Typ lekce: Komunikace nových znalostí.

Téma lekce: Složení geometrických tvarů „Dům“.

Cíl lekce: Naučit studenty, jak skládat geometrické tvary; správné uspořádání součástí na listu papíru; rozvíjet lepicí schopnosti.

Cíle lekce.

Vzdělávací: Formovat studentům porozumění domů, identifikovat stávající znalosti. Naučit se kroužit na vzorech, opravovat řezné techniky.

Náprava a vývoj: korekce a vývoj jemné motorické dovednosti ruce (tvorba manuálních dovedností), rozvoj koherentní řeči, korekce a rozvoj duševní činnosti (analýza, syntéza).

Vzdělávací: kultivovat přesnost, disciplínu, zájem o práci.

Vybavení: ukázka produktu, instruktážní a technologické karty, barevný papír, nůžky, lepidlo, didaktika a leták

Během vyučování

1. Organizační moment (3-5 min.)

1.1. Pozdrav

1.2. Fiz. minutu na dýchání, cvičení na zmírnění napětí očí.

1.3. Zkontrolujte připravenost studentů na lekci. "The Magic Box".

1.4. Opakování bezpečnostních pravidel s nůžkami.

1.5. Speciální cvičení pro procvičování řezných dovedností.

Vezměte čtverec, rozdělte jej na polovinu. Jaké čísla jsi získal?

Výsledné tvary rozdělte znovu na části. Kolik kusů jste dostali?

2. Aktualizace podpůrných znalostí a opakování zahrnutého materiálu (10 min.)

2.1. Opakování geometrických tvarů, základní barvy.

2.2. Práce s vizuálními materiály. Interdisciplinární souvislost s lekcí čtení (zvuk a písmeno „T“).

Jaké aplikace jste dělali ve třídě?

Najděte, kde jsou písmena skrytá. Vyjmenuj je.

Jaké složení jste provedli v lekci?

Jaký dopis se v domě schoval? Jak se jmenuje?

Kdo uhodl, co bychom udělali v lekci?

3. Hlavní materiál.

3.1. Lekce téma příspěvek

3.2. Identifikace stávajících znalostí mezi studenty. V této fázi používají různé vyučovací metody (vysvětlení, demonstrace, příběh).

3.3. Práce s mapou předmětu.

3.4. Demonstrace posloupnosti akcí a technik na rozvržení, referenční karty.

Z jakých čísel se dům skládá?

Kolik oken? Jaká barva?

Jaký je tvar střechy?

Co potřebujeme pro práci?

3.5. Vypracování pracovního plánu na základě provozních map.

Co uděláme první?

Která strana papíru? Jaká barva?

Co uděláme poté, co zakroužkujeme všechny podrobnosti?

Video cvičení.

Vstali jsme, odešli kvůli stolům. Díváme se na obrazovku a opakujeme pohyby. Uvidím, který z vás je nejpozornější a provádí ty nejlepší pohyby.

4. Praktická práce.

4.1. Opakujte pravidla TB.

4.2. Diferencované zadání pro studenty.

Jedna skupina studentů nastíní a škrtá.

Druhý - částečně kruhy.

Třetí skupina provádí úlohu v malém svazku. Některé části jsou zakroužkované a malé části jsou vystřiženy. Obtížný prvek je doručen všem studentům v hotové podobě.

Praktickou práci doprovází hudební spořič obrazovky.

Sledování studentů během práce, správné usazení.

4.3. Další briefing.

5. Závěrečná část (8 minut před koncem hodiny).

5.1. Úklidové práce.

Výstava děl. Analýza na základě vzorku.

Jaká práce se provádí blíže k vzorku?

Co byste ohodnotili? Proč?

Jaké chyby vidíte v práci?

Co jsi udělal v lekci?

Jak vypadá dopis?

Co se ti líbilo?

Komu byste dal dům?

Co můžete nazvat ulicí se svými domy?

Třídění.

Propagační cena „Zlaté nůžky“.

Od rodičů, kteří přicházejí na konzultaci, často slyším: s algebrou to šlo všude, ale geometrii vůbec nerozumí.

Prevence této situace by měla začít co nejdříve. A nerozdělujte děti podle pohlaví. Přijít s šaty styl je také design.

Už jsme mluvili o konstrukci počítadel, staviteli. Tématem tohoto článku je konstrukce geometrických tvarů. Navrhování z geometrických tvarů je užitečné začít 2,5 až 3 roky.

Rodiče obvykle považují děti tohoto věku za hloupé, ale není tomu tak. V tomto příznivém věku se tvůrčí pravá hemisféra aktivně rozvíjí. Žádné takové období nebude.

Ale samozřejmě nedáte tříletému člověku postavu, aby tam něco postavil sám. Musíte sedět vedle něj a učit se. Bohužel, nyní módní přístup ke koupi více hraček. Tomu se říká „vytvořit vývojové prostředí“. A dítě si to vybere a pomalu ho změní v páčidlo. Dokonce i ve školkách byla pravda zapomenuta: vzdělání vede k rozvoji.

Design z geometrických tvarů

Materiály

  1. Čtverce, kruhy, trojúhelníky různé barvy. Čtverce, kruhy jsou stejné, trojúhelníky různých velikostí a tvarů. Dvě sady postav: jedna pro dospělého a druhá pro dítě. Lze je zakoupit v sadách nebo vystřihnout z barevné lepenky.
  2. Malá gumová nebo plastová zvířata, malí muži.

Průběh hry

Určitě hrajeme pohádku. Dospělá osoba šíří postavu a čeká, až ji dítě zkopíruje. Musíte sedět poblíž, aby obraz pro dítě nebyl vzhůru nohama.

Příběh 1.

Vystavujte hračky v určité vzdálenosti od místa výkonu práce.

  1. Zajíček má malý dům.

Přidáme obrázek před očima dítěte z naší sady. Dítě musí vzorek zkopírovat.

  1. Medvěd má velký. (Podobně sečíst).
  2. V blízkosti domu zajíce vyrostl malý vánoční stromeček. (Vánoční stromeček ze 2 trojúhelníků).
  3. Blízko domu Mishky je velký. (Z 3–4 trojúhelníků)

Diskuse.

  1. Jaký je rozdíl mezi Zaykinovým domem a Mishkinem?
  2. Proč malý medvěd potřebuje postavit velký dům? Protože je velký a nezapadá do malého domu. Můžete si vzpomenout na karikaturu „Teremok“, protože ji zničil medvěd.

Dost na první lekci. Pokud máte papírové tvary, můžete je přilepit. Získejte skvělou aplikaci. Máma může kreslit zvířata poté, co se zeptá, kdo žije kde.

Příběh 2.

V následující lekci nahradíme medvěda jiným zvířetem, například ježkem. Budujeme následující příběh.

Ježek také žil a žil v lese. Měl malý dům. Ježek měl auto, na kterém rád jezdil a jezdil v podnikání. Jednou přišel zajíc navštívit ježek. Ježek vypadá, nemá nic chutného. S přítelem není co léčit. Ježek šel do velkého obchodu, ale zajíc čeká doma. Projel kolem velkých a malých vánočních stromků. Koupil jsem si perníkového ježka, housku a zelí s mrkví a šel domů.

Pozvěte dítě, aby postavilo dům. Pokud si to nepamatujete, znovu přidejte vzorek ze sady geometrických tvarů a nechte dítě kopírovat.

Postavte psací stroj a počkejte, až ho dítě zkopíruje. Ježek šel autem.

Přidejte k němu velký obchod a cestu.

Požádejte ho, aby prstem ukázal, kterým směrem bude stroj pokračovat. A kde by měla nakupovat? (také ukazující prst)

Diskuse.

  1. Ukaž velký dům, malý domek.
  2. Velký (malý) vánoční stromeček.
  3. Spočítejte si vánoční stromky.

Opakujeme konstrukci, nahrazujeme zvířata kočkou a myší, opicí a dalšími. A co je nejdůležitější, nový pár by měl mít různé velikosti (velký-malý). Pak fungují jen fantazie.

Zvířata se rozhodla jít na výlet. Dosáhli jsme na psací stroj. A tam se vrhli do vlaku. Jeli jsme dlouho. Konečně viděl moře. Jachta na ně čekala na moři ...

Atd. Zbytek byl báječný. Letěli zpět letadlem.

To je něco takového v pohádce a akcích, můžete položit elementární konstruktivní dovednosti již za 2,5-3 roky.

Předmět: Vytvoření domu geometrických tvarů.

Účel:naučte se vyrábět objekt z několika částí, pozorovat určitou sekvenci, rozvíjet pozornost, jemné motorické dovednosti, upevňovat znalosti geometrických tvarů.

Úkoly:

1. Nápravné a vzdělávací:

Naučit studenta provádět aplikace geometrických tvarů. Naučte se, jak řezat papír v řadě, pojmenovat barvy, geometrické tvary. Vypracujte techniku \u200b\u200boznačování vzorů.

2. Nápravné - rozvíjející se:

Rozvíjet prostorovou orientaci při skládání objektů z postav; korektní řeč, vizuální, sluchové a hmatové vnímání. Praktická práce mění obecné a jemné motorické dovednosti.

3. Nápravné a vzdělávací.

Rozvoj nezávislosti při plnění úkolů. Pokračujte ve vývoji osobních kvalit studenta: trpělivost, přesnost, tvrdá práce. Naučit dobrovolné úsilí naslouchat a jednat podle pokynů.

Během vyučování.

I Organizační moment.

Ahoj m.! Dnes máme neobvyklou lekci, budeme nahrávat na videokameru, abychom ostatním učitelům ukázali, jak si vedete dobře. Řekněme všem a zapomeň na něj.

Sedíme dobře, záda je stejná.

Nyní máme lekci práce. Jste připraveni zahájit lekci?

Buďte opatrní a zkuste to.

II. Lekce téma příspěvek.

Teď z vás udělám hádanku: Moji příbuzní v ní žijí,

Bez něj nemůže žít den.

Snažím se o to vždy a všude,

Nezapomenu na cestu k němu.

Bez něj těžko dýchám

Můj úkryt, miláčku, v teple ...

Odpověď: - House.

To je pravda, naše téma lekce je: „Aplikace“ Dům ”geometrických tvarů.“

Proč potřebujete dům?

Co je doma?

Z čeho jsou postaveny domy? (Zobrazení obrazu různé typy domy)

-Jak se jmenuje profese, ve které lidé staví domy? Pamatovat si?Odpovědět: stavitelé.

Ty a já se proměníme v stavitele a „postavíme“ krásný, elegantní malý domek.

Dům nebude z cihel, ale z papíru. Tady to je. (ukázkový displej)

S. Opakování.

Nejprve si ale pamatujte, jaké geometrické tvary znáte?

Pojďme si zahrát, tady je pro vás kouzelná taška, obsahuje geometrické tvary, musíte dotekem vědět, o jaký tvar jde, a pak to nazvat. Tvary různých barev, stále máte za úkol, jak tato barva vypadá.

Výborně. Všechny údaje, které jste dostali, jsou ukázky (šablony) pro náš budoucí dům

Podívejme se blíže na vzorek: pojďme zjistit, která postava je za co. Výborně!

Teď si trochu odpočineme:

IV. Tělesná výchova:

Dům s komínem, s vysokou střechou.

Muž opustil dům

Otevře bránu

Pozve nás všechny na návštěvu.

Budeme pokračovat v práci.

V. Analýza vzorku (vzorek snímku)

Z jakých geometrických tvarů se dům skládá? (Trojúhelník, čtverec, obdélník,)

Jsou čtverce stejné?

Která strana náměstí je veranda?

Z jakého materiálu je aplikace vyrobena?

Jaké nástroje nám pomohou?

VI. Bezpečnostní instruktážní práce s nástroji a pravidly pro práci s lepidlem.

S jakým nebezpečným nástrojem budeme dnes pracovat? Řekněte mi pravidla pro práci s nůžkami?

Držíme nůžky od sebe;

Ruce před vámi nad stolem sklopte lokty dolů;

Držíme nástroj za kroužky.

- S jakým materiálem musíte být opatrní? (lepidlo)Řekněte mi pravidla pro práci s lepidlem?

Položte hadřík na stůl.

- Při práci s lepidlem použijte v případě potřeby štětec.

Vezměte v této fázi potřebné množství lepidla k dokončení práce.

Přebytečné lepidlo odstraňte měkkým hadříkem nebo ubrouskem a opatrně ho přitlačte.

Po práci si dobře umyjte kartáč a ruce mýdlem.

VII Příprava na práci.

Položte list alba před sebe. Aplikace na ni přilepíme.

Připravte geometrické tvary z obálky - jedná se o vzory.

Co s nimi uděláme?

Pak jsme je vystřihli.

Poté sbíráme obrázek podle modelu.Skluzavka

A teď mi ještě jednou na modelu řekni, jak se práce provádí.

VIII. Praktická práce.

A teď pojďme hrát hru: Říkám úkol a dokončíte to.

1. Umístěte velký čtverec na spodní stranu listu alba.

2. Umístěte malý čtvereček doprostřed velkého čtverce.

3. Položte trojúhelník na velký čtverec. Co se stalo?

4. Co jiného je třeba nalepit (schody) na kterou stranu náměstí?

X. Shrnutí. Odraz.

Co jsi dnes dělal?

Máte rádi svou práci?

Porovnejte svou práci se vzorkem.

Jak se práce provádí úhledně, dobře nebo ne?

Co to nefungovalo?

Bylo to těžké dělat práci?

M. jste fajn chlap, pracovali jste velmi dobře, zkoušeli jste, udržovali jste pořádek na pracovišti. Dnes dostanete známku na lekci .... .

Lekce skončila.


Semenova Nina Nikolaevna
Pozice: učitel technologie
Vzdělávací instituce: MBOU škola číslo 104
Lokalita: Kemerovo město Kemerovo region
Název materiálu: článek
Téma: Kreslení nášivka "House" geometrických tvarů.
Datum publikace: 04.06.2018
Sekce: středoškolské vzdělání

Lekce řemesla v 5. třídě „I“. Učitel Semenova N.N.

Téma:Kreslení nášivka "House" geometrických tvarů.

Účel: Systematizace a konsolidace znalostí, dovedností při výrobě

lenost řemesla z geometrických tvarů.

Úkoly:

Naučit děti držet připravené formuláře, rozlišovat a pojmenovávat hlavní

barvy: červená, žlutá, zelená.

Rozvíjejte dovednosti pro správné a nádherné uspořádání objektů podle barev

Vychovávejte přesnost, pozornost, vytrvalost, zájem o lekce opakování

Materiály:

Karton v bílé barvě;

Hotové formuláře:

žlutý čtverec (domov)

červený trojúhelník (střecha)

červený obdélník (okno)

červená barva (jablka)

žlutá barva (slunce)

zelené jablko strom silueta

Výhody:

vzorek, ubrousek, ubrousek, ilustrace.

Látky:

Lepidlo

Lekce: konsolidace a opakování dovedností získaných v předběžných

předchozí lekce.

Organizování času.

Připomeňte si pravidla přistání a chování v lekci. Co se naučíme ve lekcích opakování

hnětení? Tvrdá práce, vytrvalost, práce s papírem, lepenkou, lepidlem,

nůžky, analyzovat řemeslo.

Zpráva s tématem lekce, stanovení cílů.

Dnes se v lekci i nadále učíme, jak vytvořit aplikaci geometrické

čísla. Tato aplikace se nazývá „Dům“.

Každý má svůj vlastní domov

Ve stánku pes spí Toma

Spící slepice v kurníku

Její norská myš je jejím sousedem

A máme vlastní dům.

Můj dům je můj hrad.

III. Příprava pracoviště

Zpráva tb Co bude potřeba k výrobě řemesel „House“?

Hotové formy barevného papíru, lepicí tyčinka.

Fizminutka (provádí sezení).

IV. Ukázka ukázkových řemesel "House".

Chcete-li postavit dům, nejprve položte základ.

Zedníci položili zdi. Truhláři vyrábějí podlahy, dveře a rámy.

Elektrikáři vedou elektrické světlo. Chránit se před deštěm a sněhem

ha, potřebuješ střechu.

PROTI.Analýza produktu.

1. Jakou barvu má dům? (žlutý) čtvercový tvar

2. Jaká je barva střechy? (červený) tvar trojúhelníku

3. Jakou barvu má okno? (červený) tvar obdélníku.

Fizminutka (provádí sezení).

Tady je čtverec, trojúhelník,

Celý dům dopadl!

Kulatá horní anténa

V síti drátů.

Hej ahoj! - Potkávám dům

Hlavu vzhůru

Reakce třese střechou:

Z dobré ránoodpovědi.

Opakování

VI. Výroba řemesel. Vysvětlení fází práce podle pokynů a doposud

Na list bílého kartonu nalevo nalepte čtverec žluté

Na čtvereček nalepte červený trojúhelník.

Na pravé straně listu nalepíme siluetu zeleného jabloně.

Přilepte 3 kruhy (jablka) na korunu jabloně.

V horní části listu nalepíme kruh (slunce).

VII. Shrnutí lekce

Učitel děkuje studentům za jejich práci a shrne je.

Co jste se v lekci naučili? Výstava studentských prací.

Viii. Známky jsou recenzovány.