Vyučovací hodina na základní škole na téma: zdravý životní styl „Kalení těla“

Cíle: vytvářet podmínky pro formování jedné ze složek zdravého životního stylu - dovednost otužování těla; vštípit studentům pocit odpovědnosti za své zdraví a touhu po jeho posílení; naučit studenty pracovat ve skupině.
Zařízení:
- výstava knih;
- kresby studentů na téma „Slunce, vzduch a voda jsou naši nejlepší přátelé!“;
- papír, pera;
- fotky

Průběh lekce

1. Organizační moment. Zpráva o lekci.
Zdraví je hodnota a bohatství,
Lidé by si měli vážit svého zdraví!
Je správné sportovat,
A budou temperovat a spřátelit se s nabíjením.

Učitel: Lidi, dnes si povíme o jedné z podmínek nezbytných pro podporu zdraví.
Učitel. Dnes budeme hovořit o otužování.
II. Hlavní část.
Projev učitele
- Jak chápete přísloví: „Zdraví je první bohatství“?

Proč jsou lidé nachlazení?
Vytvrzování těla dokonale posiluje lidské tělo.
Slunce, vzduch a voda mají vytvrzovací vlastnosti.
Znáte přísloví: „Slunce, vzduch a voda jsou naši nejlepší přátelé“?

2. Kvíz.

Kvízové \u200b\u200botázky:
1. Jaký je nejlepší čas roku začít otužovat? (V létě).
2. Kdo jsou „mrože“? (Lidé plavání v ledové díře v zimě).
3. Jaké ovoce, zelenina a rostliny se používají ke snížení teploty a léčbě nachlazení? (Malina, citron, česnek, lípa).
4. Listy rostliny, která se používá k tvorbě modřin a krvácení? (Lopuch, jitrocel).
5. Používá se šťáva z této rostliny místo jódu? (Vlaštovičník).
6. V jakou denní dobu je bezpečnější opalovat se? (Ráno od 9 do 11 hodin, večer od 16 do 18 hodin.)
7. Jak zabránit úpalu? (Na hlavě by měla být čelenka - šála, čepice.)
Informace pro učitele.
Doba opalování se postupně zvyšuje v závislosti na typu pokožky - od 3 do 5 minut.
Je lepší se opalovat ráno, když je ultrafialové záření méně aktivní.
Zakryjte si hlavu kloboukem, šátkem.
Nevystavujte své mokré tělo slunci. Pokud pokožka zčervená a je na dotek horká, musíte se na chvíli přestat opalovat. Soutěž 1
Soutěž „Anagramy“
Dopisy jsou psány v jiném pořadí. Potřebujete shromáždit související slovo
se zdravím.

SKULFITRAU - tělesná výchova
DKAZAR - nabíjení
LKAZAKA - kalení
ENGIAGI - hygiena
LKAPROGU - procházka

Soutěž 2. Hádanky - pomocníci zdravého životního stylu
Aby to nebylo křehké, letargické,
Ležel jsem pod přikrývkou
Neochorel a byl v pořádku
Dělejte každý den ... (Cvičení)

Nemám čas přátelé,
Hraji fotbal, hokej.
A jsem na sebe velmi hrdý
Co mi dává zdraví ... (Sport)

Je mu zima, je příjemný
Byl jsem s ním dlouho přátelé, hoši,
Nalije na mě vodu
Vyrostu zdravě! (Sprcha)

Teplý a studený
Vždy mě potřebuješ.
Říkej mi - běžím
Od nemocí po břeh. (Voda)

V zimě ve studené vodě
Nebojím se plavat
Jsem jen zdravější
Stávám se. (Popouštění)

Nikdy nebudu nemocný
Kdybych zahřál své tělo
A studená voda
Já, lidi, se nebojím. (Rubdown)

Vím, že na světě existuje zázrak
Existuje takové kouzlo:
Přineste jej pod tekoucí vodu -
Okamžitě smývá špínu! (Mýdlo)

Fizminutka
Jedna dva tři čtyři pět,
Pojďme začít odpočívat! (dosáhnout)
Záda byla vesele narovnána,
Rukojeti jsou vytaženy nahoru!
Jeden a dva, posaďte se a vstaňte
Znovu si odpočinout.
Předkloňte se jednou a dvakrát,
Ohněte se jednou a dvakrát. (pohyby rýmu)
Takže jsme se stali silnějšími (ukázat „sílu“)
Zdravější a zábavnější! (úsměv na sebe)

Učitel. Lidi, vím, že se všichni rádi opalujete a plaváte. Ukázalo se však, že při plavání musíte pamatovat na zdraví.
4. Vypracování poznámky.
* Koupání je povoleno ve vybavených nádržích nebo na plážích, které splňují hygienické a epidemiologické požadavky.
* Pokud se rozhodnete plavat v neznámém vodním útvaru, vstupujte do vody opatrně a pomalu, při zkoumání dna.
* Nejlepší denní doba ke koupání je ráno od 8 do 10 hodin a večer od 17 do 19 hodin. Nedoporučuje se plavat během dne, protože je možné přehřátí a dlouhodobý pobyt ve vodě, můžete dokonce nachladnout.
* Lepší plavat 1-1,5 hodiny po jídle. Ale nedoporučuje se ani jít do vody na lačný žaludek.
* Před plaváním si odpočiňte, protože plavání vyžaduje určitou fyzickou námahu.
* Ve vodě je přísně zakázáno potápět se pod plaveckou osobou, „utopit“ ji a dávat falešné signály o pomoc, stejně jako se potápět ze zábradlí, člunů a jiných prostředků, které nejsou pro tento účel vybaveny.
* Neplavte sami, zvláště pokud si nejste jisti svými schopnostmi.

5. HRA „POKRAČOVAT“
Pojď s tebou, příteli, společně
Začněme hrát.
Nejprve se zeptám,
A pak to vážně překonáš
Přemýšlejte a jedna ze dvou věcí -
- odpovíte nahlas.
Pokud jste vynalézaví, pak v plném rozsahu
Rhyme pomůže, ale ano
Tak mazaný s námi
Což může být občas matoucí.
Neměli bychom ztrácet čas -
Hrajte a uvidíte vše na vlastní oči!

Kdo se věnuje sportu, té síle ... (získává).
Ten, kdo miluje sport, je zdravý ... (a veselý).

Pohybujte se více - budete žít ... (déle).
Pohyb je život).
Kdo se věnuje sportu, té síle ... (získává).
Rychlá a obratná nemoc ... (nedohoní)!
Věnujte čas sportu a na oplátku ... (získejte zdraví).

III. Shrnutí.
Učitel... Je na konci naší lekce snadné se stát „mrožem“, když jste se toho o otužování naučili tolik?
Žáci Ne, je to obtížné, protože musíte být vytrvalí, trpěliví a vytrvalí.
Učitel. To je pravda, lidi. Kalení je tvrdá a každodenní práce, stejně jako péče o vaše zdraví obecně. Doufám, že si budete pamatovat pravidla, o kterých jsme dnes hovořili, a budete se jimi řídit ve prospěch svého zdraví.
Tajemství dlouhého dopisu (podobenství):
Jednoho dne se učedník lékaře zeptal svého mentora:
- Učiteli, řekněte mi hlavní tajemství dlouhověkosti.
- Základem dlouhověkosti, - řekl Učitel, - je zdraví a základem zdraví je klid. Klidný člověk neničí své tělo vášnivou láskou, nezdolnou nenávistí nebo nenasytnou touhou. Radosti a zármutku, touhy a strachu nepodkopává kořeny svého zdraví; ale vyhýbá se všemu nadbytečnému, nikdy se nezříká skutečnosti, že rozdávání potěšení neporušuje harmonii jin a jang.

Když se podíváte z okna a uvidíte pohádku se zasněženými stromy, silnicemi, okamžitě si vzpomenete na své dětství se sněhovou ženou, sánkami, lyžemi, sněhovými koulemi. Do hlavy se mi začaly vkrádat myšlenky: obléknout si péřovou bundu, ugg boty, teplé rukavice, vzít si sáňky, mrkev a znovu se ocitnout v dětské pohádce. Proč ne? Mnoho lékařů říká, že zimní hry jsou ve vzduchu. Neměli byste dítě neustále chovat v uzavřené místnosti se suchým vzduchem a mnoha mikroby, ať má pocit, že je venku zima. Co dělat s dětmi na ulici? Které hře dát přednost?

Formování sněhu

Na ulici si můžete udělat zajímavého sněhuláka. Nechte svého drobce, aby se cítil jako sochař. Nezapomeňte však udělat z mrkve chrlič a větve jsou ideální pro rukojeti sněhuláka. Zapněte svou fantazii! Vaše dítě bude tedy kombinovat dva v jednom: otužování a rozvoj.

Můžete zkusit zformovat kreslenou postavičku, kterou dítě miluje, tučňáka, postavičku z pohádky. Pokud máte více než jedno dítě, uspořádejte soutěž o ceny. Nebudete si všimnout, jak zábavná doba uběhla, a co je nejdůležitější, tyto aktivity jsou dobré pro zdraví dětí.

Udělejte si piknik

Vypadalo by to jako v mrazivém počasí, kdy je všude hodně sněhu, si můžete udělat piknik? Snadný! K tomu musíte jít do zasněženého parku, sbírat perníky, sladkosti, sušenky a termosku s lahodným a zdravým čajem. Tohle by mohlo být:

  • Čaj s citronem a medem.
  • Čaj s heřmánkem, lipou nebo šípkem.

Oslepte stoličky a stůl od sněhu. Postarejte se s dítětem také o úbohé ptáky, kteří neodletí do teplých oblastí, ale zůstanou zde na zimu. Stavte zajímavá krmítka, sypte tam drobky.

Najděte hru s pokladem

Úroveň obtížnosti hry bude záviset na věku dítěte. Pokladem může být čokoláda, chupa-chups, hračky - vše zabalte do vodotěsné nádoby a poté ji zakopejte do sněhu (nezapomeňte, kam). Poté musíte nakreslit mapu pokladu a dát ji svému dítěti. Může to být velmi zajímavá sněhová výprava. Vymyslete inteligentní vodítka, použijte „teplé nebo studené“. Tato hra dítě rychle zahřeje!

Výroba šperků z ledu

Tato zábava je vhodná pro soukromý dům s vlastním stromem. Voda může být tónovaná, poté nalita do různých forem, mohou být přidány bobule, pozlátko, smrkové větve, šišky. Ujistěte se, že jste struny ponořili do vody, abyste získali smyčku, na které bude viset hračka z ledu. Oblečte jí vánoční stromek.

Hra malířů sněhu

Musíte se pečlivě připravit: koupit potravinářské barvivo. Musíte to předem naředit a poté vyjmout kbelík na ulici. Barva je poté nastříkána z krásného, \u200b\u200bbarevného sněhu, můžete hodně oslnit. Kromě toho se doporučuje namalovat krásný obrázek do sněhu.

Obzvláště atraktivní jsou barevní sněhuláci a různé sněhové „panely“. Vaše dítě bude nejen dýchat čerstvý vzduch, ale také se naučí používat barvy. Ukažte, že červená + žlutá jsou oranžová. Modrá + žlutá je zelená a červená + zelená je hnědá.

Vytvořte zajímavou ledovou mozaiku. Předem zmrazte barevnou vodu a vytvořte z ní mozaiku. Jako talíř můžete použít plastové talíře.

Hra "Winter Wars"

Kdo jako dítě neměl rád hraní sněhových koulí? Je to vždy dynamické, zábavné, ale je důležité si pamatovat zde uvedená bezpečnostní pravidla. Je lepší pověsit speciální desku, než být sami terčem. Pokud se sněhová koule dostane do oka, může dojít k modřině, hematomu a ještě horšímu. Házejte sněhové koule s dětmi na hrací plochu, ať ti, kteří zasáhnou střed, získají cenu útěchy. Můžete kombinovat questové a válečné hry.

Stavba zimní pevnosti

Moderní matky a otcové si z dětství pravděpodobně pamatují, jak si na místě, v parku, stavěli pomocí lepenkových štítů pevnost, zatímco stříleli na nepřátele sněhovými koulemi a občerstvovali se sladkostmi. Pevnost může mít balkony, tunely. Nezapomeňte si u čajového večírku domluvit příměří. Skutečnou pevnost lze postavit z velkých sněhových koulí upevněných vodou. Labyrinty a tunely lze kopat ve sněhu. Je to pro děti velmi zajímavé a užitečné.

Stavba sněhové boudy

Pro „stavbu“ je vhodný pouze mokrý sníh, ze kterého lze zformovat silný dům. Udělejte to tak, abyste se do toho mohli plazit. Tímto způsobem je to mnohem zajímavější. Kromě toho vymalovat stěny barevnou vodou, přijít s erbem rodiny. Postavte si poblíž chatu. Můžete si hrát na schovávanou s malým dítětem, které se bude schovávat ve svém domě.

Zimní olympijské hry pro děti

Na Nový rok, Vánoce, Starý Nový rok, Zjevení Páně byste se měli určitě bavit. Kupte si předem čokoládové medaile, vytiskněte certifikáty a shromážděte tým dětí. Soutěže se vybírají podle věku a představivosti. Můžete například vzít lopatu a vyčistit cestu, kdo to udělá rychleji, obdrží cenu. Je také velmi dobré zajistit:

  • s překonáváním různých překážek.
  • Sněhová koule popisek.

Nabídněte, že pro rychlost vyrobíte sněhuláka, vyrobíte bludiště, dům a mnoho dalšího.

Pozornost! V každém případě by na vaší olympiádě neměli být žádní poražení. Děti se mohou velmi rozrušit, plakat. Pro každého je nejlepší koupit medaili ve stříbrném a zlatém obalu. Takže se můžete vyhnout stížnostem, konfliktům, všechno skončí šťastným koncem.

Lyže a sáňky

Najděte dobrou skluzavku a odjeďte se svým dítětem. Jedná se o vzrušující aktivitu, která vám také pomůže zhubnout, protože sáně je třeba pokaždé vytáhnout do kopce. Pro starší děti jsou vhodné lyže, hokej, fotbal na sněhu.

Zima je tedy pro tělo skvělý čas. Pokud trávíte dostatek času na čerstvém vzduchu, aktivně chodíte s dětmi, nemusíte se bát chřipky, SARS. Hlavní věc je přijít domů a dobře se zahřát. Dejte svému dítěti teplý čaj, mléko, připravte lahodný, zdravý oběd nebo večeři, nezapomeňte dezert zacházet s pomerančem, mandarinkou - to je zdroj vitaminu C, který vám brání v nemoci. Vymýšlejte zajímavé hry, bavte se s dětmi sami, pamatujte, jak dobré je být malý a bezstarostný. Najděte si čas pro sebe a svou rodinu, tím se zlepší výkon, nálada a nebude vás obtěžovat!

Účel lekce pro otužování dětí:

- učit děti pohyby a činnosti zaměřené na samoléčbu, přispívající k prevenci nachlazení;

- odstranit psychickou retardaci dětí pomocí hudebních a motorických úkolů;

- učit děti, aby byly překvapeny, aby se zajímaly o předmět a jednání s ním;

Rozvíjejte schopnost organizovat se, přizpůsobit téma svým činům; podporovat nezávislost, přispívat k emočnímu pohodlí dětí v předškolním zařízení.

Zařízení: měkké moduly, hračka gnome, sluneční maska, gumová podložka s hroty, podložka, žebrovaná cesta, krabička s oblázky, „oranžová“ cesta, plastové lahve s fólií a dýchacími trubicemi, kostky, tunel, podzimní listí, letáky (houby), barevné tužky, listy papíru s obrazem slunce.

1. Probuď se.

Pedagog (V.) (v masce slunce oslovuje děti).

Slunce vyšlo zpoza mraku

Podává vám rukojeti -

Probuď se děti

Je čas, abyste vstali!

Zahřeju vás teplem

Se svým jemným paprskem!

Já, zářivé slunce,

Rád hraji s dětmi.

Pozdravte beze slov

Zvu všechny kluky!

Pozdravme:

Oči,

Kývnutím hlavy

Dlaně,

Potřesením rukou

S úsměvem.

A teď řekněme společně „Ahoj!“

V. Hladím každého teplem

Miluji náš světelný dům!

Kuzya-gnome, pojď ven,

Naučte nás o masáži.

Překvapivý okamžik. V rukou učitele se objeví hračka gnome.

2. Bodová masáž.

Gnome žije v prstech.

Přináší nám zdraví.

(Děti se ohnou a ohnou prsty.)

Jedna dva tři čtyři pět.

Náš gnome začal hrát.

(Falangy prstů masírují body na křídlech nosu.)

A pak jsem šel dolů dolů

Přímo k ústům, blíž.

(Masírujte body nad horním rtem.)

Trpaslík pohlédl z okna.

Zasmál se a odletěl.

(Masáž prstů obočí.)

Schovává se za ušima

Jako za polštáři.

(Masážní body ušního boltce.)

Vezmeme to do dlaní

Mávneme trochu rukama.

(Uvolnění rukou.)

V. Paprsek v místnosti hrál

A ukázal stopu.

Půjdeme po cestě

Zahřejte naše nohy!

(Chůze po „cestě zdraví“.)

3. Herní pohybové cvičení „Umělci“.

(Děti si mezi prsty uchopí tužku a nakreslí sluneční paprsky.)

4. Respirační gymnastika "Breeze".

(Cvičte pomocí plastových lahví naplněných fólií a dýchacích trubic.)

Vítr, vítr, vánek

Pískal nám u nohou

Schoval se před našimi očima

Pojďme si s ním hrát.

5. Venkovní hra „Vlak“.

(Při dýchání z místnosti do místnosti s různými teplotními podmínkami se používají prvky dechových cvičení, kontrastní vzduchové lázně.)

V. Slyším hluk a řinčení kol

Toto je parní lokomotiva.

Staňte se všichni za mnou

Půjdeme do hustého lesa.

Děti. Chug-chug! Chug-chug!

Vlak jede plnou rychlostí.

Chug-chug! Chug-chug!

Nafouknu, nafouknu, nafouknu

Nesu sto vozů!

(Lokomotiva obchází překážky, děti se pohybují hadem mezi kostkami.)

(Lokomotiva prochází tunelem, děti do ní vlezou.)

V. Lidi, přestaň „Les“.

Cvičení simulace hry:

„Sbírání hub“ (předklony);

„Vytrháváme horský popel“ (natahujeme se na prsty);

„Křížení trnitých keřů“ (chůze širokým krokem);

„Medvědi“ (chůze po vnější straně chodidla, paže mírně ohnuté v loktích před vámi);

"Fox" (chůze po prstech);

"Zajíčci" (skok vpřed);

"Tygři" (chůze s rukama před vámi);

"Housenka" (plazit se);

„Had“ (pomalu se nadechněte nosem, vydechněte s výslovností „ššš“).

V. Lokomotiva bzučela

A řídil jsem přívěsy.

Ču-ču! Ču-ču!

Skočím tě daleko.

Děti. Příjít domů

Vše se zlobivým úsměvem.

My se myjeme vodou -

Nálada je klíčová.

6. Prstová hra „Vodichka-vodichka“.

Vodichka-vodichka,

Umýt obličej

Aby oči zářily

Aby tváře zčervenaly

Aby se ústa smála,

Kousnout zub.

(Mytí obličeje a rukou až po loket studenou vodou.)

V. Umyjeme se a ani se nevysušíme

Ventilujeme se rukojetí.

Tvář mu otře vzduchový ručník

Zdraví na obličeji, listy na rukojeti!

Chcete-li získat zdraví,

Děti musí být temperovány!

Líbil se vám náš výlet? (Odpovědi dětí.) Jaká je vaše nálada? (Veselý, radostný, dobrý, jasný.) Pak buďte zdraví a sbohem!

Lekci o otužování dětí připravil A. Shevko

Venkovní hry na čerstvém vzduchu jako způsob zpevnění těla dítěte u dětí s mentálním postižením v DIUOD

(z praxe)

Zvláštní kategorií jsou děti s mentálním postižením. Takové děti se vyznačují výraznými nerovnostmi, roztříštěností vývoje, přítomností zvláštních "prázdnot", nedostatkem nápadů, zhoršeným vnímáním, všemi druhy paměti, poruchou řeči, emoční sférou. Chování je chaotické a špatně kontrolované. Dítě nepřepíná dobře z jedné činnosti na druhou. Nedostatek nápravné pomoci navíc vede k omezené nečinnosti zóny proximálního vývoje těchto dětí.

Mentálně retardovaný je charakterizován přítomností patologických rysů v emoční sféře: zvýšená excitabilita nebo naopak setrvačnost; obtíže při formování zájmů a sociální motivaci činnosti.

Děti mají tělesný vývoj se zdravotním postižením: narušení obecné, jemné a artikulační motoriky. proto nedílnou součástí tělesné výchovy a každodenního života je otužování jako prostředek k udržení a posílení zdraví dětí, procvičování obranyschopnosti těla

V současnosti je otužování všeobecně uznáváno jako jeden z nejúčinnějších prostředků ke zlepšení zdraví nejen dospělých, ale i dětí. Tento termín je chápán jako správně složený systém fyzických vlivů, který přispívá k tréninku adaptivních schopností těla a mobilizaci všech obranných prostředků k udržení normálního stavu. Otužování se obvykle chápe jako komplex vlivů,

zaměřené na zlepšení adaptability těla na náhlé změny meteorologických faktorů: teplota, vlhkost a pohyb okolního vzduchu, stupeň a doba expozice slunečnímu záření. Při hlubším studiu fyziologické podstaty otužování bylo zřejmé, že přispívá ke zlepšení regulační funkce centrálního nervového systému, rozvoji nejlepších adaptivních reakcí těla nejen v reakci na změny počasí, ale také na další vnější vlivy. Bylo zjištěno, že u těch, kteří pravidelně podstupují kalení, je mnohem méně pravděpodobné, že onemocní, zejména při procedurálních onemocněních spojených s podchlazením. A také snáze snáší jakoukoli nemoc, rychleji se zotavuje a má určitou imunitu vůči „zimním chorobám“.

Moje zkušenost ukázala, že díky hrám venku je zpevnění ještě zajímavější a zábavnější. V organizace hry ukazuje dovednosti učitele. Vspráva hry zahrnuje pozorování každého hráče a hru obecně, regulaci zátěže, nápravu chybných akcí, stimulaci a emoční podporu hráčů, prevenci konfliktních situací.

Příprava na venkovní hru začíná jejím výběrem. Je důležité vzít v úvahu složení skupiny, věk, zdravotní indikace, počet účastníků, stav, místo a formu hry. Například,ranní cvičení pro děti lze hrát na hudbu formou cvičení napodobování hry, z nichž každé má svůj vlastní název: „Kůň“, „Silák“, „Bříza“, „Jaro“ atd.Venkovní hry na vodě musí být doprovázeny dobrými povětrnostními podmínkami a absolutní bezpečností. Při vedenísportovní událost její scénář musí být vypracován předem s popisem obsahu a sledu her v přírodě, štafetových běhů, překážkových běhů, sportovních her zahrnutých do programu, s jmenováním osob odpovědných za provádění každé hry

Každá hra předchází vysvětlení, které je uvedeno v následujícím pořadí:

1) název hry;

2) role hráčů a jejich umístění na hřišti; 3) pravidla a průběh hry;

4) určení vítěze.

Proto se k překonání a kompenzaci nedostatků ve vývoji používá fyzická aktivita, ve které přední místo patří aktivní hře.

Hra také blahodárně působí na nervový systém dětí.

Hra jako forma aktivity zaujímá v životě dítěte důležité místo a má příznivý vliv na formování dětské duše, rozvoj jeho fyzických a duševních sil a schopností. Ve hře se rostoucí organismus učí životu, učí se samostatně hledat východisko z neočekávaných situací, komunikovat s ostatními dětmi a dospělými, rozšiřovat své obzory a objasňovat myšlenku světa kolem sebe.

Není náhodou, že V.V. Zenkovsky, L.S. Vygotsky, D.B. Elkonin a kol. Dětští psychologové považují hru za hlavní prostředek socializace jednotlivce. Díky hře se v psychice dítěte formují vlastnosti, které připravují přechod do nejvyšší fáze vývoje. Nejhlubší biologický význam dětských her spočívá v tom, že funkčně zatěžují celý organismus, všechny jeho tkáně, orgány a systémy, strukturálně je vytvářejí, formují a vylepšují (V.M. Lebedev).

Hra je jedním z typů aktivit dětí, které používají dospělí k výchově předškoláků a učí je různým akcím pomocí předmětů, metod a komunikačních prostředků. Ve hře se dítě vyvíjí jako člověk, rozvíjí ty aspekty psychiky, na kterých bude následně záviset úspěch jeho vzdělávacích a pracovních aktivit, jeho vztahy s lidmi.

Děti s mentálním postižením zaostávají ve vývoji duchovních zájmů a potřeb. Samotná herní činnost, která u dětí vzbuzuje zájem a obsahuje nezbytné součásti rozvoje osobnosti, je tedy prostředkem duchovního rozvoje. Ve hře se utvářejí vztahy mezi dětmi, rozvíjejí se návyky a pravidla chování.

Touha hrát je hlavním stimulem, který podněcuje dítě k hraní aktivit. Během hry děti ochotně a se zájmem dělají to, co se mimo hru jeví jako nezajímavé a obtížné, takže ve hře je snazší překonat psychické a emocionální problémy. Zvláštní hodnota venkovních her pro děti s mentálním postižením spočívá v možnosti současného ovlivnění motorické a mentální sféry. Změna herních situací klade zvýšené nároky na mobilitu nervových procesů, rychlost reakce a nestandardní akce. Hry vás nutí myslet ekonomičtěji, reagovat na jednání partnerů, přizpůsobovat se situaci. Dítě, které hraje, si musí vybrat a provést jednu z mnoha operací, které podle jeho názoru mohou přinést úspěch.

Při používání hry ve své práci mají děti pozitivní dynamiku vývoje. Zlepšila se koordinace pohybů, řeči a paměti, děti se staly více samostatnými, klidnějšími, emočně citlivějšími, častěji se usmívají a navazují kontakty s dospělými a dětmi.

Aktivní hra, zpočátku fungující jako dětská zábava, tedy zábava, vám umožňuje nenápadně vyřešit mnoho nápravných a vývojových úkolů a zahájit činnost samotných dětí. Kombinace tří složek venkovní hry - fyzické cvičení, emoční trénink a duševní stres - přibližuje dítěti přirozený život, rozvoj prvků sociálních dovedností a vztahů a rozvoj osobnosti jako celku.

Bibliografie:

    Bgazhnokova I.M. Výuka dětí s výrazným mentálním postižením. Programové a metodické materiály / editoval. - M.: VLADOS, 2010.

    E.V. Koneeva Venkovní hry pro děti - Rostov na Donu: Phoenix, 2006. (Svět vašeho dítěte).

    T.I. Osokina Venkovní hry a zábava pro děti. - M .: 1998.

    Peterson L.G., Kochemasova E.I. Hravý. - M.: Balass, 2001.

    Stakovskaya V.L. Venkovní hry v terapii nemocných a oslabených dětí. –M .: 2005.

Téma: Kalení těla.

Účel a očekávané výsledky: poskytnout základní představu o ochraně zdraví, o otužování zimou; vědět, co je otužování a sport; vštípit lásku ke sportu.

Zařízení: obrázky o sportu, video o zimních sportech, plakát „Pokud chcete být zdraví, buďte temperovaní!“

Zdroje: obrázky, tabulky, výsledkové listy, citace.

Během hodin:

„Densaulyk - zorbailyk“

„Zdraví je velké bohatství.“

Psychologický přístup: (čtení básně o ICT)

Dělali jsme cvičení, takže v zimě jsme měli pět

Skákali a běhali, zvonili v deníku,

Stali jsme se opálení Cvičili jsme,

Silný a odvážný. Skočili jsme a utekli

Jeli jsme v zimě z kopce dolů, opálili jsme se,

V létě se koupali v řece. Silný a odvážný.

II. Úvodní konverzace: Učitel upozorňuje děti na plakát

„Pokud chceš být zdravý - temperuj se!“

Vysvětlete, jak těmto slovům rozumíte.

III. Učitel při rozhovoru s dětmi ukazuje videozáznam zimních a letních sportů.

Jsou vám tyto sporty známé?

Jaké je využití sportu?

Jaké další sporty znáte?

(odpovědi dětí, pochvala, povzbuzení)

IV. Čtení podobenství:

Jeden mladý muž si po celou dobu stěžoval na svou chudobu.

Proč si stěžuješ? Koneckonců, máte velké bohatství! -

Zvolal stařík.

Kde to je? - překvapil mladého muže.

Tvé oči. Co byste chtěli získat alespoň pro jedno ze svých očí?

Ne, nikomu nedám oko za žádné bohatství, - odpověděl

Mladý muž.

Dobře, pak mi dej ruce. A za to vás všechny zasypu zlatem.

Ne, nikomu nepodám ruce, i když mě za ně nabídnou

celá hora zlata.

Nyní můžete sami vidět, jak jste bohatí. Věřte mi největšímu bohatství

člověk je zdraví. Nelze ji koupit za žádné peníze, řekl

starý muž.

V. Brainstorming: (Problémy k diskusi)

* Proč je zdraví největším bohatstvím člověka?

* Co děláte pro udržení svého zdraví?

VI ... Práce s učebnicí a deníkem pozorování. Prezentace:

"Kalení těla"

a) Děti čte text z diapozitivu a čtou básně.

b) Konverzace o obsahu výkresů.

c) Vypracování příběhu z výkresu.

d) Nakreslete do pozorovacího deníku nákres na dané téma:

„Moje oblíbená hra v zimě.“

„Moje oblíbená hra v létě.“

VII ... Prezentace výkresů.

VIII ... Práce ve skupinách.

Děti si pro svoji skupinu vyberou kresbu jednoho ze sportů a budou si povídat o jejím zatvrzujícím účinku na lidské tělo.

IX. - D / z. Zkuste si doma připravit recepty na smutek a špatnou náladu.

Za tímto účelem si přečteme příklad receptu na lenost:

"Před spaním si udělej plán věcí na zítra." Vypijte sklenici mléka s medem pro zdravý spánek. Ráno vstávání z postele, dobře se protahovat, cvičit, snídat a hlasitě recitovat vše, co bylo provedeno, a připravit plán na zítřek. “

X ... Shrnutí lekce:Učitel společně s dětmi zjistí, že zimní a letní sporty - lyžování, krasobruslení, skoky na lyžích, rychlobruslení, plavání, běh - jsou nejlepším lékem na nemoci.

Lekce končí slovy.

Být zdravý, silný

Děti je třeba temperovat.

Úspěšně temperovat

Musíte se věnovat sportu.