále učit děti naslouchat a porozumět otázce a odpovědět na ni jasně;
  • upevnit a zobecnit znalosti dětí o počtu objektů (jeden, mnoho, žádný), o velikosti objektů (velký-malý);
  • upevnit schopnost rozlišit a pojmenovat hlavní barvy: červená, modrá, žlutá, zelená.

Vývojové úkoly:

  1. Rozvíjejte sluchovou a vizuální pozornost, představivost.
  2. Rozvíjejte řeč, pozorování. Rozšiřte a revitalizujte slovní zásobu dětí.

Vzdělávací úkoly:

Podporujte laskavost a vstřícnost.

Vybavení a materiály:

Vybavení: plyšová hračka Mouse z pohádky S. Marshaka. Velké a malé kartonové rámečky ve tvaru zámku a sady vložek - vícebarevné klíče. Velké a malé vícebarevné kruhy. Dvě panenky, oblečení - různé velikosti.

Průběh lekce

1. Úvod do herní situace

Představení pohádkového hrdiny chytré myši z pohádky Marshak "Příběh chytré myši"

Kluci, dnes k nám přijde host, zeptám se vás na hádanku a hádáte, kdo to je?

Malá postava
Dlouhý ocas
Sbírá drobky
Skrývá se před kočkou.

Myš říká, že přišel k dětem, protože ví: jsou stejně chytří jako on.

2. Hlavní část.

Didaktická hra „Zvedněte klíč k zámku (na koberci)

Pedagog:

Kluci, naše malá myš je smutná. Myši, proč jsi tak smutný?

Kluci, říká, že ztratil klíč k magickým dveřím. Musí ho najít, zvednout. Uvažujme je: - Egore, které klíče jsou největší (větší a menší) a které zámky? Jakou barvu mají klíče?

Barvy dětských jmen (modrá, žlutá, červená, zelená)

Vidíš, jaký je to hrad? (velký)

A co je to za hrad? (málo)

Kluci, jaké jsou klíče? (malý, identický, mnoho),

Našli jste velké klíče?

To je pravda, ne jediný velký klíč

Červený klíč, který zámek jste si zapadli, a ten zelený?

Pomohli jsme myši otevřít dveře: malý červený klíč se přiblížil k velkému zámku a malý klíč se přiblížil k malému zámku. Klíče jsou stejné. Myš je potěšena, usmívá se.

Finger hra "Finger-boy"

Kluci, Little Mouse říká, že ve své pohádce se dokonce i prsty na rukou dětí stávají magickými a nabídne si hrát si s prsty:

Finger boy, kde jsi byl?

Šel jsem do lesa s tímto bratrem,

S tímto bratrem jsem uvařil zelnou polévku,

S tímto bratrem jsem snědl kaši,

Zpíval jsem s tímto bratrem písně. (palec ruky je střídavě spojen se zbytkem v souladu s textem) 2-3krát.

Lekce hry „Dvě panenky“

Chlapci nás přišli navštívit, přišly panenky Dasha a Masha. Slyšeli, že děti pomohly myši otevřít zámky. Jsou také požádáni, aby jim pomohli vybrat správnou velikost srsti. Můžeme vám pomoct?

Správně, chlapi, panenka Dasha je vyšší než panenka Masha. Takže pro Dashu by mělo být oblečení velké a pro Mashu malé.

Co je Dashovo oblečení? A Masha?

Chlapi, navrhuji, abych pro Mouse udělal dárek - koberec. Vyberte malé kruhy různých barev a rozložte je na velkém kruhu.

Jaké kruhy a jakou barvu si vybral Sonya a Valeria, Alice?

Jakou barvu má náš velký kruh Rodion? Kolik velkých kruhů máme?

Kolik máme malých kruhů Elisha?

Kolik malých kruhů nám zbylo?

To je pravda, ne jediný.

Kluci, myš nás zve ke hře "Run to me". Myš chce vidět, jak pozorný a stojíte na různých místech. Měli byste vidět, kde myš stojí, běžet tam.

Užili jste si hraní s myší?

Kluci, rozloučme se s myší.

Jakou hru měl Matvey, Sonya?

Také se mi líbilo, jak jsi pomohl myši.

Cíle:

  • upevnit znalosti o geometrických tvarech, odpovědět na otázku „kolik?“ „slovy jedna, mnoho, ne jedna;
  • i nadále rozvíjet schopnost skládatskupina ze samostatných položek a vyberte z nich jednu položku.

Úkoly:

Vzdělávací úkoly:

  • i nadále učit děti vést dialogpedagog : poslouchejte a rozumějte na položenou otázku a odpovězte na ni jasně;
  • upevnit a zobecnit znalosti dětí o počtu objektů (jeden, mnoho, žádný;
  • konsolidovat schopnost rozlišovat a pojmenovat hlavníbarvy : červená, modrá, žlutá, zelená.

Vývojové úkoly:

  • rozvíjet sluchovou a vizuální pozornost, představivost;
  • rozvíjet řeč, pozorování, duševní činnost;
  • rozšířit a oživit dětskou slovní zásobu;
  • rozvíjet logické myšlení.

Vzdělávací úkoly:

  • - rozvíjet přátelské vztahy mezi dětmi, touhu potěšit starší se svými výsledky, podporovat zájem o matematiku,podporovat touhu pracovat;
  • - podporovat rozvoj pozornosti, paměti, logického myšlení.

Forma lekce: vzdělávací a hra.

Doba trvání:15 minut

Účastníci: Druhýmladší skupina.

Vybavení a materiály:

Demonstrace:plyšová hračka Bunny, velké a malé kostky, velká a malá krabička

Letáky: velké a malé kostky podle počtu dětí, talíře jeden kus na dítě, modré kruhy v rozetách pro každé dítě.

Přípravné práce:Naučte děti věnovat pozornost tvaru objektů při provádění elementárních akcí s hračkami a předměty v každodenním životě. Posouzení jedné nebo více položek. Nalézt vskupina objekt stejného tvaru. “

Metody a techniky:

Slovní: konverzace, průzkum.

Hra: překvapivý okamžik, hrajte si s postavami.

Vizuální: pomocí plyšové hračky Bunny, kostek, krabic atd.

Umístění:skupina (na koberci a u stolů).

Struktura lekce:

Hra - úkol "Dejte kostky do krabic"(na koberci)

Tělesná výchova

Herní úkol „Jeden a mnoho“ (u stolů)

Průběh lekce:

1. Úvod do vzdělávací a herní situace

Pedagog: Ahoj! Kluci, dnes k nám přijde host, zeptám se vás na hádanku a hádáte, kdo to je?

  1. Kousek chmýří
    Dlouhé ucho.
    Skočí skokově
    Miluje mrkev ...

Kdo je to?

Děti: Bunny.

Pedagog: Správně, tohle je králíček, jmenuje se Stepashka.

2. Hlavní část.

1. Hra - úloha „Dejte kostky do krabic“ (na koberci)

Pedagog: Kluci, něco, naše Stepashka je smutná. Proč si myslíš?

Kluci, říká, že má rozptýlené dvě krabice kostek. A opravdu, podívejte se, kolik kostek je na našem koberci. Pojďme je získatzvážit.

Děti, které kostky jsou největší?

Děti: Větší a menší.

Pedagog: Jakou barvu mají kostky?

Děti: S modrá, žlutá, červená, zelená.

Pedagog: Zajíček požádá o uspořádání kostekkrabice : velké kostky ve velké krabici a malé kostky v malé krabičce, pomozme Bunny. Podívejte se na své kostky. Ukaž velkou kostku(dětská show).Zobrazit malé(ukázat)

Na stole učitele jsou ukázkykostky : velký a Malý. Učitel je první, kdo rozložil boxy a doprovázel akce řečí.

Pedagog: Podívej se na to, jaké pole?

Děti: Skvělé.

Pedagog: A co je tato krabice?

Děti: Malé.

Pedagog: Kluci, dám velkou kostku do velké krabice a malou do malé krabice (děti dokončily úkoly poté, co učitel vysvětlil, jeden po druhém vyšli a kostky vložili do krabic).

Pedagog: Pomohli jsme Bunny: velké kostky byly vloženy do velké krabice a ty malé do malé krabice. Bunny je potěšen, usmívá se.

2. Tělesná výchova

Pedagog:

Šedý zajíček sedí
A vrtí si uši.
Takhle, takhle,
A vrtí si uši.
Bunny je zima sedět
Je nutné zahřát tlapky.
Takhle, takhle.
Je nutné zahřát tlapky.
Bunny unavený ze spánku
Zajíček musí skočit.
Takhle, takhle,
Zajíček musí skočit.

Pedagog: Děti, pojďme pozvat Bunny, aby si s námi zahrál u stolů.

3. Herní úkol "Jeden a mnoho" (u stolů)

Desky jsou rozloženy na stole. Každé dítě má svůj vlastní bílý talíř a krabici s letáky (modré kruhy.)

Pedagog: Děti na vašem stole jsou bílé desky. Jaký to má tvar?

Děti: Kulaté.

Pedagog: Před vámi, co jsou v nich?

Děti: Kruhy.

Pedagog: Jakou mají barvu?

Děti: modrá.

Pedagog: Kolik kruhů?

Děti: Hodně.

Edukátor: A na talířích?

Děti: Žádné.

Pedagog: Nyní si najměte hrnek a položte jej na talíř. Kolik kruhů jste měli na talíři?

Děti: Jeden po druhém.

Pedagog: Kolik zbývá v krabici?

Děti: Hodně.

Pedagog: Nyní to udělejte tak, že na desce je mnoho kruhů, ale ne jeden v krabici. (Úkol splňují děti).

Pedagog: Kolik kruhů je v krabici?

Děti: Žádné.

Pedagog: A na talíři?

Děti: Hodně.

Pedagog: Kluci, podívej, kolik kruhů má Bunny v talíři?

Děti: Žádné.

Pedagog: No tak, každý z vás dá jeden hrnek na talíř.

Pedagog: Vika, kolik kruhů chceš dát?

Vika: Jeden.

Pedagog: Misho, kolik jsi?

Milan: Jeden.

Pedagog: Jeden, jeden, jeden - pohled. Kolik kruhů od vás Bunny shromáždil?

Děti: Hodně.

Pedagog: Nebyl žádný, ale nyní jich je mnoho. Představme tento talíř Bunny. „Děkuji dětem!“ „Stepashka vám říká.

To jsme skvělí chlapi! Pomohli Bunny sbírat velké a malé kostky a uspořádat kruhy (jeden, mnoho, ne jeden). Výborně!

3. Výsledek

Děti se rozloučily se zajíčkem Stepashkou a postavily se vedle učitele (nebo je můžete pozvat na svá křesla u stolů).

Pedagog: Kluci, kdo nás navštívil?

Děti: Bunny Stepashka.

Pedagog: - Chtěli jste pomoci Stepashce? (odpovědi dětí)

Pedagog: - Jak jsi mu pomohl? (odpovědi dětí)

Pedagog: Výborně!

Bibliografie:

1. Amonashvili Sh.A. Do školy - od šesti let. - M., 2002.

2. Anikeeva N.B. Vzdělávání hrou. - M., 1987.

3. Belkin A.S. Základy věkové pedagogiky: Učebnice pro studenty vysokoškolského vzdělávání. Ped. vzdělávací instituce. - M.: Ed. centrum "Academy", 2005.

4. Sudy E.A. Herní soutěž „Pokud spolu, pokud spolu“ // Základní škola, 1999, №1.

5. Vygotsky L.S. Pedagogická psychologie. - M., 1991.

6. Karpova E.V. Didaktické hry v počátečním období studia. - Yaroslavl, 1997.

7. Kovalenko V.G. Didaktické hry ve výuce matematiky. - M., 2000

8. Matematika od tří do sedmi / Vzdělávací metadická příručka pro učitele mateřských škol. - M., 2001.

9. Novoselova S.L. Hra předškoláka. - M., 1999.

10. Pantina NS Počáteční prvky mentálních struktur v raném dětství. Otázky psychologie, č. 3, 1993.

11. Perova M.N. Didaktické hry a cvičení v matematice. - M., 1996.

12. Popova V.I. Hra vám pomůže učit se. // Základní škola, 1997, č. 5.

13. Radugin A.A. Psychologie a pedagogika - Moskva, 2000

Sorokina A.I Didaktické hry ve školce. - M., 2003.

14. Sukhomlinsky V.A. O vzdělání. - M., 1985.

15. Tikhomorova LF Rozvoj logického myšlení u dětí. - SP., 2004.

16. Chilinrova L.A., Spiridonova B.V. Hrajeme, učíme se matematiku. - M., 2005.

17. Shchedrovitsky G.P. Metodické poznámky k pedagogickému výzkumu hry. // Psychologie a pedagogika hry předškoláků. Editoval Zaporozhets - M., 2003