(!LANG: Povolání střední skupiny profese kuchař. Abstrakt individuální lekce „Profese kuchaře. Krouživé pohyby prstů v dlani

- pomozte dětem zorganizovat hru, aby byla vzrušující, akční;

- nepotlačovat svou fantazii, samostatnost, spontánnost;

- vytvářet zájem o konkrétní životní událost, ovlivňovat představivost a pocity dětí;

- vzrušovat děti událostmi života, pracovními vykořisťováními, aby je chtěly napodobovat.

cíle:

- prostřednictvím hry upevňovat a prohlubovat zájem dětí o různá povolání;

- pěstovat úctu k práci, schopnost pracovat v týmu;

- rozšířit obzory;

Rozvíjet kreativní myšlení, představivost;

Přípravné práce:

Hry: "Nádherná taška", "Domino", "Lotto", "Hádej, co jsi snědl";

Herní inscenace „Uvaříme výbornou polévku ze zeleniny“;

Exkurze do kuchyně MŠ, seznámení s kuchaři.

Na procházce sledujte auto, které přiváží jídlo na zahradu.

Materiál:

Nákladní auto, dvě sady nádobí pro panenky, oblečení pro kuchaře a číšníka (zástěry, čepice), modely zeleniny a ovoce.

Postup lekce

Učitel čte báseň o povoláních

Tolik profesí a všechny jsou dobré:
Každý je schopen najít pro duši.
Cukrář vaří dorty a muffiny,
Řidič přiváží náklad autem.
Statečný hasič oheň uhasí,
Umělec bude na pódiu tančit na harmoniku.
Rybář chytí candáta a tresku,
Klauni v cirkuse rozptýlí melancholii.
V dílně budou krejčí šít oděvy,
A prodejci nám to prodávají.
Každý případ je cenný svým vlastním způsobem,
A vždy se bude hodit!

Jsou vám známá všechna povolání uvedená v básni? Máte zájem o některou z těchto profesí? (odpovědi dětí).

Tajemství

Najdu je v restauraci

Tito lidé v čepicích

Kouzlí nad hrnci

S naběračkami v ruce. (Děti hádají hádanku)

- Řekni mi, jaké je tvé oblíbené jídlo? (odpovědi dětí).

- Doma ti vaří maminka, ale kde a pro koho vaří kuchařky? (odpovědi dětí: kuchařky vaří pro všechny lidi, v jídelnách, kavárnách, restauracích, pro děti ve školce).

- Z jakých produktů kuchař vaří? (odpovědi dětí: ze zeleniny, ovoce, masa, ryb, obilovin atd.). Víte, jak kuchaři dostávají tyto produkty do kuchyně? (odpovědi dětí: produkty jsou přiváženy autem ze základny).

— Je podle vás povolání kuchaře zajímavé? (odpovědi dětí).

- Potřebují lidé tuto profesi? (odpovědi dětí).

Jakým člověkem by podle vás měl být kuchař? (úhledný, laskavý, ohleduplný). Je to tak, vždy má čisté oblečení, čisté ruce, kuchařka je pozorná při přípravě každého pokrmu.

- Šel jsi s rodiči do kavárny? (odpovědi dětí).

- A samozřejmě víte, že kuchaři mají pomocníky - číšníky, přijímají objednávky od návštěvníků, přinášejí pokrmy připravené šéfkuchařem. Jaký by měl být číšník? (slušný, pozorný, veselý, milý).

- Máte pravdu, dnes máme možnost jít s vámi do kavárny Smeshariki, chcete? K tomu ale potřebujeme vybrat dva kuchaře, tři číšníky a řidiče, zbytek budou návštěvníci.

Děti samy rozdělují role, snaží se dohodnout.

Dětský řidič „jezdí“ v náklaďáku pro potraviny a přiváží je do kuchyně. Děti – návštěvníci sedí u stolů, číšníci přijímají objednávky od návštěvníků a říkají kuchařům, co mají vařit. Kuchaři začínají svou práci, jeden připravuje první a druhý chod, vybírá k tomu potřebné produkty a druhý připravuje sladká jídla a nápoje. Číšníci přijímají objednávky.

Při hře učitelka dětem pomáhá nenápadnými radami.

Na konci hry se opět probírají důležité body: zdvořilost a všímavost pracovníků kavárny, vzhled kuchařů, z jakých produktů byly pokrmy připraveny. Učitel se ptá, jestli se dětem hra líbila? Chtějí stále hrát tuto hru?

úkoly:

  1. Seznámit děti s prací cukráře, s charakteristickými znaky vzhledu, předmětů a vybavení nezbytných pro práci. Rozšiřte dětem obzory a slovní zásobu. Vzbudit zájem o práci cukráře.
  2. Naučte děti vyřezávat pamlsky ze slaného těsta. Pro upevnění dovednosti: mezi dlaněmi krouživými pohyby srolujte hrudku těsta, zplošťte. Naučte se dát produktu hotový vzhled, zdobení řemesel těstovinami, fazolemi.
  3. Rozvíjet: smysl pro tvar, proporce, oko, jemné motorické dovednosti rukou, fantazii, kreativitu.

Materiál:

  1. Multimediální projektor.
    2. Prezentace „Práce cukráře“. (sestavil L.V. Stukalo)
    3. Hudební doprovod: „Budeme tleskat rukama...“ (hudba a text A.E. Frunze), „Gingerbread“
    4. Diplomy „Malý cukrář“.
    5. Zástěry, čepice.
    6. Slané těsto - žluté. Těstoviny různých tvarů, fazole.
    7. Modelovací desky, DVD nebo CD disky, vlhčené ubrousky.

Průběh kurzu.

Děti přicházejí na návštěvu k „cukráři“.
Učitel v zástěře a čepici.

"Cukrář": - Ahoj lidi, jsem cukrář! Chcete se stát zábavnými kuchaři? (odpovědi dětí)
A k tomu se musíme seznámit s profesí cukráře a naučit se vařit jako skuteční cukráři.
Slide příběh.
"Cukrář" : - děti, co myslíte, kdo je kuchař?

Děti- to je člověk, který vaří: saláty, polévky, boršč, těstoviny, bramborová kaše, smaží řízky, dělá knedlíky, vaří kaše.

"Cukrář" :

kuchařka vaření pro děti
Polévka, brambory, karbanátky.
Vaření kaše-krupicová kaše
Salát se zakysanou smetanou.

"Cukrář" : - A teď vám povím o své profesi, které se říká cukrář.

Upeču koláče
A koberce a rohy.
Toto je dárek, který mám:
cukrář- kuchařka.

Cukrář je člověk, který vaří, peče a následně zdobí pečivo, dorty, sušenky, perníčky.
- Profese cukráře je velmi obtížná a zároveň velmi zajímavá, kreativní a… lahodná.
Každý z vás byl pravděpodobně v kavárně nebo si v obchodě koupil výborné pečivo a dorty. Jak krásně jsou zdobené: květinami, houbami a různými koulemi a srdíčky.
Kolik se prodává v obchodech různých druhů sušenek a perníků. To vše připravuje šéfcukrář!

Cukrář má speciální oblečení, které si obléká, když přijde do práce. Jaké jsou podle vás tyto šaty?

Děti ( Jedná se o župan, zástěru, čepici nebo šátek.)

Cukrář proč to dělá?

Děti (aby se vám neušpinilo oblečení, a aby se klky, chlupy nedostaly do jídla).
« Cukrář" : - Samozřejmě, kuchař - cukrář je velký mistr svého řemesla. Ale má pomocníky - to jsou pracovní nástroje, které pomáhají vyrábět, péct a zdobit dorty a dorty.

Zobrazit nástroje - asistenti,
pro kuchaře - cukráře.

Oprava:

  • Jak se jmenuje ten, kdo peče
    pečivo a dorty?
  • Jaké oblečení nosí, když přijde do práce?
  • Jaké nástroje při své práci používá?

Hra - tanec "Tleskáme rukama."

Praktická část.

"Cukrář" : - Teď tě chci naučit dělat dorty.
Z barevného, ​​slaného těsta vytvarujeme dorty.
Nemůžete je jíst, ale můžete si s nimi hrát, když uschnou, v kavárně, v obchodě, ošetřovat panenky nebo je jen tak dávat.
Nejprve se však musíte stát malými kuchaři a obléknout si pracovní uniformu. (Děti nosí zástěry a čepice)

P alčícká gymnastika

Těsto si pamatujeme rukama

Stiskněte a uvolněte prsty.

Upečeme sladký koláč.

Uprostřed potřete marmeládou

Tleskat.

A navrch sladká smetana

Kruhové pohyby prstů na dlani

A posypte dort trochou kokosové strouhanky.

Prsty obou rukou posypeme „drobky“.

A pak si uvaříme čaj

Sevřete prsty, krouživé pohyby rukama obou rukou

Pozvěte přítele!

Dlaně nahoru, stiskněte a uvolněte prsty.

Posloupnost práce

  1. Z hrudky žlutého slaného těsta vyválíme kouli.
    Pojďme to srovnat. To je základ. Položíme na stojan (CD disk)
  2. „Dort“ zdobíme těstovinami, fazolemi a dodáváme produktu konečný vzhled.

Když jsou vyrobeny, děti přinášejí řemesla na samostatný stůl.

"Cukrář" : - Kluci, jste opravdoví kuchaři - cukráři. Jaké krásné dorty jsi udělal.
(Rozbor prací).
"Cukrář" : - A přesto musíme slíbit "Veselé kuchařky"!
A teď se usmíváme
Držme se pevně za ruce.
A sbohem jeden druhému
Dáme slib.
Budeme přátelé s testem,
A vyřezávat! Vyřezávat! Vyřezávat!

Zní hudba "Perník". (můžeš tančit).

obsazení

Téma "Povolání kuchaře"

Pedagog: Popova T. A.

Květen 2013

Cílová. Pokračovat v seznamování dětí s povoláním kuchaře. Přispět k asimilaci následujícího materiálu: místo, kde funguje průnik; materiál pro práci kuchaře; kuchařské nástroje; pracovní akce kuchaře; výsledky kuchařovy práce; výhody kuchaře. Upevnění zobecňujících slov: jídlo, jídlo, nádobí (kuchyň, jídelna, čaj), elektrické vybavení domácnosti.

Průběh kurzu.

pečovatel: hoši, dnes k nám přišel na návštěvu lesní obyvatel - zajíček. Opravdu tě chce poznat. (učitel přivede do skupiny velkého zajíce)

Zajíc: Nazdar hoši. Jmenuji se Jump. Jsem už velký zajíc: Dlouho jsem studoval lesní školu a brzy ji dokončím. Ale problém je v tom, že si nemůžu vybrat povolání. Pomůžeš mi? (odpovědi dětí)

pečovatel: no, skoč, sedni si a děti ti řeknou, co jsou to povolání.

pečovatel: Skoč, jaké povolání máš rád?

Zajíc: Měl jsem rád všechny, všechny profese jsou důležité a zajímavé, ale pak jsem si vzpomněl, že v našem lese není kuchař. Chci se stát kuchařem.

pečovatel: je to velmi užitečné povolání, dobrá volba.

Zajíc: ale o této profesi nic nevím, kromě toho, že kuchař připravuje jídlo.

pečovatel: a kluci vám teď všechno řeknou.

1. Místem, kde prostup funguje, je kuchyně, a v pro jaké organizace kuchař pracuje? - restaurace, kavárna, jídelna, na lodi (kuchař), v armádě, ve škole, v nemocnici ....

2. Co kuchař potřebuje k práci? - jídlo.

3. Co používá kuchař? - nádobí - kuchyně, jídelna, čaj.

4. Co kuchař dělá, jaké úkony provádí? - krájí, drtí, lisuje, krájí, vaří, smaží, vaří v páře, dusí, drtí, solí ....

5. Co je výsledkem práce kuchaře? - nádobí.

vychovatel: Skoč, teď toho o profesi kuchaře víte hodně.

Zajíc: d ale nestačí vědět, musíte to také umět. A já neumím vařit polévku, kompot, nic neumím.

vychovatel: a teď vás naučíme vařit polévku i kompot.

Nikita Bykov

A dnes v naší skupině

Bude nová hra:

Všechny dívky jsou kuchařky

A kluci kuchaři

Galya

Oblékli jsme si župany

Čepice na hlavě.

A hrnce se střepy

Rozložte se na stoly

Lera

Naše kostky jsou brambory,

Mrkvová tužka.

I míč se stane lukem,

Naše polévka bude vynikající.

Kate

Vše osolíme, promícháme

Nalijte na talíře

Loutky zábavná rostlina

A jíst před spaním.

pečovatel: nyní musíte v každém týmu vybrat kuchaře. Kluci, víte, kdo je kuchař? Tohle je hlavní kuchař. Dohlíží na práci všech ostatních kuchařů a hodnotí jejich práci.

Výběr kuchaře.

pečovatel: hoši, co by měl každý kuchař udělat, než začne vařit? Samozřejmě si umyjte ruce. A oblékněte si speciální oblečení: šátek nebo čepici na hlavu a také čistý župan nebo zástěru. K čemu je šátek? Skoč, co myslíš? Udělali jsme všechno správně.

vychovatel: takže Jump si obleč šátek a zástěru - to se naučíš od kluků. Následuje didaktická hra „Vyberte potřebné produkty“. Jeden tým vybírá produkty pro polévku a druhý pro kompot. Hudba hraje.

vychovatel: Výborně chlapci. Kuchaři, předložte svá jídla.

Rita

Dejte kuchaři jídlo:

Drůbeží maso, sušené ovoce,

Rýže, brambory .. A pak

Čeká na vás chutné jídlo.

Jaroslav

Kuchař u sporáku tvoří, Jak se vznáší na křídlech, Všechno kolem něj vře, Jeho kuchyňská kovárna Každý z jeho výtvorů -

Prostě pohádka, přejídání, Myšlenky, úlet kreativity Kdo zkusil, pochopí

pečovatel: Tady máš. Skoč, teď jsi skutečný kuchař. Ale mám pro vás jednu důležitou otázku: co

Vlastnosti, které by měl mít kuchař, co myslíte?

Zajíc: přesnost, rychlost jednání, všímavost, trpělivost, laskavost, inteligence, ....

pečovatel: ale zdá se mi, že kuchař by měl být stále velmi veselý. Veselá kuchařka a pokrmy budou přece jen chutnější a zábavnější. Ale naši kluci jsou velmi vtipní kuchaři. A teď si to ukážeme.

vychovatel: kluci, co myslíte , Je těžké být kuchařem? (Ano) Samozřejmě, protože když kuchaři něco pokazí, jídlo nebude chutnat. Kuchaři stojí celý den u horkého sporáku - je to velmi těžké. A ve školce máme i kuchařky, které pro vás připravují snídaně, obědy a odpolední čaj. Snaží se, aby vše chutnalo. A když je jeden z vás podvyživený, jsou velmi naštvaní. Největší dík za jejich dřinu proto budou vaše čisté talíře po jídle. Udělá jim to velkou radost.

pečovatel: Skoč, myslím, že budeš dobrý kuchař. S chlapy čekáme na výborný dort od vás, upečete nám?

Zajíc: jakmile se to naučím, hned tě ošetřím. Díky lidi.

Zajíc odchází a paní učitelka rozdává dětem pamlsky.

Stažení:


Náhled:

obsazení

Téma "Povolání kuchaře"

Pedagog: Popova T. A.

Květen 2013

Lekce pro seznámení dětí s okolním světem ve střední skupině na téma: "Povolání kuchaře."

Cílová. Pokračovat v seznamování dětí s povoláním kuchaře. Přispět k asimilaci následujícího materiálu: místo, kde funguje průnik; materiál pro práci kuchaře; kuchařské nástroje; pracovní akce kuchaře; výsledky kuchařovy práce; výhody kuchaře. Upevnění zobecňujících slov: jídlo, jídlo, nádobí (kuchyň, jídelna, čaj), elektrické vybavení domácnosti.

Průběh kurzu.

pečovatel : hoši, dnes k nám přišel na návštěvu lesní obyvatel - zajíček. Opravdu tě chce poznat.(učitel přivede do skupiny velkého zajíce)

Zajíc : Nazdar hoši. Jmenuji se Jump. Jsem už velký zajíc: Dlouho jsem studoval lesní školu a brzy ji dokončím. Ale problém je v tom, že si nemůžu vybrat povolání. Pomůžeš mi? (odpovědi dětí)

pečovatel : no, skoč, sedni si a děti ti řeknou, co jsou to povolání.

Stručný přehled hlavních profesí. Učitel ukazuje dětem obrázky z jejichobrázek a děti odpovídají.

pečovatel : Skoč, jaké povolání máš rád?

Zajíc : Měl jsem rád všechny, všechny profese jsou důležité a zajímavé, ale pak jsem si vzpomněl, že v našem lese není kuchař. Chci se stát kuchařem.

pečovatel : je to velmi užitečné povolání, dobrá volba.

Zajíc : ale o této profesi nic nevím, kromě toho, že kuchař připravuje jídlo.

pečovatel : a kluci vám teď všechno řeknou.

Děti popisují obrázek „Kuchař“ na hlavní otázky vychovatele.

  1. Místem, kde prostup funguje, je kuchyně, a v pro jaké organizace kuchař pracuje? - restaurace, kavárna, jídelna, na lodi (kuchař), v armádě, ve škole, v nemocnici ....
  2. Co kuchař potřebuje k práci? - jídlo.
  3. Co dělá kuchař? - nádobí - kuchyně, jídelna, čaj.
  4. Co kuchař dělá, jaké úkony provádí? - krájí, drtí, lisuje, krájí, vaří, smaží, vaří v páře, dusí, drtí, solí ....
  5. Co je výsledkem práce šéfkuchaře? - nádobí.

vychovatel: Skoč, teď toho o profesi kuchaře víte hodně.

Zajíc: d ale nestačí vědět, musíte to také umět. A já neumím vařit polévku, kompot, nic neumím.

vychovatel: a teď vás naučíme vařit polévku i kompot.

Děti jsou rozděleny do dvou skupin kuchařek,

chlapec kuchaři. Několik dětí čte poezii:

Nikita Bykov

A dnes v naší skupině

Bude nová hra:

Všechny dívky jsou kuchařky

A kluci kuchaři

Galya

Oblékli jsme si župany

Čepice na hlavě.

A hrnce se střepy

Rozložte se na stoly

Lera

Naše kostky jsou brambory,

Mrkvová tužka.

I míč se stane lukem,

Naše polévka bude vynikající.

Kate

Vše osolíme, promícháme

Nalijte na talíře

Loutky zábavná rostlina

A jíst před spaním.

pečovatel : nyní musíte v každém týmu vybrat kuchaře. Kluci, víte, kdo je kuchař? Tohle je hlavní kuchař. Dohlíží na práci všech ostatních kuchařů a hodnotí jejich práci.

Výběr kuchaře.

pečovatel : hoši, co by měl každý kuchař udělat, než začne vařit? Samozřejmě si umyjte ruce. A oblékněte si speciální oblečení: šátek nebo čepici na hlavu a také čistý župan nebo zástěru. K čemu je šátek? Skoč, co myslíš? Udělali jsme všechno správně.

vychovatel: takže Jump si obleč šátek a zástěru - to se naučíš od kluků. Následuje didaktická hra „Vyberte potřebné produkty“. Jeden tým vybírá produktypolévka a druhá na kompot. Hudba hraje.

vychovatel: Výborně chlapci. Kuchaři, předložte svá jídla.

Dva kuchaři čtou poezii a pak společně hodnotíme pokrmy.

Rita

Dejte kuchaři jídlo:

Drůbeží maso, sušené ovoce,

Rýže, brambory .. A pak

Čeká na vás chutné jídlo.

Jaroslav

Kuchař u sporáku tvoří, Jak se vznáší na křídlech, Všechno kolem něj vře, Jeho kuchyňská kovárna Každý z jeho výtvorů -

Prostě pohádka, přejídání, Myšlenky, úlet kreativity Kdo zkusil, pochopí

pečovatel : Tady máš. Skoč, teď jsi skutečný kuchař. Ale mám pro vás jednu důležitou otázku: co

Vlastnosti, které by měl mít kuchař, co myslíte?

Zajíc : přesnost, rychlost jednání, všímavost, trpělivost, laskavost, inteligence, ....

Probíráme s dětmi, proč kuchař potřebuje každou takovou kvalitu.

pečovatel : ale zdá se mi, že kuchař by měl být stále velmi veselý. Veselá kuchařka a pokrmy budou přece jen chutnější a zábavnější. Ale naši kluci jsou velmi vtipní kuchaři. A teď si to ukážeme.

Chlapi tančí tanec veselých kuchařek, v rukou mají naběračky (tělesná výchova). Po tanci si sedneme.

vychovatel: kluci, co myslíte, Je těžké být kuchařem? (Ano) Samozřejmě, protože když kuchaři něco pokazí, jídlo nebude chutnat. Kuchaři stojí celý den u horkého sporáku - je to velmi těžké.A ve školce máme i kuchařky, které pro vás připravují snídaně, obědy a odpolední čaj. Snaží se, aby vše chutnalo. A když je jeden z vás podvyživený, jsou velmi naštvaní. Největší dík za jejich dřinu proto budou vaše čisté talíře po jídle. Udělá jim to velkou radost.

pečovatel : Skoč, myslím, že budeš dobrý kuchař. S chlapy čekáme na výborný dort od vás, upečete nám?

Zajíc : jakmile se to naučím, hned tě ošetřím. Díky lidi.

Zajíc odchází a paní učitelka rozdává dětem pamlsky.


Cílová:

úkoly:

· Seznámit děti s povoláním kuchaře a jeho odbornou činností, s pomocnými předměty, domácími spotřebiči usnadňujícími práci kuchaře;

· Vzbudit respekt k práci kuchaře.

Stažení:


Náhled:

Synopse GCD ve střední skupině "Úvod do profese kuchaře"

Téma: " Seznámení s profesí kuchaře.

Cílová: utváření představ o profesi kuchaře.

úkoly:

  • Seznámit děti s povoláním kuchaře a jeho profesionálním jednáním, s pomocnými předměty, domácími spotřebiči, které usnadňují práci kuchaře;
  • Vzbudit respekt k práci kuchaře.

materiálů : obrázky kuchařůa doktor, spiknutí obrázek" Kuchařka " , stůl „Co kuchař potřebuje k práci“, obrázky znázorňující předměty, didaktická hra „Profese. kdo co dělá?

Přípravné práce:prohlížení obrázků znázorňujících povolání, hádání hádanek o povoláních.

Průběh lekce:

pečovatel : Chlapi, poslouchejte pozorně báseň!

Žbluňknout! Na můj jazyk

Tváře dohromady smek-mask-mask!

Všichni jsou šťastní: já, moje ústa

A moje baculaté bříško!

pečovatel : Řekni mi, prosím, proč potřebujeme jíst jídlo?

Děti : Abychom byli zdraví, silní atd.

pečovatel : Že jo. Pokud nebudeme jíst, nebudeme se moci hýbat, hrát si. A pokud se do našeho těla dostanou vitamíny, pak budeme zdraví.

pečovatel : Co rád jíš?(odpovědi dětí)

pečovatel : Mohou být všechny potraviny konzumovány syrové?(odpovědi dětí)

vychovatel: Kde mohu získat? produkty?

Děti: koupit v obchodě, na trhu nebo vzít z lednice.

pečovatel Otázka: Kde by měly být potraviny skladovány?(v lednici, ve sklepě atd.)

vychovatel: Chlapi, kdo nám vaří ve školce?

Děti: kuchaři

pečovatel : Myslíte, že je ve školce kuchyňka?

Děti: Samozřejmě, že existují.

pečovatel : Chtěli byste vidět, kde pro nás naši kuchaři připravují lahodná jídla?

Děti: Opravdu chceme.

pečovatel : Zvu vás na exkurzi ke kuchařům do kuchyně.

(Exkurze dětí a učitelky do kuchyně. Seznámení s prací kuchaře doplněné příběhem vychovatelky. Po zhlédnutí se děti vrátí do skupiny, podělí se o své dojmy)

pečovatel : Nyní doporučuji zvážit 2 obrázky(kuchař a lékař).

Podívejte se pozorně a řekněte mi, v čem jsou si tyto obrázky podobné a v čem se liší. Jaká povolání jsou zobrazena na obrázku?(odpovědi dětí).

pečovatel : Podívejte se na tabulku, jsou tam obrázky zobrazující pomocné předměty, které potřebuje kuchař a lidé jiných profesí. Musíte si vybrat položky, které kuchař potřebuje k práci, aby mohl připravit večeři.

Didaktická hra „Profese. kdo co dělá?

pečovatel : Udělal jsi dobrou práci, a teď se postav do kruhu, budeme hrát: když to řeknu dobře, tleskej rukama, když je to špatně, dupni.

Lékař léčí lidi.

Domovník zametá dvůr.

Kuchař fotí.

Kadeřník vaří.

Prádelna pere.

Řidič kreslí.

Učitel učí děti.

Umělec zalévá květiny.

shrnutí:

pečovatel : Dnes se dozvíme hodně o profesi kuchaře. Kuchař je člověk, který připravuje jídlo. Kuchaři poskytují chutná a uspokojující jídla dospělým i dětem ve školách, školkách a továrnách. Co myslíte, je tato práce náročná nebo ne?(odpovědi dětí)

To je velmi zodpovědná práce. Za krmení dětí zodpovídá kuchař. Abyste mohli vařit jídlo, potřebujete speciální místnost zvanou kuchyně. V kuchyni jsou věci, které kuchaři pomohou připravit jídlo. Jaký druh(odpovědi dětí).

Výstup : Vedl jsem lekci na téma "Úvod do povolání kuchaře." Pro děti byla zajímavá návštěva kuchyně a seznámení se s prací kuchařky. Děti projevily aktivitu, odpovídaly na otázky a také se s chutí zapojily do hry. Na konci lekce jsme shrnuli výsledky, abychom plně upevnili znalosti o této profesi.


Odbor školství okresní rady Budenovskij v Doněcku

Městský předškolní vzdělávací ústav č. 403 "Kazachok"

Abstraktní

komplexní lekce

pro děti střední skupiny

Téma: "Profese - kuchař"

Zpracoval: E.V. Chichigin

vychovatel gr. "Pohádka"

Doněck - 2011

Cílová: Oprava jména a představ o profesi kuchaře. Rozvíjet souvislou řeč, aktivovat používání sloves, přídavných jmen. Podporujte osobní názor na vkus. Rozvíjet kreativitu, schopnost míchat barvy, získávat nové odstíny.

Atributy: obrázky z povolání kuchaře, ilustrace jídel, přířezy na kreslení, barvy, štětce, dózy na vodu, nálepky na ovoce.

Průběh lekce:

Děti přijdou ke stolu. Na stole, odvrácený od nich, je obrázek kuchaře.

pečovatel: Cítíte, jak lahodně to tady voní po čerstvých buchtách, smažených řízcích, voňavé polévce? Uhodli jste, koho jsme přišli navštívit? ( Přišli jsme navštívit kuchaře.)

co dělá kuchař? ( Kuchař vaří, připravuje ....)

Že jo! Šéfkuchař připravuje různé chutné pokrmy.

Di. "Řekni mi o svém oblíbeném jídle"

Nejvíc miluji sladké palačinky. A co ráda jíš? Jaké je vaše oblíbené jídlo? Začněte svou odpověď slovy: „Miluji…“ (každé dítě pojmenuje své oblíbené jídlo).

Herní cvičení "Co je špatně?"

pečovatel: Pozorně poslouchejte, co se kdysi stalo našemu příteli kuchaři, když v kuchyni zhasla světla.

Báseň "kuchař"

Kuchař připravoval večeři
A pak byla světla zhasnutá.
Kuchař vezme rybu
A dává to do kompotu.
Hází polena do kotle,
Vkládání džemu do trouby
Do polévky překáží stopkou,
Večeře bije naběračkou,
Cukr se nalije do vývaru
A je velmi spokojený.
To byl vinaigrette
Když opravili světlo!

Co udělal kuchař špatně?

Herní cvičení "Jaký kompot?"

pečovatel: A pro nás paní kuchařka připravila výborný kompot z jablek. Jaký kompot připravil kuchař? (jablko). A kdyby připravil malinový kompot (z hrušky, z třešně, z meruňky, z jahody, ze švestky), co by to bylo? Připravíme si ovocný kompot.

Kresba "Ovocný kompot"

Děti si vybírají přířezy - siluety sklenic (různých tvarů) na kompot. Poté z krabice vytáhnou dvě samolepky s obrázkem ovoce.

Úkol: míchat barvy barev odpovídajících vybranému ovoci; malovat přes sklo; nalepit samolepky.