Přehled pracovních úkolů ve střední skupině. Shrnutí lekce pracovní výchovy ve střední skupině mateřské školy. Programové cíle a cíle

Plánování a organizace různých druhů pracovních činností předškolních dětí.

Samoobsluha.

(střední skupina)

CÍL: Rozvinout u dětí základní dovednosti čistoty a sebeobsluhy.

CÍLE: Hravou formou si rozšířit a upevnit znalosti o předmětech v bezprostředním okolí (znát název nábytku a oblečení). Ukažte dětem postup při oblékání a svlékání. S malou pomocí dospělého rozvinout schopnost svlékat oblečení a boty; úhledně umístěte odebrané položky v určitém pořadí. Vyvolat v dětech emocionální reakci na to, co se děje, touhu zúčastnit se představení.
Vybavení: postýlka, kočárek pro panenky, skříň; Panenka Máša, oblečení pro panenku Máša.

Metody: představení herní postavy, demonstrace, povzbuzování, motivace, výtvarný projev, hra.

Průběh lekce:

V.: Děti, pojďme do koutku pro panenky. Podívejme se, co naše hračky dělají.
Děti chodí kolem a prohlížejí si hračky.
Q: Kluci, kdo spí v naší postýlce? (odpovědi dětí)
V.: Toto je dívka Máša. Podívejte, děti, slunce se dávno probudilo, ale Máša ještě spí. Pojďme ji probudit. Řekněme všichni společně: "Mašo, probuď se, Mášo, vstávej!"
Děti probudí Mášu. Máša se probudí a otevře oči.
Máša: Nedá se nic dělat – musíme vstát, musíme si obléknout ponožky.
V.: Máša se rozhlédla - ale nebyly tam ponožky!
Máša: Kde, kde mám ponožky? Prohledám každý kout. Nejsou na židli a pod židlí, ani na posteli, ani pod postelí...
V.: Ty jsi, Mášo, zmatená! Ztratil jsem ponožky! Pokud potřebujete věci odložit, nebudete je muset hledat. Kluci, pomozme Mashe najít její ponožky.
V.: Podívej, Mášo, tam jsou v kočárku pro panenky!

Máša: Obléknu si ponožky a pak boty.
V.: Máša se podívala pod postel, a tam byla jen jedna bota a žádná jiná tam nebyla! Máša začala hledat botu.
Máša: Ne pod postelí, ne na posteli, ne za skříní, ne pod skříní….

V.: Ty jsi, Mášo, zmatená! Teď jsem ztratil botu! Hledáš, hledáš, nenajdeš, nenajdeš, tak půjdeš. Pokud potřebujete věci odložit, nebudete je muset hledat. Děti, můžeme pomoci Máše najít botu?
Děti s paní učitelkou hledají botu.
V.: Podívej, Mášo, na stole máš botu. Máša si obouvá boty a říká: Obuju si boty, pak šaty a půjdu na procházku.
V.: A šaty taky nikde!
Masha: Co si mám vzít na procházku? Ztracené šaty! A není to na židli a není to pod židlí... Jsou to dobré šaty, kam se dávají?
V.: Ale pak Máša viděla své šaty.
Máša: Dobré šaty byly opuštěny na polici!
V.: No ty Mášo máš zmatek! Je možné takhle rozházet své věci? Naše děti se umí samy svléknout a úhledně si odložit věci. Opravdu, chlapi? Ukážeme Máše, jak se svléknout a odložit šaty, aby je později nemusela hledat?
Děti společně s učitelkou jdou k židlím a začínají se svlékat. Máša je umístěna na židli.
V.: Sedni si, Mášo, a uč se od našich dětí. Děti, co byste měli sundat jako první?
Odpovědi dětí.
V.: Přesně tak, nejdřív si sundáme pantofle a sandály.
Děti fotí, v případě potřeby pomáhá učitel.
V.: Teď si sundáme ponožky. Musíte je otočit pravou stranou ven.
Děti to dělají, učitel pomáhá.
Q: Kam dáme ponožky? Správné pro pantofle nebo sandály. Výborně! Kam dáme pantofle a sandály? Přímo pod vysokou židli. Teď děti, sundejte si šortky a sukně. Výborně, kluci. Kam byste měli pověsit oblečení? Přímo na zadní straně židle. Teď pomůžu dětem sundat trička. Kam je pověsíte? Přesně tak, také na opěradlo židle. Výborně chlapci! Rychle se svlékli a pečlivě odložili všechno oblečení. Podívej, Mášo, jaký máme pořádek!
Máša: Ano, kluci si sundali všechno oblečení. Nebudou muset hledat ponožky a pantofle. Všechny věci jsou na svých místech. Nyní také pečlivě odložím oblečení. Děkuji, že jste mě naučili.
V.: A doufáme, že Máša už nebude zmatená. No, vy a já se ještě musíme umýt před spaním.

Hraje se samomasážní hra:

Umyjte si uši mýdlem
Umyjte si nohy mýdlem
My jsme ten náš umyli mýdlem
Dlaně, dlaně.

Pracovali jsme celý den
Pracovali jsme celý den
Naši jsou velmi unavení
Dlaně, dlaně.

Dlaně se položí
Uvolni se trochu
Tak to je hezké

Dlaně, dlaně!

Teď se rozloučíme s Mášou a půjdeme do ložnice spát.

SHRNUTÍ LEKCE O PRÁCI V DOMÁCNOSTI V SEKUNDÁRNÍ SKUPINĚ.

SHRNUTÍ KOLEKTIVNÍCH PRACÍ ÚKLID HRACÍCH KOUTŮ VE STŘEDNÍ SKUPINĚ „Pracovní lekce pro Lenivitsu“

Cílová:
Vyčistěte hrací plochy.
Obsah programu: Pokračovat ve školení dětí ve správném používání úklidových pomůcek (utěrky na utírání prachu), utírání prachu; pěstovat zájem o práci a chuť pracovat; rozvíjet základní pracovní dovednosti.
Přípravné práce: Pozorování práce asistenta pedagoga, povídání o potřebě práce pro obecné blaho. Čtení beletrie „Fedorinův smutek“, sledování karikatury „Moroz Ivanovič“.
Školení učitelů:Četba metodické literatury, plánování sledu prací.
Zařízení: Inventář: zástěry dle počtu dětí, hadry 30x30 cm, 2 umyvadla s teplou vodou.
Trávení času: odpoledne.
Způsob sjednocování dětí: práce je poblíž.
Organizace dětí: moment překvapení.
Metodické techniky: moment překvapení, show, rada.

Pokrok v kolektivní práci

Zánět: Kluci, pojďte ke mně.
Děti přistupují k učiteli. Ozve se zaklepání na dveře. Vstupují dvě dívky (pod.gr.) oblečené v ruských letních šatech.

1 dívka: Ahoj lidi!
Děti: Ahoj!
1. dívka: Jsme dívky z pohádky „Moroz Ivanovič“. Jmenuji se Needlewoman a toto je moje sestra – Lenost. Brzy se blíží narozeniny naší maminky a my chceme maminku potěšit - aby byla bouda čistá. Ale moje malá sestra neví, jak otřít prach z polic ve skříni nebo otřít prach z hraček. Pomůžete nám, naučíte Lenochoda?
Děti: Ano, pomůžeme.
Napichovačka: Chlapi, víte, jak setřít prach?
Děti: Ano, můžeme.
Napichovačka: Co potřebujete k setření prachu?
Děti: Voda a hadry.
Zánět: Přesně tak, chlapi! Tohle všechno máme. A vodu a hadry a zástěry. A nyní děti naučí Lenivitsu utírat prach na poličkách, otřít hračky a vrátit je na své místo. Ano kluci?
Děti: Ano, naučíme vás.
Vocal: Kluci, teď se rozdělíme na dvě skupiny. Oblečeme si zástěry, vyhrneme si rukávy, abychom si nenamočili oblečení, a vezmeme si hadry. Jedna skupina bude utírat gumové hračky s Napichovačkou a druhá skupina naučí Lenocha utírat prach na policích.
Needlewoman: A Lenivitsa a já pomůžeme chlapům obléknout si zástěry.
Vokál: Kluci, co byste měli dělat, abyste zabránili kapání vody z hadru na podlahu?
Děti: Pevně ​​hadřík vyždímejte.
Rec.: Správně.
Učitelka rozdělí děti do dvou skupin. Děti si s pomocí Napichovačky a Lenochoda obléknou zástěry a začnou pracovat.
Při práci dětí učitelka pomáhá dětem v nouzi radou, připomene jim nutnost ukládat hračky na jejich místo a na osobním příkladu ukazuje, jak hadřík pevně vyždímat. Děti svou práci dokončí.
Vocal: Výborně, kluci! Vše jsme zvládli.
Napichovačka: Ano! Udělali jsme to všechno! Udělali jsme všechno! A moje malá sestra Lenivitsa se naučila utírat prach.
Lenivitsa: Ano, kluci mě to naučili. Moc jim děkuji. Nyní tuto práci zvládám sám. Můžu dělat cokoliv. Sbohem, chlapi.
Děti: Ahoj.
Vocal: Podívejte se, kluci, jak jste skvělí. Každý trochu pracoval a společně jste dali věci do pořádku v našem hracím koutku. Jak říká ruské přísloví: "Být spolu není těžké, ale i když jste od sebe." Podívejte se, jak čisté a krásné se naše místo stalo. Všechny hračky se na nás usmívají. Všichni jste se snažili, spolupracovali, pomáhali si, dělali všechno správně.
Výborně všem!
A nyní, jak praví ruské lidové přísloví: „Pokud jsi to udělal, choď směle.
Nyní můžete hrát nebo kreslit.
A obsluha mi pomůže dát všechny hadry do umyvadla a zástěry do krabice.

"Prát oblečení pro panenky."

Cílová:.naučte se spolupracovat v určitém pořadí:

Naučte děti třídit prádlo na barevné a bílé;

Naučte se prádlo důkladně mydlit a třít mezi rukama;

Naučte se důkladně opláchnout, vyždímat, narovnat a pověsit na lano.

Rozvíjet dovednosti v práci s vodou (praní prádla)

Kultivujte přesnost a vzájemnou pomoc.

Zařízení: utěrka, umyvadla, kbelíky, misky na mýdlo s mýdlem, provaz, hadry, zástěry, kolíčky na prádlo.

Pracovní postup:

1. Úvodní část:

Kluci, chci vám říct hádanky.

Pokud máš navoskované ruce,

Pokud máte na nose skvrny,

Kdo je tedy náš první přítel?

Odstraní nečistoty z vašeho obličeje a rukou?

Bez čeho maminka nemůže žít

Žádné vaření, žádné mytí,

Bez kterého řekneme přímo

Měl by člověk zemřít?

Aby déšť spadl z nebe,

Aby klasy chleba narostly,

Aby lodě pluly -

Nemůžeme žít bez... (vody)

Vyklouznout jako živá bytost.

Ale ven ho nepustím.

Pěny s bílou pěnou

a nebuď líný při mytí (mýdlo)

Jdou pro vodu -

Zpívají zvučné písně,

A jdou zpět -

Slzy tečou proudem. (kbelíky)

Tady jsou zubatí darebáci.

Šikovně se chopili prádla.

Pevně ​​drží, nekouše.

Ale oni mě nepustí.

Co to je, hádejte

Uhodl jsi to. Odpovědět! (kolíčky na prádlo)

2. Hlavní část:

Vyřešili jste všechny hádanky. Dívej se. A tady jsou (ukazují vybavení).

Je zde i mnoho dalších věcí (olej, umyvadla, hadry, zástěry, naběračka, koš na prádlo).

Kdy si myslíte, že lidé mohou potřebovat všechny tyto položky, k čemu jsou? (Vymazat)

Ano, chci vám nabídnout vyprání oblečení vaší panenky.

Abychom si zapamatovali, jak se to dělá, podívejme se na schémata, která jsem připravil... musíte jít a seřadit obrázky v pořadí, ve kterém budeme pracovat (děti zobrazí nebo rozloží obrázky v určitém pořadí.) .



Dnes mi pomůže... Jmenuji 6 lidí. Rozděluji povinnosti. (2. sundejte z panenek prádlo, dejte ho dětem, převlékněte panenky do čistého oblečení; 2. vyperte prádlo, oddělte barevné od bílého; 2., vymáchejte ho a čisté prádlo zavěste dohromady) . Nejprve si ale musíme připravit pracovní plochu a připravit se na praní.

Rozetřeme utěrku. Proč? (aby nedošlo k namočení stolů). Položíme umyvadla, nalijeme vodu, oblékneme si zástěry. Nyní je vše připraveno.

Dnes jsme s klukama

Šli jsme si vyprat prádlo.

Ta hromada prádla

budeme třídit.

Pro nás barva spolu s bílou,

No, nejde to umýt,

Barevné spodní prádlo totiž může

Prolévá hodně.

Děti třídí prádlo.

Toto je červené koryto

Budeme ho potřebovat na mytí.

Ale umyvadlo je modré -

Naplňte ji vodou.

Nalijte vodu z kbelíků do umyvadel.

"Připraven na práci. Více akce – méně slov! - Dávám návod, jak je výhodnější stát v blízkosti umyvadel, aby se navzájem nerušily. Požádám děti, aby řekly a ukázaly techniky ručního mytí (předmět namočit, namydlit, otřít, opláchnout mýdlo, vyždímat).

Snažíme se spolupracovat a držet krok. "Udělal jsem to sám, pomozte někomu jinému." Dbám na to, aby vyprané prádlo bylo složeno odděleně od prádla barevného.

Mýdlo ve vodě pění

Nejsme zvyklí být líní,

Podívej, chlapče,

Hora čistého prádla.

Myli jsme se spolu. Vše jsme dokončili společně. Nikdo nezůstal pozadu. co budeme dělat dál? (vymáchejte prádlo). Proč? (smýt mýdlo). Připomínám, že s mácháním je potřeba začít i u bílého prádla. Ukážu vám, jak opláchnout. Co byste měli dělat s vymáchaným prádlem? Přesně tak, narovnejte, zatřeste a zavěste na lano.

Pojďme se nyní pustit do práce společně

Musíme vyvěsit prádlo.

Pracovali jsme, byli jsme unavení.

Už jsme se stali velkými.

Všichni věší prádlo.

Vždy se budeme prát

pomoci našim matkám.

Práci jsme splnili

a pojďme se dobrovolně projít.

Děti tvrdě pracovaly

Je čas vysušit slunce.

Oh, ano, hostesky, oh, dobře.

Všichni trochu pracovali, ale společně odvedli skvělou práci. Celá linka je pokryta prádlem. Naše prádlo je nyní čisté a svěží. Panenky budou mít čisté oblečení, které je nahradí. Řekněte mi, co je třeba udělat, když je prádlo suché? (sejmout z provazu, složit, vyžehlit, dát do skříně.

"Obchod před potěšením!".

Část: Závěrečná

Pojďme si zahrát hru "Hádej, co budeme dělat"

Děti s učitelem chodí v kruhu a říkají:

Budeme s vámi spolupracovat,

Nezapomeňme na pořadí.

Nezívej, udělej to.

A opakujte po mně.

Na konci slov se všichni zastaví. Učitel ukazuje nějaký pohyb. (pere, žehlí, vyždímá, třepe. Visí, děti opakují, hádejte akci, pojmenujte ji.

Příloha č. 5

Ukázka shrnutí organizace povinností

Úkoly pro rozvoj pracovní činnosti:

Naučte děti samostatně vykonávat povinnosti obsluhy jídelny: uspořádat chlebové koše, talíře, umístit držáky na ubrousky, rozložit příbory. Představte techniku ​​skládání ubrusu.

Vytvořte si odpovědný postoj k úkolu (schopnost a touha dokončit úkol, touha udělat ho dobře)

Cíle mravní výchovy:

Rozvíjet touhu dítěte přinášet svou prací radost ostatním dětem a pomáhat kamarádovi.

Metody a techniky:

Schvalování, ukazování, povzbuzování, připomenutí, kontrola, hodnocení.

Zařízení:

Zástěry, čepice, květiny, ubrousky, ubrusy.

Přípravné práce:

Identifikujte lidi ve službě (obrázky v rohu lidí ve službě)

Pokrok ve službě:

Pseudonym Činnost učitele Dětské aktivity
I Organizační Diskuse o problémech při rozdělování práce - Přijdou ke mně důstojníci, přinesou oběd a prostíráme stůl. -Maxime, u kterého stolu budeš mít službu? -Jsi Kosťa, Natašo? Než začnete být ve službě, nezapomeňte si obléct zástěry. Nasadili si zástěry a čepice.
II.Základní pokyny pro řízení pracovního procesu dětí Dbá na rychlost a kvalitu práce. Schvaluje kreativní nápady dětí: - Pojďme se zamyslet nad tím, čím dnes potěšíme děti? Pokud nastanou nějaké potíže, učitel nebo mladší učitel vyzve: „Položme květiny nebo položme nové ubrusy.“ Vysvětluje, že práce obsluhy je velmi potřebná, soudruzi to dělají vždy, starají se o sebe atd. - Správně, Natasha nejprve přitáhla všechny židle ke stolu. Nyní bude pohodlnější chodit kolem stolu. - Nosíme dva talíře. - Jak Kosťa pečlivě rozkládá lžíce, bere jednu po druhé a pokládá ji na pravou stranu. -Zkontrolovat, zda je vše na svém místě? -Výborně kluci, děkuji. Chlapi, podívejte se, jak pohodlněji složit ubrus, pomozte mi, Kosťo. Musíte to vzít za konce, přeložit na stůl napůl a pak znovu napůl a teprve potom přeložit podélně. Nyní to zkuste sami. Všem se dařilo. Odpovědi dětí uspořádejte chlebové koše, hluboké talíře, umístěte držáky na ubrousky, rozložte příbory. -Všechno! -Ano! Po jídle sklidí ze stolu chléb a ubrousky, zametou ze stolu drobky a složí ubrusy.
III Závěrečná diskuse k výsledkům práce -Výborně, kluci, dnes jste byli všichni skuteční zaměstnanci, starali jste se o všechny! -Kostya, všechno si pamatoval sám, nic nezapomněl. -Maxime, pracoval stejně pečlivě a pilně jako chůva. - A jak bude maminka potěšena, když se dozví, že Nataša měla dnes službu jako dospělá. Zde asistent roste. Odstraňte zástěry a čepice.

Ministerstvo školství a vědy Republiky Kazachstán.

Východní-Kazachstánská státní humanitární vysoká škola.

Kolektivní práce ve střední skupině.

Téma: „Jak jsme učili Fjodora pracovat“

Provedeno: Vasiljeva Regina Vjačeslavovna

Kontroloval: Učitel : Shpekbaeva D.T.

Dostěnová K.A.

Metodik: Litvínová E.I.

Usť-Kamenogorsk

rok 2014.

Vzdělávací oblast:poznávání, komunikace.

Kapitola: kolektivní práce.

Kombinační metoda:všeobecná práce.

Umístění:skupina

Předmět: „Jak jsme učili Fjodora pracovat“

Cílová: utváření pozitivního vztahu k práci a jejím výsledkům.

úkoly:

1. Naučte děti podílet se na organizované práci skupiny vrstevníků, korelovat jejich aktivity s prací ostatních a chápat, že práce podskupiny, ve které pracujete, je součástí společné věci týmu.

2. Zlepšit pracovní dovednosti a schopnosti v pracovním procesu, zlepšit schopnost plánovat své činnosti, rozdělovat si mezi sebou povinnosti, hodnotit práci své skupiny i týmu jako celku.

3. Posílit schopnost správně používat materiály a pracovní pomůcky při dodržení bezpečnostních opatření.

4. Vytvořit přesvědčení o společenském významu a nezbytnosti domácích prací.

5. Pěstujte v pracovním procesu přátelské vztahy, chuť pomáhat, kladný vztah k práci vlastní i k práci svých vrstevníků.

Metody a techniky: konverzace, problematické otázky, výtvarný projev, spoléhání se na znalosti dětí, praktická práce, vysvětlení, ukázka, rozbor, moment překvapení.

Přípravné práce:rozhovor o práci, zapamatování si přísloví a rčení o práci, čtení básniček, prohlížení ilustrací a alb o různých povoláních dospělých, upevňování představ o práci pomocí didaktických her.

Materiály a vybavení:

    Mytí hraček - 2 stoly potažené utěrkou, na stolech umyvadlo s mýdlovou vodou, umyvadlo s čistou vodou, hračky, velký ubrousek, 3 hadry, 3 zástěry.

    Mycí židle - 1 stůl potažený utěrkou, na stole umyvadlo s čistou vodou, 3 houby, 3 hadry, 3 zástěry.

    Oprava knih - proužky papíru, lepidlo, nůžky, dětské knihy.

Dvojjazyčná složka: Ahoj hoši! SAlemetsizbe balalar!; práce – enbek; lenost je ubohá.

Motivační pobídka

Organizační a vyhledávací

Učitel a děti vstoupí do skupiny a posadí se na židle. Za dveřmi je slyšet šustění a hluk.

vychovatel: Ach, lidi, někdo nás přijde navštívit.

Fedora vstoupí a zpívá píseň „o lenosti“.

Píseň "Fedora"

1. Jak je dobré nedělat nic,

Chtěl bych uvařit polévku v hrnci,

Ale kdo by to dělal?

Tady je můj rendlík

Ano, vše je černé – černé.

Kdo by mi to vypral?

A je mi úplně špatně.

Pedagog: Kdo jsou tito kluci?

Fedora: Ahoj hoši

Chtěl bych vypít čaj -

Samovar je prázdný.

Třeba to někdo přinese

Mám si dát čistou vodu?

Jen můj pohár

Ano, vše je černé - černé,

Kdo by mi to vypral?

A je mi úplně špatně.

vychovatel: Chlapi, je dobré být líný?

vychovatel: Poslouchej, Fedora, jaká rčení a přísloví znají chlapi o lenosti.

Přísloví a rčení:

Vychovatel: - Naši kluci Fedora milují a vědí, jak pracovat. Chcete, abychom učili i vás?

Fedora: - No, já nevím, ale jsi ochotný mi pomoct?

vychovatel: - Dnes naučíme Fedoru pracovat.

vychovatel: - Kluci, jak byste měli mýt plastové hračky?

Myslíte si, že židle, na kterých sedíte, potřebují umýt? Ale jako?

Jak můžete opravit roztrženou knihu?

vychovatel: -A teď si ty a já zahrajeme jednu hru.

"Hádej, které centrum"

Ukazuji dětem jednu kartu po druhé, na které jsou: dětské židličky, stavební materiál, knihy. (celkem 3 karty).

vychovatel: - Kluci, co vám říká tato karta?

vychovatel: - Výborně! Kluci, na úklid, co k tomu potřebujeme?

vychovatel: - Teď, kluci, pozorně poslouchejte úkol. Nejprve přijdou dívky a vezmou si karty(s obrázky různých center) a rozejděte se do svých „středů“ a počkejte na chlapce. Pak si kluci přijdou pro karty a rozejdou se do „centrů“.

Praktická práce. Děti se rozejdou do středisek a pomocí říkanky pro počítání si vybírají mistry.

vychovatel: - Promyslete si pořadí, ve kterém budete práci dělat. Jak by se měl každý z vás chovat? Musíme se dohodnout, kdo bude dělat jakou část práce. Když pracují společně, je nutné rozdělit práci a společně rozhodnout, kdo co udělá.

Poté mistři a asistenti přinesou karty a rozeberou zařízení. Nalévám vodu do mís. Než ale začnou pracovat, děti si spolu s učitelkou zapamatují a upevní pravidla pro bezpečnou manipulaci s pracovními předměty.

Pravidla:

Dělejte vše, co můžete......

Nezapomeňte uklidit po......

Respektujte práci druhých......

Než začnete pracovat, připravte si vše...

Dělejte vše pečlivě, nenechte se rozptylovat, když...

Používejte nástroje správně...

Pokud nepracujete sami, pracujte...

Pokud jste dokončili práci dříve, pomozte...

vychovatel: Tak a teď si oblečme zástěry a pusťte se do práce! Naše motto: "Připraveni k práci, více akce, méně slov." (Hraje soundtrack dětských písní o přátelství.)

Připomínám vám, jak to udělat správně umýt hračky : Nejprve vyperte v mýdlové vodě, poté opláchněte, utřete do sucha hadříkem a krásně položte na polici.

Otřete židle : navlhčete hadřík ve vodě, dobře jej vyždímejte a židle s ním dobře otřete a poté je otřete suchým hadříkem.

Knihy o opravách: Najdeme v knize natržené místo, vezmeme proužek papíru, naneseme na něj lepidlo, naneseme na požadované místo, přitlačíme a prsty uhladíme.

Během svého pracovního života Fedora skupinu obchází a obdivuje je.

Fedora: - Jak je ve vaší skupině krásně, jak útulně, ne jako v mé chatě. A ty sám jsi tak krásný, upravený a čistý.

Učitel přitahuje pozornost Fedory na děti a vede je do různých „centrů“. Fedora je překvapený, jak kluci dokážou spolupracovat a pečlivě. Snaží se klukům pomoci, ale dělá to špatně. Děti komentují a ukazují, jak správně pracovat.

vychovatel: Výborně, teď nezapomeňme uklidit náš stůl a vrátit vše na své místo.

Dohlížím na to, aby si děti po skončení práce daly věci na svých pracovištích do pořádku, veškerý materiál a vybavení vrátily na svá místa a pomáhám s odstraňováním umyvadel s vodou. Vyzývám děti, aby se posadily na židle.

vychovatel: Obdivujme naši práci. Jako by byla skupina čistá. Foremane, řekni mi, co jsi udělal? Udělali jste práci správně?

Fedora: - Oh, dobře! Všichni trochu pracovali, ale společně odvedli skvělou práci. Každý z vás udělal svou maličkost, ale společně jste udělali velkou věc. Takhle je teď pokoj čistý a krásný, protože je čistý...

vychovatel: - Co myslíte, když jsme všichni pracovali společně, jaká přísloví lze použít k shrnutí naší práce?

vychovatel: - Dobře, pojďme se pobavit! A pojďme zpívat píseň.

Děti zpívají píseň „True Friend“, když stojí poblíž židlí.

Fedora poděkuje dětem, rozloučí se a odejde. Pozve ji na čaj, protože se naučila být pracovitá a upravená.

vychovatel: - Kluci, dnes jsme měli zajímavý čas a udělali jsme dobrý skutek: uklidili jsme, uklidili a naučili Fedoru pracovat.

Jdou do skupiny a posadí se na židle.

Fedora.

Ahoj! S Alemetsizbe!

Ne

Lenoch nezná únavu; Není horší nemoc než lenost; Je to snadné jen pro toho, kdo nic nedělá.

Ano

1 dítě - „Centrum“ pro mytí židlí

2. dítě – „Centrum“ mytí stavebního materiálu

3. dítě – Středisko oprav knih

Umyvadla s čistou a mýdlovou vodou, houby, mýdlo, zástěry, papír, lepidlo, nůžky.

moje maličkost

sám;

lidí;

nutné;

práce;

práce;

přátelsky;

ostatním.

záruka zdraví.

Podnikání před potěšením; Čas na podnikání je čas na zábavu.

Reflexivní - korektivní

vychovatel: - Kluci, vyjmenujte, jaké druhy aktivit jsme dnes dělali? Co jsme se dnes naučili a naučili Fedoru? Co pro vás bylo nejtěžší se vypořádat? Jaká práce a činnost nezpůsobovala potíže? Rádi jste spolupracovali a proč?

Odpovědi dětí

Naděžda Golubevová
Shrnutí pracovního úkolu „Pomozme naší květině“

Nabídka studentům (jména studentů) umýt palety a květinový hrnce v koutě přírody.

cílová:-učte děti správně se mýt v určitém pořadí květinové palety(podšálky) a hrnce; důkladně opláchněte tác v umyvadle, vyždímejte hadr a vytřete do sucha, umyjte hrnec, otočte jej na utěrku, otřete ze všech stran.

Pokračujte v učení dětí, jak hadr správně zkroutit, vyždímat a vytřít s narovnaným.

Rozvíjet schopnost vidět potřebu práce

Pěstujte touhu práce aktivně jednat a dosahovat výsledků.

Materiál: umyvadla s vodou, hadry.

Techniky:

1. Úvodní povídání o tom, že tácy a hrnce se dlouho nemyly, v koutě přírody se to rozbředlo, květiny nejsou vtipné.

2. Otázky: co potřebuješ k práci? kde to je?

3. Objednat- získat a připravit místo pro práce: položte na stůl utěrky, přineste umyvadla, hadry (učitel přináší vodu).

4. Pomoc učitele;co a jak je výhodnější zařídit; Pomoc rozložení prostoru kolem stolu, materiálu a práce.

5. Ukázka s vysvětlením - dejte talířek do umyvadla a vyperte jej z obou stran dočista, poté jej položte na utěrku, aby vytekla voda, a v tuto chvíli můžete umýt druhý talířek. Potom hadr vyždímu, takto zakroutím, aby byl suchší, protřepu, narovnám a znovu otřu talířky. To je vše. Je lepší umýt hrnec stůl: otočím na utěrku, otřu ze všech stran, hadřík se ušpiní, vyperu v umyvadle, vyždímu, zkroutím, narovnám a znovu otřu, dokud nebude hrnec čistý.

6. Povzbuzení těch dětí, které používají materiály správně. pracujte opatrně.

7. Připomeňte, že po dokončení práce květiny je nutné je umístit na svá místa a odložit materiály místo: umyvadla v koutě přírody na polici, vyždímejte hadry a zavěste na sucho, otřete a vysušte utěrkou.

Publikace k tématu:

Děti vyrostly a přešly do starší skupiny. A snažíme se co nejčastěji navštěvovat různé druhy výletů po našem městě. Výlety - jedna.

Komplexní lekce Střední skupina. Téma: „Cesta za prvním jarním květem“ Obsah programu: Upevnit znalosti o jaru.

Přehled organizace pracovních úkolů v první juniorské skupině. Cíl: Naučit děti provádět jednoduché úkoly pro péči o pokojové rostliny (zalévání, kypření, čištění pracoviště). Práce se slovní zásobou:.

Konzultace "Potřeba pracovního vzdělávání" Připravila: Učitelka MBDOU „Mateřská škola 32“ ve Vorkutě Elena Valerievna Shushlebina „Práce se stává skvělým vychovatelem, když vstoupí.

Úkoly jsou jednou z forem organizace práce v předškolním vzdělávání Pracovní úkoly jsou nejjednodušší formou organizace pracovních činností předškolních dětí. Zvláštní vzdělávací hodnota.

Problém pracovní výchovy v předškolních zařízeních V encyklopedii je pojem „práce“ formulován jako „účelná lidská činnost zaměřená na zachování, úpravu, přizpůsobení.