Olga Petrova
Zhrnutie lekcií FEMP v druhej juniorskej skupine

Synopse lekcie FEMP v druhej juniorskej skupine FGOS.

ciele:

Upevniť znalosti geometrických tvarov;

Byť schopný odpovedať na otázku "koľko?" v slovách "One", "Zásielka", "nikto";

Byť schopný skladať skupina od jednotlivých položiek a od oddelených položiek zoskupí jednu položku;

Naučte deti techniku \u200b\u200btaktilného skúmania tvaru predmetov;

Rozvíjajte jemné motorické ruky.

Prípravné práce:

Naučte sa venovať pozornosť tvaru objektov pri vykonávaní základných akcií s hračkami a predmetmi v každodennom živote;

Zoberme si jeden z mnohých predmetov;

Hra „Dajte kocky do krabíc“;

Hra „Jeden a veľa“;

Hra "Úžasná taška".

Softvérový obsah:

Vzdelávacie úlohy:

Dokáže rozlíšiť a pomenovať farby - červená, modrá a ďalšie;

Konsolidovať a zovšeobecniť poznatky o počte predmetov;

Vypočujte si otázky učiteľa a pochopte ich a jasne odpovedajte.

Vývojové úlohy:

Rozvíjať logické myslenie;

Rozšíriť slovnú zásobu detí;

Rozvíjajte pozorovanie, fantáziu;

Rozvíjajte sluchovú a vizuálnu pozornosť.

Vzdelávacie úlohy:

Podporujte láskavosť a schopnosť reagovať;

Podporte túžbu pracovať.

Vybavenie a materiály - Plyšová hračka Bunny, veľké a malé kocky, taška s geometrickými hračkami, veľká a malá škatuľka (Demonštratívny); pre každé dieťa veľká a malá kocka, modré dosky a kruhy v zásuvkách (Letáky).

Miesto - na koberci a pri stole (skupina) .

Priebeh hodiny

1. Úvod do situácie vzdelávacích hier.

Predstavenie rozprávkového hrdinu Bunny.

Chlapci, na ceste do materskej školy som sa stretol ... hádajte, kto?

Dlhé ucho,

Guľa z chmýří

Skočí skokom

Miluje mrkvu?

Kto je biely v zime a sivý v lete? To je správne tento Bunny.

2. Hlavná časť.

Hra „Dajte kocky do krabíc“ (na koberci).

vzdelávateľ:

Deti sú smutné Bunny. Prečo si taký smutný? (učiteľ kladie zajačik do ucha)... Hovorí, že jeho kocky sú roztrúsené. Oh, pozrite sa, koľko kociek máme na koberci. Uvažujme o nich. Dima, povedzte mi, ktoré kocky sú najväčšie? (veľký a malý)... Akú farbu? (modrá, červená a ďalšie).

Učiteľ kladie zajac do ucha a počúva.

Chlapci, a teraz Bunny žiada, aby kocky boli vložené do škatúľ, ale vložili ich takto: veľké kocky do veľkej škatule a malé kocky do malej škatule. Pomôžme Zaike. Pozrime sa na koberec, kde sú kocky, a ukážeme, kde sú veľké kocky ... kde sú malé kocky ... (najprv musíte ukázať učiteľa, potom deti). „Ktorý box?“, „Ktorú kocku?“ a sprevádzať činnosti).

Výborne! Pomohli ste Bunny. Pozri, ako sa na teba usmieva! Je veľmi potešený.

Fizminutka

Bunny je malý

Malý biely zajac sedí.

Bunny skáče a tancuje

Bunny mával labkou deťom!

Hra „Jeden a veľa“ (pri tabuľkách).

Dosky sú rozložené na stole. Pre každé dieťa je distribuovaná doska a škatuľka s modrými kruhmi.

vzdelávateľ:

Chlapci, pozrite sa na každého z vás na taniere. Aký je to tvar? (okrúhly)... Tu sú polia pred vami. Vidíte, čo v nich leží? (Kruhy)... Prosím, povedz mi, aké sú farby? (Modrá)... Výborne! Koľko ich je teraz? (Lot)... Výborne! A na tanieri? (nikto).

Učiteľ ukazuje úlohu na príklade jedného dieťaťa a rozpráva:

Vezmite jeden kruh naraz a položte ho na tanier. Koľko kruhov je na tanieri? (Jedna)... Koľko zostáva v kolónke? (Lot)... Výborne! Teraz sa musíte uistiť, že na tanieri je veľa kruhov, ale nie jeden v krabici. Preneste ich. (Deti samostatne dokončia úlohu).

Koľko kruhov je v rámčeku? (nikto)... Na tanieri? (Lot)... Ale koľko kruhov má zajačik? (nikto)... No tak, každý z vás dá jeden tanier na svoj tanier ... Takže sa pozrime na tanier v Bunny a povedzte mi, koľko kruhov mal Bunny? (Lot)... Nebolo jedno, ale teraz ich je veľa. Dobre ste urobili maximum. Môžeme dať tento tanier Bunny? (daný zajac).

- "Ďakujem, deti!" (hovorí zajačik).

Tu sú niektorí chlapci, ktorí pomohli Bunny zbierať veľké a malé kocky a rozmiestniť kruhy.

Chlapci, viete, čo bude čoskoro na dovolenku? To je pravda, nový rok! Na Silvestra sa každý baví, hrá. Takže zajačik chce hrať s vami.

3. Hra "Úžasná taška".

Som úžasná taška

Pre vás som priateľ.

Naozaj to chcem vedieť

Ako sa vám páči?

Deti sa pozerajú na to, čo je v taške. Vyberú obrázok, určia tvar, farbu. Potom zavrú oči a dospelý ukrýva postavu v taške. Každé dieťa určuje tvar figúry dotykom, tvar tvaruje.

Deti s učiteľom ďakujú Bunny za hru a hovoria ho: "Zbohom!".

Súvisiace publikácie:

Téma: „Cesta domov“. Účel: upevniť s deťmi vedomosti o geometrických tvaroch (kruh, štvorec), naučiť sa porovnávať pruhy papiera v hrúbke; fix.

Zhrnutie lekcie FEMP v druhej juniorskej skupine „Poďme si hrať s zajačikom“ Ciele: naučiť sa počítať od 1 do 3; - priradiť číslo k počtu položiek; - upevniť vedomosti o geometrických tvaroch.

"Chick". Zhrnutie lekcií FEMP v druhej juniorskej skupine Zhrnutie hodiny Druhá juniorská skupina (Tvorba základných matematických konceptov) Téma: "Kuracie mäso". Integrácia vzdelávania.

Zhrnutie lekcie o zovšeobecnení materiálu na FEMP v druhej skupine mladých Téma: „Lekcia zovšeobecnenia“ Účel: 1. Opraviť kvantitatívny počet objektov na 5; zručnosti Zoskupujte objekty podľa symbolov (farba, tvar).

Výpis lekcie číslo 2 na FEMP v druhej juniorskej skupine „Miracle tree“ Úlohy programu: Vzdelávacie: 1. Upevniť chápanie geometrických tvarov a schopnosť detí ich spoznať. 2. Pokračujte vo výučbe.

Lekcia FEMP v druhej juniorskej skupine podľa federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

Synopse lekcie FEMP v 2. juniorskej skupine FGOS.

ciele: Ak chcete upevniť vedomosti o geometrických tvaroch, odpovedzte na otázku „koľko?“ „Slovami jedno, veľa, nie jedno.

Pokračujte vo vytváraní schopnosti vytvárať skupinu samostatných objektov a vyberte z nej jeden objekt.

Prípravné práce: Naučte deti venovať pozornosť tvaru objektov pri vykonávaní základných akcií s hračkami a predmetmi v každodennom živote.

Posúdenie jednej alebo viacerých položiek.

Hra „Nájdite v skupine objekt rovnakého tvaru.“

Softvérový obsah.Vzdelávacie úlohy

Pokračujte vo výučbe detí, aby viedli dialóg s učiteľom: vypočúvajte a rozumejú položenej otázke a jasne na ňu odpovedzte;

Konsolidovať a zovšeobecniť vedomosti detí o počte predmetov (jeden, veľa, žiadny,

Posilniť schopnosť rozlíšiť a pomenovať hlavné farby: červená, modrá, žltá, zelená;

Vývojové úlohy:

Rozvíjajte sluchovú a vizuálnu pozornosť, predstavivosť.

Rozvíjať reč, pozorovanie, mentálnu aktivitu - rozširovať a aktivovať slovnú zásobu detí.

Rozvíjajte logické myslenie.

Vzdelávacie úlohy:

Podporte túžbu pracovať;

Podporujte láskavosť a schopnosť reagovať.

Vybavenie a materiály:

Demonštrácia: plyšová hračka Bunny. Veľké a malé kocky. Veľký a malý box

Podklady: Veľké a malé kocky podľa počtu detí. Doštičky, každé na dieťa. Modré krúžky v rozetách pre každé dieťa.

Miesto konania: skupina (na koberci a pri stole)

Priebeh hodiny

1. Úvod do situácie vzdelávacích hier

Predstavenie rozprávkového hrdinu Bunny - Stepashku.

Chlapci, hosť k nám dnes príde, požiadam vás o hádanku a hádáte, kto to je?

Žije v norku - nahlodáva mrkvu

Z líšky az vlka šikovné behy (kto to je)

odpovede detí (zajačik)

To je pravda, toto je zajačik, jeho meno je Stepashka.

2. Hlavná časť.

1. Hra - úloha „Dajte kocky do krabíc“ (na koberci)

pedagóg:

Chlapci, naša Stepashka je smutná. Stepashka, prečo si tak smutná?

Chlapci, hovorí, že má rozptýlené dve škatule na kocky. A naozaj, pozrite sa, koľko kociek je na našom koberci. Pozrime sa na ne: -Vyhľadajte, aké sú veľkosti kociek (väčšie a menšie). Aká je farba kociek?

Farby pre deti (modrá, žltá, červená, zelená)

Bunny žiada dať kocky do škatúľ: veľké kocky vo veľkej škatuľke a malé kocky do malej škatule. Pozrite sa na svoje kocky. Zobraziť veľkú kocku (ukázať) Ukázať malú (ukázať)

Na stole učiteľa sú demonštračné kocky: veľké a malé. Učiteľ je prvý, kto rozložil boxy a sprevádzal akcie rečou.

Pozrite sa na to, čo box? (veľký)

A čo je toto pole? (Malý)

Chlapci, vložím veľkú kocku do veľkej škatule a jednu do malej škatule (deti dokončia úlohy podľa vysvetlenia učiteľa, postupne prídu a kocky umiestnia do škatúľ.)

Pomohli sme Bunnymu: veľké kocky sme vložili do veľkej škatule a malé do malej škatule. Bunny je potešený, usmieva sa.

Telesná výchova;

Jeden dva tri štyri päť. Zajačikovia vyšli na prechádzku.

Zrazu lovec dôjde a strieľa zajačik rovno.

Beer-pav-oh-oh. Môj zajačik uteká!

Deti, pozývame Bunny, aby si s nami zahral pri stole.

2. Úloha hry „jedna a viac“ (pri stoloch)

Dosky sú umiestnené na stole. Každé dieťa má svoju vlastnú bielu tabuľu a škatuľku s letákmi (modré kruhy).

Vychovávateľ: Deti na vašom stole sú biele tabuľky. Aký je tvar (okrúhly). A pred vami sú škatule, čo je v nich (kruhy) Aká je ich farba? (modrá) koľko kruhov? (veľa) A na tanieroch (žiadne.)

Teraz si zoberte hrnček a položte ho na tanier. Koľko kruhov ste mali na tanieri (jeden po druhom) a koľko zostalo v kolónke (veľa). Teraz to urobte tak, že na tanieri je veľa kruhov, ale nie jeden v krabici. Deti plnia úlohu.

Koľko kruhov je v rámčeku? (nikto)

A máte (veľa) na tanieri. Chlapci, pozrite, koľko hrnčekov je v Bunnyho tanieri? (nikto). No tak, každý z vás dá jeden hrnček na svoj tanier.

Vika, koľko kruhov chceš dať (jeden)

Mila, koľko máš? (Jedna)

Jeden, jeden, jeden, pozrite sa. Koľko z vás zhromaždil zajačik (veľa)

Nebolo jedno, ale teraz ich je veľa. Predstavme tento tanier Bunny.

„Ďakujem deťom!“ „Hovorí vám Stepashka.

Tu sú dobrí chlapi, ktorým sme pomohli zhromaždiť veľké a malé kocky pre zajačika a rozmiestniť kruhy (jeden, veľa, nie jeden! Výborne!

Chlapci, viete, ako skoro je sviatok (nový rok)

3. Hra - okrúhly tanec: Zimné slnko vychádza, vidí zajačik.

Kam ideš naboso do kosy na snehu?

vo dvore teraz mráz zamrznúť chvost a nos.

Nebojím sa mrazu, ponáhľam sa do stromu

V materskej škole som bol pozvaný k tancu v inteligentnej sieni!

Deti s učiteľom vedú okrúhly tanec okolo vianočného stromu a hovoria Zaike - Zbohom!


ÚČEL: zovšeobecniť schopnosť detí rozlíšiť a pomenovať vlastnosti objektov - farba, tvar, veľkosť (veľká, stredná, malá, dlhá, krátka, široká, úzka)
ÚLOHY
- tvoriť predstavy o vlastnostiach predmetov: farba, tvar, veľkosť;
- upevniť schopnosť rozlíšiť objekty s kontrastnou veľkosťou pomocou slov „veľký“, „malý“;
-Pokračovať v učení, ako porovnávať dve skupiny objektov pomocou superpozície a aplikácie, naznačiť výsledok porovnania so slovami „rovnako, koľko - koľko“;

LESSONSKÝ PROCES

Chlapci, dnes vás pozývam do Toy Land. Predstavte si, že nás nenavštívili hračky, ale vy a ja sa teraz kúzelne ocitneme v krajine hračiek.
Máte radi hračky? (Áno). A samozrejme máte svoje obľúbené hračky - autá, bábiky, kocky a ďalšie. Vedeli ste, že hračky môžu byť rozrušené, šťastné alebo smutné? Keď deti hádzajú, hádzajú, lámajú hračky, hračky sa rozrušia a plačú, a ak sa o ne postarajú, vrátia ich po hre späť - radujú sa a usmievajú sa.
Poďte ticho do skupiny - do našej Toy Land. Buďte pokojní - nerobte hluk, nekričte, neznepokojujte naše hračky.
(deti vstupujú do skupiny)
Otázka: Chlapci, pozrite sa, aké krásne hračky! Koľko je hračiek? (Lot). Pozrite sa, aká zábavná lopta!
1) Hra „Viac - menej“
Otázka: Poďme si zahrať hru „Viac - menej“ s naším loptičkom. Na koho hodím loptu, odpovie.
- Kto je väčší: slon alebo myš?
- Čo je vyššie: stôl alebo stolička?
- Kto je väčší: sova alebo vrabec?
- Koľko chĺpkov na hlave?
- Koľko hviezd je na oblohe?
- Koľko ihiel má ježko?
- Kto je viac - ťava alebo pes?
- Koľko nosov má človek?
- A slnko na oblohe? ... (jedno)
Výborne. Lopta si s vami užila hranie.
2) Hra „Postavte stôl pre bábiky“
Otázka: Chlapci, pozrite sa, aké inteligentné sú tu bábiky (zobrazuje tri bábiky rôznych veľkostí). Aká je bábika Tanya? (veľký). Aká je bábika Katya? (Malé). A čo Olyina bábika? (stredná výška). Poďme si ich sadnúť a postaviť pre nich stôl. Aké taniere vložíme? Dáme Tanyu - tanier ... (veľký). Katya - tanier ... (malý). Ole - tanier ... (stredná veľkosť). Dajme im pochúťku.
Výborne, bábiky sú veľmi šťastné a ďakujem.
3) Hra „Zlomené taniere“
B. Chlapci, bábiky omylom rozbili svoje taniere: pozrite sa - to sú zvyšky, ktoré sa zobrazujú (ukazuje farebné kruhy rozrezané na 3-4 časti). Čo robiť? Môžeme pomôcť bábikám prilepiť taniere? Poďte ku stolu. Tu, Diano, máš „rozbitý tanier“ a Artyom vyberie tento tanier.
(deti zostavili „taniere“). Aký je tvar? (okrúhly). Aká farba? (červená, modrá, žltá atď.)
Ďakujem veľmi pekne od bábik.
4) Hra „Darčeky pre bábiky“
Otázka: Chlapci, nechodia na návštevu bez darčeka. Tieto krásne mašle (distribuujú mašle) dávajú každej bábike jednu mašľu. Nech sú inteligentní. Pozri, mali všetky bábiky dostatok lukov? Čo viac - luky alebo bábiky? (existuje viac bábik, pretože jedna bábika zostala bez luku). Čo je potrebné urobiť, aby sa bábiky a mašle vyrovnali? (musíte si priniesť ďalší luk). Prineste to, Polina. Teraz existujú rovnaké časti bábik a lukov? Prečo si myslíte, že sú rovnako rozdelené? (pretože každá bábika má jeden luk). Koľko bábik, toľko ... lukov. Koľko lukov, toľko ... bábik. Výborne, teraz sú všetky bábiky s darčekmi.
5) Hra „Kratšia, dlhšia“
Chlapci, bábiky vám chcú dať tieto pásky. Pozrite, všetky stuhy majú rôznu dĺžku - niektoré sú kratšie, iné dlhšie.
Zarovnajte jeden koniec stužiek a uvidíme, ktorá stužka je dlhšia.
Aká je najdlhšia páska? (Červená). Aká je najkratšia páska? (zelená). To je pravda, dobre urobené ...
6) Hra „Počúvajte hudbu“ (dynamická pauza)
Q. Chlapci, poďme si s týmito stužkami hrať zaujímavú tanečnú hru. Počas prehrávania hudby môžete tancovať a pohybovať sa. Keď sa hudba zastaví, musíte sa zastaviť a hýbať sa, až kým sa hudba znova nezačne prehrávať. Buďte pozorní, počúvajte hudbu (hrajú deti). Výborne ste boli pozorný.
7) Psycho-gymnastika „Veselé a smutné“
Q: Bavili ste sa? Bábiky môžu byť tiež zábavné alebo smutné. Pozrite sa na tieto obrázky. Ak deti nehádzajú bábiky, neurazte sa - sú zábavné. Ukážte, ako sa smiešna bábika usmieva (deti napodobňujú vtipnú bábiku). Čo keď je bábika smutná? (deti zobrazujú smutnú bábiku).
8) Hra „Dom pre zajačikov“
Q. Chlapci, pozri, zajačik k nám prišiel. Aký smutný je.
- Bunny, čo sa stalo?
- Líška vyhnala mojich zajačikov z ich domovov. Tam je, schováva sa pod stromom. Teraz už nemajú kam žiť.
-Čo robíte? (musíte postaviť domy pre zajačikov)
-Hare, chlapi vám pomôžu. Choď, Rita, Alena, Aida.
Aké čísla budete brať na stavbu domov? (vezmite štvorec). Potrebuje dom strechu? Ktorú postavu si zoberieš? (trojuholník). Budú mať okná? Aké tvary budete mať? (kruh, štvorec a trojuholník).
(deti položili domy na koberec).
Aké krásne domy sa ukázali. Poďte ďalej, zajačikovia, nebojte sa (zajačikovia skrývajú domy).
Bunny: vďaka chlapci. Už ste veľmi pomohli mojim priateľom.
B. Zbohom, zajačik. Poďte k nám znova.
9) Hra „Ice Tracks“
V. Bunny cval a kto to je? Pozri, existujú dve ľadové chodníky. Rozhodli sme sa na nich jazdiť ... veverička a pes. Na ktorej trati sa veverička jazdí? (na úzkom). Ktorú stopu pes jazdí? (Široký). Danil, preskoč úzku cestu. Výborne! Rita, pokús sa prekonať širokú cestu. Výborne! Hračky sa tiež rozhodli skočiť. Výborne!
10) Gymnastika prstov
Otázka: Naše hračkárske zvieratá nespia v zime, ale niektoré lesné zvieratá spia v zime. Poďme si zahrať hru „Kto spí v zime“.
Ježek, medveď, jazvec, mýval
Každý rok spia v zime.
Vlk, zajac, rys, líška
A v zime ju nájdete v lese.
Výborne, dobre ste hrali prstami

B. Chlapci. kde sme dnes boli? (v Toylande).
- Čo sme urobili? (hral, \u200b\u200btancoval, pomáhal bábikám lepiť taniere, staval domy pre zajačikov, kreslil vtipné bábiky atď.)
- Čo sa ti najviac páčilo?
Skutočne sa mi páčil spôsob, akým si hral.
(„Príde“ bábika - poštár s listom)
Chlapci, pozri - toto je Christina pošťanská bábika. Priniesla ti list z hračiek. Počuješ, čo ti píšu hračky?
(prečíta list)
„Na svete je toľko hračiek,
A všetci, samozrejme, láska
Všetky deti na svete.
Musíš sa hrať
Bavte sa, spoznajte priateľov
A opatrujte každú hračku!
Milujte nás deti
Oceniť, uložiť.
Radi s vami hrajeme,
Ale nemilujeme
Keď sa zašpiníme, uhryzneme,
Hádzajú, trhajú a lámajú sa.
Postaraj sa o nás, deti! “

Chlapci, milujete svoje hračky? Urazili ste ich?
Všetkým dobrým a láskavým deťom boli zaslané darčeky hračiek - jedná sa o balíček s darčekmi (vytiahne elegantnú krabicu). Rozlúčte sa s hosťami a uvidíte, čo je v tejto fantazijnej krabici.


ciele:

  1. Ak chcete upevniť vedomosti o geometrických tvaroch, odpovedzte na otázku „koľko? „Slovami jedna, veľa, nie jedna.
  2. Posilnite pojmy „veľké“, „malé“ a porovnajte a vyberte veľkosť objektov.
  3. Rozvíjajte orientáciu v priestore a na seba.

Vzdelávacie úlohy

  • naďalej učia deti počúvať a porozumieť otázke a jasne na ňu odpovedať;
  • upevniť a zovšeobecniť vedomosti detí o počte predmetov (jeden, veľa, žiadny), o veľkosti predmetov (veľký-malý);
  • upevniť schopnosť rozlíšiť a pomenovať hlavné farby: červená, modrá, žltá, zelená.

Vývojové úlohy:

  1. Rozvíjajte sluchovú a vizuálnu pozornosť, predstavivosť.
  2. Rozvíjajte reč, pozorovanie. Rozširujte a revitalizujte slovnú zásobu detí.

Vzdelávacie úlohy:

Podporujte láskavosť a schopnosť reagovať.

Vybavenie a materiály:

Výbava: Plyšová hračka Myš z rozprávky S. Marshaka. Veľké a malé kartónové rámy v tvare zámku a sady vložiek - viacfarebné kľúče. Veľké a malé viacfarebné kruhy. Dve bábiky, oblečenie - rôzne veľkosti.

Priebeh hodiny

1. Úvod do hernej situácie

Predstavenie rozprávkového hrdinu šikovnej myši z rozprávky Marshaka „Príbeh múdrej myši“

Chlapci, hosť k nám dnes príde, požiadam vás o hádanku a hádáte, kto to je?

Malá postava
Dlhý chvost
Zbiera omrvinky
Schováva sa pred mačkou.

Myš hovorí, že prišiel k deťom, pretože vie: sú rovnako chytrí ako on.

2. Hlavná časť.

Didaktická hra „Zdvihnite kľúč k zámku (na koberci)

pedagóg:

Chlapci, naša malá myš je smutná. Myš, prečo si tak smutná?

Chlapci, hovorí, že stratil kľúč k magickým dverám. Musí ho nájsť, vyzdvihnúť. Zoberme si ich: - Egor, ktoré kľúče sú najväčšie (väčšie a menšie) a ktoré zámky? Aké farby sú kľúče?

Farby pre deti (modrá, žltá, červená, zelená)

Vidíte, aký je to hrad? (Veľký)

A čo je tento hrad? (Malý)

Chlapci, aké sú kľúče? (malé, rovnaké, veľa),

Našli ste veľké kľúče?

To je pravda, ani jediný veľký kľúč

Červený kľúč, ktorý zámok si sa zmestil a zelený?

Pomohli sme myši otvoriť dvere: malý červený kľúč sa priblížil k veľkému zámku a malý kľúč sa tiež priblížil k malému zámku. Klávesy sú rovnaké. Myš je potešená, usmieva sa.

Prst hra "Prst-chlapec"

Chlapci, Little Mouse hovorí, že v jeho rozprávke sa dokonca aj prsty na rukách detí stávajú kúzlami a ponúka si hrať si s prstami:

Finger boy, kde si bol?

S týmto bratom som išiel do lesa,

Varil som kapustnú polievku s týmto bratom,

Jedol som kašu s týmto bratom,

S týmto bratom som spieval piesne. (palec ruky je striedavo spojený s ostatnými v súlade s textom) 2-3 krát.

Lekcia hry „Dve bábiky“

Chlapci nás prišli navštíviť, prišli bábiky Dasha a Masha. Počuli, že deti pomohli myši otvoriť zámky. Tiež sa od nich vyžaduje, aby im pomohli vybrať správnu veľkosť srsti. Môžeme vám pomôcť, chlapci?

Správne, chlapci, bábika Dasha je vyššia ako bábika Masha. Takže pre Dashu by malo byť oblečenie veľké a pre Mashu malé.

Čo je Dashovo oblečenie? A Masha?

Chlapci, navrhujem, aby ste pre myš urobili darček - koberec. Vyberte malé krúžky rôznych farieb a rozložte ich na veľký kruh.

Aké kruhy a akú farbu si vybral Sonya a Valeria, Alice?

Aká farba je náš veľký kruh Rodion? Koľko veľkých kruhov máme?

Koľko malých kruhov Elisha máme?

Koľko malých kruhov sme opustili?

To je pravda, nie jediný.

Chlapci, myš nás vyzýva, aby sme hrali hru „Run to me“. Myš chce vidieť, ako pozorný a stojíte na rôznych miestach. Mali by ste vidieť, kde stojí myš, bežať tam.

Páčilo sa vám hrať s myšou?

Chlapci, povedzme zbohom myši.

Aká hra sa páčila Matvey, Sonya?

Tiež sa mi páčilo, ako ste pomohli myši.

ciele:

  • upevniť vedomosti o geometrických tvaroch, odpovedať na otázku „koľko?“ „slovami jedno, veľa, nie jedno;
  • naďalej rozvíjať schopnosť skladaniaskupina zo samostatných položiek a vyberte z nich jednu položku.

úlohy:

Vzdelávacie úlohy:

  • naďalej učiť deti viesť dialógvzdelávateľ : počúvajte a pochopte položenú otázku a jasne na ňu odpovedajte;
  • upevniť a zovšeobecniť vedomosti detí o počte predmetov (jeden, veľa, žiadny;
  • upevniť schopnosť rozlišovať a pomenovať hlavnéfarby : červená, modrá, žltá, zelená.

Vývojové úlohy:

  • rozvíjať sluchovú a vizuálnu pozornosť, predstavivosť;
  • rozvíjať reč, pozorovanie, mentálnu aktivitu;
  • rozširovať a revitalizovať slovnú zásobu detí;
  • rozvíjať logické myslenie.

Vzdelávacie úlohy:

  • - rozvíjať priateľské vzťahy medzi deťmi, túžbu potešiť starších s ich výsledkami, podporovať záujem o matematiku,podporovať túžbu pracovať;
  • - podporovať rozvoj pozornosti, pamäti, logického myslenia.

Forma hodiny: vzdelávacie a hra.

doba trvania:15 minút

Účastníci: Druhýmladšia skupina.

Vybavenie a materiály:

ukážka:plyšová hračka Bunny, veľké a malé kocky, veľká a malá krabička

podklady: veľké a malé kocky podľa počtu detí, taniere, jeden kus na dieťa, modré krúžky v rozetách pre každé dieťa.

Prípravné práce:Naučte deti venovať pozornosť tvaru objektov pri vykonávaní základných akcií s hračkami a predmetmi v každodennom živote. Posúdenie jednej alebo viacerých položiek. Nájsť vskupina objekt rovnakého tvaru. “

Metódy a techniky:

Ústne: rozhovor, prieskum.

Hra: prekvapenie okamih, hrať sa s postavami.

Vizuálna: pomocou plyšová hračka Bunny, kocky, škatule atď.

miesto:skupina (na koberci a pri stole).

Štruktúra hodiny:

Hra - úloha „Dajte kocky do krabíc“(na koberci)

Telesná výchova

Herná úloha „Jeden a veľa“ (pri stoloch)

Priebeh hodiny:

1. Úvod do situácie vzdelávacích hier

pedagóg: Ahoj! Chlapci, hosť k nám dnes príde, požiadam vás o hádanku a hádáte, kto to je?

  1. Guľa z chmýří
    Dlhé ucho.
    Skočí skokom
    Miluje mrkvu ...

Kto je to?

Deti: Bunny.

pedagóg: To je pravda, toto je zajačik, jeho meno je Stepashka.

2. Hlavná časť.

1. Hra - úloha „Dajte kocky do krabíc“ (na koberci)

pedagóg: Chlapci, niečo, naša Stepashka je smutná. Prečo si myslíš?

Chlapci, hovorí, že má rozptýlené dve škatule na kocky. A naozaj, pozrite sa, koľko kociek je na našom koberci. Poďme si ichzvážiť.

Deti, ktoré kocky sú najväčšie?

deti: Väčšie a malé.

pedagóg: Aká farba sú kocky?

Deti: S modrá, žltá, červená, zelená.

pedagóg: Bunny žiada usporiadať kocky dovnútraboxy : veľké kocky vo veľkej škatuľke a malé kocky v malej škatuľke, pomôžme Bunny. Pozrite sa na svoje kocky. Ukážte veľkú kocku(ukážky pre deti).Zobraziť malé(šou)

Na stole učiteľa sú ukážkykocky : veľký a malý. Učiteľ je prvý, kto rozložil boxy a sprevádzal akcie rečou.

pedagóg: Pozrite sa na to, čo box?

Deti: Skvelé.

pedagóg: A čo je toto pole?

Deti: malé.

pedagóg: Chlapci, dám veľkú kocku do veľkej skrinky a tú malú do malej skrinky (deti plnia úlohy po vysvetlení učiteľa, postupne prichádzajú a kocky ukladajú do krabíc).

pedagóg: Pomohli sme Bunny: veľké kocky boli vložené do veľkej škatule a malé kocky do malej škatule. Bunny je potešený, usmieva sa.

2. Telesná výchova

pedagóg:

Malý sivý zajac sedí
A krúti sa mu do uší.
Takto sa to páči
A krúti sa mu do uší.
Bunny sedí chladne
Musíte zohriať labky.
Takto sa to páči.
Musíte zohriať labky.
Bunny unavený spaním
Musíte jazdiť na zajačikovi.
Takto sa to páči
Musíte jazdiť na zajačikovi.

pedagóg: Deti, pozývame Bunny, aby si s nami zahral pri stole.

3. Úloha hry „Jeden a veľa“ (pri tabuľkách)

Dosky sú umiestnené na stole. Každé dieťa má svoju vlastnú bielu tabuľu a škatuľku s letákmi (modré kruhy).

pedagóg: Deti na stole biely tanier. Aký je to tvar?

Deti: okrúhle.

pedagóg: Predtým, ako začiarknete políčko, čo je v nich?

Deti: Kruhy.

pedagóg: Aká je to farba?

Deti: modrá.

pedagóg: Koľko kruhov?

Deti: Veľa.

Vychovávateľ: A na tanieroch?

Deti: Žiadne.

pedagóg: Teraz si zoberiete jeden hrnček a položíte ho na tanier. Koľko kruhov máte na tanieri?

Deti: Jeden po druhom.

pedagóg: Koľko zostáva v kolónke?

Deti: Veľa.

pedagóg: Teraz to urobte tak, že na tanieri je veľa kruhov, ale nie jeden v krabici. (Úlohu dokončia deti).

pedagóg: Koľko kruhov je v rámčeku?

Deti: Žiadne.

pedagóg: A na tanieri?

Deti: Veľa.

pedagóg: Chlapci, pozri, koľko kruhov má Bunny v tanieri?

Deti: Žiadne.

pedagóg: No tak, každý z vás dá jeden hrnček na svoj tanier.

pedagóg: Vika, koľko kruhov chceš dať?

Vika: Jeden.

pedagóg: Misha, koľko máš?

Milan: Jeden.

pedagóg: Jeden, jeden, jeden, pozrite sa. Koľko z vás nazbieral Bunny?

Deti: Veľa.

pedagóg: Nebolo jedno, ale teraz ich je veľa. Dajte tento tanier zajačikovi. „Ďakujem deťom!“ „Hovorí vám Stepashka.

To sme skvelí chlapci! Pomohli zbierať veľké a malé kocky pre Zaychika a usporiadali kruhy (jeden, veľa, nie jeden). Výborne!

3. Výsledok

Deti sa rozlúčili s zajačikom Stepashkou a postavili sa blízko učiteľa (alebo môžete pozvať svoje deti na svoje miesta pri stole).

pedagóg: Chlapci, kto nás navštívil?

deti: Bunny Stepashka.

pedagóg: - Chceli ste pomôcť Stepashke? (odpovede detí)

pedagóg: "Ako ste mu pomohli?" (odpovede detí)

Vychovávateľ: Výborne!

Bibliografia:

1. Amonashvili Sh.A. Do školy - od šiestich rokov. - M., 2002.

2. Anikeeva Pozn Vzdelávanie hrou. - M., 1987.

3. Belkin A.S. Základy pedagogiky súvisiacej s vekom: Učebnica pre študentov vyšších ročníkov. PED. vzdelávacie inštitúcie. - M .: Vydavateľstvo. centrum "Akadémia", 2005.

4. Sudy E.A. Herná súťaž „Ak spolu, ak spolu“ // Základná škola, 1999, №1.

5. Vygotsky L.S. Pedagogická psychológia. - M., 1991.

6. Karpova E.V. Didaktické hry v počiatočnom období štúdia. - Yaroslavl, 1997.

7. Kovalenko V.G. Didaktické hry v hodinách matematiky. - M., 2000

8. Matematika od troch po sedem / Vzdelávacia metadická príručka pre učiteľov materských škôl. - M., 2001.

9. Novoselova S.L. Hra pre predškolákov. - M., 1999.

10. Pantina NS Počiatočné prvky mentálnych štruktúr v ranom detstve. Otázky psychológie, č. 3, 1993.

11. Perova M.N. Didaktické hry a cvičenia z matematiky. - M., 1996.

12. Popova V.I. Hra vám pomôže naučiť sa. // Základná škola, 1997, č. 5.

13. Radugin A.A. Psychológia a pedagogika - Moskva, 2000

Sorokina A.I Didaktické hry v materských školách. - M., 2003.

14. Sukhomlinsky V.A. O vzdelávaní. - M., 1985.

15. Tikhomorova LF Rozvoj logického myslenia u detí. - SP., 2004.

16. Chilinrova L.A., Spiridonova B.V. Hrať sa učíme matematiku. - M., 2005.

17. Shchedrovitsky G.P. Metodické poznámky o pedagogickom výskume hry. // Psychológia a pedagogika hry predškolákov. Editoval Zaporozhets - M., 2003