урок 14

Тема: Дружба

мета: створити умови дляформування уявлення про дружбу як про найважливішу моральної цінності

завдання:

  • Формування моральних якостей учнів: вміння дружити, берегти дружбу, спілкуватися в колективі.
  • Розгляд ролі одного в житті кожного з нас.
  • Розширення знань дітей про взаємини людей, про дружбу.
  • Виховання доброзичливості, поваги один до одного, толерантності.

запланований результат: Навчаються зможуть сформулювати поняття «друг», «дружба», назвати правила дружби; практикувати навички взаємодопомоги при вирішенні різних проблем; набути навичок роботи в співробітництві.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

- Я рада бачити Вас. І думаю, що сьогоднішня зустріч принесе нам усім радість спілкування один з одним. Візьміть за руку свого сусіда по парті, посміхніться, подивіться йому в очі і скажіть: «Бажаю тобі сьогодні на уроці ...»

II.Актуалізація знань

(Слайд 1. ) Друг, приятель, товариш.

- Прочитайте слова. Що їх об'єднує? (Дружба)

Чим вони відрізняються один від одного?

III. Повідомлення теми уроку

Визначте тему уроку.

(Слайд 2 ) - Молодці! Тема нашого уроку «Дружба».

На який головне питання ми повинні відповісти? -Що таке дружба.

- Як ви думаєте, на які питання ми з вами повинні будемо відповісти? (Всі версії учитель записує на дошці. Після обговорення зайві питання видаляються).

клацання

- Сьогодні ми з вами ми з'ясуємо:

  • Що таке дружба?
  • Справжній друг - хто він?

IV. Робота над поняттям «дружба».

- (Слайд 3) Дружба в нашому житті зустрічається постійно: назви населених пунктів, таборів відпочинку, садових ділянок, гірські переходи, (Слайд 4) назви фонтанів,(Слайд 5) є навіть орден Дружби народів.

слайд 6

Що таке дружба? Кожний знає.
Може бути, і питати смішно.
Ну а все ж, що позначає
Це слово? Значить що воно?

- Що значить «дружба» і навіщо вона потрібна людям? (Відповіді дітей)

Робота з тлумачним словником

- Дайте визначення поняттю дружба.

слайд 7

- Звернемося до тлумачного словника Ожегова. Знайдіть в словнику слово «дружба» і дізнайтеся його значення.

(Дружба - близькі стосунки, засновані на взаємній довірі, прихильності, спільності інтересів.
Друг - це той, хто пов'язаний з ким-небудь взаємною довірою, відданістю, любов'ю)

слайд 8

- Володимир Іванович Даль у своєму

знаменитому «тлумачному словнику» призводить таке визначення дружби: «Дружба - ... це безкорислива приязнь». На перше місце знаменитий учений і письменник ставить безкорисливість. Ти дружиш з людиною не для того, щоб він тобі що-небудь хороше зробив, не тому, що це вигідно. Ти дружиш з людиною тому, що він близький тобі, близькі його інтереси, погляди.

Знайдіть визначення поняття дружби в підручнику. Порівняйте з даними визначеннями. Яке поняття для вас ближче.

Робота в парах

- Давайте розіб'ємо слова (записані на картках) на дві групи: що допомагає дружбу і що дружбі заважає.

Розуміння, делікатність, дріб'язковість, близькість поглядів, невпевненість, заздрість, прощення, доброта, байдужість, благородство, самокритичність, балакучість, стриманість, обдуманість фраз і вчинків, нахабство, дратівливість, щирість, привітність, чесність

- Прочитайте слова першого стовпчика. Які слова ви б ще

дописали? Чому саме ці слова? (Вчитель записує слова на дошці)

Робота з підручником

- Що дружні стосунки відрізняє від інших відносин (приятельських, товариських)?

- Прочитайте відповідь підручника на с 32-33 і порівняйте зі своєю відповіддю

V. Робота над поняттям «друг».

Слайд 9 бесіда

Хто такий друг?

-Як якостями повинен володіти людина, що вміє дружити?

- Для чого потрібні друзі?

- Чи кожен чоловік може бути другом?

- А чи може дружба розпастися? З яких причин?

слайд 10

робота в групах

- Послухайте вірш і подумайте, чи можна цього героя назвати справжнім другом і чому?

- Яким не повинен бути справжній друг?

- Чи може дружба зробити людину краще, позбавити від недоліків?

1 група:

(Читає учень)

Друг нагадав мені вчора,
Скільки робив мені добра:
Олівець мені дав один раз,
(Я в той день забув пенал),
У стінгазеті, мало не в кожній,
Про мене згадував.
Я впав і весь промок -
Він мені висохнути допоміг.
Він для милого дружка
Чи не шкодував і пиріжка:
Відкусити мені дав колись,
А тепер представив рахунок.
Чи не тягне мене, хлопці,
Більше до одного не тягне.

2 група:

(Слайд 11) В. Осєєва «До першого дощу».

Таня і Маша були дуже дружні і завжди ходили в дитячий сад разом. Те Маша заходила за Танею, то Таня - за Машею. Один раз, коли дівчатка йшли по вулиці, почався сильний дощ. Маша була в плащі, а Таня - в одному платті. Дівчата побігли.

Зніми свій плащ, ми накриємо разом! - крикнула на бігу Таня.

Я не можу, я промокну! - нагнувши вниз голову з капюшоном, відповіла їй Маша.

В дитячому садку вихователька сказала:

Як дивно, у Маші плаття сухе, а у тебе, Таня, абсолютно мокре. Як же це сталося? Адже ви ж ішли разом?

У Маші був плащ, а я йшла в одному платті, - сказала Таня.

Так ви могли б сховатися одним плащем, - сказала вихователька і, глянувши на Машу, похитала головою. - Видно, ваша дружба до першого дощу!

Обидві дівчинки густо почервоніли: Маша за себе, а Таня за Машу.

- Давайте з вами спробуємо відкрити секрети дружби. Попрацюйте в групах і створіть правила дружби

слайд 12

Порівняйте свої правила з правилами на слайді. Які правила вам захотілося додати на своє дерево?

VI. Підведення підсумків.

Рефлексія.

слайд 13

У міру відповідей на питання з'являються герої мультфільму.

  • - Отримано чи на уроці відповіді на поставлені питання?
  • Справжній друг - хто він?
  • Якими якостями повинен володіти справжній друг?
  • Чому важливо спокійно ставитися один до одного?
  • Що таке дружба?
  • Чому дружелюбність важливо не тільки для мене, а й для всього нашого класу?

VII. Домашнє завдання.

слайд 16

Взяти інтерв'ю у батьків на тему « Невигадані історії про дружбу »

або

Написати розповідь про свого друга.


Класна година: «ДРУЖБА»

Дружба-головне чудо завжди,

Сто відкриттів для всіх сьогодення, І будь-яка біда - не біда,

Якщо поруч друзі справжні.

цілі:

Розвиваючі:

    вчитися висловлювати свою думку;

    аналізувати свої думки, риси характеру;

    прогнозувати наслідки вчинків;

    брати участь у колективній діяльності;

    акцентувати увагу на власній особистості з метою самопізнання і подальшого саморозвитку.

виховні:

    переконатися в необхідності зміцнення міжособистісних відносин в групі;

    в існуванні впливу друзів один на одного;

    необхідності вміти розрізняти поганий вплив друзів від позитивного;

    переконатися в тому, що сильна особистість цінує в дружбі саме можливість допомогти іншій людині, бути корисним для нього.

завдання:

1. Поговорити про дружбу, перерахувати важливі для людини якості.

2. Поліпшити міжособистісні відносини в діяльності групи.

3. Виявити думки учнів щодо теми класної години.

4. Змінити позиції окремих учнів в системі міжособистісних відносин.

5. Розвиток дружби як умова подальшого формування колективу.

6. Мотивувати бажання самоизменении.

устаткування: картки з прислів'ями та питаннями; листи для складання "правил дружби"; плакат з малюнком дерева; музика про дружбу.

Учитель. В. І.Даль в своєму знаменитому «тлумачному словнику» призводить таке визначення слову «дружба»: « стійка приязнь ». На першому місці знаменитий учений і письменник ставить безкорисливість.

Хід класної години

План класної години

    Вступне слово.

2.Верні букви на свої місця

3.Пословіци про дружбу

4.Ігра «Я і мій друг»

5. Вірші про дружбу

6. Розбір ситуацій. Діалоги друзів.

7. Ділова гра «Вчимося співпрацювати».

8.Дерево дружби

9. Підведення підсумків (рефлексія)

10.Песня про дружбу.

Учні класу діляться на групи по 6 чоловік. Столи розставлені таким чином, що кожна група сидить окремо. Всього 2 групи.

1. Організаційний момент (Психологічний настрой). (Пісня про дружбу)

2. Вихід на тему:

Хлопці, зараз я вам запропоную прислів'я, які записані незвичайним способом. Слова стоять на своїх місцях, але букви всередині кожного слова переплутані.

2. Поверніть букви на свої місця і прочитайте правильно прислів'я. На обговорення дається 3-4 хвилини.

завдання:

    Зеб Дурга в Зинж Гуто.

    Дург напозсяет в Дебе.

    Дурга щіі, а дешьнай геребі.

    Чи не ійме 100 вирує, а ійме 100 дурзей.

    САТРИ Дург чулше вихно вдух.

Хлопці обговорюють в групі, потім один представник з групи зачитує вийшла прислів'я. У міру зачитування, на слайдах з'являються прислів'я:

    Без одного в житті туго.

    Друг пізнається в біді.

    Друга шукай, а знайдеш, бережи.

    Не май 100 рублів, а май 100 друзів.

    Старий друг краще нових двох.

Поясніть сенс цих прислів'їв. Що ви помітили? Як ви думаєте, яка тема нашого класного години?

(На дошці відкривається тема класної години: "Дружба ...")

А які ще прислів'я та приказки про дружбу ви знаєте?

3.Давайте пограємо в гру : Я почну прислів'я, а ви закінчите:

    Ні одного - шукай, ... (а знайшов - бережи).

    Не май сто рублів, ... ... (а май сто друзів).

    Один за всіх ... ... (і все за одного).

    Людина без друзів, ... ... (що дерево без коріння).

    Дружба - як скло: ... .... (розіб'єш - не склалося).

4.Сейчас пограємо в гру «Я і мій друг»

Грають тут парами. Я буду задавати питання і давати три відповіді на них. Кожен з вас пише той варіант відповіді, який йому більше подобається. Після гри я зберу листочки. Пара у якій збігається більше відповідей, стане переможцем в нашій грі.

Питання до гри .

1. Назви свій улюблений колір? (Червоний, жовтий, зелений)

2. Що тобі більше подобається? (Яблука, банани, груші?)

3. Який з предметів улюблений? (Математика, читання, )

4. На чому більше любиш кататися? (На ковзанах, на лижах, на санках)

5. Чим більше подобається малювати? (Олівцями, фарбами, фломастерами)

6. Яка пора року улюблене? (Зима, весна, осінь)

7. Який вид спорту любите? (Фігурне катання, теніс, футбол)

8. Що більше до смаку? (Торт, шоколад, цукерки)

9. Який для вас кращий подарунок? (Іграшки, книги, одяг)

10. Що б ти подарував одному? (Іграшку, книгу, сувенір, зроблений своїми руками)

11. Ким хочеш стати, коли виростеш? (Учителем, лікарем, бізнесменом)

12. Кого б ти хотів мати вдома? (Кішку, собаку, папугу)

13. Які книги любиш читати? (Про тварин, казки, фантастику)

14. Твій улюблений день тижня? (П'ятниця субота неділя)

15. Який би фільм подивився зараз? (Пригодницький, казку, мультики)

5.Чтеніе вірші.

Баранова Оля

Всі живуть, не тужать, а зі мною не дружать,

Пропоную Ільїної: «Ти дружи зі мною однієї»

Є розряд у Ільїної і дівчат свита

Потоваришую я з Ільїної стану знаменитою.

Клецер Катя

Всі п'ятірки до однієї у Світловий Наді.

Я прошу «Дружи зі мною! Подружись хоч на день!

Будеш ти мене рятувати - даси контрольну списати ».

А дівчисько на диби! Каже: «Мовчала б!»

Чи не вставати ж на коліна вмовляти подруг,

Напишу я оголошення: «Терміново потрібен друг!»

учитель - Чому з дівчинкою ніхто не хотів дружити?

Чи можна сказати, що вона шукала безкорисливу дружбу?

Що б ви їй порадили?

Чи можна змусити насильно дружити?

    6.Ігра « Діалоги друзів »

Підготувати 3 короткі сценки (6 учнів). При цьому репліки вчити не треба. Досить просто прочитати кожній парі учнів їх сценку (текст - в сценарії), пояснити загальний зміст поведінки персонажів.

    Класний керівник. Зараз ми подивимося кілька сценок, в яких беруть участь двоє друзів. Подивіться уважно і послухайте, як поводяться хлопці в різних ситуаціях, і дайте оцінку їх вчинків.

Ситуація перша. Знайомтеся: Даша і Маша.

До дошки виходять два учні.

Даша вже 2 години робить уроки, і тут до неї приходить її подруга Маша.

Маша. Гуляти підеш?

Даша. Так я ще завдання з математики не вирішила. Ніяк не виходить! Ще й твір з російської писати!

Маша. Та не переживай! Я все вирішила, як завжди, дам списати!

Даша. О! Її! Ти справжня подруга!

Класний керівник. Як ви вважаєте, чи можна назвати Машу справжньою подругою? Як би ви вчинили на місці Маші?

Ще одна ситуація. У ній беруть участь Сергій і Антон.

До дошки виходять 2 хлопчика.

На самостійної з математики Сергій виявив, що в ампулі закінчилися чорнило.

Сергій. Ой, ампула закінчилася!

Антон. А у мене запасна ручка є!

Сергій. Будь другом, дай, а то мені Тетяна Миколаївна пару вліпить!

Антон. А що ти мені за це даси?

Сергій. Ну, грошей дам, скільки ручка коштує?

Антон. Так навіщо мені твої копійки? Будеш за мене чергувати весь тиждень! Годиться?

Сергій. Гаразд, давай вже!

Класний керівник. Як ви вважаєте, Антон поступив, як справжній друг? Як би ви вчинили на його місці?

Класний керівник. Хлопці, хотіли б ви мати такого друга, як Антон?

А тепер розглянемо третю ситуацію. У ній беруть участь Гриша і Вова.

Гриша і Вова - друзі. Вова сидить біля вікна, а Гриша - біля Двері. Вони люблять грати в футбол на перервах. Для цього Гриша Приносить з дому м'ячик для тенісу. Так сталося і цього разу. Продзвенів дзвінок з уроку.

До дошки виходять 2 хлопчика. Один стає біля вікна, інший відходить до дверей.

Вова. Гришка, м'ячик приніс?

Гриша. Звісно!

Вова. Давай пас!

Гриша. Лови!

Гриша розмахується і вдає, що кидає м'ячик.

Вова. На жаль, я не зміг зловити м'яч і він потрапив у вікно.

Класний керівник. Так Так! Хто розбив скло?

Вова. Це він кинув. Я тут ні при чому!

Класний керівник. Ти кинув м'яч?

Гриша. Ну я.

Класний керівник. Давай щоденник! Отримаєш догану! Ще й батьків твоїх запрошу, щоб вони вставили скло! Неподобство! (Повертається, відходить в сторону.)

    Вова. Ну, що в футбол грати будемо?

    Гриша. Та ні, щось не хочеться! Учасники сценки сідають на місце.

    Класний керівник. Як ви думаєте, хлопці, чому Гриші перехотілося грати в футбол? Як би ви вчинили на місці Вови?

7.ДЕЛОВОЙ гра «Вчимося співпрацювати».

Класний керівник. Дійсно, відносини в колективі повинні бути дружніми, товариськими. І від цього залежить успіх будь-якої справи. Недарма багато сучасних бізнесмени витрачають великі гроші, щоб здружити своїх співробітників, влаштовують спільні вечори, подорожі, зборів. Від цього виграє бізнес.

І в нашому маленькому класному колективі буде набагато легше жити і цікавіше вчитися, якщо ми зможемо створити атмосферу дружби і співпраці.

Зараз ми проведемо ділову гру. Оголошується набір в екіпаж космічного корабля. Потрібно підібрати такі групи людей, які зможуть разом вирішувати складні завдання.

Всім претендентам потрібно пройти випробування - за 5 хвилин зібрати картинку з декількох деталей (прямокутники, трикутники, кола, трапеції), наклеїти ці деталі на аркуш паперу і прикріпити до дошки.

Отже, нам потрібно по 4 людини для проходження випробування? Бажають піднімають руки, виходять до дошки.

Пропоную кожному витягнути один гурток з коробки. Ті, у кого виявилися гуртки одного кольору, виявляються в одній групі.

Діти витягають кола. Учитель групує дітей, встановлює черговість роботи.

Діти прикріплюють картинку до дошки.

Учитель Випробування закінчилося. Спасибі всім хлопцям за роботу. А тепер у мене по 2 питання до команд. Чи задоволені ви результатом? Що вам заважало працювати?

Класний керівник. Хлопці, як ви вважаєте, яка група була найбільш сплоенной, дружною і показала кращий результат? Кого можна взяти в екіпаж космічного корабля? Хто показав себе лідером, командиром?

устаткування

По ходу сценарію три групи дітей повинні будуть робити 3 нескладні аплікації. Для цього необхідно:

а) зробити заготовки з кольорового паперу: прямокутники, трикутники, кола, трапеції, як на малюнках;

б) приготувати клей і пензлик (або клеїть олівець, або скотч і ножиці), для того щоб злегка закріпити деталі на аркуші паперу;

в) приготувати три аркуша паперу синього або блакитного кольору (Основа для аплікації);

г) всі заготовки покласти в прозорі файли і видавати кожній групі перед виконанням завдання;

д) щоб відібрати дітей у групи по 3 людини, потрібно заготовити 9 паперових кружечків з паперу 3 кольорів. Учні, які обрали кружечки одного кольору, потрапляють в одну групу. Гуртки можна покласти в коробку або мішок і запропонувати дітям витягати по одному. Учитель може згрупувати трійки будь-яким іншим способом, але головне, щоб в групі виявилися випадкові у

8. Учітел ь: Давайте з вами спробуємо відкрити секрети дружби. Попрацюйте в групах і створіть правила дружби.

учитель : Що ж у нас вийшло?

(Правила записуються на дошці: не сваритися, поступатися, допомагати, бути ввічливим, уважним і т. Д.)

    поступатися

    Не боятися просити вибачення, якщо образив одного

    Чи не грубити

    Чи не злитися

    Чи не скупитися

    допомагати одному

    Бути чесним

9. Рефлексія.

На столах у вас лежать листочки (вирізані з кольорового паперу). Виберіть будь-який і напишіть одним реченням дружнє побажання своєму однокласнику або класу в цілому. Класний керівник.

Наша сьогоднішня розмова про дружбу закінчений. Ми його обов'язково продовжимо. Що нового ви дізналися сьогодні? Чого навчилися? Про що замислились? Які почуття виникли у вас під час класної години?

(На дошці плакат"Дерево дружби".

Діти виходять і приклеюють листочки з побажаннями до дерева.)

10.Закончіть класна година піснею "Про дружбу".

6.Ігра «Асоціації », В якій ви можете дізнатися, якими вас бачать хлопці, ваші товариші. Завдання вхідного -угадать, кого з гравців загадали всі інші. Для цього він повинен задавати граючим питання, такі як: «Якби ця людина була рослиною, то яким?» або «З яким звіром, кольором, видом спорту, будівлею, навчальним предметом асоціюється ваш приятель?».

Слово вчителя: Правда, забавна гра? Тепер спробуйте проаналізувати: які асоціації по вашому приводу вам запам'яталися? Які з асоціацій підтвердили ваше уявлення про самого себе? Які були для вас, несподіваними? Які здивували вас? Як ви думаєте, що у вашій поведінці або зовнішньому вигляді їх викликало? Йде обговорення асоціацій. Хлопці висловлюють свої точки зору

мета: показати цінність і необхідність дружби.

завдання: уточнити уявлення дітей про те, що таке дружба і яким повинен бути справжній друг; виховувати ввічливе ставлення один до одного; сприяти формуванню дружного колективу класу.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Звучить пісня "Пісенька про дружбу"< Слайд 1\u003e. презентація

У кожній школі, в кожному класі є учні.
У кожному класі, в кожному класі вірні дружки,
Усюди разом, всюди разом бачать їх завжди,
О першій годині веселощів, в годину неробства і праці.
Дружба! Яке чудове слово.
Хто не дружив, той його не зрозуміє!
Чистий дружба на подвиг готова,
Дружбі кінець, якщо один підведе.
Ділять радість, ділять горе вірні друзі.
Тільки шкода, що п'ятірку поділити не можна.
І дівчата, і хлопці дружать між собою,
"Жити без дружби неможливо", - скаже вам будь-який! (С. Михалков)

ведучий: Яке чудове слово "дружба". Вимовте це слово.

вихователь: Як ви думаєте, що таке дружба?

діти: (Відповідають).

ведучий: Коли люди дружать, вони хочуть бути разом, вони цікавлять один одного. Справжні друзі розуміють тебе і поважають твої інтереси.

Отже, що ж таке дружба?<Слайд 2\u003e

Дружба - близькі стосунки, засновані на взаємній довірі, прихильності, спільності інтересів.

вихователь: А з чого починається дружба?

діти:З посмішки.<Слайд 3\u003e

вихователь: Вірно, хлопці, з посмішки. Про це навіть у пісні співається.

Звучить пісня "Усмішка".

вихователь: Сядьте зручніше, підтягніть підборіддя, тримайте голову високо. Наповніть легкі до відмови і посміхніться на видиху. Молодці! А тепер подивіться один на одного, візьміться за руки, подивіться сусідові в очі і подаруйте йому мовчки саму добру, яка є, посмішку по черзі.

Що ви відчули, посміхаючись іншій людині? А що відчули, коли посміхалися вам? (Хлопці діляться своїми враженнями.) Запам'ятайте ці відчуття. Вам було, безсумнівно приємно, адже посмішка - це краща протиотрута, створене природою від неприємностей. А тепер послухайте і здогадайтеся, про що йде мова.

Вона безкоштовна, але коштує багато чого.

Вона збагачує тих, кому призначена, але не збіднює тих, хто її дарує.

Вона з'являється на мить, але іноді залишається в пам'яті назавжди.

Ніхто не багатий так, щоб прожити без неї, але навіть найбідніший людина стане з нею багатшими.

Вона - відпочинок втомленим, промінь світла для втратили надію, радість для засмучених і кращий засіб від неприємностей, дароване нам природою.

Але її не можна купити, позичити, вкрасти, тому що вона сама по собі нічого не варто, поки її не подарують іншому!

Так що ж це?

діти:Посмішка.

вихователь: А тепер зверніть увагу на фразу "Якщо побачиш обличчя без посмішки, посміхнися сам!". Запам'ятайте її і застосовуйте в тих випадках, коли це необхідно.<Слайд 4\u003e

вихователь: А яке відчуття ви відчуваєте, коли зустрічаєте свого друга?<Слайд 5\u003e

діти: (Відповідають). Радість.

вихователь: Виберіть ті якості, які ви хочете бачити у своєму другу (вірність, врівноваженість, ввічливість, чуйність, чесність, увагу, відвертість)

діти:вибирають картки.

ведучий: Залишилися ті якості, які ви б не хотіли бачити в свого друга (байдужість, марнослів'я, егоїзм, хвастощі, жадібність, лінь, заздрість).

вихователь: Якщо у вас є друг, бережіть дружбу з ним, цінуєте її. Друга легко втратити, набагато важче його знайти. А якщо знайшов, то бережи.

Знай, мій милий друг, ворожнечу і дружбу ціну
І судом поспішним Не гріши.
Гнів на одного може бути миттєвий,
Виливати поки не поспішай.
Може один твій сам поквапився
І тебе образив ненароком,
Завинив друг - і покаявся -
Ти йому гріха не поминай.
Люди, я прошу вас, заради Бога,
Не соромтеся доброти своєї.
На землі друзів не так вже й багато,
Бійтеся втратити друзів. (Р. Гамзатов)

Звучить пісня "Справжній друг".

Гра "Віддам тобі те, що є у мене"

Встати в коло. Один з учасників починає гру словами, наприклад: "Тобі, Марія, подарую те, що є у мене ...". Промовляючи ці слова учасник тримає щось в руках, підходить до Марії і передає їй це. Марія, в свою чергу, "приймає подарунок" обома руками. Не важливо, що це за подарунок. Досить, якщо учасник зрозуміє, якого він приблизно розміру, крихкий він або міцний, легкий чи важкий. Після цього Марія повинна вирішити, кому б вона хотіла зробити подарунок і "передає" його з тими ж словами: "Тобі, Саша, дам те, що є у мене". Гра закінчується, коли кожен отримує хоча б один подарунок.

- Що сподобалося більше - дарувати чи отримувати подарунки.

діти: (Відповідають).

вихователь: Яке надійне і ємне слово ... Дружба! Дружити можна з усіма і з ким-то одним, але все-таки найголовніша дружба починається в родині. Адже сім'я - це початок нашого життя, ми тут народилися, ростемо, дорослішаємо

вихователь: А які прислів'я про дружбу ви знаєте?

Гра "Закінчи прислів'я" < Слайд 6\u003e

Прислів'я та приказки про дружбу.

Не май сто рублів, а май ... (сто друзів).

Людина без друзів, що дерево ... (без коренів).

Друга шукай, а знайдеш ... (бережи).

Дерево живе корінням, а людина ... (друзями).

Дружба, як скло: розіб'єш - ... (не складеш).

Друг пізнається ... (в нещастя).

Без одного в житті ... (туго).

вихователь: Хлопці, недарма я сказала, що головна дружба починається в родині. Саме в родині мами читають вам перші казки, розповіді про дружбу. Які казки та оповідання про дружбу ви вже прочитали?

діти: (Відповідають).

вихователь: Зараз ми проведемо вікторину.

Вікторина "Хто з ким дружить?"

завдання:

    Зелений крокодил Гена і ... (Чебурашка.)

    Довірливий Буратіно і ... (Мальвіна.)

    Смішний ведмедик Вінні-Пух і ... (П'ятачок.)

    Зібралися якось чотири музиканти, подружилися. Разом концерти давали, разом розбійників прогнали, разом жили-не тужили. Назвіть цих друзів-музикантів. (Бременські музиканти: півень, кіт, пес, осел.)

    Яка дівчинка врятувала свого друга Кая з льодового полону? (Герда.)

    Карлсон гепнувся на ліжко і, схопившись за голову, вимовив: "я найболючіше в світі людина". Зажадав ліки. Малюк дав ліки, на що Карлсон сказав: "Друг врятував життя друга". Які ліки дав Малюк Карлсону? (Малинове варення.)

    Герої Едуарда Успенського: Крокодил Гена, Чебурашка і Галя - вирішили подружитися. Як вони це зробили? (Вирішили побудувати Будинок Дружби, а поки його будували - все подружилися.)

Звучить пісня "Коли мої друзі зі мною".

вихователь: У житті, однак, зустрічаються люди, у яких немає друзів. По суті, вони самотні, від цього вони ображаються на інших і страждають самі. Але ж дуже багато залежить від самої людини.

вихователь: А як ви думаєте, що потрібно зробити, щоб завоювати друзів, сподобатися людям?

діти: (Відповідають).

вихователь: Пропоную вам послухати правила спілкування, сформульовані відомим психологом Д. Карнегі.<Слайд 7\u003e

Правила спілкування:

- щиро цікавтеся іншими людьми;

- посміхайтеся;

- пам'ятайте, що ім'я людини - це саме чудове і важливе слово;

- будьте хорошим слухачем;

- говорите про те, що цікавить вашого співрозмовника;

- допомагайте вашому співрозмовнику знайти почуття власної значущості і робіть це щиро.

вихователь: Виконуючи всі ці правила, ви придбаєте безліч друзів.

Гра "Рукавички". < Слайд 9\u003e

Для гри потрібні вирізані з паперу рукавички, кількість пар дорівнює кількості пар учасників гри. Ведучий розкидає рукавички з однаковим орнаментом, але не розфарбованим, приміщенню. Діти розійдуться по залу. Відшукують свою "пару", відходять в куточок і за допомогою трьох олівців різного кольору намагаються, як можна швидше, розфарбувати абсолютно однаково рукавички.

вихователь: Зараз ви тільки вчитеся дружити. А щоб дружба була міцною, потрібно дотримуватися законів. Існує багато законів дружби. Якщо ви будете дотримуватися цих правил, то станете справжніми друзями.<Слайд 10\u003e

Основні закони дружби.

    Один за всіх, і всі за одного.

    Дружите, не обманюйте друзів і всіх, хто вас оточує.

    Поважайте один одного і допомагайте один одному.

    Радійте разом з друзями.

    В біді не залишайте друзів, не підводите їх, не віддавайте, не обманюйте, не порушуйте своїх обіцянок.

    Бережіть друзів, адже друга втратити легко. Старий друг краще нових двох.

Так давайте, давайте дружити,
Нехай не раз нам вірші ці згадаються.
Якщо дружбою завжди дорожити,
Те будь желанье виповниться.

Вправа "Закінчи пропозицію".< Слайд 12\u003e

Учасникам пропонується закінчити речення, текст якого написаний на слайді:

- "Справжній друг - це той ..."

- "Друзі завжди ..."

- "Я можу дружити з такими людьми, які ..."

- "Зі мною дружать тому, що ..."

Що таке дружба, кожен знає?
Може бути і питати смішно.
Ну а все ж, що позначає
Це слово? Значить що воно?
Дружба - це якщо один твій хворіє
І не може в школу приходити, -
Відвідувати його по добрій волі,
Шкільні уроки приносити.
Терпляче пояснює завдання,
На себе взяти частину його турбот,
Віддавати йому своє увагу -
Дні, тижні, місяць або рік ...
Якщо твій приятель щось, на жаль
Погано зробив або ж сказав,
Треба чесно, прямо, без сумніву
Правду висловити в очі.
Може бути, зрозуміти він все не зможе,
Може бути, образиться він раптом,
Все одно сказати ти правду повинен,
Адже на те й потрібен кращий друг.
Дружба в радості і дружба в горі.
Друг останнє завжди віддасть.
Друг не той, хто лестить, а той, хто сперечається,
Той, хто завжди каже правду, не зрадить.
Дружба ніколи кордонів не знає,
Немає перешкод для дружби ніяких.
Дружба на землі об'єднує
Всіх дітей - і білих, і кольорових.
Дружба - це якщо пишуть діти
Листи дітям з іншої країни.
Дружба - це мир на всій планеті
Без сиріт, без жахів війни.
Дружба - це літній вітер,
Парус неба і кришталевий дзвін зими.
Дружба - це значить діти.
Діти - це значить ми.

ведучий: Хлопці, нам часто в житті доводиться робити вибір: з ким дружити, з ким не дружити; хто справжній друг, а хто ні. Щоб зустріти в житті вірного чуйного друга, потрібно йти дорогою добра і тоді у вас все вийде.

Звучить пісня "Дорога добра". < Слайд 13\u003e

Тема класної години:

«Поговоримо про дружбу»

«Найпрекрасніший подарунок після мудрості,

яким могла б обдарувати нас природа, -

це дружба ».

Франсуа де Ларошфуко

цілі: визначення слів «дружба», «друг», «товариш», справжній друг ».

Формування моральних якостей учнів: вміння дружити, берегти дружбу, спілкуватися в колективі. Розвиток вміння висловлювати свою думку, відстоювати свою позицію;

Розвиток комунікативних компетенцій.

Форма проведення класної години: бесіда, ігри «Кілька слів про дружбу», «Нитка», «Дерево Дружби», вікторина «Хто з ким дружить», словникова робота, робота з поняттями, робота в групах.

Основні поняття: дружба, друг, товариш, справжній друг

устаткування: Плакат «Веселка»; Роздатковий матеріал; Олівці кольорові;

Фарби; Пензлі й стаканчик для води; Дерево Дружби; Кольорові листи паперу (або заготовки кольорових долоньок) Клубок ниток; Картки з визначеннями якостей одного;

Музичний супровід; Презентація класної години «Поговоримо про Дружбу»;

Хід класної години:

1. Організаційний момент:

Слайд 1. - Здрастуйте, хлопці! Сьогодні дивовижний день. Ви запитаєте: «Чому?». По - перше, ми з Вами зустрілися. По-друге, я дуже рада всіх Вас бачити. Ви такі гарненькі, милі, смішні, забавні, пустотливі і слухняні, добрі і невгамовні. А по - третє, я сподіваюся, ми з користю і задоволенням проведемо час. Але для початку ....

2. Введення в класна година:

Слайд 2. - Відгадайте загадку:

На хвилину в землю вріс

Різнобарвний диво-міст
Чудо-майстер змайстрував
Міст високий без перил
. (Веселка)

Слайд 3. - Вірно! Ви думаєте, ми будемо з Вами говорити про веселку? Ні. Ми будемо говорити з Вами про більш важливі речі в житті людини, ми будемо говорити про те, чим дорожать багато людей і без чого важко прожити на Землі. Але для початку я пропоную Вам розфарбувати нашу веселку. Наша веселка незвичайна, чарівна. Вона допоможе Вам відгадати тему нашої бесіди (на ватмані воскової свічкою написані слова, після розфарбовування, яких кольорами веселки їх можна прочитати)

Слайд 4. Діти розфарбовують по черзі веселку, на якій з'являється напис.

Суспільству - червоний колір
Дарувати - помаранчевий колір
Радість - жовтий колір
Посмішку - зелений колір
Бажання - блакитний колір
Благородство - синій колір
Єдність - фіолетовий колір

Слайд 5. - Хлопці, давайте прочитаємо, що у нас вийшло:«Суспільству дарувати радість, посмішку, бажання, благородство, єдність».

А тепер, якщо Ви прочитаєте тільки перші літери кожного слова, зверху вниз, Ви дізнаєтеся про найголовніше.

Слайд 6. - Так про що ми з Вами будемо говорити?«Про дружбу».

Я хочу розповісти Вам одну повчальну казку.

Слайд 7. Звучить музика І. Крутого «Коли я закриваю очі».

- Жила-була на землі дівчина на ім'я Любов. Нудно їй було жити на світі без подружки. Ось і звернулася вона до старого, сивого, який прожив сто років чарівникові:

- Допоможи мені, дідусь, вибрати подружку, щоб я могла дружити з нею всю відпущену мені Богом життя.

Подумав чарівник і сказав:

- Приходь до мене завтра вранці, коли перші птахи заспівають, і роса ще не просохне ...

Вранці, коли алое сонце освітило землю, прийшла Любов в умовлене місце ... Прийшла і бачить: стоять п'ять прекрасних дівчат, одна інший красивіше.

- Ось вибирай, - сказав чарівник. - одну звуть Радість, іншу - Доброта, третю - Краса, четверту - Печаль, п'яту -Дружба.

- Вони всі прекрасні, - сказала Любов. - Не знаю, кого і вибрати ...

- Твоя правда. - відповів чарівник, - вони всі хороші, і ти в житті ще зустрінешся з ними, а може, і дружити будеш, але вибери одну з них. Вона і буде тобі подружкою на все твоє життя.

Підійшла Любов до дівчат ближче і подивилася в очі кожної. Задумалася Любов.

- А Ви кого вибрали б? Чому?

Відповіді дітей. Звучить музика і продовження казки:

- Любов підійшла до дівчини на ім'я Дружба і простягнула їй руку.

- Як Ви думаєте, чому Любов вибрала Дружбу?

Відповіді дітей.

Яке прекрасне слово -«Дружба» . Вимовляєш його - і відразу згадуєш свого друга, з яким тобі цікаво грати в сніжки, бігати по калюжах, читати нову книгу, дивитися мультики або секретничати про своє.

А які почуття переживаєте Ви, хлопці, вимовляючи слова «дружба»?

Відповіді дітей.

Сьогодні ми будемо говорити про те, що таке справжня дружба, для чого вона потрібна людині і що вона дає йому.

3. Основна частина.

Слайд 8. - Наш класний годину називаєтьсятак«Поговоримо про дружбу».

Як ви думаєте, що нового ми повинні будемо дізнатися про дружбу і чому повинні навчитися?

Діти висловлюють свої припущення.

3.1. словникова робота .

Слайд 9. - Хлопці, у вас на столах лежать аркуші паперу із завданням«Напишіть визначення слів« дружба »,« друг »,« товариш » . Ви коротко письмово відповідаєте, а потім зачитує своє визначення.

Час пішов….

Звучить пісня «Якщо з одним вийшов шлях ...»

Як Ви думаєте, що таке«Дружба», «друг», «товариш»?

Відповіді дітей.

Слайд 10. - В тлумачному словнику С.І. Ожегова «Словник російської мови» дані слова пояснюються так:

«Дружба» - це близькі стосунки, засновані на взаємній довірі, прихильності, спільності інтересів.

«Друг» - це людина, яка пов'язаний з ким-небудь дружбою.

«Товариш» - це людина, близька комусь за поглядами, діяльності, за умовами життя; дружньо розташований до кого-небудь.

Як ви розумієте вираз «взаємна довіра»? Спільність інтересів? Прихильність?

Відповіді дітей.

Дружба потрібна всім, і дорослим і дітям в будь-якій життєвій ситуації.

Слайд 11. - Хлопці, давайте подумаємо над питанням і відповімо:«Навіщо людям потрібна Дружба?».

Відповіді дітей.

А зараз послухаємо вірші, в яких йдеться про справжню, міцну дружбу.

Слайд 12. Звучить музика.

Дружба - головне чудо завжди,

Сто відкриттів для всіх сьогодення,

І будь-яка біда - не біда,

Якщо поруч друзі справжні.

Вірш «Дружба»:

Дружба - це теплий вітер, Дружба - це світлий світ, Дружба - сонце на світанку, Для душі веселий бенкет. Дружба - це тільки щастя, Дружба - у людей одна. З дружбою не страшні негоди, З дружбою - життя навесні сповнена. Друг розділить біль і радість, Друг підтримає і врятує. З другом - навіть зла слабкість В мить розтане і піде. Вір, бережи, цінуй же дружбу, Це вищий ідеал. Тобі вона стане у пригоді. Адже дружба - це цінний дар!

3.2. Робота над поняттям «справжній друг» .

Слайд 13. - Хлопці, а Ви коли - небудь чули яке словосполучення"справжній друг" ? Нам потрібно з'ясувати, яким повинен бути справжній друг, якими якостями він повинен володіти. Пропоную Вам картки зі словами:« співчуття, співчуття, чесність, грубість, брехливість, взаємовиручка, справедливість, зрада, войовничість, відповідальність, вірність, доброта, скромність, доброзичливість, наполегливість, товариськість, чуйність, заздрість, егоїзм, байдужість, хвастощі, злість, довіру ». Виберіть ті якості, якими повинен володіти справжній друг(Додаток 1).

Діти працюють в групах.

Хлопці, які якості Ви вибрали? І чому?

Відповіді дітей.

Хлопці, а які картки залишилися у Вас зайвими і чому? (Залишили картки зі словами«Злість», «хвастощі», «байдужість», «егоїзм», «брехня», «грубість», «зрада», «войовничість», «заздрість»)

Відповіді дітей.

Хлопці, давайте послухаємо вірш «Друзі» і дізнаємося, які бувають друзі.

Звучить музика.

Вірш «Друзі»:

Бувають друзі на хвилину,
За гроші, на день і на ніч,
Коли їм буває зручно,
Вони випаровуються геть.
Бувають друзі по нещастю,
Бувають від нудьги друзі,
Бувають такі, яких
Друзями назвати і не можна.
Бувають друзі по звичці,
Бувають друзі по любові,
Бувають друзі по роботі -
На то і колеги вони.
Бувають друзі нишком,
Бувають друзі напоказ,
Бувають друзі і без толку,
На ціле життя і на раз.
Бувають друзі і за листами,
Бувають друзі по шляху,
Бувають друзі від неробства,
Та тільки ... друзі чи вони?
Бувають друзі з чуток,
Яких легко втратити,
І все-таки потрібно зважитися,
Щоб другом когось назвати.

3.3. Обговорення проблемних ситуацій в групах.

Слайд 14. - Хлопці, я пропоную Вам обговорити кілька проблемних ситуацій«Як би я вчинив?».

Діти витягають картки з запропонованої ситуацією, в групах обговорюють проблемні ситуації.

1. Твій друг Міша не зробив домашнє завдання і просить твою зошит, щоб його списати. Твої дії?

2. Твій друг Петька вживає погані слова і вирази, постійно ображає інших дітей. Твої дії?

3. Твій друг Валерка зробив поганий вчинок - він взяв чужий мобільний телефон. Твої дії?

4. Йдучи додому зі школи, ти побачив, що група хлопців оточила хлопчика Федю і не дає йому пройти, вимагають у нього гроші або цінні речі. Як ти вчиниш?

5. У твоїй однокласниці Віри трапилася неприємна історія. На наступний день, за спиною дівчинки стали шепотітися і показувати на неї пальцем. Твої дії?

6. Перед початком уроку в клас увійшла Марина. У неї був сумний, розгублений, засмучений вигляд. Всі хлопці дружно стали цікавитися, що сталося з Мариною. Марина не змогла нічого сказати однокласникам, вона почервоніла, розплакалася і вибігла з класу.

У чому помилка однокласників?

7. Твій друг Генка захворів ангіною і не ходить в школу. А тим часом, на уроках математики вивчають складну тему, Яку ніяк не можна пропускати. Твої дії?

8. Твоя подруга Маруся познайомилася з дівчинкою Галею, але ти з Галею не знайома. Ти хотіла погуляти з Марусею, але Маруся пішла на прогулянку з Галею. Як ти вчиниш?

Відповіді дітей.

Як ви думаєте, хлопці, які вчинки, справи і дії сприяють зміцненню товариських і дружніх відносин в колективі?

Відповіді дітей.

Тільки взаємна допомога в навчанні, праці, взаємна виручка і підтримка в подоланні зустрічаються труднощів у навчанні і справах сприятиме зміцненню товариських відносин. Ви, хлопці, повинні знати, що не варто сперечатися через дрібниці, зазнаватися, ображатися без причини, заздрити. Якщо щось виходить краще, потрібно навчити свого однокласника. А якщо Ви не можете впоратися з будь - якої ситуацією, звернися за порадою, допомогою до одного.

Необхідно виявляти чуйність і увагу не тільки у великих справах, але і в дрібницях, в повсякденних стосунках.

3.4. Гра «Кілька слів про дружбу»

Слайд 15. - Дуже багато написано і придумано в народі прислів'їв про дружбу. наприклад:« Дружба - як скло, розіб'єш - не склалося. Дружбою дорожи, забувати її не поспішай ».

Слайд 16. - Ось ми з вами і пограємо в прислів'я. На слайді Ви бачите тільки одну половину прислів'я, іншу половину прислів'я Ви повинні назвати самі.

Ні одного - шукай ... ... (а знайшов - бережи).

Не май сто рублів ... ... (а май сто друзів).

Один за всіх ...... (і все за одного).

Людина без друзів ...... (що дерево без коріння).

Старий друг краще нових двох).

Дружба дуже недоброму лестощами .... (А правдою і честю).

Друг пізнається в біді).

Друга за гроші ... .. (не купиш).

Скажи мені хто твій друг, .... (І я скажу, хто ти).

Не той друг, хто на бенкеті гуляє, ... .. (а той, хто в біді допомагає).

Друг сперечається, а ворог ... .. (підштовхує).

3.5. Гра «Нитка»

Слайд 17. - Молоді! А зараз ми пограємо в гру «Нитка». Всі учасники стають в коло. Вам необхідно назвати ті якості людини, які допомагають жити в суспільстві і дружити, при цьому Ви передаєте клубок ниток один одному, розмотуючи його. В кінці гри, ми подивимося, що ж у нас вийшло.

Діти, називаючи якості людини, передають клубок будь-якого іншого гравця.

- Як ви думаєте, що у нас вийшло?

Вийшла переплетена, як павутина, нитку. Ми всі виявилися пов'язаними між собою. Ось так само пов'язані між собою всі люди - діяльністю, вчинками, бажаннями, подіями, почуттями.

Слайд 18. - Візьмемося за руки, подивіться один на одного. Ваші слова, як тоненькі нитки дружби обплетені Вас. Прислухайтеся до цих слів:

Землю обігнули тоненькі нитки,

Нитки паралелей і зелених річок.

Простягніть руку, руку простягніть,

Треба, щоб в дружбу вірив кожна людина .

3.6. Гра «Дерево Дружби»

Слайд 19. - Хлопці, у вас на столах лежать різнокольорові сердечка. На сердечках напишіть правила дружби і якості людини, необхідні в дружбі

Діти працюють. Звучить пісня «Дружба міцна не зламається».

А після того як ви виконаєте роботу, візьміть своє серце, зачитайте своє правило дружби або якість одного і приклейте до гілочок«Дерева Дружби».

Кожна дитина виходить, зачитує своє правило або якість одного і прикріплює до дерева.

Подивіться, яке у нас вийшло чудове дерево! Дотримуючись цих правил дружби, я думаю, ви ніколи не втратите друга.

Вмінню дружити, спілкуватися з людьми, треба вчитися з дитинства. Кажуть, що друг пізнається в біді. У цьому випадку особливо гостро проявляються такі якості як безкорисливість, доброта, чуйність. Не можна бути байдужими до чужого горя, потрібно завжди пам'ятати, що людина живе один раз на Землі, тому кожен день потрібно творити добро.

вірш:

Не стій осторонь байдуже,
Коли у когось біда.
Рвонутись на виручку потрібно
Будь-якої хвилини, завжди.
І якщо комусь допоможе,
Твоя доброта і дружба твоя,
Ти щасливий, що день не дарма був прожитий!
На світлі живеш ти не дарма!

3.7. Вікторина для допитливих «Хто з ким дружить?»

Слайд 20. - Хлопці, а зараз я хочу пограти з Вами в вікторину «Хто з ким дружить?». Я буду Вам зачитувати питання, а ви будете на них відповідати.

Слайди 21-40.

    Маленький з великими вухами - один Крокодила Гени... .. (Чебурашка).

    Дівчинка з блакитним волоссям - подруга цікавого довгоносого Буратіно...... (Мальвіна).

    Маленький, рожевий, з круглим п'ятачком - один Віні-Пуха...... (П'ятачок).

    Друзі-музиканти з Бременського лісу ...... (Трубадур Кот, Півень, Пес, Осел)

    Як звуть дівчинку, яка виручала свого друга Кая з льодового полону Снігової королеви? ........(Герда)

    Малюк і його друг, який живе на даху.... (Карлсон)

    Нерозлучні друзі з мультфільму Уолта Діснея «Чіп і Дейл поспішають на допомогу» ....(Чіп, Дейл, Гайка, Рокі і Вжик)

    Як звуть Кота, який хотів подружитися з мишами і постійно повторював їм: «Хлопці, давайте жити дружно!» ... ..(Кіт Леопольд).

    Непримиренні друзі Том і... .. (Джеррі)

    Вірні друзі з села Простоквашино ... ..(Дядько Федір, кіт Матроскін, пес Шарик, Галча)

3.8. Притча «Справжній друг».

Слайд 41. - Все молодці! Все добре відповідали. А зараз послухайте одну притчу:"Справжній друг".

Звучить музика І. Крутого.

Висунувши голову з гнізда, орлятко побачив безліч птахів, що літають внизу серед скель.

- Мама, що це за птахи? - запитав він.

- Наші друзі, - відповіла орлиця синові. - Орел живе на самоті - така його доля. Але і він часом потребує оточенні. Інакше, який же він цар птахів? Все, кого ти бачиш внизу, - наші вірні друзі.

Задоволений маминим роз'ясненням орлятко продовжував з цікавістю спостерігати за польотом птахів, вважаючи їх відтепер своїми вірними друзями. Раптом він закричав:

- Ай-ай, вони вкрали у нас їжу!

4. Висновок. Підведення підсумків.

Слайд 42. - Хлопці, а в ув'язненні я б хотіла, щоб Ви послухали думки вголос Ліона Ізмайлова у вірші«Монолог про дружбу»:

Звучить музика.

Що таке дружба? Кожний знає?

Слово «дружба» що означає?

Може бути, похід удвох в кіно,

Може бути, хороший пас у футболі,

Може бути, підказку біля дошки,

Може бути, захист в бійці шкільної

Або просто засіб від туги?

Ну, а може бути, мовчання в класі,

Якщо один поганий зробить?

Скажімо, Коля стіни прикрасив,

Михайло все бачив, але мовчить.

Хіба це дружба, якщо хтось

Дробу вдома не хотів вирішувати:

Займатися не було полювання,

А дружок дає йому списати ...

Ну, а може, дружба - це якщо

Друг приємно говорить завжди,

Мова свою пересипаючи лестощами,

І не скаже різкість ніколи?

Хлопці, Ви згодні ви з таким визначення «дружби», Ви б хотіли мати такого друга? А можливо…

Що таке дружба, кожен знає?

Може бути, і питати смішно?

Ну а все ж, що позначає

Це слово? Значить що воно?

Дружба - це якщо один твій хворіє

І не може в школу приходити, -

Відвідувати його по добрій волі,

Шкільні уроки приносити,

Терпляче пояснює завдання,

На себе взяти частину його турбот.

Віддавати йому своє увагу

Дні, тижні, місяць або рік ...

Якщо твій приятель щось, на жаль.

Погано зробив або ж сказав,

Треба чесно, прямо, без сумніву

Правду висловити йому в очі.

Може бути, зрозуміти він все не зможе,

Може бути, образиться він раптом.

Все одно сказати ти правду повинен,

Адже на те й потрібен кращий друг.

Дружба в радості і дружба в горі.

Друг останнє завжди віддасть.

Друг не той, хто лестить, а той, хто сперечається,

Той, хто завжди каже правду, не зрадить.

Дружба ніколи кордонів не знає,

Немає перешкод для дружби ніяких.

Дружба на землі об'єднує

Всіх дітей - і білих, і кольорових.

Дружба - це якщо пишуть діти

Листи дітям з іншої країни.

Дружба - це мир на всій планеті

Без сиріт, без жахів війни.

На цій чудовій ноті наш класний годину про дружбу закінчений.

Хлопці, дайте відповідь на питання:

Слайд 43-45.

Що я зрозумів (а)?

Що я дізнався (а)?

Що я відчуваю?

Відповіді дітей.

Пам'ятайте, хлопці, Ваш клас - це маленька сім'я. Мені б дуже хотілося, щоб у Вашій родині, як і будь-який інший, завжди панували дружба, любов, доброта, краса, радість, повагу, взаєморозуміння. І в цьому Вам допоможуть« Закони Дружби » (Педагог дарує дітям пам'ятки «Закони Дружби»):

Слайд 46.

    Поважай свого друга.

    Допомагай одному в біді.

    Чи не обманюй одного, будь з ним чесний.

    Умій визнати свої помилки і помиритися з другом.

    Будь уважний до свого друга.

    Умій поступатися своєму другові.

    Умій радіти успіхам одного.

    Чи не порушуй обіцянок, даних свого друга.

    Не видай свого друга.

    Бережи свого друга, адже друга втратити легко.

Слайд 47. - Ви молодці! Всього вам доброго!

Давайте на закінчення нашого свята і на честь справжньої дружби, яка є в нашому класі проведемо святковий салют. На слово «червоний» - плескають всі учні. На слово «жовтий» - плескають гості. І на слово «Зелений» - ляскаємо все дружно. Отже:

«Червоний» - плескають діти.

«Жовтий» - плескають гості.

«Зелений» - плескають все разом.

Наш класний годину підійшов до кінця. Давайте встанемо і скажемо один одному слова відомого героя, добре і терпляче кота Леопольда: «Хлопці, давайте жити дружно!»

Виховна година «Дружба»

цілі:
1. Дати поняття справжньою безкорисливої \u200b\u200bдружби.
2. Ознайомити з правилами дружби, показати важливість істинних друзів в житті людини, показати, що людина не може жити один, йому потрібні вірні друзі.
3. Вчити доброзичливості, прагненню розуміти один одного, вчити розділяти радості, печалі.
4. Виховувати повагу до оточуючих, ввічливе ставлення хлопців один до одного.

завдання:
1.Осмисленіе дітьми сутності поняття «дружелюбність».
2.Развитие здатності формулювати судження,
аргументувати точку зору, формувати адекватну самооцінку.
3. Формування власної позиції щодо важливості дружби в житті людей.

Пояснювальна записка

Основним завданням виховання в початковій школі є згуртування дитячого колективу, Формування товариських взаємин, вміння дружити. Адже дружба дарує дитині не тільки близьких за інтересами людей, а й додаткову можливість навчитися поважати іншу людину, довіряти йому. Саме при дружніх відносинах дитина вчиться повноцінного спілкування. Однак дружба не розвивається спонтанно, а формується завдяки розвитку у дітей моральних якостей, таких як взаєморозуміння, повага, толерантність, співпереживання.

Хід класної години

учитель:
- Добрий день. Нашу зустріч я б хочу почати з казки. (Звучить музика рассказиваетсясказка.)
Жила-була на землі дівчина на ім'я Любов. Нудно їй було жити на світі без подружки. Ось і звернулася вона до старого, сивого, який прожив сто років чарівникові:
- Допоможи мені, дідусь, вибрати подружку, щоб я могла дружити з нею всю отпущеннуюмнеБогомжізнь.
Подумав чарівник і сказав
- Приходь до мене завтра вранці, коли перші птахи заспівають і роса ще не просохне ...
Вранці, коли алое сонце освітило землю, прийшла Любов в умовлене місце ... Прийшла і бачить: стоять п'ять прекрасних дівчат, одна інший красивіше.
- Ось вибирай, - сказав чарівник. - одну звуть Радість, іншу - Доброта, третю - Краса, четверту - Печаль, п'яту -.Дружба.
- Вони всі прекрасні, - сказала Любов. - Не знаю, кого і вибрати ...
- Твоя правда. - відповів чарівник, - вони всі хороші, і ти в житті ще зустрінешся з ними, а може, і дружити будеш, але вибери одну з них. Вона і буде тобі подружкою на все твоє життя.
Підійшла Любов до дівчат ближче і подивилася в очі кожної. Задумалася Любов.
Учитель: - А кого вибрали б ви? Чому?
(Лунай музика і продовження казки):
Любов підійшла до дівчини на ім'я Дружба і простягнула їй руку.
Учитель: - Чому Любов вибрала Дружбу? (Відповіді дітей).
Учитель: - Яке прекрасне слово - "дружба"! Вимовляєш його - і відразу згадуєш свого друга, з яким тобі цікаво грати в сніжки, читати нову книгу або посекретничати про своє.
- Сьогодні ми будемо говорити про те, що таке справжня дружба і що вона дає людині.
- Як ви думаєте, що нового ми повинні будемо дізнатися, чому повинні навчитися? (Діти висловлюють свої припущення.)

Учитель: «Рукудружбипротяніте
Вглазадругдругупосмотріте
Пустьлюбовьвсердцахувасвсегдазвучіт
Дружбакрепкаянасвсехоб'едініт »

2. Знайомство з віршами про дружбу і бесіда за їх змістом:
читець:
Хто вірить в дружбу гаряче,
Хто поруч відчуваючи тплечо,
Той ніколи не впаде,
У будь-який бідний не пропаде,
А якщо і спіткнеться раптом,
Те встати йому допоможе друг!
Завжди в біді надійний друг
Йому протягне руку.

Учитель: - Хлопці, про що цей вірш?
Самий прекрасний подарунок після мудрості,
яким могла б обдарувати нас природа, - це дружба.
Ларошфуко

Учитель: - Уявіть собі ваги. На одній шальці - дружба, а на іншій - багатство. Яка чаша переважить? Що важливіше?
- Звичайно, дружба переважить чашу терезів, тому що гроші рано чи пізно закінчаться, а дружба залишається назавжди.

Що ж таке дружба? Дружба - відносини, засновані на взаємній прихильності, спільності інтересів.
У словнику В.Даля дружба - це «безкорислива стійка приязнь».

Хлопці, сьогодні нам добре знайоме слово «друг». А ось як воно виникло? Давайте послухаємо вірш, яке так і називається «Слово« друг ».

читець:
Когдаещёніктонезналніслова -
Ні «здрастуйте», ні «сонце», ні «корова» -
Соседямдревнійчеловекпрівик
Показиватькулакіліязик
Ікорчітьрожі (чтоодноітоже),
Але, словомсталгортаннийрезкійзвук,
Осмисленнейліцо, умнеерукі,
Ічеловекпрідумалслово «друг»,
Сталдругаждатьітосковатьвразлуке.
Емуспокойнозадрузеймоіх.
Какжілбия, чтоделалбибезніх?
Друзів-людей, которихялюблю,
Янікогданічемнеоскорблю.

Учитель: - Озирніться уважно навколо себе. Чи можете ви з упевненістю сказати, що вас оточують друзі?
- З будь-яким чи людиною дружать?
- А яким повинен бути справжній друг?
- Називаємо якості одного (я записую): доброта, чуйність, розуміння, співчуття, повагу ...

читець:

Нестойвсторонеравнодушно,
Когдаукого-Тобед.
Рванутьсянавиручкунужно
Влюбуюмінуту, завжди.
Іеслікому-топоможет
Твоядобротаідружбатвоя,
Тисчастлів, чтоденьненапраснобилпрожіт
Насветежівешьтинезря!

3.Творческое завдання: «Справжній друг»
Давайте зараз спробуємо проявити кращі свої боку при вирішенні проблемних ситуацій. (Хлопці діляться на групи)

СИТУАЦІЇ

1. Два хороших друга, Саша і Коля, розмовляючи про своїх домашніх тварин, починають сперечатися і сваритися, бо Саші подобаються собаки, і він вважає їх найкращими, а Колі подобаються кішки, він вважає їх найкращими тваринами в світі. Хлопчики посварилися і більше не розмовляють.

Учитель: - Прокоментуйте ситуацію. Як би вчинили ви?

2. "Погано".
Собака люто гавкала, припадаючи на передні лапи. Прямо перед нею, притулившись до огорожі, сидів маленький скуйовджений кошеня. Він широко розкривав рот і жалісно нявчав. Неподалік стояли два хлопчики і чекали, що буде. У вікно виглянула жінка і поспішно вибігла на ганок. Вона відігнала собаку і сердито крикнула хлопчикам:
- Як вам не соромно!
- А що соромно? Ми нічого не робили! - дивувалися хлопчики.
- Ось це і погано, - гнівно відповіла жінка.

Учитель: - Чому оповідання називається «Погано»? У чому вина хлопчиків?

3. Клас спускався по сходах в школі. І раптом одна з учениць - Віра посковзнулася, змахнула портфелем і впала. Коли падала, то ненавмисно штовхнула попереду спускалася Іру, а портфелем стукнула Колю. Як реагували на те, що трапилося хлопці? Іра закричала: "Ти що штовхаєшся? Ось незручна, тюхтій отака!" слідом за Ірою Петя голосно сказав: "Не тюхтій, а сліпа курка. Треба дивитися під ноги ". Коля змахнув портфелем і намагався дати здачі впала дівчинці. Люда голосно сміялася. Решта дітей йшли повз з таким виглядом, ніби нічого не сталося. І тільки Оксана сказала: "Хлопці, ну що ви на неї накинулися? Хіба вона навмисне штовхалася? Адже вона впала!" І Оксана підійшла до Віри, допомогла їй піднятися, обтрусила плаття.

Учитель: - Хто з дітей повівся правильно і чому ви так вважаєте?

Згадайте ще раз - яким повинен бути справжній друг?

4.Пісьменнаяработа: «Пісьмодругу»
Попросіть дітей написати на листочках, які не підписуючись, лист другові. У цьому листі діти повинні написати свої думки і мрії про дружбу, і чим вони хотіли б займатися зі своїми друзями. Педагог збирає листочки і вивішує їх на стенд і діти протягом тижня читають листи про дружбу. В результаті цього завдання, кожен може проаналізувати, наскільки його думки і захоплення близькі однокласникам.
читець:
Раздаютсяпоройголоса,
Чточудеснікакіхнеімеется.
ЕстьнаЗемлечудеса,
Ноіхнадонайті, зрозуміло.
Дружба-главноечудовсегда.
Стооткритій-длявсехнастоящіе.
Ілюбаябеданебеда,
Еслірядомдрузьянастоящіе.

Такдавайте, давайтедружіть,
Пустьнеразнамстіхіетівспомнятся.
Еслідружбойвсегдадорожіть,
Толюбоежеланьеісполнітся.

Учитель: - Всі ми різні, але всі ми живемо в одному колективі.
- Чи можна колектив нашого класу назвати дружним? Якщо ви вважаєте так, підніміть вгору червоні картки, що лежать перед вами, якщо ж ви вважаєте класу не дружним, підніміть вгору жовті картки.
- Яких карток більше?
- На яких принципах будується справжня дружба? (я згодна)
читець:
Есліестьдрузьянасвете -
Всепрекрасно, всецветет.
Дажесамийсільнийветер,
Дажебурянесогнет.

Миівдождь, івснег, івстужу
Будемвеселошагать.
Прілюбойпогодедружім-
Дружбиетойнепорвать.

Ілюбойізнасответіт,
Скажутвсе, ктоюнісмел:
Мистобойжівемнасвете
Дляхорошіх, славнихдел.

5. Творча робота «Дерево дружби».
Учитель: - Хлопці, як ви думаєте, а чи може дружба розпастися? З яких причин вона може розпастися?
- Давайте з вами спробуємо відкрити секрети дружби. Попрацюйте в групах і створіть правила дружби. Напишіть ці правила на листочках.
Кожна дитина виходить, зачитує своє правило і прикріплює до дерева.
- Дотримуючись цих правил дружби, я думаю, ви ніколи не втратите друга. (Учитель кожному дарує на пам'ять ці правила).
ЗАКОНИ ДРУЖБИ.
1. Не обзивай і не принижуй свого друга.
2.Помогай одному в біді.
3. Не обманюй одного, будь з ним чесний.
4. Не зрадь свого друга.
5. Умій визнати свої помилки і помиритися з другом.
6. Будь уважний до свого друга.
7. Умій поступатися своєму другові.

6.Ігра «Клубочек».
А зараз я прошу всіх дітей вийти на середину класу. Ми пограємо в гру «Клубочек». (Діти по черзі співуче називають імена один одного зі словами: «Я радий, Сережа, що ти поруч зі мною». Намотують на палець нитку від клубочка і віддають сусідові і т.д. Виходить коло дружби. Дружно підняти руки вгору, потім вниз , щоб не розірвати загальне коло)
8. Пісня «Світ схожий на кольоровий луг»
9. Підведення підсумків
Учитель: - Наш сьогоднішній день про дружбу закінчений. Наш клас - це маленька сім'я. Хотілося б, щоб в нашій родині завжди панували доброта, повага, любов, взаєморозуміння.
Давайте зробимо наше життя хорошою, будемо допомагати один одному в скрутну хвилину, цінувати і берегти хороших і вірних друзів. Адже «Дружба дорожче багатства». Дякую за заняття.

    Практична реалізація. Дане позакласний захід допоможе учням ставитися один до одного з повагою, набути навичок роботи в співробітництві. Учні зможуть зрозуміти, якими якостями повинен володіти справжній друг, яку роль відіграють шкільні друзі в їх житті.

  1. Аналіз підсумків заходу. Дане позакласний захід відповідає віковим особливостям і інтересам учнів. Застосування комп'ютерних технологій, робота в групах, колективна і творча робота мотивують учнів до настрою в ході позакласного заходу. Всі види робіт направлено на згуртування колективу і формування поняття «шкільна дружба». В кінці заняття підготовлена \u200b\u200bвиставка книг, в яких розповідається про справжню дружбу. Я думаю, що в даному внеклассном заході вдалося вирішити поставлені мета і завдання, уникнувши при цьому перевантаження і перевтоми учнів.